OpenSea Nedir?

OpenSea Nedir?

Değiştirilemez tokenler (NFT'ler) ve OpenSea hakkında çok fazla dedikodu duyuyorsanız, bunların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

 

Belki Ethereum ağını çökerten ilk NFT oyunu olan CryptoKitties'i veya taban fiyatı yaklaşık 100 ETH veya binlerce ABD doları olan en popüler NFT koleksiyonlarından biri olan Bored Ape Yacht Club'ı duymuşsunuzdur.

 

NFT'ler, blockchaine şeffaf bir şekilde kaydedilen, değiştirilemeyen tokenlerdir. Hem dijital hem de fiziksel varlıklar için mülkiyetin kurcalamaya karşı korumalı temsili olarak kullanılabilirler.

 

Dijital sanat ve müzikten oyun içi varlıklara ve gayrimenkul gibi gerçek dünya varlıklarına kadar her şey belirtilebilir. Bu dijital varlıklar, fikri mülkiyetlerini korumak isteyen sanatçılar için bir çözüm olarak popülaritesini hızla artırdı.

 

Kendi NFT'nize göz atmak, satın almak, satmak veya oluşturmak için bir NFT piyasalarını ziyaret etmeniz gerekir ve en büyüğü OpenSea'dir. DappRadar'a göre, NFT pazarı 2021 yılına kadar 12,5 milyar ABD Doları tutarında kümülatif işlem hacmine sahipti ve bu, o yılki toplam NFT işlem hacminin yaklaşık %88'ini oluşturuyordu.

 

OpenSea'deki en dikkate değer NFT koleksiyonlarından bazıları Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks ve Doodles'tır. OpenSea'nin ne olduğuna ve NFT piyasalarının nasıl çalıştığına daha yakından bakacağız.

 

OpenSea Nedir?

 

OpenSea, eBay, Etsy ve Amazon'a benzer bir piyasadır. Ancak listelenen tüm öğeler, kullanıcıların satın alabileceği, satabileceği ve üretebileceği NFT'ler biçiminde benzersiz dijital koleksiyonlardır. Platform, kullanıcıların birbirleriyle doğrudan güvenilir bir şekilde işlem yapmalarını sağlayan, merkezi olmayan, eşler arası bir değişimdir.

 

OpenSea, popüler NFT serisi CryptoKitties'in piyasaya sürülmesinden etkilenen ve NFT'lerde ilk kez dijital öğelerin gerçek sahipliğini sağlama potansiyelini gören yazılım mühendisleri Alex Atallah ve Devin Finzer tarafından 2017 yılında kuruldu.

 

Dijital sanatçılar ve içerik oluşturucular; platformu NFT'leri basmak, özel piyasaları ve NFT koleksiyonları oluşturmak, tokenler için ücret belirlemek ve bunları satmak için açık artırmalar oluşturmak amacıyla kullanabilir.

 

OpenSea Nasıl Çalışır?

 

 

OpenSea'nin pazarı gözetim altında değildir, yani hiçbir merkezi taraf platformdaki işlemleri kontrol edemez. Bunun yerine, işlemler, adil ticareti garanti eden kendi kendine yürütülen akıllı sözleşmelerle kolaylaştırılır. OpenSea'deki işlemler ya bir bütün olarak gerçekleşir (alıcı NFT'yi alır ve satıcı ödeme alır) ya da hiç gerçekleşmez. Bunlar atomik işlemler olarak bilinir.

 

OpenSea eşler arası bir piyasa olduğundan, teknik olarak alıcı ve satıcı arasında aracı yoktur. Yine de platform, her işlemden %2,5'lik bir kesinti alıyor. Rakiplerin maliyetleri sıfır ile %15 arasında değişmektedir.

 

OpenSea'nin mimarisi, benzersiz dijital varlıkların satın alınmasını ve ticaretini kolaylaştırmak için tasarlanmış Ethereum blockchaindeki bir dizi akıllı sözleşme olan Wyvern Protokolü tarafından desteklenmektedir. Platform; Ethereum, Polygon ve Klatyn'de çapraz blockchain desteği sunar.

 

OpenSea Güçlü Yönleri Nelerdir? OpenSea Avantajları

 

İçerik oluşturucuların başlıca avantajlarından biri, Opensea'nın Poligon tabanlı gazsız pazarını kullanarak NFT'leri ücretsiz olarak basabilmeleridir. Gazsız pazarı tercih etmek, içerik oluşturucuların Ethereum ağında gaz ücretleri olarak da bilinen işlem ücretlerini ödemek zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Diğer bir avantaj, bir NFT'nin orijinal yaratıcısının, tokenin her ikincil piyasa satışı için kalıcı olarak bir telif hakkı ödemesi almayı ayarlayabilmesidir.

 

Alıcılar, her bir tokenin fiyatına, durumuna, yerel blockchaine ve nadirliğine göre filtreleme yaparak NFT koleksiyonlarına kolayca göz atabilir. Açık artırmanın türüne bağlı olarak, alıcılar teklif verebilir veya hemen satın almayı tercih edebilir ve NFT'nin istenen fiyatını ödeyebilir. Alıcılar ayrıca her bir NFT'nin kaç kez satıldığı, kimin satın aldığı ve fiyatları da dahil olmak üzere satın alma geçmişini görebilir.

 

OpenSea, en popülerleri MetaMask ve Coinbase Wallet olmak üzere bir düzineden fazla kripto cüzdanını destekler.

 

OpenSea Zayıf Yönleri Nelerdir? OpenSea Dezavantajları

 

OpenSea'nin ana endişelerinden biri, Ethereum blockchainini kullandığından, en yoğun ağ tıkanıklığı sırasında yüksek gaz ücretleri olabilir. OpenSea aslında Ethereum ağındaki en iyi gaz meraklısıdır. Bu sorunu çözmek için OpenSea, Polygon için zincirler arası destek ekledi ve gazsız bir pazar yarattı. Ethereum ayrıca bu sorunu, protokolün daha maliyet ve enerji açısından verimli, hisse kanıtı tabanlı bir yineleme olan Ethereum 2.0'a geçerek çözmeye çalışıyor.

 

Başka bir endişe platformun performansı ile ilgilidir. OpenSea'nin durum izleyicisine göre, web sitesi ve API genellikle düşük performansla çalışır. OpenSea ayrıca bir servis sağlayıcı kesintisinin yanı sıra devam eden veritabanı sorunları, yüksek API hataları ve gecikmiş yanıt süreleri yaşadı. Bu performans sorunlarına yanıt olarak şirket, geçen ayın sorunlarını ve bunları çözmek için hangi adımların atıldığını özetleyen aylık bir site güvenilirlik raporu yayınlamaya başladı.

 

Müşteriler, OpenSea'nin uygunsuz kullanımından zarar gördü. Eylül 2021'de OpenSea'nin ürün müdürü, içeriden bilgi alarak NFT ticareti yapmakla suçlandı. Yönetici, NFT drops platformun ana sayfasında listelenmeden önce satın almak ve halka açıldıktan kısa bir süre sonra satmak için gizli kripto cüzdanları kullanıyordu. OpenSea, bir blog gönderisinde derhal “mevcut kontrollerimizi nasıl güçlendirebileceğimize dair önerilerde bulunacağını” yanıtladı ve kimliği belirsiz yöneticinin istifasını kabul etti.

 

Ocak 2022'de kullanıcılar, OpenSea'de saldırı sırasında yaklaşık 800.000 ABD Doları değerinde 332 ETH'lik bir hırsızlık fark etti. OpenSea, etkilenen müşterilerle doğrudan iletişime geçtiğini ve onlara geri ödeme yaptığını söyledi, ancak sorunun blockchain pazarları için temel olduğunu ve tüm müşterilere bu güvenlik açığından kaçınmak için hesaplarını nasıl kullanacaklarını bildirdiğini söyledi.

 

Blockchain ile ilgili teknolojiler genellikle platformları etrafında bir topluluk geliştirir ve OpenSea da bir istisna değildir. Ancak, OpenSea'nin Aralık 2021'de yaptığı gibi bazen topluluklar huzursuzluk yaşar. NFT pazarı, CFO'su şirketi halka açma planlarına başladıktan sonra ağır eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Kullanıcılar, şirketin bir OpenSea token airdrop yoluyla bağış toplamasını topluluk içinde sürdürmesi gerektiğini düşündü. Tepkiden sonra yönetici, firmanın “bir halka arz planlamadığını ve eğer yaparsak, topluluğu dahil etmeye çalışırdık” dedi.

 

Diğer NFT Piyasaları - Diğer NFT Pazar Yerleri

 

 

Binance NFT, Haziran 2021'de başladı ve en popüler küratörlü NFT pazarlarından biridir. Platform, Binance Akıllı Zinciri üzerine kuruludur ve hiçbir pazar yeri ücreti talep etmez.

 

Crypto.com NFT, Mart 2021'de Crypto.com zincirinde piyasaya sürüldü. Platform, Aston Martin ve UFC gibi popüler markalarla işbirliği yaptı. Crypto.com NFT, pazar yeri ücreti almaz.

 

LookRare kendisini, OpenSea'nin egemenliğine meydan okumak için 2022 Ocak'ta sözde bir vampir saldırısıyla giriş yapan "topluluk öncelikli" bir NFT pazarı olarak markalaştırıyor. Ethereum üzerine kurulu pazar, lansmanından sonraki bir hafta içinde 1 milyar ABD doları satış hacmini geçti. Platform, NFT satışları için %2'lik bir temel satış ücreti almaktadır.

 

Nifty Gateway, Gemini'nin sahip olduğu ilk USD tabanlı, merkezi NFT pazarıdır. Pazaryeri 2018'de piyasaya sürüldü ve 2019'da Winklevoss ikizleri tarafından satın alındı. Platform, %5 pazar yeri ücreti alıyor.

 

Rarible, OpenSea'ye benzer özelliklere sahip ve aynı şekilde Ethereum ağı üzerine kurulmuş, Flow ve Tezos için çok zincirli desteği olan, topluluğa ait bir NFT pazarıdır. Platform, 2020'nin başında piyasaya sürüldü. Bugüne kadar, Rarible 1,6 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve %2,5 pazar yeri ücreti alıyor.

 

Solanart, sanatçıları ve yaratıcıları güvenilmez pazarı aracılığıyla tanıtmayı amaçlayan Solana blockchain üzerine kurulu ilk ve en büyük NFT pazarıdır. Solanart, Temmuz 2021'de piyasaya sürüldü ve %3 pazar yeri ücreti alıyor.

 

SuperRare, ilk Ethereum tabanlı NFT pazar yerlerinden biridir ve Nisan 2018'de piyasaya sürülmüştür. SuperRare, yalnızca dijital sanat için bir pazar yeridir ve %15 ücret alır.

 

OpenSea'yi Gelecekte Neler Bekliyor?

 

Ocak 2022'de OpenSea, Paradigm ve Coatue liderliğindeki 300 milyon ABD Doları tutarındaki C Serisi finansman turunu tamamlayarak platformun değerlemesini 13,3 milyar ABD Dolarına yükseltti. Şirket, aktif olarak bir halka arz planlamadığını söylese de, 2021'de deneyimli bir CFO'yu işe almak bu olasılığa işaret ediyor. Daha önce, Brian Roberts, şirketin halka arzını yönettiği ve 7 milyar ABD doları tutarında sermaye artırdığı araç paylaşım platformu Lyft'in CFO'su olarak görev yaptı.

 

Lider NFT pazarı olarak OpenSea her zaman rekabetle karşı karşıya kalacaktır. LookRare'in vampir saldırısı şaşırtıcı ve başarılı bir örnekti. Benzer taktikler kısa vadede OpenSea'nin ticaret hacminden uzaklaşabilirken, büyük pazar payı uzun vadede lider kalmasına yardımcı olabilir. OpenSea, 2021'de ticaret hacminde 646 kat artışla 14 milyar ABD dolarını aştı. Tüm NFT pazarı 2021'de 25 milyar ABD doları olarak ölçülürken, OpenSea işlem hacminin %56'sını oluşturuyordu. Yatırım bankası Jefferies, NFT pazarının 2022'de 35 milyar ABD dolarını ve 2025'te 80 milyar ABD dolarını aşmasını bekliyor. Büyüklük avantajıyla OpenSea, öngörülebilir gelecekte en iyi NFT pazarı olmaya devam edebilir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın