Psöriatik Artrit Vücudu Nasıl Etkiler? Psoriatik Artrit Tedavisi Var mı?

Psöriatik Artrit Vücudu Nasıl Etkiler? Psoriatik Artrit Tedavisi Var mı?
Psöriatik Artrit, hem artrit hem de sedef hastalığı semptomlarına neden olur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Psoriatik artritli kişilerde hem sedef hastalığı hem de artrit semptomları olabilir. Durum, vücuttaki birçok sistemi bağışıklık sisteminden sindirim sistemine etkileyen yaygın iltihaplanmaya neden olur.

 

Psoriatik artrit veya PsA, cilt rahatsızlığı olan kişilerin yüzde 30'unu etkileyen bir artrit türüdür.

 

Bu yazıda, PsA'nın bir kişinin görmesi, sindirimi, nefesi ve hareketi dahil olmak üzere vücut üzerindeki birçok etkisine yer verilmiştir. Ayrıca durum için tedavi seçeneklerinden de bahsedilmiştir.

 

1. Cilt Üzerinde Etkileri, Saç, ve Tırnaklar


Kalınlaşmış tırnaklar, PsA'lı kişilerin yaşayabileceği klasik bir sedef hastalığı belirtisidir.

 

Deri, saç ve tırnaklar aynı zamanda örtü sistemi olarak da bilinir.

 

PsA'lı insanlar, ciltte pürüzlü, kırmızı lekeler ve kalınlaşmış tırnaklar dahil olmak üzere klasik sedef hastalığı semptomlarını yaşama eğilimindedir.

 

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü hızlandırarak bu etkilere neden olur. Yeni hücreler, haftalar yerine birkaç gün içinde cildin dış katmanına taşınır.

 

Doktorlar, bu sürecin vücudun bir yarayı iyileştirmeye çalışması veya orada olmayan bir enfeksiyonla savaşması nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyor.

 

Bu yeni hücreler ciltte hızla birikerek sedef hastalığını karakterize eden kaşıntılı, pullu bölümler oluşturur. Genişlemiş kan damarları nedeniyle cilt ısınabilir ve kırmızıya dönebilir. Bu bölümler bazen ağrılı olabilir.

 

Sedef hastalığı kafa derisindeki cildi etkilediğinde, bu pullar kepek veya seboreik dermatit ile karıştırılabilir.

 

PsA genellikle bir kişinin parmak ve ayak parmaklarında tırnağa en yakın eklemleri etkiler. Tırnaklar kalın, pürüzlü ve sert olabilir. Renk değiştirirler veya çukurlar geliştirirler. Bazı durumlarda tırnak, onikoliz olarak bilinen tırnak yatağından ayrılabilir.

 

2. Kas-İskelet Sistemi Üzerindeki Etkileri


PsA, bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücuda bir saldırı başlattığında ortaya çıkar.

 

Deri değişikliklerinin yanı sıra, bu anormal bağışıklık reaksiyonu eklemlerde iltihaplanmaya neden olarak kas-iskelet sistemini çeşitli şekillerde etkiler.

 

Enflamasyon bir veya daha fazla eklemde ağrıya, sertliğe ve şişmeye neden olarak eklemlerin hareket etmesini zorlaştırır. El ve ayak parmakları şişebilir ve daktilit olarak bilinen sosis benzeri bir görünüme bürünebilir.

 

PsA'lı kişiler sıklıkla boyun ve sırt ağrısı çekerler ve omurgalarını bükmede zorluk çekerler. Bu semptomlar ortaya çıktığında spondilit olarak bilinir.

 

Kıkırdağı Nasıl Etkiler?

 

Kemiklerin ucundaki kıkırdak, uzun süreli kronik iltihaplanma ile hasar görebilir. Kemikler sonunda birbirlerine sürtünerek daha fazla ağrıya ve eklem hasarına neden olur. Enflamasyon ayrıca hem kemik aşınmalarına hem de ekstra kemik büyümesine yol açabilir.

 

Kemik hasarına ek olarak, kronik iltihaplanma çevredeki bağları ve tendonları etkiler.

 

3. Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkiler

 

PsA bir otoimmün durum olduğu için vücudun bağışıklık fonksiyonunu etkiler.

 

Bağışıklık sistemi normal çalıştığında, bakteri ve virüslerle savaşmak için harekete geçer. Otoimmün koşullar, istilacı olmadığında vücudun kendi kendine dönmesine ve kendi yapılarına saldırmasına neden olur.

 

PsA'da vücut eklemlere, tendonlara ve tendonların ve bağların (entezlerin) ekleme noktalarına ve PsA durumunda cilde saldırır.

 

Araştırmacılar bunun neden olduğunu tam olarak anlamıyorlar. Streptokok boğaz enfeksiyonu veya cilt bakterileri gibi bazı bakteriyel enfeksiyonların PsA'yı tetikleyebileceğini düşünüyorlar.

 

4. Gözler ve Görme Üzerindeki Etkiler

 

Göz içindeki ve çevresindeki iltihaplanma görmeyi etkileyebilir. PsA'lı kişilerin yaklaşık yüzde 7'sinde göz iltihabı ile ilgili bir grup hastalık olan üveit gelişecektir.

 

Üveit kadınlarda daha yaygındır ve PsA'lı çocukların yüzde 17'sinde üveit vardır. Buna karşılık, PsA'sı olmayan Amerikalıların sadece yüzde 0.1'inde üveit görülür.

 

Sedef hastalığına bağlı göz rahatsızlıkları, erken teşhis edilmezse nadir durumlarda görme kaybına neden olabilir.

 

5. Sindirim Sistemi Üzerine Etkileri


İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) veya kolit hastalığı ile PsA arasında bir bağlantı vardır çünkü enflamasyon her iki durumun altında da yatar.

 

Crohn hastalığı, ishale ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olan başka bir inflamatuar bağırsak hastalığı türüdür.

 

Araştırmaya göre, PsA'lı kişiler, genel popülasyona kıyasla IBD hastalığına yakalanma konusunda önemli risk altındadır. Diğer çalışmalar, sedef hastalığının Crohn hastalığı olan kişilerde sekiz kat daha yaygın olduğunu göstermektedir.

 

6. Solunum Sistemi Üzerine Etkileri

 

Enflamasyon akciğerlere yayılırsa, interstisyel akciğer hastalığı adı verilen bir duruma neden olabilir. Bununla birlikte, interstisyel akciğer hastalığı, PsA veya sedef hastalığından daha başka bir enflamatuar artrit formu olan romatoid artrit ile daha güçlü bir ilişkiye sahiptir.

 

Bununla birlikte, akciğerlerdeki iltihaplanma zamanla yara izine neden olur. Yara izi veya fibroz geri döndürülemez ve sonunda nefes almayı ve vücuda yeterli oksijen alma kabiliyetini etkiler. Diğer semptomlar arasında öksürük ve yorgunluk bulunur.

 

7. Kardiyovasküler Sistem Üzerindeki Etkiler

 

Amerikan Kardiyoloji Koleji'ne göre, kardiyovasküler hastalık, sedef hastalığı ve romatoid artrit gibi kronik inflamatuvar bozuklukları olan kişilerde önemli bir hastalık ve ölüm nedenidir.

 

Kronik iltihaplanma, kan damarlarını kalınlaştırarak, sertleştirerek ve yara izi bırakarak zarar verir. Bu etkiler kalp krizi ve felç riskini artırır.

 

Ayrıca, PsA'lı kişilerde genellikle obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi kan damarları ve kardiyovasküler sistem üzerinde ek stres oluşturan başka risk faktörleri bulunur.

 

8. Akıl Sağlığı Üzerine Etkileri

 

Fiziksel semptomlara neden olmanın yanı sıra, PsA'ya sahip olmak zihinsel ve duygusal sağlığı etkileyebilir. Durumu olan kişiler, sağlıkları, gelecekleri ve aileleri hakkında endişelenirken anksiyete ve depresyon yaşayabilir.

 

Kronik ağrıyla yaşamak, insanların bir zamanlar keyif aldıkları şeylere ilgi kaybı ve sürekli üzüntü gibi depresyon belirtileri göstermesine neden olabilir.

 

Sedef hastalığı ve PsA ayrıca benlik saygısını etkileyebilir ve özellikle tedaviler semptomları yeterince yönetmediğinde utanç duygularına neden olabilir.

 

PsA Nasıl Tedavi Edilir? Psöriatik Artrit Tedavisi


Düzenli egzersiz ve sağlıklı kiloyu korumak, PsA'lı insanlar için faydalıdır.

 

Sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

PsA'nın tedavisi yoktur, ancak tedavi hem semptomları hem de altta yatan nedeni ele alabilir.

 

Ortaya çıkan tedaviler, semptomların şiddetini ve alevlenme sıklığını azaltmak için umut vaat ediyor. Ayrıca PsA'nın ilerlemesini yavaşlatabilir ve kalıcı hasarı önleyebilirler.

 

Mevcut kılavuzlar, yeni bir PsA teşhisi olan kişiler için biyolojik terapi adı verilen bir tedavi türü önermektedir. Ancak bu ilaçlar herkes için uygun değildir ve yan etkileri olabilir.

 

Bir kişi biyolojik bir ilacı kullanamıyorsa, doktor ağızdan küçük moleküllü bir ilaç veya hastalığı değiştiren bir antiromatizmal ilaç gibi bir alternatif önerebilir.

 

Sağlam bir tedavi rejimi semptomları kontrol edebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

 

Semptom alevlenmeleri için tedavi seçenekleri şunları içerir:

 

  • Ağrıyı kontrol etmek, cilt semptomlarını tedavi etmek ve eklem hasarını önlemek için ilaçlar, özellikle steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya NSAIDS
  • Enflamasyonu hafifletmek için steroid enjeksiyonları
  • Hasarlı eklemleri değiştirmek için eklem değiştirme ameliyatı

 

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları da PsA hastaları için faydalıdır. Bunlar şunları içerir:

 

  • Eklemleri korumak için günlük işlerin yapılma şeklini değiştirmek
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Gerektiğinde dinlenmek ve rahatlamak
  • Anti-enflamatuar diyet 
  • Aile, arkadaşlar veya bir terapist gibi başkalarından destek istemek

Antienflamatuar Diyette Ne Yiyebilirsiniz? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek antienflamatuar diyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

PsA, hem artrit hem de sedef hastalığı semptomlarına neden olur. Eklemleri, entezitleri, cildi ve diğer vücut sistemlerini etkileyen yaygın, kronik iltihaplanmaya neden olur.

 

Durumun tedavisi olmamasına rağmen, insanlar doğru tıbbi tedavileri bularak ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak semptomlarını yöneterek yaşam kalitelerini artırabilirler.

 

Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak ve şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler