Pepino Faydaları Nelerdir? Pepino Meyvesi Faydaları

Pepino Faydaları Nelerdir? Pepino Meyvesi Faydaları
Pepino meyvesi, pepino faydaları nelerdir? Kilo vermek isteyenler güvenle yiyebilir ve midenin daha uzun süre tok hissetmesini sağladığı için fayda sağlayabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Meyvenin bilimsel adı Solanum muricatum'dur. Ayrıca, pepino meyvesi muazzam sağlık yararları nedeniyle bazen süper meyve olarak da adlandırılır. Oldukça besleyici meyve ayrıca antioksidanlarla yüklüdür, idrar söktürücü özelliklere sahiptir, antiglisatif, antioksidatif ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bağışıklık sisteminin kurulmasına yardımcı olan flavonoidler ve fenol içerir. Meyve özü ayrıca immünomodülatör ve antikanser özellikler içerir.

 

Pepino Meyvesinin Faydaları

 

Pepino meyvesi, Wonderberry, Tzimbalo, Garden Huckleberry ve Cocona türleriyle ilgilidir. Lifli köklere sahip otsu bir bitkidir ve genellikle 3 fit boyundadır.

 

Nadir, süper sağlıklı ve birçok sağlık yararı olan pepino meyvesi Güney Amerika'da doğar. Ne yazık ki, bu eşsiz süper meyve, Güney Amerika dışında mevcut değildir ve sağlık yararları yaygın olarak bilinmemektedir.

 

Pepino Meyvesinin En İyi 12 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

 

Pepino meyvesinin tatlı ve lezzetli bir tadı vardır ve birçok vitamin ve mineral için paketlenmiştir. Bu nadir meyvenin birçok sağlık yararı vardır ve ilk 10'a girdik.

 

1. Pepino Meyvesi Doğal Enerji Artırıcıdır

 

Enerjimizi vücudumuzda depolanan, yediğimiz gıdalardan elde edilen glikozdan alırız. Pepino meyvesinin, bu glikozu enerji patlamalarına ayıran bazı bileşikleri vardır ve anında şarj olduğunuzu hissedersiniz. Aksi takdirde bu glikoz hücreleri vücudunuzda yağ olarak depolanır. Bu yüzden bir dahaki sefere kendinizi zayıf hissettiğinizde, bir pepino meyvesi alın ve iyi bir enerji deneyimleyin.

 

2. Pepino Meyvesi ile Ağrı ve Sızıları Yatıştırın

 


 

Pepino meyvesinin, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve vücuttaki ağrıları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Yetiştirildiği yerlilerde meyve, iltihapla savaşmak için geleneksel bir yiyecek olarak kullanımını bulur.

 

3. Kolesterolü Düşürür

 

Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği gibi, pepino meyvesinin yüksek çözünür lif içeriği de kolesterol seviyenizi kontrol altında tutar. Çözünür lif, kolesterolü doğrudan etkilemez, ancak kötü kolesterolü bağlar ve vücuttan atar.

 

Çözünür lif, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün kan dolaşımınıza emilimini azaltabilir ve yüksek yoğunluklu lipoproteinin vücudunuz için harikalar yaratmasına izin verebilir.

 

4. Kanserle Savaşır

 

Pepino meyvesi, içinde bulunan C vitamini, A vitamini ve beta-karoten kombinasyonları sayesinde bir antioksidan gücüdür. Bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşır ve hücrenin oksitlenmesini önler. Antioksidanlar, kanserli hücrelerin yayılmasıyla mücadelede hayati öneme sahiptir.

 

Hindistan Karunya Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü tarafından yürütülen çalışma, kanser etkinliğini daha da kanıtlıyor. Çalışma, Pepino meyve özünün anti-enflamatuar, immünomodülatör ve antikanser özelliklere sahip olduğunu buldu. ( 1 )

 

5. Yüksek Kan Basıncını Düzenler

 

Pepino meyvesinin sodyum içermez ancak önemli miktarda potasyum içerir ve yüksek tansiyonu düzenlemek için kullanılır. Potasyum, tuzun zararlı etkilerini dengelemeye ve dolayısıyla kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ne kadar çok potasyum yerseniz, idrarla o kadar fazla sodyum kaybedersiniz. Pepino meyvesi, idrar söktürücü özellikleriyle de bilinir. Böbreklerinizdeki sıvı ne kadar azsa, kan basıncınız o kadar az olur.

 

6. Pepino Meyvesinin Sindirime Faydaları

 

Lif açısından zengin olan pepino meyvesi, düzensiz bağırsakları olan veya kabızlık çeken insanlar için mükemmel bir çare olabilir. Pepino meyvesinin C vitamini içeriği, vücudun besinleri gıdalardan en iyi şekilde emmesini sağlar. Mide ülserlerini yatıştırmak için mükemmel bir çare olarak da kullanılabilir. Sindirim sorunları, böbrek hastalığından muzdarip insanları etkiler. Bu meyve onlar için de faydalı olabilir.

 

7. Kilo Kaybı

 

Pepino meyvesinin kalorileri vardır, ancak bunlar karbonhidrat olarak depolanır. Bu karbonhidratlar vücut tarafından glikoza parçalanır ve yakıt olarak kullanılır. Kilo vermek isteyenler güvenle yiyebilir ve midenin daha uzun süre tok hissetmesini sağladığı için fayda sağlayabilir.

 

8. Güçlü Kemikler

 

Hepimiz kalsiyumun güçlü ve sağlıklı kemiklerin temel bir bileşeni olduğunu biliyoruz. Ancak çoğumuz K vitamininin kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tuttuğunu, kalsiyumu kemiklerde tuttuğunu ve arterlerde birikmesini önlediğini bilmiyoruz. Özellikle kemikler yaşlanma sırasında zayıflamaya başladığında, K vitamini kemik sağlığını hala koruyabilir. K vitamini kaynakları arasında pepino meyvesi harika bir seçimdir.

 

9. Bağışıklık Güçlendirici

 

Polifenoller, pepino meyvesinin özlerinde bulunur ve bu da ona antioksidan özellikler kazandırır [ 2 ]. Antioksidan özellikler hem olgunlaşmamış hem de olgunlaşmış meyvelerde mevcuttur. Bununla birlikte, olgun çeşitlilik daha yüksek flavonoid ve fenol içeriğine sahiptir. Flavonoidlerin antioksidan özellikleri, ürik asidin atılması ve depolimerizasyonuyla sonuçlanan oluşumundan kaynaklanmaktadır. Bu doğal maddeyi günlük diyetinize bir bütün olarak veya bir besin takviyesi olarak ekleyin.

 

10. Karaciğer Sağlığını İyileştirir

 

Pepino meyvesi, karaciğer hastalığı olan kişilere yardımcı olabilir. Karaciğeri güçlendirmek, enerjiyi artırmanın, ağırlığı dengelemenin ve genel sağlığı iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Pepino meyvesinin içindeki lif, toksinleri vücuttan uzaklaştırır, karaciğeri temizler ve genel sağlığını iyileştirir. Karaciğer birçok bedensel işlevin özü olduğundan, sağlıklı bir karaciğer genel sağlığınızı oluşturur.

 

11. Diyabet

 


 

Meyvenin antiinflamatuar, antiglisatif ve antioksidan etkileri vardır. Bu özellikler, diyabetin ilerlemesinin etkisini azaltmaya yardımcı olur. Çalışmada ( 3 ), Solanum muricatum'dan flavonoidler, fenolik asitler ve askorbik asidin model üzerinde diyabet için olumlu sonuçları olduğu bulunmuştur. Şeker hastalığının ilerlemesine yardımcı olduğu için, meyvenin kronik böbrek hastalığının önlenmesi için ideal olduğu düşünülmektedir.

 

12. Anemiyi Kolaylaştırır ve Kreatinin Seviyesini Düşürür

 

Anemi, böbrek hastalığının komplikasyonlarından biridir. Düzenli tedaviye ek olarak, pepino meyvesi tedaviye yardımcı olabilir. Böbrek hastalığından muzdarip bir kişi, böbrekler onu kandan boşaltamadığı için yüksek kreatinin seviyeleri yaşar. Meyvenin idrar söktürücü özelliği, kandan idrarla atıkları azaltmaya yardımcı olur.

 

Pepino Meyvesi Nedir? Pepino Meyvesi Nerede Yetişir?

 

Pepino meyvesi meyvesi Güney Amerika'ya özgüdür. Öncelikle meyveleri için popüler olarak yetiştirilen yaprak dökmeyen bir çalıdır. Meyve genellikle açık sarı veya açık yeşil kabuğa sahiptir ve mor çizgilerle çizilir. Eşsiz mor renk çeşitliliği nedeniyle bu meyveyi uzaktan fark etmek kolaydır. Bir erik kadar küçük veya bir papaya kadar büyük olabilir.

 

Meyvenin kavunla ilgisi yoktur. İspanyolca'da Pepino, salatalık anlamına gelir ve meyvenin tadı, ikisi de karışık olan ballı kavun ve salatalık gibidir. Aynı zamanda İngilizce'de 'tatlı salatalık' anlamına gelen Pepino Dulce olarak da bilinir. Pepino meyvesi nerede yetişir? Nadir süper meyve genellikle Şili, Kolombiya, Peru, Ekvador ve Bolivya'da bulunur. Aksi takdirde, pratik olarak dünyanın geri kalanı tarafından tamamen bilinmez.

 

Meyvenin işlenmesi hassas olup sevkıyatı zordur. Kullanım sorunu nedeniyle dış dünya tarafından bilinmemektedir. Aynı şeyi Şili, Yeni Zelanda, Mauritius ve Türkiye'de yetiştirme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Pepino Meyvesi Yenir Mi? Pepino Meyvesi Nasıl Yenir?

 

Evet, meyve tamamen yenilebilir. Domates ve patlıcanla yakından ilgilidirler. Bununla birlikte, cilt sertse ve yenmez bulursanız, soyabilir ve posasını yiyebilirsiniz.

 

Limon ve hindistan cevizi gibi diğer meyvelerle eşleştirilebilir ve bal veya tatlı fesleğen ile süslenebilir. Olgun pepino meyveleri 3 güne kadar hava geçirmez plastik torbalarda paketlenmiş bir buzdolabında saklanır.

 

Pepino Meyvesinin En Önemli Yan Etkileri Nelerdir?

 

Pepino meyvesi genellikle zararsızdır, sağladığı enerji ve dolgunluk için kahvaltıda alınabilen meyvelerden biridir. Aç karnına da almak güvenlidir.

 

Domates veya patlıcan gibi patlıcan türü meyveleri yemeye karşı alerjik bir durum teşhisi konulursa önlem almanız gerekir. pepino meyvesi tüketirken dikkatli olun. Bunun dışında, bu meyvenin bilinen bir alerjisi veya karşı etkisi yoktur.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler