Ökse Otu Efsanesi - Ökse Otu Kanserin Tedavisine Yardımcı Olabilir mi?

Ökse Otu Efsanesi - Ökse Otu Kanserin Tedavisine Yardımcı Olabilir mi?
Ökse otu özü almayı denemek istiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Ökse otunun çok çeşitli olası yan etkileri vardır. Sadece bir doktor gözetiminde almalısınız.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ökse otunu düşündüğünüzde, şenlikli bir dekorasyonun olduğu bir tatil sezonu hayal edebilirsiniz. Ancak aşina olduğumuz kırmızı kubbeli bitkinin, olası terapötik değeri ile bilinen çok benzeri bir bitki var. Avrupa beyaz dut ökse otu, kanserli insanlar için yaşam kalitesini iyileştirme potansiyeli nedeniyle incelenmiştir.

 

Avrupa ökse otu İngiltere, Avrupa ve Batı Asya'da yetişir. 2000 yıldan fazla bir süredir, dalları ve yaprakları bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Kelt druidleri, bitkinin birçok hastalığın tedavisi olduğunu düşünüyordu. 20. yüzyılın başlarında, alternatif tıp uygulayıcısı Rudolf Steiner ve Dr. Ita Wegman, kanseri tedavi etmek için ökse otu özü kullanmaya başladı.

 

Ulusal Kanser Enstitüsü'ne (NCI) göre, ökse otu, kanser için en çok araştırılan alternatif tedaviler arasında yer alıyor. Öyle olsa bile, tıp camiasında bunun etkili bir tedavi olup olmadığı konusu belirsizliğini koruyor. Tedavi edilen kanser türleri değişiklik gösterir.

 

Ökse Otu Üzerine Araştırma

 

İnsanlarla yapılan klinik denemeler de dahil olmak üzere, ökse otunun kanseri tedavi etmek için kullanımına ilişkin birçok çalışma yapılmıştır. Çoğu klinik araştırma, ökse otunun bazı kanser türleri için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürmüştür. Ancak NCI, bu çalışmaların büyük zayıflıkları olduğunu belirtiyor. Bu, bulguların doğru olmayabileceği anlamına gelir.

 

2009 yılında yapılan bir incelemede araştırmacılar, ökse otu özlerinin kanserli insanlar arasında hayatta kalma oranlarını artırabileceğini buldular. Diğer çalışmalar, ökse otunun tümör büyümesini azaltabileceğini ve bağışıklık sistemini destekleyebileceğini düşündürmektedir. Ancak tüm bu çalışmalar, bulguları güvenilmez kılan sınırlara sahipti. 2009 incelemesinin yazarları, ökse otunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.

 

 

Ökse Otu Faydaları: Yaşam Kalitesini İyileştirmek

 

Ökse otunun belirli kanser türlerine sahip kişiler için faydaları olabilir. Göğüs kanseri olan insanlar için ökse otu, fiziksel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, ökse otunun kemoterapinin mide bulantısı, uyuşma ve karıncalanma hissi gibi yan etkilerini azalttığını gösterdi. Hatta bazı çalışma katılımcıları daha az saç dökülmesi bildirdi. Ayrıca daha az endişeli, depresif ve daha umutlu hissediyorlardı.

 

Ökse otu, insanların radyasyon terapisinden geçerken daha az yorgun hissetmelerine ve daha iyi uyumalarına da yardımcı olabilir. Meme, yumurtalık ve akciğer kanseri olan 220 hastayı içeren bir çalışma, ökse otu verilenlerin daha az yorgunluk, uykusuzluk, iştahsızlık ve mide bulantısı yaşadığını gösterdi. Mide kanseri için oral kemoterapi rejimine ökse otu eklemek de faydalı olabilir. Bir çalışmada ökse otu, özü verilmeyenlere kıyasla ishal sıklığını azalttı.

 

Ökse otu özü almayı denemek istiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Ökse otunun çok çeşitli olası yan etkileri vardır. Ökse otu zararlarının önüne geçebilmek için sadece bir doktor gözetiminde almalısınız.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler