Çayırda Otla Beslenen Hayvandan Elde Edilen Tereyağının 7 Faydası

Çayırda Otla Beslenen Hayvandan Elde Edilen Tereyağının 7 Faydası

Otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı iyi bir A vitamini ve antioksidan beta karoten kaynağıdır.

Tereyağı, tipik olarak inek sütünden yapılan popüler bir süt ürünüdür.

Esasen, sütten elde edilen katı formadaki yağdır. Sütün yağı ayrılana kadar süt çalkalayarak yapılır.

İlginç bir şekilde, ineklerinin ne yediği, ürettikleri sütün besin değerini ve ondan yapılan tereyağını etkileyebilir (1 , 2 ).

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ineklerin çoğu öncelikle mısır ve tahıl bazlı yemler yese de, otla beslenen hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünleri giderek daha popüler hale geliyor (3 ).

İşte otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağının 7 potansiyel sağlık faydası.

1. Normal Tereyağdan Daha Besleyici

Otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağ normale kıyasla; yağ ve kalorilerce yüksektir. Ayrıca önemli bir yağda çözünen vitamin A vitamini bakımından zengindirler (4 , 5 ).

Bununla birlikte, çalışmalar otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağının daha besleyici olabileceğini göstermektedir. Özellikle, daha yüksek oranda sağlıklı doymamış yağ asitleri içermektedir (6 , 7 ).

Örneğin, otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağı omega-3 yağ asitlerince daha yüksektir. Bunların anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ve birçok sağlık yararıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Bir analiz, otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağının normal tereyağından ortalama % 26 daha fazla omega-3 yağ asidi sağladığını bulmuştur (7 ).

Başka bir analiz, otla beslenenlerin  süt ürünlerinin normal süt ürünlerinden % 500'e kadar daha fazla konjuge linoleik asit (CLA) içrebildiğini belirledi. Çalışmalar bu yağ asidini birçok potansiyel sağlık yararına bağladı (8 ).

Örneğin, CLA hayvan ve test tüpü çalışmalarında umut verici antikanser etkileri göstermiştir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (9 , 10 , 11 ).

Daha sağlıklı bir yağ profiline sahip olmanın yanı sıra, otla beslen hayvanların tereyağının, kemik ve kalp sağlığında önemli bir rol oynayan K2 vitamini açısından çok daha zengin olduğuna inanılmaktadır ( 12 ).

Özet: Normal tereyağı ile karşılaştırıldığında, otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı K2 vitamini ve omega-3 ve CLA gibi sağlıklı yağlarda daha yüksek bulunmuştur.


2. İyi Bir A Vitamini Kaynağı

A vitamini yağda çözünür ve esansiyel bir vitamin olarak kabul edilir. Bu, vücudunuzun yapamayacağı anlamına gelir, bu nedenle besinlerinize dahil edilmelidir.

Normal tereyağı gibi, otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı da A vitamini bakımından zengindir. Her bir çorba kaşığı (14 gram) otla beslenen hayvanın tereyağının kabaca bu vitaminin (Günlük RDI) % 10'unu içerir ( 5 ).

A vitamini görme, üreme ve optimal bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Aynı zamanda büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.Sağlıklı dişler, kemikler, cilt oluşturma ve korumada etkilidir (13 , 14 ).

Özet: Otla beslenenlerin  tereyağı, bağışıklık fonksiyonu, görme ve daha fazlası için gerekli olan bir besin olan iyi bir A vitamini kaynağıdır.


3. Beta Karoten Bakımından Zengindir

Tereyağı beta karoten bakımından zengindir. Vücudunuzun günlük gereksinimlerinizi karşılamak için gerektiğinde A vitaminine dönüştürdüğü faydalı bir bileşiktir.

Çalışmalar otla beslenen hayvanın tereyağının beta karotence normal tereyağından bile daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir (15 , 16 ).

Bir deneyde, % 100 otla beslenen ineklerin sütünden yapılan tereyağı en yüksek beta karoten miktarına sahipken, karışık bir ot ve mısır yemi ile beslenen ineklerden elde edilen tereyağı en düşük miktarlara sahipti (15 ).

Beta karoten de iyi bilinen ve güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu potansiyel hasarlardan korumaya yardımcı olur (17 , 18 ).

Çok sayıda gözlemsel çalışma, beta karoten bakımından zengin gıdaların daha fazla alınmasını, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD), tip 2 diyabet ve belirli kanser türleri gibi çeşitli kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirmiştir  (19 , 20 ).

Bununla birlikte, bu çalışmalar büyük ölçüde otla beslenen hayvanın tereyağının alımına değil, beta karoten bakımından zengin meyve ve sebzelerin alımına odaklanmıştır.

Özet: Otla beslenen hayvanın tereyağı normal tereyağından daha fazla miktarda beta karoten içerir. Beta karoten, birkaç kronik hastalık riskinin azalmasına bağlı güçlü bir antioksidandır.


4. K2 Vitamini İçerir

K vitamini, iki ana formda var olan yağda çözünen bir vitamindir - K1 ve K2 vitamini -

Phylloquinone olarak da bilinen K1 vitamini, birçok besinde baskın K vitamini kaynağıdır -genellikle yeşil yapraklı sebzeler- (21 ).

K2 vitamini daha az bilinen ancak önemli bir besindir. Menaquinone olarak da bilinir, çoğunlukla fermente gıdalarda ve otla beslenen hayvanların tereyağında bulunur (21 , 22 ).

K2 vitamini besinde daha az yaygın olmasına rağmen, genel sağlığınız için çok önemlidir. Kalsiyum seviyenizi düzenleyerek kemik ve kalp sağlığınızda önemli bir rol oynar (23 , 24 ).

K2 vitamini, kemiklerinize daha fazla kalsiyum emmesi için sinyal göndererek kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Birkaç çalışma, daha fazla K2 vitamini tüketen kişilerin daha az kemik kırığı yaşama eğiliminde olduğunu bulmuştur (25 , 26 , 27 ).

K2 vitamini ayrıca kan dolaşımınızdaki fazla kalsiyumu gidermeye yardımcı olur, bu da kan damarlarınızda zararlı kalsiyum birikintilerinin ve plağın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir (28 ).

4.807 kişiyi kapsayan büyük bir popülasyon çalışmasında, yüksek K2 vitamini alımı (günde 32 mcg), kalp hastalığından ölüm riskinde % 50 azalma ile ilişkilendirildi (29 , 30 ).

Özet: Otla beslenen hayvanın tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünleri, kemik ve kalp sağlığını destekleyen bir K vitamini formu olan K2 vitamini içerir.


5. Yüksek Doymamış Yağ Asitleri

Doymamış yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları içerir. Bu tür yağlar uzun zamandır sağlıklı olarak kabul edilmektedir, çünkü çalışmalar onları sürekli olarak kalp sağlığı yararlarıyla ilişkilendirmiştir.

Güçlü bilimsel kanıtlar, besinlerinizdeki bazı doymuş yağların doymamış yağ ile değiştirilmesinin kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (31 ).

Bunu yapmanın kolay bir yolu, normal tereyağınızı otla beslenen hayvanın tereyağı ile değiştirmektir.

Bazı çalışmalar, ot ve geleneksel olarak beslenen süt ineklerinin ürünlerini karşılaştırmıştır. Otla beslenen hayvanın tereyağının doymamış yağlarda normal tereyağından daha yüksek olduğunu bulmuşlardır (32 , 33 , 34 ).

Bununla birlikte, otla beslenen tereyağı hala önemli miktarda doymuş yağ içerir.

Son araştırmalar, sağlık uzmanlarının bir zamanlar düşündüğü gibi doymuş yağ alımının kalp hastalığına bağlı olmayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kuru yemiş, tohum ve yağlı balık gibi besleyici kaynaklardan sadece doymuş yağları değil, çeşitli yağları yemek en iyisidir (35 , 36 ).

Özet: Normal tereyağ ile karşılaştırıldığında, otla beslenen hayvanın tereyağı doymamış yağ asitlerinde daha yüksektir;


6. Konjuge Linoleik Asit İçerir

Konjuge linoleik asit (CLA) esas olarak inekler, koyunlar ve keçiler gibi geviş getiren hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerinde bulunan bir yağ türüdür.

Ot ile beslenen hayvanların süt ürünlerinin, özellikle ot ile beslenen hayvanların tereyağının CLA'da özellikle yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Bir deneyde, otla beslenen inekler, mısır bazlı bir diyetle beslenen ineklerden % 500 daha fazla CLA sağlayan süt üretti (8 ).

Çalışmalar CLA'nın çeşitli potansiyel sağlık yararları olabileceğini düşündürmektedir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları CLA'nın tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta bazı kanserler gibi bazı kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (37 , 38 ).

Örneğin, test tüpü çalışmalarında CLA, kanser hücresi ölümüne neden oldu. Meme ve kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattı (37 , 38 , 39 ).

Ancak, insan araştırması bulguları karışıktır.

Bazı çalışmalar, CLA'da daha yüksek diyete sahip kişilerin meme kanseri riskinde azalma olabileceğini düşündürmektedir, diğer çalışmalar ise ikisi arasında bir korelasyon bulamamıştır (40 , 41 ).

Fareler ve tavşanlarda yapılan çalışmalar, CLA takviyelerinin arterlerde plak birikimini yavaşlatarak ve azaltarak kalp hastalığı riskini azaltma potansiyeline sahip olabileceğini düşündürmektedir (37 ).

Bununla birlikte, CLA'nın plak oluşumu üzerindeki etkisini analiz eden bir avuç insan çalışması hiç fayda sağlamamıştır (37 ).

Ayrıca, çoğu çalışmada tipik bir otla beslenen tereyağında bulunanlar gibi küçük miktarlarda değil konsantre CLA formları kullanılır. Bu nedenle, bu miktarın sağlığınız üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı belirsizdir.

Genel olarak, CLA'nın sağlık yararları konusunda daha fazla insan çalışması gerekmektedir.

Özet: Otla beslenen hayvanın tereyağı, porsiyon başına normal tereyağından % 500'e kadar daha fazla CLA içerebilir. Bununla birlikte, tereyağındaki az miktarda CLA'nın sağlığınızı nasıl etkilediği belirsizdir. İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


7. Diyetlerinize Eklemek Kolay

Sonuçta, otla beslenen hayvanın tereyağı normal tereyağı için nispeten besleyici bir ikame olabilir.

Neyse ki, ikisinin tadı ve dokusu neredeyse aynıdır. Normal tereyağı herhangi bir tarifte otla beslenen hayvanın tereyağı ile kolayca değiştirilebilir.

Örneğin, otla beslenen hayvanın tereyağı fırında kullanılabilir, tost üzerine yayılabilir veya yapışmaz pişirme için kullanılabilir.

Otla beslenen hayvanın tereyağının hala konsantre bir yağ ve kalori kaynağı olduğunu unutmayın. Nispeten sağlıklı olmasına rağmen, kilo alımından kaçınmak için uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Ayrıca, besinlerinize bol miktarda sağlıklı yağ eklediğinizden emin olun. Çok çeşitli sağlıklı yağlar aldığınızdan emin olmak için kuru yemiş, tohum ve yağlı balık gibi yiyecekler yiyin.

Özet: Uygun olarak kullanıldığında, otla beslenen hayvanın tereyağı normal tereyağı için nispeten sağlıklı ve kolay bir alternatiftir.


Uzun Lafın Kısası

Otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı iyi bir A vitamini ve antioksidan beta karoten kaynağıdır. Aynı zamanda normal tereyağından daha yüksek oranda sağlıklı, doymamış yağ ve CLA'ya sahiptir.

Dahası, kemik ve kalp sağlığınızda önemli bir rol oynayan bir K vitamini formu olan K2 vitamini sağlar.

Genel olarak, otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı, uygun olarak tüketildiğinde normal tereyağına nispeten sağlıklı bir alternatiftir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın