Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Eritmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Eritmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?
Probiyotikler çok çeşitli sağlık yararları sunar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Probiyotik nedir? Probiyotik ne demek? Probiyotikler, yenildiğinde sağlık yararları olan canlı mikroorganizmalardır.(1)

 

Hem takviyelerde hem de fermente gıdalarda bulunurlar.

 

Probiyotikler, sindirim sağlığını, kalp sağlığını ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir. ( 2 , 3 , 4 , 5 ).

 

Birkaç çalışma ayrıca probiyotiklerin kilo vermenize ve göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

"Zayıflamak için, hızlı kilo verdiren sporlardan zayıflama ilacına kadar her yolu denedim ancak sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer ihtiyacınız olanın sağlıkl ve dengeli bir beslenme planı olduğunu unutmayın. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesi ile zayıflamak için tıklayın. (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Bağırsak Bakterileri Vücut Ağırlığı Düzenlemesini Etkileyebilir

 

Sindirim sisteminizde yüzlerce farklı mikroorganizma vardır.

 

Bunların çoğu, çoğu dost canlısı bakterilerdir. Dost bakteriler, K vitamini ve bazı B vitaminleri dahil olmak üzere birkaç önemli besin üretir.

 

Bütirat nedir? Ayrıca vücudun sindiremediği lifleri parçalayarak onu bütirat gibi faydalı kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürmeye yardımcı olurlar (6 ).

 

Bağırsakta iki ana iyi bakteri ailesi vardır: bakteroidler ve sert mürekkepler. Vücut ağırlığı, bu iki bakteri ailesinin dengesiyle ilişkili görünmektedir (7 , 8 ).

 

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, normal kilolu insanların fazla kilolu veya obez insanlardan farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunu bulmuştur (9 , 10 , 11 ).

 

Bu çalışmalarda, normal kilolu insanlara kıyasla obezite hastalarının daha sıkı ve daha az bakterioidetleri vardı.

 

Ayrıca, obez farelerden alınan bağırsak bakterileri zayıf farelerin bağırsaklarına nakledildiğinde, zayıf farelerin şişmanladığını gösteren bazı hayvan çalışmaları da var (11 ).

 

Tüm bu çalışmalar, bağırsak bakterilerinin kilo düzenlemede güçlü bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

 

Probiyotik gıdalar nelerdir? Öğrenmek için tıklayın (probiyotik gıdalar).


Probiyotikler Kilodaki Değişiklikleri Nasıl Etkiler? Probiyotik Kilo Verdirir Mi? Probiyotik Kilo Aldırır Mı?

 

Bazı probiyotiklerin yağın emilimini engelleyebileceği ve dışkı ile atılan yağ miktarını artırabileceği düşünülmektedir (12 ).

 

Başka bir deyişle, diyetinizdeki gıdalardan daha az kalori almanızı sağlarlar.

 

Lactobacillus ailesinden olanlar gibi bazı bakterilerin bu şekilde işlev gördüğü bulunmuştur (12 , 13 ).

 

Probiyotikler obezite ile başka şekillerde de savaşabilir:

 

  • GLP-1 salınımı: Probiyotikler tokluk (iştah azaltıcı) hormonu GLP-1'in salınmasına yardımcı olabilir. Bu hormonun artan seviyeleri kalori ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir (14 , 15 ).
  • ANGPTL4 artışı: Probiyotikler, ANGPTL4 protein düzeylerini artırabilir. Bu, yağ depolamasının azalmasına neden olabilir (16 ).

Ayrıca obezitenin beyindeki iltihaplanma ile bağlantılı olduğuna dair pek çok kanıt vardır. Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirerek sistemik iltihabı azaltabilir, obezite ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlayabilir (17, 18).

 

Ancak, bu mekanizmaların çok iyi anlaşılmadığını akılda tutmak önemlidir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

"Kilo vermem durdu, kilo vermek için hzlı zayıflatan diyetlerden zayıflama çaylarına kadar birçok yolu denedim ama sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında).

 

Probiyotik ve prebiyotik farkını öğrenmek için tıklayın (probiyotik ve prebiyotik).

 

Özet: Probiyotikler, yiyeceklerden emdiğiniz kalori miktarını azaltabilir. Ayrıca iştah ve yağ depolamayla ilgili hormonları ve proteinleri de etkilerler. Ayrıca obeziteye neden olabilecek iltihaplanmayı da azaltabilirler.

 

Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Eritmenize Yardımcı Olabilir

 

Araştırmalar, Lactobacillus ailesinin belirli türlerinin kilo vermenize ve göbek yağınızı 

kaybetmenize yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, Lactobacillus fermentum veya Lactobacillus amylovorus ile yoğurt yemek, 6 haftalık bir süre içinde vücut yağını % 3-4 oranında azaltmıştır (19).

 

125 fazla kilolu diyet yapan kişinin katıldığı bir başka çalışma, Lactobacillus rhamnosus takviyelerinin kilo kaybı üzerindeki etkilerini araştırdı (20 ).

 

3 aylık bir çalışma süresi boyunca, probiyotik alan kadınlar, sahte hap (plasebo) alan gruba kıyasla % 50 daha fazla kilo verdiler. Çalışmanın kilo koruma aşamasında da kilo vermeye devam ettiler. Yani bu çalışmada probiyotik kilo verme konusunda etkili oldu.

 

Lactobacillus Gasseri

 

Bugüne kadar incelenen tüm probiyotik bakteriler arasında Lactobacillus gasseri, kilo kaybı üzerindeki en umut verici etkileri göstermektedir. Kemirgenler üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, obezite önleyici etkilere sahip olduğunu bulmuştur (13 , 21 , 22 , 23).

 

Ek olarak, Japon yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar etkileyici sonuçlar göstermiştir (12 , 24 , 25 ).

 

Bir çalışma, çok fazla göbek yağı olan 210 kişiyi izledi. Lactobacillus gasseri'nin 12 hafta boyunca alınmasının vücut ağırlığını, organların etrafındaki yağları, VKİ'yi, bel boyutunu ve kalça çevresini azalttığını buldu.

 

Üstelik göbek yağı % 8,5 azaldı. Bununla birlikte, katılımcılar probiyotik almayı bıraktıklarında, bir ay içinde tüm karın yağlarını geri kazandılar (25 ).

 

Özet: Lactobacillus ailesinin bazı türlerinin kilo ve göbek yağını azalttığı gösterilmiştir. Lactobacillus gasseri en etkili olanı gibi görünüyor.


Bazı Probiyotikler Kilo Alımını Önleyebilir

 

Kilo vermek obezite ile savaşmanın tek yolu değildir. İlk etapta kilo alınmasını önleme daha da önemlidir.

 

4 haftalık bir çalışmada, VSL # 3 adlı bir probiyotik formülasyonun alınması, insanların günde 1000 kalori ile aşırı beslendiği bir diyette kilo alımını ve yağ kazanımını azalttı (26 ).

 

Bu grafikte, probiyotik grubun nasıl önemli ölçüde daha az yağ kazandığını görebilirsiniz:

 

Bu, bazı probiyotik türlerin yüksek kalorili bir diyet bağlamında kilo alımını önlemede etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak bunun daha çok çalışılması gerekiyor.

 

Probiyotik yoğurttan başka hangi gıdalar var? Probiyotik besinler nelerdir? Öğrenmek için tıklayın (probiyotik besinler)

 

Özet: Bazı probiyotik türleri, yüksek kalorili bir diyette kilo alımını önleyebilir.

 

Bazı Probiyotik Suşlar Kilo Alma ve Obezite Riskini Artırabilir - Probiyotik Kilo Yapar Mı?

 

Tüm çalışmalar probiyotiklerin kilo vermeye yardımcı olduğunu bulamamıştır.

 

Hatta bazı araştırmalar, belirli probiyotik türlerin kilo vermeye değil kilo almaya yol açabileceğini bile bulmuştur. Buna Lactobacillus acidophilus dahildir (27).

 

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada 4 kontrollü klinik çalışma gözden geçirildi. Probiyotiklerin aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde vücut ağırlığını, VKİ'yi veya vücut yağ seviyelerini azaltmadığı sonucuna varmıştır (28).

 

Bununla birlikte, bu çalışma yukarıda bahsedilen çalışmaların çoğunu içermemiştir.

 

Özet: Tüm probiyotikler kilo vermeye yardımcı olmaz ve bazıları kilo almaya bile neden olabilir. Etkiler probiyotik suşa bağlıdır ve ayrıca bireyler arasında değişebilir.

 

Probiyotikler Bulmacanın Bir Parçası Olabilir

 

Probiyotikler çok çeşitli sağlık yararları sunar.

 

Bununla birlikte, ağırlık üzerindeki etkileri karışıktır ve probiyotik türüne bağlı gibi görünmektedir.

 

Kanıtlar, Lactobacillus gasseri'nin obezite hastalarının kilo ve karın yağlarını kaybetmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ek olarak, VSL # 3 adı verilen bir probiyotik karışımı, yüksek kalorili bir diyette kilo alımını azaltabilir.

 

Günün sonunda, belirli probiyotik türleri, özellikle sağlıklı, gerçek gıda bazlı bir diyetle birleştirildiğinde kilonuz üzerinde hafif etkilere sahip olabilir.

 

Bununla birlikte, kilo vermenin yanı sıra probiyotik takviyesi almanın başka birçok nedeni vardır.

 

Probiyotik ne işe yarar? Probiyotik faydaları, sindirim sağlığını iyileştirebilir, iltihabı azaltabilir, kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirebilir ve hatta depresyon ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olabilirler.

 

Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (probiyotik).Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler