Ödem ve Beslenme

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Ödem ve Beslenme

Ödem, vücutta su tutulması olarak tanımlanabilir. 

Birçok sağlık sorununa işaret edebilmekle beraber, beslenme değişiklikleri, mevsim, kadınlarda regl dönemleri, hareketsizlik gibi etmenler de ödeme neden olabilmekte.

Ödem nedeniyle, vücutta belirli uzuvlarda (el, ayak, yüz, karın bölgesi şişmesi) ve bölgelerde şişlik, yüksek kan basıncı ve ağrılara neden olabilir. 

ÖDEM NEDEN OLUR?

 • Kalp hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Menstürasyon dönemi/öncesi
 • Mevsim değişiklikleri
 • Hareketsizlik
 • Beslenme hataları (yüksek tuzlu, yağlı, az lifli…)

BESLENME İLE NASIL ÖNÜNE GEÇEBİLİR VE TEDAVİ EDEBİLİRİZ?

  • Genel olarak ödem sorununu yaşamamak için bolca (günde 8-10 bardak yada kg başına 30 ml) su içmek gerekiyor.
  • En önemli nokta ise tuz ve şeker alımını kısıtlamak. Besinlere katılan tuz haricinde paketli gıdalar, işlenmiş gıdalar (sosis, sucuk, pastırma, salçalar,fast food vb…) gizli tuzlara da dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Az tuzlu, bol diyet lifi içeren (yani tam tahıllar, sebze ve meyvelerden zengin beslenme) diyet benimsemelisiniz. Yani sağlıklı beslenilmeli. 
  • Günlük 40-45 dk yürüyüşler ya da haftada en azından 150 dakikalık egzersizler yapılmalı. 
  • Özellikle yeşil yapraklı sebzeler/meyveler ödem atımına yardımcı olur. 
  • Kereviz, kuşkonmaz, salatalık, enginar ve yeşil sebzeler gibi yüksek su içeren besinler tercih edilebilir.
  • Genel olarak ödemle savaşan besinler olarak bilinenler neler?
  • Salatalık, maydanoz, tere, roka, kereviz ve diğer yeşil yapraklı sebzeler 
  • Kefir, yoğurt gibi süt grubu besinler 
  • Ananas (meyvesi de olur), kiraz sapı, yeşil çay, adaçayı gibi çaylar ve yulaf ödem atımına yardımcı olur. 

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Obezite

Böbrek yetmezliği belirtileri ve obezite'nin bir biri ile ne kadar ilişikli olduğunu öğrendiğinizde sizde etkilenecek ve sağlığınız için önlem almaya başlayacaksınız.

Devamı →

Kalp Krizini Nasıl Fark Eder Ve Tedavi Ederiz

Kalp krizi artık her yaştaki insan için bir tehdit, kalp krizinin belirtileri ve kalp krizi sonrası ne yapılması gerekenleri bilerek hayat kurtarabiliriz.

Devamı →

Hangi Yağlar Yemek İçin Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler hemde daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.

Devamı →

Hipertansiyon ve Diyet

Hipertansiyon kan basıncının yüksek olması ile tanımlanır ve koroner kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Toplumumuzda görülme sıklığı %31.8 gibi oldukça yüksek olup kardiyovasküler olayların %35’inden sorumlu olan bir sağlık problemidir.

Devamı →

Düşük Karbonhidratlı Diyet Listesi Yemek Planı ve Menü

Düşük karbonhidratlı diyet listesi size karbonhidratı tüketimini günlük 50 gramın altında tutarak daha sağlıklı bir kiloya erişmenizi kolaylaştırır.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı

Normal zayıflama diyetlerinde ve sağlıklı beslenme programlarında yağ içeriği%25-30 civarındadır. İhtiyaca göre bir miktar kısıtlanabilmektedir.Çok düşük yağlı diyetlerde diğer popüler diyetlerde olduğu gibi enerji alımı kıs...

Devamı →

Doğum Sonrası Fazla Kilolar Ne Zaman Verilir?

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır.

Devamı →

Günlük Alınması Gereken 2000 Kalori Ve Fast Food Menüleri

Günlük alınması gereken 2000 kalorinin neye benzediğini merak ediyorsanız bu içerik tam size göre fast food menüleri ile karşınızda 2000 kalori

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı