Probiyotik Nedir? Probiyotiklerin Sağlığa Faydaları

Probiyotik Nedir? Probiyotiklerin Sağlığa Faydaları

Probiyotik nedir? Probiyotikler, bir dizi farklı mekanizma yoluyla kilo vermenize yardımcı olabilir

"Zayıflamak için uyguladığım hızlı kilo verdiren diyetlerden de zayıflama çaylarından da etkili sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu, online diyet listesini satın alarak, hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Doğal probiyotikler nelerdir? Probiyotik besinler nelerdir? En iyi probiyotikler nelerdir? Bağırsaktaki probiyotik eksikliği nasıl giderilir? Öğrenmek için tıklayın.

Probiyotiklerin Faydaları, Probiyotikler Ne İşe Yarar? Probiyotik Nasıl Kullanılır?

Probiyotik ne demek? Probiyotik ne işe yarar? Probiyotikler, fermente gıdalar veya takviyeler yoluyla tüketilebilen canlı mikroorganizmalardır (1 ).

Giderek daha fazla çalışma, sindirim sisteminizdeki bakteri dengesi veya dengesizliğinin genel sağlık ve hastalıkla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak bakteri dengesi sağlar ve çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Bunlar arasında kilo kaybı, sindirim sağlığı, bağışıklık fonksiyonu ve daha fazlası için faydalar bulunur (2 , 3 ).

Bu, probiyotiklerle bağlantılı temel sağlık yararlarına genel bir bakıştır.

Prebiyotik nedir? Prebiyotik ve probiyotik arasındaki fark nedir? Öğrenmek için tıklayın.

1. Probiyotikler Sindirim Sisteminizdeki Dost Bakterileri Dengelemeye Yardımcı Olur

Probiyotikler "iyi" bakterileri içerir. Bunlar, tüketildiğinde sağlık yararları sağlayabilen canlı mikroorganizmalardır (1 ).

Bu faydaların, probiyotiklerin bağırsak bakterilerinin doğal dengesini yeniden sağlama yeteneğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (4 ).

Dengesizlik, çok fazla kötü bakteri olduğu ve yeterince iyi bakteri olmadığı anlamına gelir. Hastalık, antibiyotik gibi ilaçlar, kötü beslenme ve daha fazlası nedeniyle olabilir.

Sonuçlar sindirim sorunları, alerjiler, akıl sağlığı sorunları, obezite ve daha fazlasını içerebilir (5 ).

Probiyotikler genellikle fermente gıdalarda bulunur veya takviye olarak alınır. Dahası, çoğu insan için güvenli görünüyorlar.

Özet: Probiyotikler canlı mikroorganizmalardır. Yeterli miktarda alındıklarında, bağırsak bakterilerinin doğal dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Sağlık yararları takip edebilir.


2. Probiyotikler İshalin Önlenmesine ve Tedavisine Yardımcı Olabilir

Probiyotikler, ishali önleme veya şiddetini azaltma yetenekleriyle bilinir.

İshal, antibiyotik almanın yaygın bir yan etkisidir. Antibiyotiklerin bağırsaktaki iyi ve kötü bakteri dengesini olumsuz etkileyebilmesi nedeniyle oluşur (6 ).

Çeşitli çalışmalar, probiyotik kullanımının antibiyotikle ilişkili ishal riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir (7 , 8 , 9 ).

Bir çalışmada araştırmacılar, probiyotik almanın antibiyotikle ilişkili ishali % 42 oranında azalttığını buldular (10 ).

Probiyotikler, antibiyotiklerle ilişkili olmayan diğer ishal türlerinde de yardımcı olabilir.

35 çalışmanın geniş bir incelemesi, belirli probiyotik türlerinin bulaşıcı ishalin süresini ortalama 25 saat azaltabileceğini buldu (11 ).

Probiyotikler, gezginlerin ishal riskini % 8 azalttı. Ayrıca diğer nedenlerden kaynaklanan ishal riskini çocuklarda % 57 ve yetişkinlerde % 26 oranında düşürdüler (12 ).

Etkinlik, alınan probiyotiğin türüne ve dozuna bağlı olarak değişir (13 ).

Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ve maya Saccharomyces boulardii gibi suşlar en yaygın olarak düşük ishal riski ile ilişkilidir (9 , 12 ).

Probiyotikler ishale iyi gelir mi? Öğrenmek için tıklayın (probiyotikler ishal yaparmı).

Özet: Probiyotikler ishal riskini ve ciddiyetini birkaç farklı nedenden dolayı azaltabilir.

3. Probiyotik Takviyeler Bazı Ruh Sağlığı Koşullarını İyileştirir

Artan çok sayıda çalışma, bağırsak sağlığını ruh hali ve ruh sağlığı ile ilişkilendiriyor (14 ).

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, probiyotik takviyelerin bazı zihinsel sağlık bozukluklarını iyileştirebileceğini bulmuştur (15 ).

Bifidobacterium ve Lactobacillus suşlarının 1-2 ay boyunca takviye edildiği bulunan 15 insan çalışmasının gözden geçirilmesi, anksiyeteyi, depresyonu, otizmi, obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) ve hafızayı iyileştirebilir (15 ).

Bir çalışma 70 kimya işçisini 6 hafta boyunca izledi. Günde 100 gram probiyotik yoğurt tüketenler veya günlük probiyotik kapsül alanlar genel sağlık, depresyon, anksiyete ve stres için faydalar yaşadılar (16 ).

Depresyonlu 40 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada da faydalı etkiler görüldü.

8 hafta boyunca probiyotik takviyeleri almak, probiyotik almayanlara kıyasla depresyon seviyelerini düşürdü ve C-reaktif protein (iltihap belirteci) ve insülin gibi hormon seviyelerini düşürdü (17).

Probiyotiklerin yan etkileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın (probiyotik).

Özet: Araştırmalar, probiyotik almanın diğerleri arasında depresyon, anksiyete, stres ve hafıza gibi akıl sağlığı bozukluklarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

4. Bazı Probiyotik Türler Kalbinizi Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olabilir

Probiyotikler, LDL ("kötü") kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Bazı laktik asit üreten bakteriler, bağırsaktaki safrayı parçalayarak kolesterolü düşürebilir (18).

Çoğunlukla kolesterolden oluşan ve doğal olarak oluşan bir sıvı olan safra, sindirime yardımcı olur.

Safrayı parçalayarak probiyotikler, bağırsakta yeniden emilmesini önleyebilir ve burada kana kolesterol olarak girebilir (19 ).

5 çalışmanın gözden geçirilmesi, 2-8 hafta boyunca probiyotik yoğurt yemenin toplam kolesterolü % 4 ve LDL kolesterolü % 5 azalttığını bulmuştur (20 ).

6 ay boyunca yapılan başka bir çalışma, toplam veya LDL kolesterolde hiçbir değişiklik bulamadı. Bununla birlikte, araştırmacılar HDL ("iyi") kolesterolde küçük bir artış buldular (21).

Probiyotik tüketmek de tansiyonu düşürebilir. 9 çalışmanın gözden geçirilmesi, probiyotik takviyelerin kan basıncını düşürdüğünü, ancak sadece mütevazı bir şekilde olduğunu buldu (22 ).

Kan basıncıyla ilgili herhangi bir faydayı deneyimlemek için, takviyenin günde 8 haftayı ve 10 milyon koloni oluşturan birimi (CFU) aşması gerekiyordu (22 ).

Probiyotiklerin kalp sağlığı üzerinde etkisini öğrenmek için tıklayın (probiyotik kalp).

Özet: Probiyotikler, "kötü" LDL kolesterol seviyelerini düşürerek ve kan basıncını makul ölçüde düşürerek kalbi korumaya yardımcı olabilir.


5. Probiyotikler Bazı Alerjilerin ve Egzamanın Şiddetini Azaltabilir

Bazı probiyotik türleri, çocuklarda ve bebeklerde egzama şiddetini azaltabilir.

Bir çalışma, probiyotik içermeyen sütle beslenen bebeklere kıyasla, probiyotik destekli sütle beslenen bebekler için egzama semptomlarının iyileştiğini buldu (23 ).

Başka bir çalışma, hamilelik sırasında probiyotik alan kadınların çocuklarını izledi. Bu çocukların ilk iki yılında egzama gelişme riski % 83 daha düşüktü (24 ).

Bununla birlikte, probiyotikler ve azalmış egzama şiddeti arasındaki bağlantı hala zayıftır ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir (25 , 26 ).

Bazı probiyotikler ayrıca süt veya süt alerjisi olan kişilerde inflamatuar tepkileri azaltabilir. Bununla birlikte, kanıt zayıftır ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (27 ).

Özet: Probiyotikler, bebeklerde egzama gibi belirli alerjilerin riskini ve şiddetini azaltabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

6. Probiyotikler Bazı Sindirim Bozukluklarının Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bir milyondan fazla insan ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere iltihaplı bağırsak hastalığından muzdariptir (28 ).

Bifidobacterium ve Lactobacillus suşlarından elde edilen bazı probiyotik türleri, hafif ülseratif kolitli kişilerde semptomları iyileştirmiştir (29 ).

Şaşırtıcı bir şekilde, bir çalışma, probiyotik E. coli Nissle ile takviye etmenin ülseratif kolitli kişilerde remisyonu sürdürmede ilaçlar kadar etkili olduğunu buldu (30 ).

Bununla birlikte, probiyotiklerin Crohn hastalığının semptomları üzerinde çok az etkisi olduğu görülmektedir (31 ).

Bununla birlikte, probiyotiklerin diğer bağırsak rahatsızlıkları için faydaları olabilir. Erken araştırmalar, irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarına yardımcı olabileceklerini gösteriyor (32 ).

Ayrıca şiddetli nekrotizan enterokolit riskini % 50 oranında azalttığı da gösterilmiştir. Bu, erken doğan bebeklerde meydana gelen ölümcül bir bağırsak rahatsızlığıdır (33).

Özet: Probiyotikler, ülseratif kolit, IBS ve nekrotizan enterokolit gibi bağırsak bozukluklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.


7. Probiyotikler Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve zararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir (34 ).

Ayrıca, bazı probiyotiklerin vücutta doğal antikor üretimini desteklediği gösterilmiştir. Ayrıca IgA üreten hücreler, T lenfositler ve doğal öldürücü hücreler gibi bağışıklık hücrelerini de artırabilirler (35 , 36 ).

Büyük bir inceleme, probiyotik almanın solunum yolu enfeksiyonlarının olasılığını ve süresini azalttığını buldu. Bununla birlikte, kanıtın kalitesi düşüktü (37 ).

570'den fazla çocuğu içeren başka bir çalışma, Lactobacillus GG almanın solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını ve şiddetini % 17 oranında azalttığını buldu (38 ).

Probiyotik Lactobacillus crispatus'un kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu (İYE) riskini % 50 oranında azalttığı da gösterilmiştir (39 ).

Özet: Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olabilir.

8. Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Eritmenize Yardımcı Olabilir

Probiyotikler, bir dizi farklı mekanizma yoluyla kilo vermenize yardımcı olabilir (40 ).

Örneğin bazı probiyotikler, bağırsakta diyet yağının emilimini engeller.

Daha sonra yağ vücutta depolanmak yerine dışkı yoluyla atılır (41 , 42 ​​).

Probiyotikler ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize, daha fazla kalori yakmanıza ve daha az yağ depolamanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni kısmen GLP-1 gibi belirli hormon düzeylerinin artmasıdır (43 , 44 ).

Doğrudan kilo vermeye de yardımcı olabilirler. Bir çalışmada, 3 ay boyunca Lactobacillus rhamnosus alan diyet yapan kadınlar, probiyotik almayan kadınlardan % 50 daha fazla kilo verdiler (45 ).

210 kişiden oluşan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca düşük dozda Lactobacillus gasseri almanın göbek yağında % 8,5'lik bir azalma ile sonuçlandığı bulundu (46 ).

Bununla birlikte, tüm probiyotiklerin kilo vermeye yardımcı olmadığının farkında olmak önemlidir.

Şaşırtıcı bir şekilde, bazı araştırmalar Lactobacillus acidophilus gibi bazı probiyotiklerin kilo alımına bile yol açabileceğini buldu (47).

Probiyotikler ve ağırlık arasındaki bağlantıyı netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (48 ).

Probiyotikler kilo verdirir mi? Öğrenmek için tıklayın (probiyotikler zayıflatırmı).

"Kilo vermek istiyorum. Şimdiye kadar uyguladığım zayıflama kürlerinden de, kullandığım zayıflama ilaçlarından da sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Bazı probiyotikler kilo vermenize ve göbek eritmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diğer türler kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir.

Probiyotiklerden Yararlanmanın En İyi Yolu

Probiyotikleri çeşitli yiyeceklerden veya takviyelerden elde edebilirsiniz.

Probiyotik besinler, probiyotik içeren besinler, canlı probiyotik kültürler genellikle yoğurtlar ve sütlü içecekler gibi fermente süt ürünlerinde bulunur. Salamura sebzeler, tempeh, miso, kefir, kimchi, probiyotik turşu, lahana turşusu ve soya ürünleri gibi fermente gıdalar da bazı laktik asit bakterileri içerebilir.

Probiyotik içeren gıdalar nelerdir? Öğrenmek için tıklayın (probiyotikler açısından zengin yiyecekler).

Probiyotik içeren besinleri tüketmenin yanı sıra probiyotikleri takviye şeklinde alabilirsiniz, probiyotik bakterileri içeren kuru formda tablet, kapsül ve toz gibi.

Bununla birlikte, bazı probiyotiklerin mide asidi tarafından daha bağırsağa ulaşmadan yok edilebileceğini unutmayın - yani amaçlanan faydalardan hiçbirini elde edemezsiniz.

Yukarıda tartışılan sağlık yararlarından herhangi birini tecrübe etmek istiyorsanız, yeterli miktarda tüketmeniz önemlidir.

Faydaları gösteren çalışmaların çoğunda günde 1 milyar ila 100 milyar canlı organizma veya koloni oluşturan birim (CFU) dozajları kullanıldı.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın