Osteoartrit, Yürüme Eksikliği Nedeniyle Ölüm Riskini Artırabilir

Osteoartrit, Yürüme Eksikliği Nedeniyle Ölüm Riskini Artırabilir
Yeni araştırmalar, osteoartritli kişilerin erken ölüm riskinin arttığını ve yürüme eksikliğinin anahtar katkıda bulunan faktör olduğunu göstermiştir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yeni araştırmalar, osteoartritli kişilerin erken ölüm riskinin arttığını ve yürüme eksikliğinin anahtar katkıda bulunan faktör olduğunu göstermiştir.

 

Yeni bir çalışma, fiziksel hareketsizlik osteoartritli insanların ölüm riskinin artmasının nedeni olabilir.

 

RMD Open dergisinde yayınlanan bir çalışma, osteoartriti (OA) olan insanların erken ölme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

 

Çalışmanın arkasındaki araştırmacılar buna önlenebilir faktörlerin katkıda bulunabileceğini düşündüklerinde, düzenli yürüme eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu buldular.

 

Kireçlenme

 

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri'ne göre, OA ağırlıklı bir kişinin kalça, el ve diz eklemleri etkileyen artrit türüdür.

 

OA, kemik eklemleri arasındaki kıkırdak aşındığında gelişir ve bu da kemiklerin kendilerini etkiler.

 

OA'nın tipik semptomları, etkilenen eklemlerde ağrı, ağrı, sertlik ve şişliktir, bu da bir kişinin önemli bir destek olmadan hareket etmesini zorlaştırabilir.

 

OA için bir tedavi yoktur, bu nedenle tedavi tipik olarak semptomları hafifletmeye ve bir kişinin yaşam kalitesini artırmaya odaklanır.

 

CDC'ye göre OA,  32,5 milyondan fazla yetişkini etkiliyor.

 

Önceki araştırmalar OA ve mortalite arasında bir bağlantı tanımlamıştı. Ancak, uzmanlar bu bağlantının arkasındaki kesin mekanizmaları tam olarak anlamıyorlar.

 

Son çalışmanın yazarları, bilginin klinisyenlerin OA'lı insanları daha iyi desteklemelerine ve ölüm risklerini azaltmalarına yardımcı olacağı umuduyla bu mekanizmaları daha iyi anlamaya çalışmıştır.

 

Büyük Numune Boyutu

 

Çalışma, araştırmacıların 50 yaş üstü OA olan 10.000'den fazla insanı izlediği 10 yıl boyunca gerçekleştirildi.

 

Ekip, bir kişinin ölüm oranını da etkileyebilecek diğer karıştırıcı faktörleri dikkate almak için çeşitli istatistiksel yöntemler kullandı.

 

Bunu yaptıktan sonra, yazarlar OA'lı insanların erken ölüm riskinin, hastalığı olmayanlara göre % 11 daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

 

Önceki araştırmalara dayanarak, yazarlar daha sonra bu artmış ölüm riskini etkileyebilecek üç faktöre baktı: yürüme, depresyon, anksiyete ve yenilenmemiş uyku.

 

Ölüm Oranına Bağlı Yürüme Eksikliği

 

AE ile erken ölüm arasındaki en güçlü ilişkinin çok sık yürümeyen insanlarda olduğunu buldular.

 

Yenilenmemiş uyku, depresyon ve anksiyete de ölüm şansını artırmış gibi görünse de, yazarlar farkın klinik olarak anlamlı olamayacak kadar küçük olduğunu savunmuşlardır.

 

Sonuç olarak, çalışmanın kilit bir bulgusu, klinisyenlerin ölüm riskini azaltmak için OA'lı insanları aktif tutmaya öncelik vermeleri gerektiğidir.

 

Yazarlar, daha önceki araştırmaların yürüme engelleri ve mortalite arasında bir bağlantı olduğunu belirtti. Aktif olmanın önemli sağlık yararları vardır ve vücudun ölüme neden olabilecek çeşitli hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

 

Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, çalışma katılımcılarının önemli bir kısmı düzenli olarak ellerinden geldiğince yürümediklerini bildirdi.

 

Bu bulgu, klinisyenlerin OA'lı kişilerin durumlarının sınırları dahilinde daha fazla yürümelerine yardımcı olma yollarını keşfetmeleri için yer olduğunu göstermektedir.

 

Araştırmanın yazarlarının belirttiği gibi, “Az miktarda düzenli yürüyüş ve dışarı çıkma ve depresyon ve depresyon, CVD [kardiyovasküler hastalık] dahil komorbiditeye karşı koruma sağlayabilir.”

 

Doktorlar tipik olarak AE'yi yaşamı tehdit edici olarak görmese de, çalışma durumun bir sonucu olarak önemli sayıda insanın öleceğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu bireyleri sağlıklarının izin verdiği ölçüde düzenli yürümeye teşvik etmek bu riskle mücadele etmenin anahtar yoludur.

 

İngiltere Keele Üniversitesi'nde halk sağlığı ve epidemiyoloji alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Ross Wilkie'nin dediği gibi, “Nüfus sağlığı yaklaşımıyla bağlantılı olarak, insanları osteoartrite rağmen daha aktif olmaya teşvik etmek önemlidir.”

 

Glukozamin takviyeleri artrit için işe yarar mı? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler