Ramazan Ayında Beslenme - Ramazan Orucu Tutmayı Kolaylaştıran Öneriler

Ramazan Ayında Beslenme - Ramazan Orucu Tutmayı Kolaylaştıran Öneriler
Ramazan manevi bir gelişim zamanıdır. Gün içinde oruç tutarken enerjik kalmak için bu makalemizde bahsettiğimiz ipuçlarını kullanın.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

 

Oruç tutmanızı kolaylaştıracak ipuçları sayesinde oruç tutarken de sağlıklı ve zinde kalın.

 

Ramazan nedir? Ramazan ayı, dünyanın her yerinde yaşayan Müslümanlar için yılın özel bir ayıdır. On bir ayın sultanı olarak da adlandırılan bu ay, Müslümanların dinleriyle daha derin bağ kurduğu, kendileri üzerine düşündükleri bir zamandır.

 

Ramazan denildiğinde ilk akla gelen ibadet oruç tutmak olacaktır.

 

Ramazan ayında oruç tutmak, tüm ay boyunca gün doğumu ve gün batımı arasında (sahur ve iftar) yemek yememeyi ve su içmemeyi içerir.

 

Ramazan, dinimiz ve kendimiz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sağlar. Bu ay dua etmeye adanmayı, hayır işlerine bağlılığı ve oruç tutarken iradeyi gerektirir.

 

Müslümanlar, ayın hareketine göre oluşturulmuş bir takvimi takip ederler. (hicri takvim) Bunun sonucu olarak Ramazan ayı her sene miladi takvimde yaklaşık 15 gün öne kayar. Dünyanın neresinde yaşadığınıza bağlı olarak günler kısa veya uzun olabilir.

 

Ramazan ayı iyilik dolu bir enerjiyle başlar. Ramazan ayını yaşayacak kişiler kendileri için birçok manevi hedef belirleyebilir. Bununla birlikte, oruç tutup günlük sorumluluklarınızı dengelemeye çalışırken sağlığınızı da korumaya çalışmalısınız. Dikkat etmediğiniz taktirde bu dönemde sağlığınızın bozulması kolay olabilir.

 

Sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları nelerdir? Sağlıklı beslenerek oruç tutmak nasıl olmalıdır? Sağlıklı oruç tutmak için öneriler nelerdir? Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmek için beslenme nasıl olmalıdır? İşte Ramazan ayında güvenli bir şekilde, sağlığınızı koruyarak oruç tutabilmeniz için bazı ipuçları ve püf noktalar.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Sahur Öğününü Atlamayın

 


Ramazan ayında yemek yiyebileceğiniz iki zaman vardır: sabahın erken saatlerinde (sahur) ve akşam gün batımından sonra (iftar).

 

Sahur saatlerinde iştahınızın açık olması daha zor olduğundan sahur öğününü atlama fikri cazip gelebilir.

 

Bununla birlikte, RD, MPH ve Sağlıklı Ramazan Rehberi'nin yazarı Nazima Qureshi, bu öğünü atlamamanın son derece önemli olduğunu açıklıyor. Yaptığınız yiyecek seçimleri gün boyunca enerjinizi etkileyecektir.

 

Qureshi, "İnsanlar çoğu zaman sahur için basit karbonhidratlara yöneliyorlar" diyor. "Ancak basit karbonhidratlar uzun vadeli enerji sağlamayacaktır."

 

Bunun yerine sahur öğününde, sağlıklı yağlar ve proteinlerin yanı sıra meyveler ve sebzelerle dengelenmiş tam tahılları tüketmeyi öneriyor. Bunlar aşağıdaki gibi alternatifleri içerir:

 

  • tuzlu yulaf ezmesi
  • protein pankekleri
  • meyve ile hazırlanmış tatlı yulaf ezmesi

 

Su İhtiyacı - Hidrasyon

 

Su içmek hayati derecede önemlidir ve sağlık açısından birçok faydası vardır.

 

Su İçmenin Faydaları ve Daha Fazla Su İçmenin 12 Basit Yolu konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek su içmenin faydaları ve su içmekte zorlanıyorsanız neler yaparak daha fazla su içebileceğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yeterince su içmemek, kötü ruh hali ve yorgunluğun artmasına neden olabilir. Bu, enerji seviyelerini ve hafızayı etkileyebilir.

 

Su alımını aynı zamanda kronik sağlık koşullarının yönetilmesine yardımcı olabilir. Baş ağrılarını, migrenleri, böbrek taşlarını ve kabızlığı önlemenin ve tedavi etmenin yanı sıra kan basıncını korumada da rol oynar. (baş ağrısı ve su ilişkisi)

 

Ayrıca yeterli miktarda su içmenin iştahı azalttığına dair bazı kanıtlar da vardır. Bu, özellikle bütün gün yemek yiyemeyeceğiniz Ramazan orucu sırasında hayat kurtarıcı olacaktır.

 

Ramazan orucunda gün doğumu ve gün batımı (sahur -iftar) arasında su içmemeniz gerekmektedir. Peki su içemediğiniz halde nasıl susamayacaksınız? 

 

Gün doğumundan önceki ve gün batımından sonraki zamanı (iftar- sahur arası) günlük  önerilen su alımını karşılamak için bir fırsat olarak kullanın. Gece boyunca yanınızda bir su şişesi bulundurun ve mümkün olduğunca bol su için.

 

Yediğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz faydalı olabilir. Ramazan ayında tatlılar çok cazip gelse de bunun yerine su içeriği yüksek yiyecekleri tercih etmeye çalışın.

 

Qureshi, su içeriği yüksek meyve ve sebzeleri yemeğinize dahil etmenizi önerir, örneğin:

 

 

Ramazan yaz mevsimine denk geliyorsa doğrudan gelen güneş ışığından uzak durmaya çalışın.

 

Porsiyon Kontrolü

 


Ramazan ayında özellikle geleneksel yemekler çok önemlidir.

 

Ramazan ayı ve Ramazan Bayram gibi özel zamanlarda yapılan geleneksel yemekler çok sevilmektedir. Ancak, kültürel yiyeceklerimiz çok yağlı ve ağır olabileceğinden her zaman porsiyonlara dikkat etmeye çalışmalısınız. Bu yemeklerin tadı harika olsa da aşırıya kaçarsanız kendinizi bitkin ve yorgun hissedebilirsiniz.

 

Ramazan ayının bir günlük değil bir ay süren bir durum olduğu unutulmamalıdır. 

 

İftar sofraları bir kutlamayı andırsa da her akşam ağır olması daha mümkün olan geleneksel yemekler yemek çok iyi bir fikir olmayabilir. Yemek yememek ve acıkmakla geçen bir günün ardından aşırı yemek yeme durumu da yaygındır. Bu durum, Ramazan ayı boyunca sabah yorgunluğuna ve kilo alımına neden olabilir.

 

Qureshi; orucunuzu hurma, biraz meyve ve su içerek açmanızı tavsiye ediyor. Bu noktada, herhangi bir yemeye başlamadan önce akşam namazını kılmanızı yani yemek yemeye ara vermenizi söylüyor.

 

Qureshi; “Meyveden elde edilen doğal şekerler, vücudunuzun yemek yemeye başladığını anlamasına izin verecektir. Bu şekilde açlıktan ölüyormuş gibi hissetmeyeceksiniz ve aşırı yemek yeme olasılığınız azalacak, " diye açıklıyor.

 

Qureshi, akşam yemeği için tabağınızı rehber olarak kullanmanızı tavsiye ediyor. Yemeğinizi şu şekilde dağıtmaya çalışın:

 

  • Sebze veya salata: Yarım tabak.
  • Karbonhidratlar: Bir tabağın dörtte biri. Rafine karbonhidrat yemeyi seçerseniz, minimumda tutmaya dikkat edin.
  • Protein: Bir tabağın çeyreği.

 

Oruç ve Sağlık Sorunları - Kronik Hastalıklar ve Oruç

 

Kronik bir tıbbi duruma sahip olmak, oruç tutamayacağınız anlamına gelmez. Yine de önceden plan yapmanın gerekli olduğu anlamına gelir.

 

Waterloo Üniversitesi'nde lisanslı bir klinik eczacı ve yardımcı doçent olan BScPharm, PhD Wasem Alsabbagh, çoğu ilacın oruç tutarken de alınabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, ilaçlarınız iftar ve sahur arasında alınmaya uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır.

 

Alsabaggh, "Oruç, ilaçların alınma zamanını değiştirdikten sonra bile tıbbi durumunuzu kötüleştiriyorsa, hastalar oruç tutmamalıdır" diyor.

 

Bu, hastaneye yatmayı gerektiren kritik hastalıkları, kan şekerini düzenlemek için sürekli yiyecek ve içecek temini gerektiren diyabet ve belirli kanserleri içerir.

 

Diyabet ve hipertansiyon gibi yaygın tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, durumları stabil ve kontrollü olduğu sürece oruç tutabilirler. Bununla birlikte, kan şekerlerini ve kan basıncını yakından izlemeleri, yeterli hidrasyon sağlamaları ve ilaçlarının zamanlamasını ayarlamaları gerekecektir.

 

Her şeyden önce Alsabaggh, oruç tutmanın sizin için güvenli olmasını sağlamak amacıyla sağlık uzmanınızla irtibat kurmanız gerektiğini söylemektedir. Ayrıca ilaçları ayarlamayı da konuşmanız gerekecektir.

 

Ramazan Sonrasında Beslenme

 

Ramazan bittikten sonra düzenli beslenme alışkanlıklarına devam etmek zor olabilir. Vücudunuz gün içinde uzun süre yemek yememeye ve akşamları daha ağır yemek yemeye alışmış olabilir.

 

Kendinizi bu durumda bulursanız, Qureshi aralıklı oruç tutmayı ve gün boyunca su içmenizi tavsiye eder.

 

Kendinizi atıştırmaya eğilimli bulursanız, bunun yerine tutarlı yemek zamanları ayarlamayı düşünün.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ramazan manevi bir gelişim zamanıdır.

 

Gün içinde oruç tutarken enerjik kalmak için bu makalemizde bahsettiğimiz ipuçlarını kullanın.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak amacıyla diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler