Obezite Nedir?

Obezite Nedir?
İyi yaşam tarzı seçimleri yaparak kilo alımını önlemeye yardımcı olun.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Obezite bir salgındır. Bu durum insanları tip 2 diyabet , kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi hastalıklar için daha yüksek bir riske sokar.

 

Obezite, 30 veya daha fazla vücut kitle indeksine (BMI) sahip olarak tanımlanır. BMI, bir kişinin kilosunu ve boyunu dikkate alan bir hesaplamadır. Bununla birlikte, BMI'nın bazı sınırlamaları vardır.

 

CDC’ye göre, “Yaş, cinsiyet, etnik köken ve kas kütlesi gibi faktörler BMI ve vücut yağı arasındaki ilişkiyi etkileyebilir. Ayrıca, VKİ (vücut kitle indeksi) aşırı yağ, kas veya kemik kütlesi arasında ayrım yapmaz veya yağın bireyler arasındaki dağılımına dair herhangi bir gösterge sağlamaz. ”

 

Bu sınırlamalara rağmen, BMI aşırı kilo göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

 

Obeziteye Ne Sebep Olur? Obezite Nedenleri

 

Günlük aktivitede ve egzersizde (uzun vadede) yaktığınızdan daha fazla kalori yemek obeziteye neden olur. Zamanla, bu ekstra kaloriler toplanır ve kilo almanıza neden olur.

 

Obezitenin yaygın spesifik nedenleri şunlardır:

 

 • yağ ve kalorisi yüksek yiyeceklerin zayıf bir diyetini yemek
 • yerleşik (etkin olmayan) bir yaşam tarzına sahip olmak
 • yeterince uyumamak, açlık hissetmenizi ve bazı yüksek kalorili yiyecekleri istemenizi sağlayan hormonal değişikliklere yol açabilir
 • Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye nasıl işlediğini ve yağın nasıl depolandığını etkileyebilecek genetik
 • yaşlanmak, daha az kas kütlesi ve daha düşük bir metabolik hıza neden olabilir, bu da kilo almayı kolaylaştırır
 • hamilelik (hamilelik sırasında kazanılan kiloyu kaybetmek zor olabilir ve sonunda obeziteye yol açabilir)

Bazı tıbbi durumlar da kilo almaya yol açabilir. Bunlar:

 

 • polikistik over sendromu (PCOS) : kadın üreme hormonlarında dengesizliğe neden olan bir durum
 • Prader-Willi sendromu: Bireyde aşırı açlığa neden olan nadir bir durum
 • Cushing sendromu : sisteminizde aşırı miktarda kortizol hormonunun bulunmasından kaynaklanan bir durum
 • hipotiroidizm (az aktif tiroid) : tiroid bezinin belirli önemli hormonlardan yeterince üretmediği bir durum
 • osteoartrit (ve hareketsizliğe yol açabilecek ağrıya neden olan diğer durumlar)

Kimler Obezite Riski Altındadır?

 

Genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin karmaşık bir karışımı, bir kişinin obezite riskini artırabilir.

 

Genetik

 

Bazı insanlar kilo vermelerini zorlaştıran genetik faktörlere sahiptir.

 

Çevre ve Topluluk

 

Evde, okulda ve toplumunuzdaki ortamınız nasıl ve ne yediğinizi, ne kadar aktif olduğunuzu etkileyebilir. Belki sağlıklı yemekler pişirmeyi öğrenmediniz ya da daha sağlıklı yiyecekler alabileceğinizi düşünmüyorsunuz. Mahalleniz güvensizse, belki de oynamak, yürümek veya koşmak için iyi bir yer bulamadınız.

 

Psikolojik ve Diğer Faktörler

 

Depresyon bazen insanlar duygusal rahatlık için yiyeceklere yöneldikçe kilo almaya yol açabilir. Bazı antidepresanlar da kilo alma riskini artırabilir.

 

Sigarayı bırakmak iyi bir şeydir, ancak sigarayı bırakmak kilo alımına da yol açabilir. Bu nedenle, bırakarken diyete ve egzersize odaklanmak önemlidir.

 

Steroidler veya doğum kontrol hapları gibi ilaçlar da kilo alımı için sizi daha fazla riske sokabilir.

 

Obezite Nasıl Teşhis Edilir?

 

Obezite, BMI 30 veya daha fazladır. Vücut kitle indeksi, bir kişinin kilosunun boyuna göre kabaca bir hesaplamasıdır.

 

Vücut yağının ve vücut yağ dağılımının diğer daha doğru ölçümleri arasında deri kıvrım kalınlığı, belden kalçaya karşılaştırmalar ve ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları gibi tarama testleri yer alır.

 

Doktorunuz ayrıca obezite ve obezite ile ilgili sağlık risklerini teşhis etmeye yardımcı olmak için bazı testler isteyebilir. Bunlar kolesterol ve glikoz seviyelerini incelemek için kan testlerini, karaciğer fonksiyon testlerini, diyabet taramasını, tiroid testlerini ve elektrokardiyogram gibi kalp testlerini içerebilir.

 

Belinizin etrafındaki yağ ölçümü, obezite ile ilgili hastalıklar için iyi bir risk öngörücüsüdür.


Obezite Komplikasyonları Nelerdir?

 

Obezite, basit kilo alımından çok daha fazlasına yol açar. Vücut yağının kaslara oranının yüksek olması, iç organlarınızın yanı sıra kemiklerinizi de zorlar. Ayrıca, bir kanser nedeni olduğu düşünülen vücuttaki iltihabı arttırır. Obezite ayrıca tip 2 diyabetin önemli bir nedenidir.

 

Obezite, bazıları hayatı tehdit eden bir dizi sağlık komplikasyonuyla bağlantılıdır:

 

 • 2 tip diyabet
 • kalp hastalığı
 • yüksek tansiyon
 • belirli kanserler ( meme, kolon ve endometriyal )
 • inme
 • Safra Kesesi rahatsızlığı
 • Karaciğer yağlanması hastalığı
 • yüksek kolestorol
 • uyku apnesi ve diğer solunum problemleri
 • artrit
 • kısırlık

 

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

 

Obezseniz ve kendi başınıza kilo veremiyorsanız, tıbbi yardım alabilirsiniz. Sizi bölgenizdeki bir kilo uzmanına yönlendirebilecek aile hekiminizle başlayın.

 

Doktorunuz ayrıca kilo vermenize yardımcı olan bir ekibin parçası olarak sizinle birlikte çalışmak isteyebilir. Bu ekip bir diyetisyen, terapist ve / veya diğer sağlık personelini içerebilir.

 

Doktorunuz sizinle yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için çalışacaktır. Bazen ilaçlar veya kilo kaybı ameliyatı da önerebilirler.

 

Yaşam Tarzı ve Davranış Değişiklikleri

 

Sağlık ekibiniz sizi daha iyi yiyecek seçenekleri konusunda eğitebilir ve size uygun sağlıklı bir beslenme planı geliştirmeye yardımcı olabilir. Yapılandırılmış bir egzersiz programı ve artan günlük aktivite - haftada 300 dakikaya kadar - gücünüzü, dayanıklılığınızı ve metabolizmanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Danışmanlık veya destek grupları ayrıca sağlıksız tetikleyicileri belirleyebilir, herhangi bir endişe, depresyon veya duygusal beslenme sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

 

Tıbbi Kilo Kaybı

 

Doktorunuz ayrıca sağlıklı beslenme ve egzersiz planlarına ek olarak bazı reçeteli kilo kaybı ilaçları reçete edebilir. İlaçlar genellikle sadece diğer kilo verme yöntemleri işe yaramadıysa ve obezite ile ilgili sağlık sorunlarına ek olarak 27 veya daha fazla BMI'nız varsa reçete edilir.

 

Reçeteli kilo kaybı ilaçları ya yağ emilimini önler ya da iştahı bastırır. Bu ilaçların hoş olmayan yan etkileri olabilir. Örneğin, orlistat ilacı (Xenical) yağlı ve sık bağırsak hareketlerine ve gaza yol açabilir. Bu ilaçları alırken doktorunuz sizi yakından izleyecektir.

 

Obezite Cerrahisi Kilo Kaybı Ameliyatı

 

Kilo kaybı ameliyatı (genellikle “bariatrik cerrahi” olarak adlandırılır) hastalardan yaşam tarzlarını değiştirecekleri konusunda bir taahhüt gerektirir.

 

Bu tür ameliyatlar, ne kadar yiyeceği rahatça yiyebileceğinizi sınırlandırarak veya vücudunuzun yiyecekleri ve kalorileri emmesini engelleyerek çalışır. Bazen her ikisini de yaparlar.

 

Kilo kaybı ameliyatı hızlı bir düzeltme değildir. Bu büyük bir ameliyattır ve ciddi riskleri olabilir. Ameliyattan sonra hastaların nasıl yediklerini, ne kadar yediklerini veya hastalanma riskini değiştirmeleri gerekecektir.

 

Kilo kaybı cerrahisi adaylarının BMI değeri 40 veya daha fazla veya BMI değeri 35 ila 39.9 arasında ve obezite ile ilgili ciddi sağlık sorunları olacaktır.

 

Hastalar genellikle ameliyattan önce kilo vermek zorunda kalacaklar. Ek olarak, normal olarak hem bu ameliyat için duygusal olarak hazır olduklarından hem de ihtiyaç duyacakları gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmaya istekli olduklarından emin olmak için danışmanlık alacaklardır.

 

Cerrahi seçenekler şunları içerir:

 

 • mide bağırsağınıza doğrudan bağlanan küçük bir kese oluşturan mide bypass ameliyatı. Yiyecek ve sıvılar, midenin çoğunu atlayarak torbadan ve bağırsağa gider.
 • midenizi bir bant kullanarak iki torbaya ayıran laparoskopik ayarlanabilir gastrik bantlama (LAGB)
 • Midenizin çoğunu alan duodenal anahtar ile biliopankreatik diversiyon


Obezite için Uzun Vadeli Durum Nedir?

 

Obezite ve obezite ile ilişkili hastalıklarda çarpıcı bir artış olmuştur. Toplulukların, devletlerin ve federal hükümetin, obezite konusundaki geleceği çevirmeye yardımcı olmak için sağlıklı gıda seçimlerine ve faaliyetlerine vurgu yapmasının nedeni budur.

 

Bununla birlikte, sonuçta, bu sağlıklı değişiklikleri yapmanın sorumluluğu her birimizin üzerindedir.

 

Obeziteyi Nasıl Önleyebilirsiniz?

 

İyi yaşam tarzı seçimleri yaparak kilo alımını önlemeye yardımcı olun. Her gün 20 ila 30 dakika boyunca ılımlı egzersizi (yürüyüş, yüzme, bisiklet) hedefleyin.

 

Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein gibi besleyici yiyecekleri seçerek iyi yiyin. Aşırı yağlı, yüksek kalorili yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketin.

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler