Oksidatif Stres Nedir? Oksidatif Stres Nedenleri Nelerdir?

Oksidatif Stres Nedir? Oksidatif Stres Nedenleri Nelerdir?

Oksidatif stres nedir? Oksidatif stres ne demek? Oksidatif nedir? Oksidatif stres, vücudunuzdaki serbest radikaller ve antioksidanlar arasındaki bir dengesizliktir.

Oksidatif Stres Nedir? Oksidatif Stres Ne Demek?

Oksidatif stres, vücudunuzdaki serbest radikaller ve antioksidanlar arasındaki bir dengesizliktir. Serbest radikaller, eşit olmayan sayıda elektrona sahip oksijen içeren moleküllerdir. Eşit olmayan sayı, diğer moleküllerle kolayca reaksiyona girmelerini sağlar. Serbest radikaller, diğer moleküllerle çok kolay reaksiyona girdikleri için vücudunuzda büyük zincir kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlara oksidasyon denir. Yararlı veya zararlı olabilirler.

Antioksidanlar, kendilerini kararsız hale getirmeden bir serbest radikale elektron verebilen moleküllerdir. Bu, serbest radikalin stabilize olmasına ve daha az reaktif olmasına neden olur.

Oksidatif stresin vücudu nasıl etkilediğini ve bu dengesizliği nasıl yönetip önleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Zayıflamak için yapılan 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir.Oksidatif stres çeşitli hastalıklar ilişkilidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek oksidatif stresten uzaklaşma ihtimalinizi artırabilirsiniz.  Sağlınızı bozmadan kilo vermek için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu, online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

Oksidatif Stresin Vücut Üzerindeki Etkileri

Oksidasyon, vücudunuzda gerçekleşen normal ve gerekli bir süreçtir. Oksidatif stres ise serbest radikal aktivitesi ile antioksidan aktivite arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Düzgün çalıştıklarında, serbest radikaller patojenlerle savaşmaya yardımcı olabilir. Patojenler enfeksiyonlara yol açar.

Antioksidanların dengede tutabileceğinden daha fazla serbest radikal bulunduğunda, serbest radikaller vücudunuzdaki yağ dokusuna, DNA'ya ve proteinlere zarar vermeye başlayabilir. Proteinler, lipidler ve DNA vücudunuzun büyük bir bölümünü oluşturur, bu nedenle hasar zamanla çok sayıda hastalığa yol açabilir. Bunlar şunları içerir:


 • diyabet
 • ateroskleroz veya kan damarlarının sertleşmesi
 • enflamatuar durumlar
 • yüksek kan basıncı, aynı zamanda hipertansiyon olarak bilinir,
 • kalp hastalığı
 • Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar
 • kanser (oksidatif stres ve kanser)

Oksidatif stres yaşlanmaya da katkıda bulunur.

Oksidatif Stres Nedenleri, Risk Faktörleri Nelerdir?

Herkes, egzersiz veya iltihaplanma gibi süreçlerle vücudunda doğal olarak bazı serbest radikaller üretir. Bu normaldir ve vücudun kendini sağlıklı tutma konusundaki karmaşık sisteminin bir parçasıdır.

Ayrıca çevrede de serbest radikallere maruz kalabilirsiniz. Bazı kaynaklar şunları içerir:

 • ozon
 • belirli pestisitler ve temizleyiciler
 • sigara içmek
 • radyasyon
 • kirlilik

Şeker, yağ ve alkol oranı yüksek bir diyet de serbest radikal üretimine katkıda bulunabilir.

Oksidatif Stres Nasıl Azaltılır? Oksidatif Stresi Yönetmek ve Önlemek

Oksidatif stres ve antioksidanlar: Serbest radikallere maruz kalmaktan ve oksidatif stresten tamamen kaçınmak imkansızdır. Bununla birlikte, oksidatif stresin vücudunuz üzerindeki etkilerini en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler var. Yapabileceğiniz en önemli şey, antioksidan seviyenizi artırmak ve serbest radikal oluşumunuzu azaltmaktır.

Oksidatif stresi önlemenin bir yolu, diyetinizde yeterli antioksidan elde etmenizi sağlamaktır. Günde beş porsiyon çeşitli meyve ve sebzelerden yemek, vücudunuza antioksidan üretmek için ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamanın en iyi yoludur. Meyve ve sebze örnekleri şunları içerir:


Diyet antioksidan kaynaklarının diğer örnekleri şunları içerir:


Antioksidan İçeren 12 Sağlıklı Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek birbirinden farklı yiyeceklerin antioksidan içeriği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Diğer sağlıklı yaşam tarzı seçimleri de oksidatif stresi önleyebilir veya azaltabilir. İşte yardımcı olacak bazı yaşam tarzı seçimleri:

 • Düzenli, ölçülü bir egzersiz rutini. Bu, daha yüksek doğal antioksidan seviyeleri ve oksidatif stresin neden olduğu azalmış hasar ile ilişkilendirilmiştir. Düzenli egzersiz, daha uzun bir yaşam süresi, yaşlanmanın daha az etkisi, daha az kanser ve hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir. (Oksidatif stres ve egzersiz)
 • Sigara içmeyin. Pasif içici dumana da maruz kalmaktan kaçının.
 • Kimyasallara dikkat edin. Bu, kimyasalların temizlenmesini, gereksiz radyasyona maruz kalmanın önlenmesini ve yiyeceklerde veya bahçecilikte kullanılan böcek ilaçları gibi diğer kimyasal maruziyet kaynaklarının farkında olmayı içerir.
 • Çevreye duyarlı olun. Araba paylaşımı gibi çevre dostu girişimler, sizin ve topluluğunuz için serbest radikal üretimini azaltmaya yardımcı olur.
 • Güneş kremi kullanın. Güneş kremi, ultraviyole ışığın cildinize zarar vermesini önler.
 • Alkol alımınızı azaltın.
 • Bol bol uyuyun. Bol uyku, tüm vücut sistemlerinizde dengeyi korumak için çok önemlidir. Beyin fonksiyonu, hormon üretimi, antioksidan ve serbest radikal dengesi ve diğer birçok şey uykudan etkilenir.
 • Aşırı yemekten kaçının. Araştırmalar, aşırı yemenin ve sürekli yemenin vücudunuzu oksidatif stres durumunda uygun aralıklarla, küçük veya orta porsiyonlarda yemekten daha sık tuttuğunu göstermiştir.

Uzun Lafın Kısası

Serbest radikaller ve antioksidanlar vücudunuzun doğal ve sağlıklı işleyişinin bir parçasıyken, oksidatif stres, serbest radikaller ve antioksidanlar dengesiz olduğunda ortaya çıkar. Oksidatif stres, dokularınızın çoğuna zarar verebilir ve bu da zamanla bir dizi hastalığa yol açabilir.

Serbest radikallere maruz kalmaktan tamamen kaçınamasanız da vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olmak, hasarı ve hastalığı önlemek için diyet, egzersiz ve çevre ile ilgili yaşam tarzı seçimleri yapabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın