NFT Projesi Nedir? NFT Projesi Oluşturmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

NFT Projesi Nedir? NFT Projesi Oluşturmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Yeni bir NFT projesi için büyük bir fikriniz mi var? Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bu makalede, başarılı bir NFT projesi tasarlamak ve başlatmak için beş temel adımı keşfedeceksiniz.

 

Başarılı Bir NFT Projesinin Anahtarı Topluluktur

 

Son zamanlarda muhtemelen tekrar tekrar duyduğunuz bir ifade, içerik üreticiliği ekonomisidir. Bu trend, içerik üreticiliği toplulukları etrafında bütün bir ekosistem oluşturabilecekleri bir eğilimdir. Bu trendin önünde ve ortasında duran NFT'lerdir.

 

NFT'ler, içerik üreticilere, kendilerine yakın olanlarla kendileri için anlamlı olan projeler etrafında bir platform oluşturma gücü veriyor. Bu NFT'ler, bugün zaten yaptıkları her şeyi besliyor.

 

Bu içerik oluşturucuların çoğu, sosyal medya gibi platformlarda başarılı topluluklar oluşturuyor. Artık toplulukları platform görevi görüyor. NFT'ler iş yapma şeklimizi, topluluk oluşturma şeklimizi ve dünyanın içerik üreticileri görme şeklini değiştiriyor.

 

Bir NFT projesine yatırım yapıp yapmamaya karar vermek, iki ana parçayı incelemekle başlar: kurucular kimlerdir ve bir yol haritasına sahipler mi?

 

Çoğu zaman, çeşitli NFT projelerinin yol haritasına bakarken, belirli kilometre taşlarına ulaştıklarında ne olacağı da dahil olmak üzere projelerinin farklı aşamaları, topluluklarına ne verecekleri ve ne olacağı hakkında ortaya konan bir hedef listesi göreceksiniz. Yine de, kurucuların oluşturduğu topluluğu incelediğinizde, her zaman yol haritalarını destekleyebilecek bir toplulukları yoktur. En azından, ortaya koydukları gerçekçi zaman çerçevesi içinde değil.

 

Bununla birlikte, her başarılı NFT projesinin ortak noktası, kurucular ve topluluk arasında, yol haritalarıyla uyumlu bir sinerjidir.

 


Bu nedenle, işletmeniz için bir NFT projesi planlamaya başlamadan önce, mevcut topluluğunuza ve bu toplulukla sahip olduğunuz ilişkiye bir göz atın. Birlikte inşa edebileceğiniz simbiyotik bir ilişkiniz var mı? Topluluğunuzla olan ilişkinize uygun gerçekçi bir yol haritası tasarlayabilir misiniz?

 

Bunu yerine getirdikten sonra, başarılı bir NFT projesini planlamak ve başlatmak için izleyebileceğiniz beş adımlı bir süreç var. NFT projesi oluşturmak için ne yapılmalı?

 

1: NFT Projenizinin Hedeflerini Tanımlayın

 

Bir NFT projesi planlamanın ilk adımı, istediğiniz sonuçların ne olduğuna karar vermektir. Şu anda işletmelerde gördüğümüz bazı popüler hedefler, metaverse için hazırlanmak, daha samimi bir topluluk oluşturmak ve/veya hedef kitlelerine fayda veya değer sağlamak için genel bir istektir.

 

Bazı işletmeler de bağış toplamaya alternatif olarak NFT'leri kullanıyor. Geçmişte, fon toplamak için bir Kickstarter yapmak veya bir risk sermayesi şirketine başvurmak zorunda kalmış olabilirler. Örneğin müzisyenler, bir sonraki single ve kayıt sürelerini finanse etmeye yardımcı olmak için NFT'ler geliştirebilir.

 

Hedeflediğiniz sonuç ne olursa olsun, bunları net bir şekilde tanımladığınızdan emin olun. Böylece hem siz hem de ekibiniz projenizde nereye doğru gittiğinizi net bir şekilde anlamış olursunuz. Bu netlik aynı zamanda topluluğunuzu NFT'lerinize bağlı kalmaya teşvik edecek stratejiler geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Örneğin; gelecekteki bir koleksiyonda NFT'leri basmaya erişim vermek veya periyodik airdroplar sağlamak gibi.

 

Örneğin, The Walking Dead NFT Collection, NFT'lerini elinde tutan herkese ilk yıl boyunca beş airdrop vermeyi taahhüt etti.


NFT'leri elinde tutmanın ödülü yeterince büyükse ve bu NFT'leri tutan topluluk yeterince değerliyse, o zaman insanlar bu gelecekteki ödüllerden bazılarını alma şansı için 'token'lerine sahip çıkacaktır.

 

Elbette, herhangi bir NFT'nin değeri, kısmen NFT projesine kaç kişinin satın almak istediğine ve ayrıca kaç kişinin tokenlerini elinde tutmayı seçtiğine göre belirlenir. Talep arttıkça, topluluğun ve ona bağlı NFT'nin değeri de artar.

 

 

2: NFT Projeniz için Ne Tür Sanat Yapacağınıza Karar Verin


Bir sonraki adım, NFT projeniz için ne tür bir sanat yapacağınıza karar vermektir. Yardımcı programınızı ve yol haritanızı nasıl temsil edeceksiniz? PHP profil fotoğrafları olmasını ister misiniz? 3D sanat? Çizimler? Sesler?

 

En önemlisi, sanat eserinizin topluluğunuza katılmak istediğiniz insanları çekmesidir. Örneğin, Crypto Holdem, NFT'leri için Holdem oynamayı seven insanlar için yardımcı programlar sağlayan Texas Holdem kartları tasarlar.

 

 

Ayrıca NFT koleksiyonunuzun ne kadar büyük olacağını da düşünmeniz gerekiyor. Koleksiyonun boyutuna bağlı olarak, size yardımcı olması için bir tasarımcıyı takıma katmak isteyebilirsiniz.

 

Bir tasarımcı, nitelikler olarak adlandırılan NFT'nin üzerine eklenen şeffaflık katmanları oluşturarak görüntülerinize biraz çeşitlilik getirmenize yardımcı olabilir. Kaç tane özelliğe sahip olacağınıza ve bir tasarımı diğerinden daha az nadir yapan şeyin ne olacağına karar vermeniz gerekecek.

 

Projenizin sanatsal vizyonunu belirledikten sonra, bu farklı katmanları veya özellikleri geliştirmek için bir sanatçı bulmanız gerekecek. İşler başladıkça ve NFT'ler basılmaya başladıkça, nadir özelliklerinizin ne kadar nadir olduğunu tam olarak tanımlayabileceksiniz; belki de tüm koleksiyonunuzdan sadece 10 tanesi belirli bir özelliğe sahip olacak. Veya belki de her NFT türünün tek örneği olacaktır.

 

Ve elbette, daha nadir NFT'ler daha yüksek fiyatlara satılma eğilimindedir.

 

Sanatı görüntülemek için nasıl ve ne zaman piyasaya sürdüğünüz, NFT projenizin bir kez başlattığınızda nasıl ilerleyeceği konusunda da büyük bir fark yaratabilir. Bazı işletmeler, topluluklarının tokenlerini basabildiklerinde kullanılabilecek bazı özellikleri görebilmeleri için sanatı hemen yayınlamayı sever.

 

Diğer başarılı NFT projeleri, basım süreci başlayana kadar sanatlarının herhangi bir görüntüsünü yayınlamadı; bu noktada, alıcılar sanatı ancak NFT'lerini bastıktan sonra göreceklerdi.


Tabii ki, burada doğru ya da yanlış cevap yok, sadece kitlenizi anlamak ve beklentilerine göre oynamak meselesi. Şaşırdıkları sanatı sevip sevmeyecekleri konusunda endişelenmenize bile gerek yok, çünkü beğenmezlerse ve sonuçta NFT'yi satmayı seçerlerse, bu NFT'yi ikincil piyasaya sürer ve bir başkasının topluluğa satın alarak girmesine izin verir.

 

3: NFT Projeniz için Gerçekçi Uzun Vadeli Bir Yol Haritası Tasarlayın


NFT alanı içinde bir proje başlatacaksanız, nereye gittiğinizi gösteren ve hedef kitlenize topluluğunuzun ve projenizin uzun vadeli başarısına bağlı olduğunuza dair güvence veren bir yol haritanız olması gerekir.

 

Esasen, bir yol haritası, insanların topluluğun bir parçası olmak için yolda ne bekleyebileceklerine dair bir marka haritası oluşturmanın anahtarıdır. Belirli kilometre taşlarında bir hediye çekilişi, bir sonraki lansmanda bir whitelist token veya bazı premium deneyimlere özel erişim sözü vermek kadar basit olabilir.

 

Hedef kitleniz ve topluluğunuz, yalnızca bir abone olarak değil, aynı zamanda topluluğun kısmi sahibi olarak bu misyonda yer alma fırsatına sahip olarak topluluğunuzun başarısına çok daha fazla yatırım yapacaktır.

 

Bir yol haritası, hedef kitlenizin NFT projenizle ilgili beklentileri yönetmesine yardımcı olur ve aynı zamanda onları projeyle ilgili ve heyecanlı tutar, gelişen bir topluluğu korumanıza yardımcı olur. Yol haritanız hakkında ne kadar heyecanlanırlarsa, sizi savunmaları ve projeyi dinleyecek herkese o kadar çok şey söylemeleri daha olasıdır.

 

Yol haritanızda her yeni kritere ulaştığınızda, bunu toplulukla birlikte kutlar ve topluluğun bir parçası olmaktan ve bu dönüm noktalarını görmekten ne kadar heyecan duyduklarını görürsünüz. Bunun hakkında online olarak, Twitter'da, Discord'da, sosyal olarak bağlandıkları her yerde konuşmaya devam etmek isteyeceklerdir.

 

Bu nedenle, yol haritanızın farklı aşamalarının meyvelerini verdiğini izlemek, yalnızca NFT yaratıcısı olarak sizin için değil, aynı zamanda projenizi satın alan topluluk için de heyecan verici.

 

4: Ekibinizi Birleştirin


Artık projenizin hedeflerini bildiğinize ve oraya ulaşmak için bir yol haritası tasarladığınıza göre, planlarınızı uygulayabilecek bir ekibe ihtiyacınız var. Ekibiniz liderlik, sanatçılar, teknik geliştiriciler, influencerları içerebilir.

 

Açıkçası, NFT projenizin kurucusu olarak ekibinizin kritik bir parçasısınız. Vizyonu siz yönetiyorsunuz. Bu, markanızın bir parçasıdır ve insanlar sizi tanıyacaktır. Söz konusu olan itibarınızdır. Dolayısıyla bir kurucu olarak vizyonunuzu insanları heyecanlandıracak şekilde iletmelisiniz. Bu alanda liderliğiniz çok önemlidir.

 

Sonra sanat var. Projenizde ne tür bir sanat kullanmak istediğinize zaten karar verdiniz, bu yüzden onu yaratabilecek bir sanatçı bulmanız gerekiyor. Bunu yapabilecek kimseniz yoksa, projenizi hayata geçirebilecek birini aramaya başlamanız gerekir. Belki topluluğunuzda projenizin bir parçası olma şansına atlayacak biri vardır.

 

Teknik geliştirme kendini açıklayıcıdır. Akıllı sözleşmeleri ve kodlamayı anlayan ve NFT projeniz için bir web sitesi ve teknik bölümün diğer parçalarını geliştirmenize yardımcı olabilecek kişilere ihtiyacınız var.

 

Ayrıca projenizi tanıtmanıza yardımcı olacak nüfuz sahibi insanları da getirmek isteyeceksiniz. Bu influencerlar, özellikle pazarlama geçmişine sahip olanlar, topluluğunuzu geliştirmede hayati öneme sahiptir. Topluluğunuz büyüdükçe, topluluğun katılımını sağlamak için bir topluluk yöneticisine, moderatörlere vb. ihtiyacınız olacak.

 

 

5: Planınızı Yürütün


NFT projenizi başlatmanın son adımı yol haritanızı yürütmektir. En iyi niyetle bir NFT projesi başlatabilirsiniz, ancak söz verdiğiniz şeyi yerine getirmezseniz topluluğunuz artık size veya projenize güvenmeyecektir.

 

Bir lansmana kadar ilerlemeniz hakkında topluluğunuza karşı açık ve şeffaf olun. Söz verdiğiniz değeri yerine getirmek için bir lansmanı geri çekmeniz gerekiyorsa, topluluğunuza karşı açık olmak, onları sizin tarafınızda tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

Öte yandan, teslim etme kapasitesi olmadan ve topluluğunuza bilgi vermeden ne olursa olsun bir lansman tarihine bağlı kalırsanız, geri tepebilir ve projenizi batırabilir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın