Bir NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Oluşturulur?  

Bir NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Oluşturulur?  

NFT'ler son yıllarda kültürel bir fenomen haline geldi.

 

Bir veya iki piyasa düşüşünden sonra popülerliklerini sürdürüp sürdürmeyeceklerini veya yeniden kazanabileceklerini söylemek zor olsa da, herhangi birinin bir tane NFT yapmak istemesi için birçok neden var. Yaratıcıların milyonlar kazandığı bir alana kim karşı koyabilir?

 

En popüler iki pazaryerini kullanarak bir NFT'nin nasıl oluşturulacağını gözden geçireceğiz. Ancak bu noktaya gelmeden önce, NFT'nin ne olduğuna dair bazı temel bilgileri ve bir NFT satmaya karar vermeden önce vermeniz gerekebilecek kararları ele alalım. (NFT işlerinden nispeten haberdarsanız aslında bir token oluşturma yolculuğuna başlamak için 3. Adıma gidebilirsiniz.)

 

NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Oluşturulur? NFT Nereden Oluşturulur? NFT Dosyası Nasıl Yapılır?

 

ADIM 1: NFT'NİN NE OLDUĞUNU ANLAYIN

 

Dinleyin, eğer buraya NFT'lerin ne olduğunu anlamadan geldiyseniz hiçbirinizi yargılamıyoruz. Belki bir arkadaşınız, "Hey, kedinizin o resmini NFT olarak satmalısın" dedi. Ancak, bir tane NFT oluşturma ve satma sürecine başlamadan önce, muhtemelen ne yaptığınız hakkında biraz fikir sahibi olmak en iyisidir.

 

NFT'leri ve etraflarındaki kültürü eksiksiz bir şekilde açıkladığımız blog yazımız var.  NFT'lerin kullandığı blockchain teknolojisi hakkında da bir blog yazımızı bulunuyor. İçlerindeki her kelimeyi incelemek zorunda değilsiniz, ancak bu blog yazımızın geri kalanında Ethereum, iş bitirme belgesi ve diğer benzer kavramlar gibi blog yazılarımızı okuyarak daha iyi anlayacağınız şeylere atıfta bulunulacaktır.

 

Yine de hızlı bir özet. NFT'ler veya değiştirilemeyen tokenlar, blockchainlerde depolanan dijital belirteçlerdir. Her bir madeni paranın aynı olduğu kripto para birimlerinin aksine (belirli bir Bitcoin'i diğerine tercih etmek için hiçbir neden yoktur), her NFT benzersizdir ve bir tür dijital dosya üzerinde sahipliğini kanıtlamanın bir yolu olarak satılabilir.

 

NFT ARTWORK NEREDEYSE HİÇBİR ZAMAN BLOCKCHAİNDE SAKLANMAZ

 

Hemen hemen her durumda, dosyalar aslında blockchainin kendisinde saklanmaz. Bunun yerine, dosyaya bir bağlantı, bu bağlantının işaret ettiği şey üzerinde sahiplik kanıtı görevi gören token ile birlikte depolanır. Aynı dosya için iki veya daha fazla NFT'nin bulunamayacağını söyleyen bir kural da yoktur - sürümleri olan NFT'lere sahip olabilirsiniz, bir tür takas kartına benzer. Örneğin, bir NFT nadir olabilir çünkü yalnızca 10 kopyası vardır veya aynı NFT'den binlerce "basılmış" veya blockchain yazıldığından ortak olabilir. Ayrıca, birinin NFT'niz için kullandığınız dosyayı almasını ve onunla kendi NFT'sini oluşturmasını durduracak hiçbir şey yoktur (ancak blockchain girişi, sizin değil, onların hesabından geldiğini gösterecektir).

 

Herhangi bir dijital dosyayı teknik olarak bir NFT olarak satabilirsiniz, ancak bir pazar yerinin kolay para basma araçlarını kullanmak istiyorsanız, destekledikleri formatlarla sınırlı olacaksınız. Buna biraz daha sonra değineceğiz, ancak ilk NFT'nizin muhtemelen bir tür resim, video veya ses klibi olması gerektiğini akılda tutmakta fayda var. Henüz NFT olarak ne satmak istediğinizi bilmiyorsanız, bu tür kısıtlamalar olasılıkları daraltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte...

 

ADIM 2: GERÇEKTEN BİR NFT SATMAK İSTEDİĞİNİZDEN EMİN OLUN

 

Görünüşe göre herkes yapıyor diye bir NFT yapmak istediğinize dair belirsiz bir fikriniz varsa, dikkate almak isteyebileceğiniz birkaç husus vardır. İlk büyük olanı işlem ücretleri. Bugün ele alacağımız platformlar ücretsiz olarak NFT oluşturmanıza izin verecek olsa da, bunları satmak farklı bir konu olabilir.

 

TEK BİR NFT SATMADAN ÖNCE ÇOK FAZLA PARA YATIRABİLİRSİNİZ.

 

Çoğu NFT, Ethereum blockchaininde satılmaktadır (bir sonraki bölümde olmayanlara değineceğiz). Ethereum blockchainindeki her işlem, para madencilerine ödenen ücretlere mal olur. Bu ücretlere "gaz" denir ve bir işlem için ihtiyacınız olan gaz miktarı (ve dolayısıyla bu işlemin maliyeti) önemli ölçüde değişebilir. Bir NFT'yi basmaktan bir başkasına devretmeye ve bir tane satın almak için teklif vermeye kadar blockchainde yaptığınız hemen hemen her şey gaza mal olacaktır (bunun dışında NFT'ler yaratmanın bazı yolları olsa da, birazdan değineceğiz).

 

Ayrıca, gaz ödemenin transferinizin gerçekleşeceğini yüzde 100 garanti etmediğini de belirtmekte fayda var. Kendinize daha fazla şans vermek için daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak bu asla kesin bir şey değildir. Açık olmak gerekirse, çoğu işlemin gerçekleşmesi muhtemeldir. Ancak bir şey olursa ve işleminiz tamamlanmazsa ödediğiniz gaz ücretlerini geri alamazsınız.

 

Sonra NFT'lerin çevresel yönü var. En popüler (ve kullanımı en kolay) NFT pazar yerleri çoğunlukla enerji yoğun bir “iş bitirme belgesi ” sistemi kullanan Ethereum blockchainde çalışır. Bireysel olarak NFT satmanın blockchainin genel enerji kullanımı üzerinde bir etkisi olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da, NFT'leriniz Ethereum üzerine kuruluysa, büyük bir karbon ayak izine sahip bir sistemden yararlanıyorsunuz demektir.

 

Çok fazla enerji kullanmayan alternatif sistemler kullanan blockchainler var ve Ethereum'un gelecekte bir noktada daha verimli bir hisse ispatı sistemine geçme planları var. Ancak durum henüz böyle değil, bu da başkaları NFT satmaya karar verdiğinde insanların üzülmesinin nedenlerinden biri.

 

ADIM 3: NFT'İNİZİ SATMAK İÇİN BİR PLATFORM SEÇİN

 

Çok çeşitli blockchainlerde NFT'leri satmanıza izin veren düzinelerce platform vardır, bu nedenle herhangi bir blog yazısının hepsini kapsaması -projeniz için hangisinin doğru olduğunu söylemek bir yana- neredeyse imkansızdır. Bu kılavuzda daha popüler iki pazar yerini ele alacağız, ancak bu platformlardan hiçbiri yapmak istediğiniz şeye uymuyorsa, Wax blockchain kullanan AtomicHub veya Solana tabanlı Solsea gibi alternatifler olduğunu bilin.

 

Bu noktada, rehberimizin size işleri temel yoldan nasıl yapacağınızı göstereceğini de belirtmekte fayda var. NFT pazarlarında bile, bu kılavuzda ele alınmayan çıkmazlar vardır (OpenSea ile basılmış bir NFT'yi Rarible'da satmak, programlı olarak Bored Apes gibi koleksiyonlar oluşturmak vb.). Bunun, NFT satışına ilişkin kapsamlı bir özet olması gerekmediğini bilin. Size sadece bir yol açıyor.

 

Hem OpenSea hem de Rarible, “tembel para basma” sistemleri olarak adlandırdıkları sistem sayesinde, Ethereum üzerinde hiçbir şey ödemeden NFT'ler oluşturmanıza izin verir. Tembel para basımı, bir NFT oluşturmanıza ve aslında blockchain yazılmadan satışa sunmanıza, böylece herhangi bir ücretten kaçınmanıza olanak tanır. Birisi onu gerçekten satın aldığında, NFT'nizi blockchaine yazma ücretleri, onu alıcıya transfer etme ücretleriyle birlikte paketlenecektir. Bu, kimsenin satın almadığı bir NFT'yi basmak için 10 ila 30 ABD Doları (veya daha fazla!) ödediğiniz durumdan kaçınmanıza yardımcı olur.

 

KONU NFT BASMAK OLDUĞUNDA, ÇOĞU SEÇENEĞİN BİR ÇEŞİT ALTERNATİFİ VARDIR.

 

İşin içinde bit yenikleri olabilir. OpenSea ile, satılık ilk Ethereum NFT'nizi listelemek, hesabınızın başlatılmasını gerektirecek ve bu da paraya mal olacak (Haziran 2022'deki test sırasında, fiyatların 60-70 dolar civarında olduğu görüldü). Bu tek seferlik bir ücrettir ve ödedikten sonra, hiçbir şey ödemek zorunda kalmadan NFT'leri basabileceksiniz.

 

Rarible ile testler sırasında bu tür bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Ancak, NFT'nizi satıştan kaldırmaya çalışmak bir ücrete mal olacak (fiyatların 6-8 dolar civarında olduğu görülebilir). Hem Rarible hem de OpenSea, yaptığınız tüm satışlardan yüzde 2,5 ücret alacak - 0.025 ETH karşılığında bir NFT satarsanız, aslında 0.024375 ETH alacaksınız.

 

Bununla birlikte, Ethereum blockchainlerine alternatifler vardır. Rarible, Blocto cüzdanını kullanarak kaydolursanız, Flow blockchaini (NBA Top Shot tarafından kullanılanla aynı) kullanarak NFT'leri satmanıza izin verir ve hem o hem de OpenSea, Polygon blockchaini kullanarak satış yapmanıza izin verir. Her iki seçeneğin de, Ethereum blockchaini kullanmak için ödediğinizden çok daha düşük ücretleri vardır, eğer herhangi bir ücret varsa, bu yüzden en azından bunları kullanmaya değineceğiz.

 

POLYGON BLOCKCHAİNİN VOX MEDİA'NIN OYUN ODAKLI POLYGONU İLE HİÇBİR İLGİSİ YOK.

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu düşük/ücretsiz blockchainlerin herhangi bir bit yeniği veya dezavantajı olmasaydı, herkes bunları kullanıyor olurdu. Yazma sırasında, Flow on Rarible'ı kullanmayı seçmek, sizi tek sürümlü NFT'lerle (bunlardan biri) sınırlandıracak ve bunları bir açık artırma ile satamayacaksınız. Ek olarak, Flow veya Polygon gibi Ethereum olmayan blockchainleri kullandığınızda, insanlar NFT'lerinizi satın almak için Ethereum kullanamazlar (en azından, ekstra ücret getiren adımlardan geçmeden). Her iki platform da alıcıların bir satın alma işlemini tamamlamak için cüzdanlarına para eklemesine izin verirken, NFT'nizi yakalamak için başka bir kripto para birimini dönüştürmek veya doğrudan satın almak zorunda kalmak bazı koleksiyoncuları erteleyebilir.

 

(Not: Polygon, Ethereum kullanmanıza izin verse de, aslında Polygon'un Ethereum sürümüdür. Ethereum'u ana blockchainden Poligon'a doğrudan aktarabilir ve geri aktarabilirsiniz, ancak bunu yapmak gaz ücretine tabi olacaktır.)

 

NFT OLUŞTURMAK İÇİN BİR PAZAR SİTESİ KULLANMAK ZORUNDA MIYIM?

 

Teknik olarak hayır. Kendi akıllı sözleşmenizi oluşturabilir, seçtiğiniz blockchaine dağıtabilir ve ardından bunu kullanarak kendi tokenlerinizi basabilirsiniz. Yine de bu, muhtemelen çok teknik değilseniz gitmek isteyeceğiniz rota değil. Çoğu insan yukarıda tartışılan platformlardan birini kullanmak isteyecektir.

 

ADIM 4: BİR CÜZDAN KURUN

 

Cüzdanlar, kripto para birimlerinizi ve ayrıca bastığınız veya satın aldığınız tüm NFT'leri saklamak için kullandığınız uygulamalardır. Coinbase, cüzdanların nasıl çalıştığına ve mevcut farklı seçeneklere ilişkin daha ayrıntılı açıklamalara sahiptir, ancak yeni başlıyorsanız, gerçekten endişelenmeniz gereken bir ana şey var: Blockchain ile uyumlu bir cüzdan kullanmak.

 

MetaMask'ın cüzdanı, OpenSea, Foundation ve diğerleri gibi Ethereum tabanlı uygulamalar tarafından yaygın olarak desteklenen ve Chrome/Firefox uzantısı veya iOS/Android uygulaması olarak kullanılabilen cüzdanlardan biridir. Coinbase ayrıca bir uzantı veya uygulama olarak kullanabileceğiniz kendi cüzdanına sahiptir ve çoğu platform tarafından desteklenir. Bitcoin gibi Ethereum'a dayalı olmayan blok zincirlerini desteklediğinden, kriptoya daha geniş bir şekilde girmeyi planlıyorsanız Coinbase'in cüzdanını düşünebilirsiniz.

 

MetaMask ve Coinbase Wallet'ın kurulum süreçleri benzerdir. Tarayıcı uzantısını veya uygulamasını yükledikten sonra, “Yeni cüzdan oluştur” düğmesine tıklayın veya dokunun. Coinbase sizden bir kullanıcı adı isteyecek ve her ikisi de güvenli olduğundan emin olmak isteyeceğiniz bir şifre isteyecektir.

 

 

Tohum cümleyi olabildiğince güvende tutun, hem meraklı gözlerden hem de kayıp olasılığından. Bulanık bile olsa internette yayınlamayın (burada olduğu gibi).

 

Son olarak, hem MetaMask hem de Coinbase size 12 rastgele kelimeden oluşan “tohum cümle” olarak bilinen şeyi verecektir. Bunu kaybetmemek çok önemlidir, çünkü uygulamayı kaldırırsanız veya cüzdanınızı yeni bir cihaza kurmanız gerekirse hesabınızı kurtarmanıza izin verir. Kopyalamak ve fiziksel kasa veya parola yöneticisi (veya her ikisi) gibi çok güvenli bir yerde saklamak iyi bir fikirdir. MetaMask, ifadeyi tekrarlamanızı isterken, Coinbase Cüzdan, uygulamayı kullanarak ayarlarsanız şifreli bir kopyasını bulutta saklamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Coinbase'i uzantıyla kuruyorsanız veya buluta kaydetmek yerine manuel olarak yedeklemeyi seçerseniz, ifadeyi manuel olarak yeniden girmeniz gereken MetaMask ile aynı işlem olacaktır.

 

Parolanızı ve/veya güvenlik ifadenizi kaybederseniz, hem MetaMask hem de Coinbase Cüzdan ile şansınız kalmaz. Hiçbir şirket size yardımcı olmak için hiçbir şey yapamaz. Bu, o cüzdanda saklanan herhangi bir kripto para birimine veya NFT'ye ve ayrıca onu kullanarak kurduğunuz hesaplara erişiminizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Çok ciddiyim, şifrenizi ve tohum cümlenizi güvende tutun.

 

Sonunda, içinde henüz hiçbir şey olmayan cüzdanınıza erişebileceksiniz!

 

ADIM 5: CÜZDANINIZI BAĞLAYIN

 

Cüzdanınızı kurduktan sonra, kullanmayı planladığınız NFT pazarına bağlamak isteyeceksiniz. OpenSea ve Rarible bunu kolaylaştırıyor - sol üstteki Oluştur düğmesine tıklamanız cüzdanınızı bağlamanızı sağlar. Daha sonra size uyumlu cüzdanların bir listesi sunulacak ve kendi cüzdanınızı seçtiğinizde bağlantı sürecinden geçmeniz istenecek.

 

 

Yüklü tarayıcı uzantısına sahipseniz, MetaMask ile bir hesap bağlamak kolaydır.

 

Metamask veya Coinbase uzantısını yüklediyseniz, birkaç düğme tıklamasıyla yapılabilen cüzdanınızı bağlamak isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere göreceksiniz. Coinbase Cüzdan uygulamasını kullanıyorsanız, QR kod tarayıcıyı (ana cüzdan ekranında bakiyenizin sağında bulabileceğiniz) kullanarak da pazara bağlanabilirsiniz.

 

Coinbase Cüzdan uygulamasındaki QR düğmesi, NFT pazar yerlerine veya cüzdan gerektiren diğer uygulamalara bağlanmak için bir QR kodu taramanıza olanak tanır.

 

Gelecek için bir uyarı: Beklemediğiniz bir anda cüzdanınıza bağlanma isteği görürseniz dikkatli olun, çünkü dolandırıcılar fonlarınıza veya NFT'lerinize erişmeye çalışıyor olabilir. Güvenilir bir sitede olduğunuz sürece, genel olarak sorun yaşamamalısınız (en azından, çok yanlış bir şey olmadığı sürece - işlemleri kontrol ettiğinizden emin olun). Ancak bilinmeyen bir site cüzdanınıza bağlanmak isterse, kabul etmeden önce muhtemelen iki kez düşünmelisiniz.

 

ADIM 6: BİR NFT OLUŞTURUN

 

Cüzdanınızı bağladıktan sonra, bir NFT oluşturmak için kullandığınız sayfaya geleceksiniz (ve kendinizi orada bulmazsanız, her iki platformun da sağ üst köşeye yerleştirdiği Oluştur düğmesine tıklayarak oraya ulaşabilirsiniz).

 

NFT'lerimizi oluşturmaya başlamadan önce, koleksiyonlar hakkında bir kelime - iki platform da koleksiyonları destekler. Bir dizi NFT oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmak için bir koleksiyon kullanabilirsiniz - Rarible'da, yaptığınız NFT'nin ekleneceği NFT oluşturma ekranından bir tane oluşturabilirsiniz. OpenSea'de, sağ üstteki profil resminize, ardından Koleksiyonlarım > Koleksiyon oluştur'a gitmeniz gerekir.

 

Bu blog yazısında koleksiyonları ele almayacağız, ancak OpenSea, oluşturduğunuz NFT'yi otomatik olarak adsız bir koleksiyona yerleştirecek, eğer bir tane belirtmezseniz (koleksiyonunuzu daha sonra düzenleyebilir veya NFT'yi başka bir koleksiyona taşıyabilirsiniz) ve Rarible izin verir. bir NFT'yi koleksiyonsuz Rarible Single olarak satarsınız.

 

Şimdi nihayet NFT'mize başlayalım.

 

OPENSEA'DA BİR NFT LİSTELEME

 

Oluştur düğmesine tıkladıktan sonra, yeni öğe oluştur sayfasına yönlendirileceksiniz. Başlamak için, NFT olarak satacağınız dosyayı yüklemenize izin verecek bir resim simgesinin bulunduğu kutuyu tıklayın (yine de, seçicinin üzerinde belirtilen dosya boyutu ve tür sınırlamalarını not ettiğinizden emin olun).

 

Dosyanızı ekledikten sonra ona bir ad veya başlık verin. Ayrıca, örneğin web sitenize veya Twitter hesabınıza işaret eden bir URL eklemek için Harici Bağlantı alanını kullanabilir ve potansiyel alıcılara NFT'nizin ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir vermek için Açıklama alanını kullanabilirsiniz.

 

 

Videolar veya müzik gibi bazı dosya türleri ikinci bir "önizleme" görüntüsü isteyecektir.


Bu alanların altında, oluşturduysanız NFT'niz için bir koleksiyon seçebilir ve ayrıca temelde meta veri olarak işlev görebilecek özellikler, düzeyler veya istatistikler ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir video oyunu karakteri olarak işlev görebilecek bir NFT satıyorsanız, bilgilerini gireceğiniz yer burasıdır. Bir sanat eseri satıyorsanız, araç, yıl vb. gibi bilgiler eklemek için özellikler panelini kullanabilirsiniz. Ancak, tüm bu alanlar isteğe bağlıdır, bu nedenle birçok insan muhtemelen bunları görmezden gelebilir.

 

OpenSea ayrıca, NFT alıcısının/sahibinin görebileceği, kilidi açılabilir içerik görevi gören metin eklemenize de olanak tanır. Bu değiştirilebilir alanı, özel bir Discord'a davet bağlantısı, harici bir web sitesinde bir şeyi kullanmak için bir kod veya hatta satın aldıkları için teşekkür eden bir mesaj gibi bir şey eklemek için kullanabilirsiniz. NFT'niz doğası gereği NSFW ise, açık ve hassas içerik geçişini de kullanabilirsiniz.

 

 

Hangi blockchainde bastığınıza çok dikkat ettiğinizden emin olun. Daha sonra değiştiremezsiniz ve ödediğiniz ücretler üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

 

Bu geçişlerden ve alanlardan sonra, NFT'nizi hangi blockchaine bastığınızı seçmek için kullandığınız açılır liste gelir. Ethereum zinciri veya Polygon. Her birinin artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi için Adım 3'ü görebilirsiniz, ancak şu anda herhangi bir ücret ödemeyi gerektirmediğinden örneğimiz için Poligon ile devam edeceğiz. Polygon ile basıyorsanız, NFT'nizin birden fazla kopyasını da basabilirsiniz.

 

Blockchaini seçtikten sonra, her şeyi iki kez kontrol etmek isteyeceksiniz. OpenSea, satışa çıkarmadığınız sürece meta verileri daha sonra değiştirmenize izin verir, ancak blockchain ile ilgili herhangi bir şey yapmadan önce her şeyin düzgün olduğundan emin olmak iyi bir uygulamadır. Ve olaydan sonra NFT'nin hangi blockchainde olduğunu değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

 

Başlamaya hazır olduktan sonra, Oluştur düğmesini tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz seçeneklere ve NFT olarak ne tür bir dosya sattığınıza bağlı olarak, yüklenirken biraz bekleme olabilir. Tamamlandıktan sonra, NFT'nizin oluşturulduğunu söyleyen bir ekran göreceksiniz.

 

 

NFT'miz OpenSea'da ama henüz blockchaine yazılmadı. Bu, biri onu satın alana kadar olmayacak.


Bununla birlikte, NFT'niz henüz OpenSea'de satışa çıkmadı. Bunu yapmak için, NFT'nizin sayfasına gitmek için tebrikler ekranını tıklamanız gerekecek (ayrıca buna profil resminize tıklayarak da ulaşabilirsiniz, Oluşturuldu sekmesine tıklayarak ve NFT'yi seçerek). NFT'nin sayfasında bir Sat düğmesi olacak.

 

 

Bu NFT oluşturuldu, ancak satılık değil. Listelemek için Sat düğmesine tıklayın.

 

Ethereum veya Polygon'da listelenen NFT'lerle, sabit bir fiyat için bir liste oluşturma seçeneğiniz olacak ve Ethereum'da da zamanlı bir müzayede oluşturma seçeneğiniz olacak. Sabit bir fiyat listesi için, öğeyi satmak istediğiniz tutarı girin (Ethereum'da listelenmiştir, ancak size yaklaşık bir dolar eksiğini verir) ve listenin ne kadar süreyle kullanılabilir olmasını istediğinizi seçin.

 

 

OpenSea'nin Polygon uygulaması, yalnızca yazı yazılırken sabit fiyatlı satışları destekler.

 

NFT, listelediğiniz anda satın alınabileceğinden, "Diğer seçenekler" açılır menüsünü kullanarak yalnızca belirli bir alıcıya sunabilirsiniz.

 

NFT'nizi satılık olarak listelemek için "Listeyi tamamla" düğmesini tıklayın. Tarayıcı uzantısını veya uygulamayı kullanarak cüzdanınızla birkaç işlemi onaylamanız veya imzalamanız gerekir. Polygon'da işlemler ücretsizdir ve öğenizin listelendiğini söyleyen bir ekran alırsınız.

 

 

Coinbase Cüzdan uygulamasında örnek bir imza talebi.

 

Ethereum'da, yukarıda tartıştığımız ilk NFT'nizse, cüzdanınızı "başlatmak" için tek seferlik bir onay işlemi yapmanız gerekir. Bunu yapmak için cüzdanınızda Ethereum olması gerekir. Kripto satın almak kendi başına ayrı bir açıklayıcı olabilir, ancak işte başlamanız için bir kılavuz.

 

Bu işlem için para sadece gaza gidiyor, OpenSea için bir ücret değil, bu yüzden ne kadara mal olacağı tamamen şu anda Ethereum'un gaz ücretlerinin ne kadar olduğuna bağlı. Aralık 2021'deki orijinal testlerde fiyatların 240 ila 450 dolar arasında olduğu görüldü, ancak Haziran 2022'de bu fiyatlar 50 ila 60 dolara düştü. Temel olarak hepsi Ethereum fiyatına ve kaç kişinin işlem yapmaya çalıştığına bağlıdır, bu nedenle ücretler yüksek görünüyorsa fiyat düşene kadar beklemek isteyebilirsiniz. İşlem maliyetlerini izlemek için ETH Gas Station gibi bir site kullanabilirsiniz, veya MetaMask'te yüksek ücret uyarısına dikkat edin.

 

 

OpenSea ile Ethereum kullanmak için kaydolmak pahalı olabilir.

 

Tüm işlemleri onaylayıp imzaladıktan sonra, NFT'niz OpenSea'de satışa sunulacak.

 

RARIBLE ÜZERİNE BİR NFT LİSTELEME

 

Rarible'ın soracağı ilk soru, size Ethereum, Flow, Tezos veya Polygon seçeneklerini sunan NFT'nizi hangi blockchaine basmak istediğinizdir. OpenSea'den farklı olarak, site Poligon ücretlerini kapsamaz, bu nedenle bu blockchaini kullanıyorsanız bir NFT'yi basmak veya satmak için ödeme yapmanız gerekir. Bu örnek için Ethereum kullanacağız.

 

 

Rarible, sizi hemen bir seçenekle başlatır.

 

Bir blockchain seçtikten sonra, tek sürümlü bir NFT mi yoksa çok sürümlü bir NFT mi oluşturmak istediğinize - başka bir deyişle, türünün tek örneği NFT mi yoksa sınırlı sayıda kişinin satın alabileceği bir NFT mi oluşturmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Sonunda karşılaşacağınız ekranlar büyük ölçüde benzerdir (ancak Ethereum'u yalnızca bir çoklu sürüm oluşturuyorsanız kullanabilirsiniz ve satmak istediğiniz kopya sayısını belirtmeniz gerekir), ancak bu örnek için, tek bir tane seçeceğiz.

 

Rarible'da single'ı seçtikten sonra, NFT oluşturma ekranına geleceksiniz. Yapılacak ilk şey, NFT olarak satmayı umduğunuz dijital dosyayı Dosya Seç düğmesini kullanarak yüklemek. Sonunda, medyayı depolamanın merkezi olmayan bir yolu olan Gezegenler Arası Dosya Sistemine veya IPFS'ye ulaşacak ve bir şirket onu barındırmayı bırakmaya karar verirse NFT'nizin internetten kaybolmamasını sağlayacak.

 

OpenSea gibi, Rarible, videolar veya müzik gibi belirli medya türleri için ayrı bir önizleme resmi isteyebilir - bunu, NFT'niz sitede her göründüğünde görüntülenecek bir video küçük resmi veya albüm resmi olarak düşünün.

 

 

Rarible, NFT'nizi nasıl satacağınız konusunda size birkaç seçenek sunar.

 

Ardından, satış seçeneklerinizi belirlemek isteyeceksiniz. Henüz NFT'nizi satmak istemiyorsanız, varsayılan olarak açık olan “Pazara koyun” anahtarını kapatabilirsiniz. Yine de NFT'nizi satmak istiyorsanız, seçenekleriniz olacak.

 

  • "Sabit fiyat" bir mağaza girişi oluşturmak gibidir - NFT'niz için bir fiyat belirlersiniz ve biri bu fiyatı ödemek isterse, satın alabilir.
  • "Tekliflere açık", insanların NFT'nizi satın almak için kabul edebileceğiniz veya reddedebileceğiniz teklifler göndermesine olanak tanır.
  • "Zamanlı müzayede" bir müzayededir - bir minimum fiyat belirleyebilir ve müzayedenin ne zaman başlayacağını ve ne kadar süreceğini seçebilirsiniz.

 

Bu örnek için, NFT'mizi alana girebileceğimiz sabit bir fiyat için listeleyeceğiz. Ayrıca hangi para birimini almak istediğinizi de seçebilirsiniz (ancak insanlar farklı para birimlerinde teklif gönderebilir). Fiyatınızı belirlerken, NFT'niz satılırsa Rarible'ın yüzde 2,5 alacağını unutmayın.

 

Satış yönteminizi ve ayrıntılarınızı seçtikten sonra, alıcıya sağlanacak kilidi açılabilir içerik ekleme seçeneğine sahip olacaksınız. Bu, özel bir Discord'a davet bağlantısı, harici bir web sitesinde bir şeyi kullanmak için bir kod veya hatta satın aldıkları için teşekkür eden bir mesaj gibi bir şey olabilir.

 

Sonraki iki seçenek, koleksiyonunuzu seçmenize izin verir (örneğimiz için Rarible Singles ile gideceğiz) ve 3. Adımda değindiğimiz Rarible'ın tembel para basma sistemini kullanmak isteyip istemediğinizi seçmenize izin veren Ücretsiz Basma seçeneği. Kapatırsanız ve Ethereum blok zincirini kullanıyorsanız, bu işlemin sonunda NFT'nizi basmak için bir gaz ücreti ödemeniz gerekecek - ben test ederken ücret yaklaşık 20 dolardı.

 

 

Öne çıkmanıza yardımcı olmak için ad ve açıklama önemli olacaktır. Çoğu insan ücretsiz para basma seçeneğini açık bırakmak isteyecektir.

 

Daha sonra NFT'nize bir ad - veya başlık - ve isterseniz bir açıklama verirsiniz. Son olarak, telif yüzdesini seçebilirsiniz. Bu, sonraki satışların ne kadarının gelecekte size geri döneceğini değiştirecektir. Örneğin, biri NFT'nizi 0,2 ETH karşılığında satın alır ve ardından gelecekte 1 ETH karşılığında satarsa, bu satışın bir yüzdesini de alırsınız - varsayılan olarak yüzde 10'dur (yani örneğimizde 0,1 ETH).

 

Son seçenek, NFT'nize özellikler eklemenizi sağlayan Gelişmiş Ayarlar (bu tamamen isteğe bağlıdır, ancak farklı özelliklere sahip bir dizi karakter oluşturuyorsanız yararlı olabilir) ve NFT'nizi daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olacak alternatif açıklama metnidir.

 

Daha sonra değiştirmek pahalı veya imkansız olabileceğinden, her şeyin tam olarak istediğiniz gibi olup olmadığını iki kez kontrol edin. Ardından, NFT'nizin kullanıma hazır olduğundan emin olduğunuzda “Öğe Oluştur” düğmesini tıklayın.

 

 

Cüzdanınız, bu durumda MetaMask, sizden birkaç işlem imzalamanızı isteyecektir.

 

Bunu yapmak, cüzdanınızla bazı işlemleri onaylamanız gereken bir dizi eylemi başlatacaktır. Bir tarayıcı uzantısı kullanıyorsanız, Rarible imzanızı istediğinde bir açılır pencere görmelisiniz (değilse, tarayıcınızda uzantının simgesine tıklayabilirsiniz ve size bir istek sunmalıdır). Bir uygulama kullanıyorsanız, onu telefonunuzda açmak isteyeceksiniz, burada istek size sunulacak.

 

 

NFT'niz oluşturuldu!


Birkaç cüzdan isteğini onayladıktan ve bir dakika bekledikten sonra, NFT'nizin oluşturulduğunu söyleyen bir mesaj alacaksınız. Görmek için “NFT Görüntüle” butonuna tıklayabilir, sağ üstteki profil resminize gidip “Profilim”e tıklayarak koleksiyonunuzu görebilirsiniz.

 

BİR NFT YAPTIM, AMA CÜZDANIMDA GÖRÜNMEDİ

 

Cüzdanınızın bir NFT bölümü varsa ve bu kılavuzu kullanarak yaptığınız NFT burada görünmüyorsa endişelenmenize gerek yok. Cüzdanınız, ne göstermesi gerektiğini anlamak için blockchaindeki girdileri okur ve basılmış NFT'ler, birileri onları satın alana kadar blockchaine yazılmaz. Bu nedenle, onları oluşturduktan hemen sonra cüzdanınızda görünmezler.

 

ZOR SATIŞ

 

Her şey yolunda giderse, artık Rarible, OpenSea veya her ikisinde de satılık olarak listelenen bir NFT'niz olacak. Bununla birlikte, satıcıların söylediği gibi, bunun sizi çok uzağa götürmesi olası değil. Gördüğünüz gibi, süreç nispeten karmaşık, ancak NFT'lerin etrafındaki altına hücum benzeri ortam, birçok kişinin bir tane yapmaya çabalamasına neden oldu. Yaratıcılığınızın gerçekten satmasını istiyorsanız, ya şık pazarlama yoluyla ya da sanatınızı kesinlikle istisnai hale getirerek (ve muhtemelen biraz havalı pazarlama yaparak) gürültünün üzerine çıkmanın bir yolunu bulmanız gerekecek. Ancak bu görevi sizin ellerinize bırakacağım.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın