Papaya Çekirdeklerini Yiyebilir Misiniz?

Papaya Çekirdeklerini Yiyebilir Misiniz?
Papaya çekirdekleri son derece besleyicidir. Özleri, kanserin önlenmesi ve böbrek koruması dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Papaya nedir? Papaya meyvesi, hem lezzetli hem de olağanüstü besin profili için sevilen bir meyvedir.

 

Ne yazık ki, birçok insan çekirdeklerini sık sık atar ve meyvenin tatlı etini tercih eder.

 

Fark etmedikleri şey, çekirdeklerin sadece yenilebilir değil, aynı zamanda son derece besleyici olmasıdır.

 

Bununla birlikte, yemeden önce bazı yan etkilerin göz önünde bulundurulması gerekebilir.

 

Bu makale papaya çekirdeklerini yemenin artılarını ve eksilerini ve sağlığınızı nasıl etkileyebileceklerini daha yakından inceliyor.


Çok Besleyicidirler


Papaya çekirdekleri çeşitli temel mikrobesinler içerir.

 

Özellikle daha iyi sağlığı teşvik etmek için antioksidan görevi gören iki bileşik olan polifenoller ve flavonoidler bakımından yüksektir (1).

 

Antioksidanlar, oksidatif stresi önlemek ve kronik hastalıkları önlemek için hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşır (2).

 

Dahası, papaya çekirdekleri, oleik asit de dahil olmak üzere iyi miktarda sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri içerir ( 3 ).

 

Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir araştırmaya göre, tekli doymamış yağ asitleri yüksek bir diyet, trigliserit seviyelerini % 19 ve zararlı çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) kolesterol seviyelerini % 22 azaltabilir (4).

 

Bahsetmemek gerekirse, papaya çekirdekleri de doyurucu bir lif dozu sağlar.

 

Lif alımınızı artırmak kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Daha yüksek lif tüketimi, kalp hastalığı, felç, diyabet ve obezite riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir (5).

 

Özet: Papaya çekirdekleri, antioksidanlar, tekli doymamış yağlar ve lif de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinin iyi bir kaynağıdır.

 

Papaya Çekirdekleri Faydaları

 

Birkaç temel besin sağlamanın yanı sıra, papaya çekirdekleri bir dizi potansiyel sağlık yararıyla da bağlantılıdır.

 

Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Çalışmalar, papaya çekirdeklerinin belirli mantar ve parazit tiplerini yok edebileceğini göstermektedir.

 

Bir test tüpü çalışmasına göre, papaya çekideği özü, maya enfeksiyonlarına neden olan spesifik patojen dahil olmak üzere üç farklı mantar suşuna karşı etkiliydi (6 ).

 

Bir başka küçük çalışma, kurutulmuş papaya çekirdeklerinden ve baldan yapılmış bir iksir içmenin bağırsak parazitlerini öldürmede bir plasebodan önemli ölçüde daha etkili olduğunu bulmuştur (7 ).

 

Bununla birlikte, papaya çekirdeklerinin yemesinin insanlarda mantar ve paraziter enfeksiyonları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.


Böbrek Fonksiyonunu Koruyabilir


Böbrekleriniz, vücudunuzdaki atıkları ve fazla sıvıyı gidermek için bir filtre görevi gören sağlıkta ayrılmaz bir rol oynar.

 

Araştırmalar, papaya çekirdekleri yemenin böbreklerinizin sağlığını ve işlevini koruyabildiğini ve koruyabileceğini düşündürmektedir.

 

Bir hayvan çalışması, papaya çekirdekleri özütünün toksisiteyi indüklemek için bir ilaç verilen sıçanlarda böbrek hasarını önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur (8 ).

 

Papaya çekirdekleri, hücrelerinize oksidatif hasarı engelleyebilen ve böbrek sağlığını koruyabilen antioksidanlar açısından da zengindir (1, 9,10).

 

Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar hala hayvan çalışmaları ile sınırlı olduğundan, daha fazla insan tabanlı çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Kanserle Mücadeleye Destek


Etkileyici besin ve antioksidan profilleri sayesinde, bazı çalışmalar papaya çekirdeklerinin anti-kanser özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir.

 

Bir test tüpü çalışması, papaya çekirdekleri özütünün inflamasyonu azaltmaya ve kanser gelişimine karşı korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur (11).

 

Benzer şekilde, başka bir test tüpü çalışması, siyah papaya çekirdeklerinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir (12).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, papaya çekirdeklerinin insanlarda kanser büyümesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.


Sindirime Yardımcı Olabilir


Diğer çekirdekler gibi, papaya çekirdekleri de iyi bir lif kaynağıdır.

 

Lif, sindirim sisteminizden sindirilmemiş olarak hareket eder ve dışkınıza düzenli bir şekilde katkıda bulunmak için hacim ekler.

 

Aslında, beş çalışmanın gözden geçirilmesi, lif alımının artmasının kabızlığı olan kişilerde dışkı sıklığını arttırmada etkili olduğunu bulmuştur (13).

 

Lif alımınızı artırmak, sindirim sağlığının diğer bazı yönlerini de olumlu etkileyebilir.

 

Çalışmalar, diyet lifinin enflamatuar bağırsak hastalığına karşı koruyabildiğini, hemoroid semptomlarını hafifletebileceğini ve bağırsak ülserlerinin oluşumunu önleyebildiğini göstermektedir (14,15,16).

 

Özet: Çalışmalar papaya çekirdeklerinin enfeksiyonlarla savaşmaya, böbrek sağlığını geliştirmeye, kansere karşı korumaya ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.


Olası Sağlık Sorunları


Papaya çekirdekleri çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş olsa da, bazı potansiyel sağlık endişeleri onları çevreler.

 

Doğurganlığı Azaltabilirler

 

Papaya çekirdeklerinin bazı hayvan çalışmalarında doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir.

 

Örneğin, bir çalışma, maymunlara büyük dozlarda papaya çekirdeği ekstresi verilmesinin, meni sperm eksikliği ile karakterize edilen azospermi adı verilen bir duruma neden olduğunu bulmuştur (17).

 

Bir sıçan çalışması, papaya çekirdekleri özütünün hem sperm sayısını hem de sperm hareketliliğini azalttığını bildiren benzer bulgulara sahipti. İlginç bir şekilde, araştırmacılar bu değişikliklerin tedaviyi bıraktıktan sonraki 45 gün içinde tersine döndüğünü keşfettiler (18).

 

Bu çalışmaların, çoğu insanın tükettiğinden çok daha yüksek bir papaya çekirdekleri kullanıldığını unutmayın.

 

Diyette bulunan düzenli miktarlarda papaya'nın doğurganlığı nasıl etkileyebileceğine bakmak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Papaya Ağacı;


Çok Fazla Yemek Zararlı Olabilir

 

Papaya çekirdekleri benzil izotiyosiyanat içerir(19).

 

Test tüpü çalışmalarında, bu bileşik, özellikle kanserin önlenmesi söz konusu olduğunda, bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir (20,21, 22).

 

Bununla birlikte, bazı araştırmalar büyük miktarlarda zararlı olabileceğini düşündürmektedir .

 

Örneğin, bir test tüpü çalışması, benzil izotiyosiyanatın uygulanmasının DNA'da önemli hasara neden olduğunu gösterdi (23).

 

Bu arada, bir sıçan çalışması sağlıklı hücreler üzerinde toksik bir etkiye sahip olduğunu buldu (24).

 

Tabii ki, bu çalışmalar çok konsantre dozlarda benzil izotiyosiyanatın insanlardan ziyade hayvanlar ve hücreler üzerindeki etkilerini inceledi.

 

Tek bir papaya çekirdeklerinde bulunan benzil izotiyosiyanatın insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan ve laboratuvar çalışmaları, papaya çekirdeklerindeki bileşiklerin fertiliteyi azaltabileceğini ve konsantre miktarlarda uygulandığında hücreler ve DNA üzerinde toksik etkilere sahip olabileceğini bulmuştur. İnsan çalışmaları eksik.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Papaya çekirdekleri son derece besleyicidir. Özleri, kanserin önlenmesi ve böbrek koruması dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Yüksek dozlarda yan etkileri olabilir, ancak alımınızı ılımlı tutarak ve günde birkaç porsiyona bağlı kalarak bu sorunlar kolayca önlenebilir.

 

Bir dahaki sefere bir papaya dilimi açtığınızda, sundukları tüm sağlık yararlarından yararlanmak için hem lezzetli etin hem de içeride bulunan güçlü çekirdeklerin tadını çıkarın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler