Peynir Altı Suyu Proteini Yan Etkilere Neden Olur Mu?

Peynir Altı Suyu Proteini Yan Etkilere Neden Olur Mu?

Peynir altı suyu proteini, en popüler takviyelerden biridir.Ancak birçok sağlık yararına rağmen, güvenliğini sorgulayan bazı tartışmalar var.

Peynir altı suyu proteini, en popüler takviyelerden biridir.

Ancak birçok sağlık yararına rağmen, güvenliğini sorgulayan bazı tartışmalar var.

Bazıları çok fazla peynir altı suyu proteininin böbreklere ve karaciğere zarar verebileceğini ve hatta osteoporoza neden olabileceğini iddia ediyor.

Bu makale, peynir altı suyu proteininin güvenliği ve yan etkilerinin kanıta dayalı bir incelemesini sunmaktadır.

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir?

Peynir altı suyu proteini popüler bir fitness ve diyet takviyesidir.

Peynir yapımı sürecinde sütten ayrılan sıvı olan peynir altı suyundan yapılır. Peynir altı suyu süzülür, rafine edilir ve peynir altı suyu protein tozu içine püskürtülerek kurutulur.

Üç ana peynir altı suyu proteini türü vardır. Aralarındaki en önemli fark, nasıl işlendikleridir (1 ).

  • Peynir altı suyu proteini konsantresi: Kabaca % 70-80 protein içerir. En yaygın peynir altı suyu proteini türüdür ve sütten daha fazla laktoz, yağ ve mineral içerir.
  • Peynir altı suyu proteini izolatı: % 90 veya daha fazla protein içerir. Daha rafine ve daha az laktoz ve yağ içerir, ancak daha az faydalı mineraller içerir.
  • Peynir altı suyu proteini hidrolizatı: Bu form önceden sindirilir ve vücudunuzun daha hızlı emmesini sağlar.

Peynir altı suyu proteini, sporcular, fitness tutkunları, kas yapmak veya kilo vermek isteyenler arasında popüler bir seçimdir.

Çalışmalar, egzersizden kurtulmanıza, kas ve güç oluşturmanıza, hatta iştahınızı azaltarak ve metabolizmanızı artırarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor (2 , 3 , 4 ).

Peynir altı suyu proteini aynı zamanda tam bir protein kaynağıdır, yani tüm gerekli amino asitleri içerir. Vücudunuz esansiyel amino asitler yapamaz, bu nedenle diyetinizden yeterince alması önemlidir.

Peynir altı suyu proteinini sadece su veya seçtiğiniz bir sıvı ile karıştırarak alabilirsiniz.

Sağlık yararlarına rağmen, bazı insanlar güvenliğinden endişe duyuyor.

Bununla birlikte, peynir altı suyu proteini çoğu insan için güvenli ve protein alımınızı arttırmanın uygun bir yoludur.

Özet: Peynir altı suyu proteini genellikle güvenlidir. Kas ve güç oluşturmanıza, kilo vermenize, iştahınızı azaltmanıza ve metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir?

Peynir altı suyu proteininin yan etkilerinin çoğu sindirim ile ilgilidir.

Bazı insanlar peynir altı suyu proteini sindirmekte zorlanır. Şişkinlik, gaz, mide krampları ve ishal gibi semptomlar yaşarlar ( 5 ).

Ancak bu yan etkilerin çoğu laktoz intoleransı ile ilgilidir.

Laktoz, peynir altı suyu proteinindeki ana karbonhidrattır. Laktoz intoleransı olan insanlar, vücudunuzun laktozu sindirmek için ihtiyaç duyduğu laktaz enzimini yeterince üretmezler ( 5 ).

Ayrıca, laktoz intoleransı inanılmaz derecede yaygındır ve dünya çapında insanların % 75'ini etkileyebilir (6 ).

Laktoza toleranssızsanız, bir peynir altı suyu proteini izole tozuna geçmeyi deneyin.

Peynir altı suyu proteini izolatı, peynir altı suyu protein konsantresinden önemli ölçüde daha az miktarda yağ ve laktoz ile rafine edilir. Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle peynir altı suyu protein izolatını güvenle alabilirler (7 ).

Alternatif olarak, soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt ürünü olmayan bir protein tozu deneyin.

Özet: Peynir altı suyu proteini, laktoz intoleransı olan kişilerde rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Rahatsız edici semptomlar yaşarsanız, peynir altı suyu izolatı tozuna veya süt ürünü olmayan bir protein tozuna geçmeyi deneyin.

Bazı İnsanlar Peynir Altı Suyu Proteinine Alerjik Olabilir

Peynir altı suyu proteini inek sütünden geldiğinden, inek sütü alerjisi olan insanlar buna alerjik olabilir.

Bununla birlikte, inek sütü alerjileri yetişkinlerde çok nadirdir, çünkü inek sütü alerjisi olan kişilerin % 90'ı üç yaşına kadar alerjiyi atlatırlar (8 ).

İnek sütü alerjisinin belirtileri kurdeşen, döküntü, yüz şişmesi, boğaz ve dil şişmesi, burun akıntısı veya tıkalı burun olabilir ( 9 ).

Bazı durumlarda, bir ineğin süt alerjisi, ciddi ve hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon olan anafilaksiyi tetikleyebilir.

Yine, bir ineğin süt alerjisinin yetişkinlerde nadir olduğunu hatırlamakta fayda var, ancak ciddi sonuçları olabilir.

Ayrıca, peynir altı suyu proteinine karşı bir alerji, laktoz intoleransı ile karıştırılmamalıdır.

Çoğu alerji, vücut bir proteine ​​bağışıklık tepkisi ürettiğinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bir enzim eksikliğinden hoşgörüsüzlüğe neden olur ve bağışıklık sistemini içermez ( 10 ).

İnek sütü proteini alerjiniz varsa, soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt ürünü olmayan bir protein tozu deneyin.

Belirtilerinizin bir alerji veya hoşgörüsüzlükten kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değilseniz, doktorunuza danışmak en iyisidir.

Özet: İnek sütüne alerjisi olanlar, peynir altı suyu proteinine alerjisi olabilir. Bununla birlikte, inek sütü alerjileri yetişkinlerde çok nadirdir.

Kabızlık ve Beslenme Eksikliklerine Neden Olabilir Mi?

Kabızlık, peynir altı suyu proteininin normal bir yan etkisi değildir.

Birkaç kişi için laktoz intoleransı, bağırsak hareketini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir (11 , 12 ).

Bununla birlikte, kabızlık, özellikle peynir altı suyu proteini lehine daha az meyve ve sebze yediğinde, özellikle düşük karbonhidratlı bir diyetteyken ortaya çıkar.

Meyve ve sebzeler dışkı oluşumuna yardımcı olan ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eden harika bir lif kaynağıdır (13 ).

Peynir altı suyu proteininin kabızlık yaptığından şüpheleniyorsanız, yeterince meyve ve sebze yediğinizi kontrol edin. Ayrıca çözünür bir lif takviyesi almayı da deneyebilirsiniz.

‘Bütün’ yiyeceklerin peynir altı suyu proteini ile değiştirilmesinin bir başka nedeni kötü bir fikir olmasıdır, çünkü besin eksikliği riskinizi artırabilir.

Bütün yiyecekler, özellikle meyve ve sebzeler besin açısından zengindir ve optimal sağlık için gerekli olan çeşitli mineraller içerir.

Bu nedenle, peynir altı suyu proteini alırken dengeli bir diyet yemeye devam etmek önemlidir.

Özet: Diyetinizdeki meyve ve sebzeleri peynir altı suyu proteini ile değiştirirseniz kabızlık ve besin yetersizliği riski altında olabilirsiniz. Dengeli bir diyet yemek bu etkilere karşı yardımcı olabilir.

Peynir Altı Suyu Proteini Böbreklerinize Zarar Verebilir Mi?

Yüksek proteinli bir yemek tüketmek, böbreklerin içindeki basıncı artırabilir ve normalden daha fazla kan filtrelemelerine neden olabilir ( 14 ,15 ).

Bununla birlikte, bu yüksek proteinli bir öğünün böbreklere zarar verdiği anlamına gelmez.

Aslında, çalışmalar bunun normal bir bedensel tepki olduğunu ve genellikle endişe nedeni olmadığını göstermektedir (16 , 17 ).

Ayrıca, çok fazla proteinin sağlıklı insanların böbreklerine zarar verebileceğine dair bir kanıt yoktur (16 , 18 ).

Örneğin, proteinin böbrekler üzerindeki etkileri üzerine yapılan 74 çalışmanın ayrıntılı bir incelemesi, sağlıklı insanlarda protein alımını kısıtlamak için bir neden olmadığı sonucuna varmıştır (18 ).

Bununla birlikte, yüksek proteinli bir diyetin böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Çalışmalar, böbrek hastalığı olanlarda yüksek proteinli bir diyetin böbreklere daha fazla zarar verebileceğini göstermektedir (19 , 20 ).

Mevcut bir böbrek rahatsızlığınız varsa, peynir altı suyu proteininin sizin için iyi olup olmadığını doktorunuza danışmak en iyisidir.

Özet: Sağlıklı insanlarda çok fazla proteinin böbreklere zarar verebileceğine dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, mevcut böbrek rahatsızlığı olan insanlar, peynir altı suyu proteininin kendileri için doğru olup olmadığını doktorlarına danışmalıdır.

Karaciğerinize Zarar Verebilir Mi?

Hiçbir kanıt, sağlıklı insanlarda çok fazla proteinin karaciğere zarar verebileceğini göstermez (21 ).

Aslında, karaciğerin kendisini onarmak ve yağları karaciğerden çıkarmaya yardımcı olan moleküller olan lipoproteinlere dönüştürmek için proteine ​​ihtiyacı vardır (21).

11 obez kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 60 gram peynir altı suyu proteini takviyesi almak, dört hafta boyunca karaciğer yağının yaklaşık % 21 oranında azaltılmasına yardımcı oldu.

Ayrıca, kan trigliseritlerini yaklaşık % 15 ve kolesterolü yaklaşık % 7 azaltmaya yardımcı oldu (22 ).

Bir vaka raporu, 27 yaşında bir erkeğin peynir altı suyu protein takviyeleri aldıktan sonra karaciğer hasarına maruz kalabileceğini ima etti (23 ).

Bununla birlikte, çeşitli başka takviyeler de alıyordu. Doktorlar ayrıca karaciğere zarar verebilecek anabolik steroid alıp almadığından da emin değildi ( 24 ).

Binlerce insanın karaciğer problemi olmadan peynir altı suyu proteini aldığını düşünürsek, bu tek vaka peynir altı suyu proteininin karaciğere zarar verebileceğine dair yetersiz kanıt sağlar.

Her ne kadar yüksek protein alımı, siroz, kronik karaciğer hastalığı olan kişilere zarar verebilir (25 , 26 ).

Karaciğer, protein metabolizmasının bir yan ürünü olan amonyak gibi kandaki zararlı maddelerin detoksifikasyonuna yardımcı olur (27).

Sirozda karaciğer düzgün çalışamaz. Böylece yüksek protein alımı kandaki amonyak seviyelerini artırabilir, bu da beyne zarar verebilir (26 , 28 ).

Karaciğer hastalığınız varsa, peynir altı suyu proteini almadan önce doktorunuza danışın.

Özet: Sağlıklı insanlarda çok fazla proteinin karaciğere zarar verebileceğine dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, karaciğer hastalığı olan kişiler, peynir altı suyu proteininin kendileri için güvenli olup olmadığını doktorlarına danışmalıdır.

Osteoporoza Neden Olabilir Mi?

Protein alımı ve kemikler arasındaki ilişki bazı tartışmalara neden olmuştur.

Çok fazla proteinin kalsiyumun kemiklerden sızmasına neden olabileceği, içi boş ve gözenekli kemiklerle karakterize bir hastalık olan osteoporoz riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler vardır ( 29 ).

Bu fikir, daha yüksek protein alımı gösteren idrarı daha asidik hale getiren daha önceki çalışmalardan geldi (30 , 31 ).

Buna karşılık, vücut bir tampon görevi görmek ve asidik etkileri nötralize etmek için kemiklerden daha fazla kalsiyum salardı (31 ).

Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, vücudun bağırsaktan kalsiyum emilimini artırarak kalsiyum kaybının etkilerini karşıladığını göstermiştir (32 , 33 ).

36 çalışmanın analizinde, bilim adamları çok fazla protein yemenin kemik sağlığı için kötü olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Aslında, daha fazla protein tüketmenin  kemik sağlığı için faydalı olduğu sonucuna vardılar (34 ).

Ayrıca, çeşitli çalışmalar osteoporoza eğilimli yaşlı insanların güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olmak için daha fazla protein tüketmeleri gerektiğini önermektedir (35 , 36 ).

Özet: Peynir altı suyu proteininin osteoporoza neden olabileceğine dair bir kanıt yoktur. Aslında, peynir altı suyu proteini hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

Ne Kadar Almalısınız?

Peynir altı suyu proteini genellikle güvenlidir ve yan etkileri olmayan birçok kişi tarafından tüketilebilir.

Yaygın olarak önerilen bir doz günde 25-50 gramdır. Ancak paket üzerindeki servis talimatlarını izlemeniz önerilir.

Bundan daha fazlasını almanın, özellikle de yeterince protein tüketirseniz, daha fazla fayda sağlaması olası değildir.

Peynir altı suyu proteini aldıktan sonra şişkinlik, gaz, kramp veya ishal gibi rahatsız edici semptomlar yaşarsanız, bir peynir altı suyu proteini izole tozuna geçmeyi deneyin.

Alternatif olarak, soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt ürünü olmayan bir protein tozu deneyin.

Özet: Tavsiye edilen günlük peynir altı suyu proteini dozu 25-50 gramdır. Sindirim semptomlarınız varsa, bir peynir altı suyu protein izolatı veya süt ürünü olmayan protein alternatifi deneyin.

Uzun Lafın Kısası

Peynir altı suyu proteini güvenlidir ve birçok insan olumsuz etkileri olmadan alabilir.

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olanlarda sindirim semptomlarına neden olabilir ve inek sütüne alerjisi olanlar için alerjik olabilir.

Yan etkiler yaşıyorsanız, bir peynir altı suyu protein izolatı veya süt ürünü olmayan protein alternatifi deneyin.

Bu istisnalara rağmen, peynir altı suyu proteini piyasadaki en iyi takviyelerden biridir. Güç ve kas geliştirme, iyileşme ve kilo kaybındaki yararlı rollerini desteklemek için çeşitli araştırmalara sahiptir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın