Nohut Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nohut Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Nohut alerjisi, bu tür baklagilleri tüketirseniz deri döküntülerine ve iltihaplanmaya neden olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Nohut alerjisi nedir? Nohut alerjisi, nohut yemeye veya bazı durumlarda bir baklagil türü olan nohutlara dokunmaya karşı alerjik bir reaksiyondur.

 

Tüm gıda alerjileri gibi, bu da vücudunuzun belirli yiyecekleri zararlı istilacılar olarak gördüğü bir bağışıklık tepkisidir. Bu, semptomlara da neden olabilen, ancak bir bağışıklık sistemi tepkisi tarafından yönlendirilmeyen gıda intoleransından farklıdır.

 

Globulin, albümin ve prolamin gibi alerjik reaksiyonla ilişkili çiğ nohuttaki proteinler, nohut pişirildikten sonra bile korunur.

 

Herhangi bir gıda alerjisi ciddi sağlık riskleri oluşturabilir ve nohut alerji durumu bir istisna değildir. Nohut alerjiniz varsa, baklagillerden ve humus gibi nohut içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir.

 

Gıda alerjisi testi hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekip gerekmediğini görmek için nohut alerjisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

"Kilo vermek istiyorum fakat besin alerjisi nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla)

 

Nohut Alerjisi İçin Kimler Risk Altındadır?

 

Baklagil alerjileri dünya çapında olur, ancak bazıları diğerlerinden daha yaygındır.

 

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmalarında yayınlanan bir incelemeye göre, soya fasulyesi ve yer fıstığı dünya çapında en yaygın baklagil alerjileridir, ancak diğer baklagil alerjileri daha bölgesel olma eğilimindedir.

 

Nohut alerjisi, dünyanın diğer bölgelerine göre nohut tüketiminin çok daha yüksek olduğu iki bölge olan Hindistan ve Akdeniz'de daha yaygındır.

 

Yine de, Manchester Üniversitesi'ne göre, diğer baklagillere, özellikle mercimeğe alerjisi olan kişiler nohut alerjisi riski daha yüksektir.

 

Belirli gıda alerjileri mutlaka ebeveynden çocuğa geçmez, ancak ailenizde gıda alerjileri varsa, ekstra dikkatli olmak isteyebilir ve riskiniz hakkında doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz.

 

Nohut çoğunlukla pişirildikten sonra yenilmesine rağmen, baklagilleri çiğ yemek daha yüksek bir alerjik reaksiyon riski oluşturabilir. Nohutu pişirmek alerjenleri tamamen yok etmez, ancak kaynatma gibi belirli yöntemler etkilerini azaltabilir.


Nohut Alerjiniz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

 

Gıda alerjisi semptomları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda benzer şekilde görünür. Besin alerjisinin ciddiyetine bağlı olarak bazı farklılıklar görülebilir.

 

Diğer gıda alerjilerinde olduğu gibi, Manchester Üniversitesi'ne göre nohut alerjisi semptomları en sık ciltte görülür. Bunlar kızarıklık ve kurdeşen içerir. İltihaplanma da fark edebilirsiniz.

 

Bir gıda alerjisinin daha ciddi semptomları arasında kan basıncında azalma, ishal ve kusma bulunur. Ayrıca öksürük ve nefes almada zorluk gibi astıma benzer semptomların olması da mümkündür. Boğazda sıkışma hissi de mümkündür.

 

Şiddetli gıda alerjileri, suçluyu tüketirseniz anafilaktik şok riski oluşturabilir. Bu, kan basıncı ve nefes alma dahil olmak üzere vücuttaki sistemleri etkileyen, hayatı tehdit eden bir durumdur. Anafilaksi hastanede kalmayı gerektirir. Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

 

Nohut intoleransı, gıda alerjisi ile aynı şey değildir. Sindirim bozukluğu ve beyin sisi yaşayabilirsiniz, ancak gıda intoleransı, alerjiler gibi bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olmaz.

 

Nohut unu nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın (nohut unu faydaları).

 

Nohut Alerjisinin Teşhisi

 

Gıda alerjileri deri testleri, kan testleri veya her ikisi ile test edilebilir. Bir yemek günlüğü ayrıca size ve doktorunuza nohutlara verilen tepkiyi tam olarak belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Doktorunuz birkaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi ve herhangi bir tepkiniz olup olmadığını yazmanızı isteyebilir.

 

Hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğiliminde oldukları için reaksiyonların zamanlaması da önemlidir. Öte yandan, gıda intoleransı semptomlarının gelişmesi birkaç saat sürer.

 

Ne yazık ki nohut alerjisini test etmek diğer baklagillere göre daha zor olabilir.

 

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırma dergisi, nohutla ilişkili kayıtlı alerjenlerin olmadığını belirtiyor. Bununla birlikte, nohuttaki proteinler, alerjen aktivitesi için önemli potansiyele sahip olabilir.


Çocuğumun Fıstık Alerjisi Varsa Nohut Yiyebilir Mi?

 

Yer fıstığı alerjisine sahip olmak, çocuğunuzun nohut alerjisi olacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bunların her ikisi de baklagiller olduğu için, doktorunuza riski sormak isteyebilirsiniz.

 

Nohut alerjisini teşhis etmek daha zordur, bu nedenle doktorunuz çocuğunuza, bir reaksiyon olup olmadığını görmek için ofisinde az sayıda nohut yemenizi isteyebilir.

 

Humusa Alerjim Var Mı? Humus Alerji Yapar Mı?

 

Humus alerji yaparmı? Humus yedikten sonra bir gıda alerjisi semptomları yaşarsanız, ilk tepkiniz en yaygın içerik olan nohutu suçlamak olabilir. Anca humus alerjisi sebebi her zaman nohut olmayabilir.

 

Humus nedir? Humus sağlıklı mı? Öğrenmek için tıklayın (humus).

 

Alerjinizin nedeni için nohutları suçlamadan önce, humusta kullanılan diğer alerjenik bileşenleri de düşünebilirsiniz, örneğin:

 

  • sarımsak
  • fasulyeler
  • tahin
  • kırmızı biber
  • limon
  • susam taneleri

 

Bebeğim Humus Yiyebilir Mi? Bebeklerde Nohut Alerjisi


Çocuk doktorunuz size izin verdiği sürece, bebeğiniz katı yiyecekler yedikten sonra ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak humus yiyebilir.


Tedavi Seçenekleri

 

Kaçınma, nohut alerjisini tedavi etmenin en iyi yoludur. Bu yaklaşım her zaman kolay değildir, bu nedenle maruz kalmanız ihtimaline karşı epinefrini (adrenalin) yanınızda bulundurmanız önemlidir. Epinefrin uyguladıktan sonra bile, yakından takip için hastaneye gitmeniz gerekecek.

 

Nohutun faydaları hakkında bilgi almak için tıklayın (nohut faydaları)

 

"Kilo vermek istiyorum, ideal kiloma ulaşmak için hazırladığım zayıflama sularından sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Nohut alerjisi, bu tür baklagilleri tüketirseniz deri döküntülerine ve iltihaplanmaya neden olabilir. Tüm baklagiller alerjileri birbiriyle ilişkili değildir, ancak diğer baklagillere zaten alerjiniz varsa nohut alerjisi riskiniz artabilir.

 

Nohut intoleransı yaşamı tehdit etmez, ancak mide bulantısı ve şişkinlik gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

 

Çocuğunuza humus veya başka türlü nohut vermekten endişe ediyorsanız, özellikle çocuğunuzun veya başka bir aile üyesinin diğer baklagillere alerjisi varsa, öncelikle doktorunuza danışmanız önemlidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler