Ramazanda Beslenme Önerileri

Ramazanda Beslenme Önerileri
Vücudunuza sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri ve sıvıları almak için kısa bir zamanınız olduğunu unutmayın.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Aşırı kiloluysanız ve kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı bir diyet sürdürmek ve Ramazan bittiğinde aktif olmak için, oruç nedeniyle verdiğiniz kiloları korumanıza yardımcı olabilir. kilo vermek için online diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesine ulaşmak için tıklayın. (Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için tıklayın!)

 

Ramazan ayı, İslami takvimin dokuzuncu ayıdır ve dünyadaki birçok Müslümanın gündüz saatlerinde 29-30 gün oruç tuttuğu bir zamandır. İslami takvim aydır ve bu nedenle Ramazan her yıl biraz daha erken bir zamanda düşer.

 

Ramazan ayına katılan Müslümanlar, gündüz saatlerinde hiçbir şey yemiyor ve içmiyor, bir öğün yemek ('sahur' veya 'sehri') şafaktan hemen önce ve diğerini ('iftar') gün batımından sonra yer. Ramazan'ın sonu, Orucun Kırılma Bayramı olan 'Ramazan Bayramı' ile bilinir. 

 

Ramazan 2021'in 12 Nisan civarında başlaması bekleniyor. COVID-19 kısıtlamaları, Ramazan 2020 gibi, Müslümanların çoğunlukla evde Ramazan'ı kutlayacağı ve geleneksel iftar toplanmalarının devam edemeyeceği anlamına geliyor. 

 

Ayı kutlayanlar için bu, yiyecek ve içeceklerin hazırlanması için farklı planlar yapmanın yanı sıra muhtemelen aile, arkadaşlar ve daha geniş toplulukla tanışmak için online etkinliklere katılmak anlamına gelebilir. 

 

Ramazan, başkalarına yardım etmeye çalışmanın çok önemli olduğu bir zamandır. Bunu yüz yüze yapmak mümkün olmasa da, ihtiyacı olanları online olarak hayır kurumlarına bağış yapmak gibi başka yollarla desteklemek hala ayın önemli bir parçası.

 

Oruç tutmak tüm sağlıklı müslümanlar için zorunluyken (çocuklar değil), örneğin hamile veya emziren kadınlar ve şeker hastaları gibi hasta olanlar veya sağlığı oruçtan etkilenebilecek olanlar için muafiyetler vardır.

 

Bu makalede, iftarda ne yenir, iftarda yenilecek yemekler nelerdir, iftarda nasıl beslenmeli, sahurda ne yenir, sahurda ne yemeli, sahurda ne tok tutar ve sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir? Tüm bu soruların cevabı için makalemizi okumaya devam edin.

 

Orucun Vücuda Etkileri

 Yiyecek veya içecek tüketilmeyen oruç saatlerinde vücut, gece boyunca tüketilen gıdalardaki tüm kaloriler tükendikten sonra enerji sağlamak için karbonhidrat (karaciğer ve kaslarda depolanır) ve yağ depolarını kullanır. Vücut su depolayamaz ve böylelikle böbrekler, idrarda kaybolan miktarı azaltarak olabildiğince fazla su tasarrufu sağlar. Ancak vücut, tuvalete gittiğinizde, cildinize girdiğinizde, nefes aldığınızda ve sıcakken terlerken bir miktar su kaybetmekten kaçınamaz. 

 

Havanın durumuna ve orucun süresine bağlı olarak, Ramazan ayında oruç tutan çoğu insan hafif bir su kaybı yaşar ve bu da baş ağrısı, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir. Ancak yapılan çalışmalar, orucu açtıktan sonra gün içinde kaybedilenlerin yerine yeterince sıvı tüketilmesi şartıyla bunun sağlığa zararlı olmadığını öne sürüyor.

 

Bununla birlikte, baş dönmesi nedeniyle ayağa kalkamıyorsanız veya kafanız karıştıysa, acil olarak düzenli, orta miktarda su - ideal olarak şeker ve tuzla - şekerli bir içecek veya rehidrasyon solüsyonu içmelisiniz. Dehidratasyon nedeniyle bayılırsanız, bacaklarınız başkaları tarafından başınızın üzerine kaldırılmalı ve uyandığınızda, yukarıda belirtildiği gibi acilen rehidrate etmelisiniz.

 

Normalde gündüzleri çay, kahve gibi kafeinli içecekler tüketenler için oruçta kafein eksikliği başlangıçta baş ağrısı ve yorgunluğa yol açabilir. Vücut gün boyunca kafeinsiz kalmaya alıştığı için bu durum Ramazan boyunca hafifleyebilir.

 

Oruç açtıktan sonra vücut yeniden su alabilir ve tüketilen yiyecek ve içeceklerden enerji kazanabilir. Uzun bir süre yememişseniz, orucu açarken yavaş yemeyi ve bol sıvı ve az yağlı, sıvı yönünden zengin yiyeceklerle başlamayı faydalı bulabilirsiniz..

 

Bol sıvı tüketmenin yanı sıra meyve, sebze, yoğurt, çorba ve güveç gibi sıvı yönünden zengin yiyecekler tüketmek, gün içinde kaybedilen sıvıların yerine konması ve ertesi gün oruç tutmaya iyi bir şekilde başlamak için çok önemlidir. 

 

Tuz, susuzluğu uyarır ve bu nedenle çok fazla tuzlu yiyecek tüketmekten kaçınmak iyi bir fikirdir. Şafak öncesi yemek, sahur, önümüzdeki gün oruç tutacağınız gün için sıvı ve enerji sağlar, bu nedenle sağlıklı seçimler yapmak, oruçla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir

 

Bol yağda kızartılmış, kremalı ve tatlı yiyecekler tüketmek aslında Ramazan ayında kilo almanıza neden olabilir. Ramazan, uzun vadede sürdürebileceğiniz diyetinizin dengesini iyileştirmek için değişiklikler yapmak için iyi bir zaman olabilir

 

Gün içinde yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler ve sıvı eksikliği, bazı kişilerde kabızlığa neden olabilir. İftar yaptığınızda, bol miktarda sıvı ile birlikte kepekli tahıllar, yüksek lifli tahıllar, kepek, meyve ve sebzeler, fasulye, mercimek, kuru meyve ve kuruyemiş gibi bol miktarda yüksek lifli yiyecekler tüketmek kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. iftardan sonra yürüyüşe çıkmak gibi hafif fiziksel aktivite yapabilirsiniz.

 

Oruç Sağlık İçin İyi Mi? Orucun Sağlığa Faydaları

 


 

Ramazan orucunun sağlığa etkileri üzerine yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar karışıktır, çünkü muhtemelen oruç süresinin uzunluğu ve yaşanan hava koşulları yılın zamanına ve orucun görüldüğü ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı araştırmalar, aşırı kilolu veya obez kişilerin Ramazan ayında kilo ve vücut yağlarını kaybettiklerini bulmuştur (Ramazan'dan sonra bu kiloyu geri alma eğiliminde olsalar da).

 

Ramazan orucunun kan kolesterolü ve trigliseritler (kandaki yağ) gibi faktörler üzerindeki etkisine bakmış ve bazı çalışmalarda hiçbir etkisi bulunmamasına rağmen bazı durumlarda kısa vadeli bir iyileşme bulmuştur. Ramazan orucunun bağışıklık sistemi üzerinde kısa vadede faydalı bir etkisi olabileceğini öne süren bazı küçük çalışmalar da vardır. Her iki durumda da, çalışmaların sonuçları karışıktır ve bu nedenle bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

İftar Ne Yenir? Sahurda Ne Yenir?

 

İftarda bol sıvı, az yağlı, sıvı bakımından zengin yiyecekler ve enerji için bazı doğal şeker içeren yiyecekleri tercih edin (ilave şeker içeren çok fazla yiyecek veya içecek tüketmekten kaçının). 

 

İftarda ne yenir? Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

 

  • İçecekler - su, süt, meyve suları veya tatlılar - su, fazladan kalori veya ilave şeker olmadan hidrasyon sağlar. Süt ve meyve bazlı içecekler bazı doğal şekerler ve besinler sağlar - bunlar aynı zamanda orucu açmak için iyidir, ancak orucu açtıktan sonra çok fazla şeker ve kalori sağlayabilecekleri için ilave şeker içeren çok fazla içecek içmekten kaçının.
  • Hurmalar - Hz.Muhammed'in zamanından beri geleneksel olarak orucu açmak için yenen hurmalar, enerji için doğal şeker sağladıkları, potasyum, bakır ve manganez gibi mineraller sağladıkları ve bir lif kaynağı oldukları için orucu açmanın harika bir yoludur. Ayrıca lif ve besin sağlayan kayısı, incir, kuru üzüm veya kuru erik gibi diğer kuru meyveleri de deneyebilirsiniz.
  • Meyve - Güney Asya kültürlerinde orucu açmanın geleneksel bir yolu olan meyve, enerji, sıvı ve bazı vitamin ve mineraller için doğal şekerler sağlar.
  • Çorba - birçok Arap ülkesinde gelenekseldir, orucu açmanın hafif bir yoludur ve akıcılık sağlar. Geleneksel çorbalar et suyuna dayanır ve genellikle mercimek ve fasulye gibi bakliyatlar besin ve enerji sağlayan makarna veya tahıl gibi nişastalı yiyecekler içerir.

 

Orucu açtıktan sonra - öğünler farklı kültürler ve gelenekler arasında değişir, ancak yediğiniz yiyeceklerin, yapabildiğiniz kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve et, balık gibi protein açısından zengin yiyecekler de dahil olmak üzere nişastalı yiyecekler arasında bir denge sağladığından emin olun. Örneğin, pilav, chapattis ve yoğurtla servis edilen balık, et, sebze ve bakliyat gibi çeşitli körileriniz olabilir.

 

Uzun bir oruçtan sonra kendinizi şımartmak doğaldır, ancak sahip olduğunuz yağlı ve şekerli yiyecek ve şekerli içecek miktarını az miktarda tutmaya çalışın. Vücudunuza sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri ve sıvıları sağlamak için her gün yemek ve içmek için nispeten kısa bir zamanınız olduğunu unutmayın, bu nedenle diyetinizin kalitesi özellikle Ramazan ayında önemlidir.

 


 

Yapabiliyorsanız, yemeğinizi sindirme şansınız olduğunda, yürüyüşe çıkmak gibi hafif egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz. Akşam teravih namazlarına katılırsanız, belki yolun tamamını veya bir kısmını orada yürüyebilirsiniz.

 

Sahur - bol sıvı için, önümüzdeki gün yeterince su aldığınızdan emin olmak için sıvı bakımından zengin yiyecekler seçin ve enerji için nişastalı yiyecekler tercih edin, mümkünse yüksek lifli veya tam tahıllı çeşitler seçin, çünkü bunlar kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı olabilir. Sindirim, kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

 

 Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

 

  • Yulaf - bunlar kepekli tahıllardır ve süt veya su ile yapıldığı için sıvı da sağlayan yulaf lapası, sütlü müsli veya yoğurt veya gece yulafı seçebilirsiniz. Taze veya kuru meyve, sert kabuklu yemişler veya tohumlar ile deney yapabilirsiniz.
  • Yüksek lifli kahvaltılık tahıllar - bunlar bol miktarda lif sağlar ve genellikle vitamin ve minerallerle takviye edilerek ekstra besin sağlar. Süt ile birlikte tüketildikleri için ayrıca sütten sıvı ve kalsiyum, iyot ve b vitaminleri gibi besinleri alırsınız.
  • Pirinç veya kuskus gibi nişastalı yiyecekler - sütlaç ile meyveli sütlaç deneyebilir veya kuskus veya diğer tahılları süt veya meyve ile deneyebilirsiniz. Bunların çok tuzlu olmadığından emin olmak iyi bir fikirdir veya oruç sırasında sizi çok susatabilirler.
  • Yoğurt - Protein, kalsiyum, iyot ve b vitaminleri gibi besinler sağladığı ve ayrıca sıvı içerdiği için sahurda dahil edilmesi iyi bir yiyecek olabilir. Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi mısır gevreği ve meyve ile birleştirebilirsiniz.
  • Ekmekler - kepekli ekmek veya chapattis gibi daha fazla lif sağladığından tam tahıllı seçenekleri tercih edin. Ekmeği sert peynir veya konserve et gibi tuzlu yiyeceklerle karıştırmaktan kaçının. Fındık ezmesi (tuz eklenmemiş), yumuşak peynir veya muz deneyebilirsiniz. Ekmek oldukça kuru olduğu için, yanında bol su veya başka sıvılar içtiğinizden emin olun veya bazı ülkelerde sahurda geleneksel bir yemek olan mercimek çorbası gibi sıvı yönünden zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. 

 

Diyabet ile Oruç Tutmak, Şeker Hastası Oruç Tutarsa Ne Olur?

 

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabetli insanlar için oruç tutmanın sağlık üzerindeki etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Tip 2 diyabet, çoğu Müslüman olan güney Asya ve siyah Afrika kökenli insanlarda özellikle yaygın olma eğilimindedir. Özellikle günlerin daha uzun ve sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarında orucu gözlemleyen şeker hastaları için dehidratasyon ve hipoglisemi riski olabilir.

 

Şeker hastalığı gibi sağlık durumu olanların oruç tutmaması İslam'da caizdir. Bununla birlikte, Ramazan orucunun Müslümanlar için manevi önemi büyüktür ve pek çok şeker hastası oruç tutmayı tercih eder. Oruç tutup tutmamak her birey için kişisel bir karardır. Şeker hastasıysanız ve oruç tutmayı planlıyorsanız, oruç tutarken durumunuzu nasıl yöneteceğiniz hakkında konuşmak için doktorunuzu veya sağlık ekibinizi ziyaret etmeniz önerilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler