NFT Dosyası Nasıl Yapılır? NFT Nereden Oluşturulur?

NFT Dosyası Nasıl Yapılır? NFT Nereden Oluşturulur?

Bir NFT'yi nasıl yapıp satacağınız ve sanatınız için nasıl para kazanacağınız konusunda adım adım bir kılavuz.

 

Bir NFT nasıl yapılır ve satılır? NFT; birçok sanatçının ve tasarımcının para kazanmanın potansiyel yeni bir yolu olarak araştırdığı bir şeydir. Ancak NFT'ler sanat satmanın yeni bir yolundan daha fazlasıdır. Dijital varlıkların sahipliğini güvence altına alabilir, yeni topluluklara erişim sunabilir ve hatta gerçek hayattaki öğelerin sahipliğini kaydetmek için kullanılabilirler.

 

NFT'ler veya değiştirilemez belirteçler (non-fungible token), değiştirilemez veya türünün tek örneği olduğunu söylemenin sözcüksel bir yoludur. Dijital öğeleri nadir ve çok değerli hale getiriyorlar. Bir NFT, resim, video, oyun içi öğeler ve hatta gayrimenkul gibi belirli bir dosyanın veya öğenin sahipliğini temsil eder ve bunlar bir blockchainde saklanır. 

 

Çalınan ve yanlış çıkarılan bazı iş örneklerine ve NFT pazar yerlerinin saldırıya uğramasına rağmen, non-fungible tokenler burada kalmaya ve sanatçılar için daha önemli hale gelmeye devam ediyor. Galeriler, gerçek hayatta NFT koleksiyonlarını gösterme ihtiyacını görmeye başlıyor ve dijital sanatınızın harika görünmesini sağlamak için en iyi NFT ekranları oluşturuluyor.

 

NFT koleksiyonunu 69 milyon dolara satan Beeple gibi sanatçıların başarılarının nadir olduğu da kabul edilmelidir. Çoğu NFT sanatı, iyi sanatın satılmasını beklediğiniz fiyatlarla benzer fiyatlara satılıyor. Büyük fark, dijital sanatçıların gelecekteki satışlarda telif hakkı kazanabilmeleridir. 

 

Bir NFT oluşturmak, korumak ve satmakla birlikte gelen bir çok ücret vardır. Bazı NFT pazarları artık maliyetin yaratıcıya değil alıcıya verildiği ücretsiz NFT basılmasını destekliyor olsa da.

 

Bununla birlikte, giderek daha fazla sanatçı, illüstratör ve tasarımcı, NFT'leri satmaktan her zamankinden daha fazla para kazanıyor. Nonfungible.com 2021'de Ethereum blockchain'de birincil ve ikincil satışlarda sadece bir yıl önce 67 milyon dolardan 15 milyar doların üzerinde rapor veriyor.

 

NFT'lerden kazanılacak çok şey varken, NFT'nin nasıl yapılacağı, satılacağı ve NFT'nin temellerini öğrenmeye değer. Aşağıda sizin için adım adım süreci anlatıyoruz. NFT pazar yerleri, NFT kripto ve bilmeniz gereken her şey hakkında bilgi veriyoruz.

 

 

Bir NFT Nasıl Yapılır ve Satılır? Pazar Yerleri

 

İlk önce NFT'nizi yapmanız veya 'basmanız" gerekir. Resminizin bir NFT'sini yapmak için, bir NFT platformu ve bir ödeme cüzdanı seçmeniz gerekir; bunlardan ikincisi ücret ödemek için kullanmanız gerekir. Aynı zamanda Nft'nizi satacak kadar şanslıysanız herhangi bir ödeme almak için. 

 

Bir NFT yapmak ve satmak için kullanabileceğiniz birçok online platform var. En popüler NFT açık artırma platformlarından bazıları OpenSea, Rarible, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation, VİV3, BakerySwap, Axie Marketplace ve NFT Showroom'dur.

 

Rarible NFT platformunu kullanarak bir NFT yapma ve satma ile ilgili süreci göstereceğiz.

 

Coinbase, MetaMask, Torus, Portis, WalletConnect, MyEtherWallet ve Fortmatic ile en iyi bilinenlerden bazıları olan birçok NFT ödeme platformu da var. Açıklayıcı amaçlar için, NFT platformu Rarible ve cryptocurrency ödeme platformu Metamask'ı kullanarak bir NFT yapma ve satma ile ilgili süreci göstereceğiz.

 

Yukarıda belirtilen platformlardan herhangi birini ve daha fazlasını kullanmayı düşünebilirsiniz ve çoğu durumda benzer bir işlemi takip edersiniz.  Seçmeden önce ilgili ücretleri mümkün olduğunca yakından kontrol etmenizi öneririz.

 

01. Cüzdanınızı finanse etmek için kripto para birimi satın almak

 

Çoğu platform Ethereum kripto para birimini alır, ancak şimdi de kullanılacak başka düşük karbonlu blockchainler de vardır (Image credit: ethereum.org )


Bir NFT yapmak ve satmak için kripto para birimine ihtiyacınız olacak. Yukarıda belirtilen NFT ihale platformları NFT "basmak" için önden ödeme yapmak isteyecektir. Bu işlem kısaca sanatınızı NFT'ye çevirmektir. 

 

Çoğu durumda, ödeme kripto para biriminde yapılmalıdır; bu, işinizin bir NFT'sini satarak herhangi bir kripto para kazanma şansınız olmadan önce, ücretleri karşılamak için bir miktar satın almanız gerektiği anlamına gelir.

 

Ether (ETH olarak kısaltılır), NFT'lerin ilk başlatıldığı yer olan açık kaynaklı blockchain platformu Ethereum'un yerel kripto para birimi olduğu için en yaygın kabul gören para birimidir. Bununla birlikte, bazı platformlar çeşitli ödeme biçimlerini kabul etmeye ve farklı blockchainleri kullanarak NFT'LER oluşturmaya başlıyor ve bazıları çevre için daha iyi. 

 

ETH veya diğer para birimlerini satın alabileceğiniz çok sayıda kripto para birimi değişimi var

 

Zaten bir ETH'niz varsa, ödemeleri yapmak (ve almak) için seçtiğiniz NFT platformuna bağlanmanız gereken bir dijital cüzdanda olduğundan emin olmanız gerekir. Para biriminiz yoksa, ETH'yi veya diğer para birimlerini satın alabileceğiniz çok sayıda kripto para birimi değişimi vardır, ancak en hızlı ve en kolay seçenek genellikle ETH'yi doğrudan seçtiğiniz dijital cüzdanınızla satın almaktır.

 

Belirttiğimiz gibi, bunun için birçok seçenek var, ancak süreci göstermek için tarayıcı uzantısı ve mobil uygulama olarak kullanılabilen Metamask'ı kullanacağız. Başka bir hizmeti kullanmayı tercih ediyorsanız veya zaten bir dijital cüzdanınız varsa ve nasıl çalıştığını biliyorsanız, doğrudan 4. adıma geçin. Aksi takdirde, bir sonraki adımda cüzdanınızı nasıl kuracağınızı ve ETH'yi nasıl satın alacağınızı size anlatacağız.

 

02. NFT'niz için ödeme yapmak üzere dijital cüzdan oluşturma

 

 

MetaMask web sitesinde gezinmek kolaydır ve bir mobil sürüm için tarayıcınıza yüklenebilir.

 

Bir NFT yapmak ve satmak için gereken MetaMask ile dijital bir cüzdan oluşturmak için web sitesine gitmeniz ve sağ üstteki mavi ‘İndir’ düğmesine tıklamanız gerekir. Masaüstü bilgisayar kullandığımız için tarayıcı uzantısını yükleme seçeneğini seçeceğiz, ancak bir mobil uygulama da var.

 

Sizden ‘yeni bir cüzdan ve tohum ifadesi oluşturmak' istediğinizi onaylamanız istenecektir. 'Tohum ifadesinin' ne anlama geldiği konusunda çok fazla endişelenmeyin (temel olarak blockchain bilgilerini depolayan kelimelerin bir listesidir). Evet deyin, sadece şartları kabul etmek, bir şifre oluşturmak ve bazı güvenlik önlemlerinden geçmek meselesidir, o zaman hesabınızı kuracaksınız.

 

03. Cüzdanınıza kripto para birimi ekleme

 

 

MetaMask cüzdanınızı veya herhangi bir dijital cüzdanınızı kurduktan sonra, ona biraz ETH eklemeniz gerekir. Henüz bir ETH'niz yoksa, şimdi satın almanız gerekir, bu nedenle ‘Satın Al’ düğmesine tıklayın ve ‘Wyre ile ETH Satın Al’ seçeneğini seçin. 

 

ETH'yi satın almak için Apple Pay'i veya banka kartını kullanabileceğiniz bir ekrana götürüleceksiniz. Henüz herhangi bir parayla ayrılmamayı tercih ederseniz, bu aşamayı daha sonraya bırakabilirsiniz; sadece biraz daha fazla uğraş gerektirir (ne kadar satın almanız gerektiğini bilmek için seçtiğiniz NFT platformunun ücretlerini kontrol etmek isteyeceksiniz).

 

Kripto para dünyasındaki jargon NFT yapmayı ve satmayı öğrenmeyi oldukça zorlaştırabilir ancak kripto para almak aslında kolaydır. Sadece bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi gibi, Ether'in değerinin de büyük ölçüde dalgalanabileceğini unutmayın. 

 

Sadece 2021'de, 1 ETH'nin fiyatı, yazı yazıldığı sırada 1.000 $ 'ın altından 4.700 $ 'a yükseldi ve birçok tepe ve çukur noktası vardı. Para biriminin fiyatının sadece birkaç saat içinde yüzlerce ABD Doları sallanması tamamen mümkündür.

 

04. Cüzdanınızı bir NFT platformuna bağlama

 

 

Rarible, dijital koleksiyonlar için bir dizi pazar yerinden biridir (Resim kredisi: Rarible)
Çoğu dijital cüzdan benzer şekilde çalışır. Hangisini seçtiyseniz, onu NFT'yi satmak için kullanacağınız NFT platformuna bağlamanız gerekir. Açıklayıcı amaçlar için, Rarible kullanıyoruz, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz başka birçok NFT platformu var ve süreç genellikle aşağıda özetlediğimize benzer olacak.

 

Rarible.com'a gidin (yukarıda gösterilmiştir). Ekranın sağ köşesinde 'Cüzdanı bağla' yazan bir düğme var. Oraya tıklayın ve bir sonraki ekranda, bizim durumumuzda MetaMask olan cüzdan sağlayıcınız istenecektir. Bir açılır pencere size cüzdanınızı Rarible ile bağlama seçeneği sunar. ‘İleri’ ye, ardından ‘Bağlan’ a tıklayın, hizmet şartlarını kabul edin ve 13 yaşından büyük olduğunuzu onaylayın.

 

05. Nft'ye dönüştürmek istediğiniz dosyayı karşıya yükleme

 

 

Artık ödeme yapmak için ETH'ye bağlı bir cüzdanınız var, bir NFT'yi nasıl yapacağınızı ve satacağınızı bilmeye hazırsınız. Rarible sitesinde, sağ üstteki mavi 'Oluştur' düğmesini tıklayın. Ardından, tek seferlik bir iş oluşturmak veya aynı öğeyi birden çok kez satmak için seçenekler sunulur. 

 

Bu örnekte, 'Tek’ seçeneğini seçeceğiz. Şimdi yapmak istediğiniz dijital dosyayı bir NFT'ye yüklemeniz gerekiyor. Rarible, 30mb'a kadar PNG, GIF, WEBP, MP4 ve MP3 dosyalarını kabul eder. 

 

 

Bunu göstermek için, David Hockney'in tartışmalı Londra Metrosu sanatından esinlenerek ironik bir şekilde korkunç bir sanat eseri yaratıldı. Dijital dosyanızı yükleyin ve sağda, NFT yayınınızın neye benzeyeceğinin bir önizlemesini göreceksiniz. 

 

06. Nft'niz için bir açık artırma ayarlama

 

 

Formun bir sonraki bölümünde, NFT resminizi nasıl satacağınızı seçmeniz gerekir. Üç seçenek vardır. ‘Sabit fiyat', bir fiyat belirlemenize ve NFT'nizi anında satmanıza olanak tanır (ebay'deki ‘Şimdi satın al’ seçeneği gibi). 'Sınırsız Açık Artırma' seçeneği, siz kabul edene kadar insanların teklif vermeye devam etmesine olanak tanır. Son olarak, ’Zamanlanmış açık artırma' yalnızca belirli bir süre süren bir açık artırmadır. Örnek olarak seçeceğimiz seçenek bu.

 

Bu bizi en zor kısma götürür: minimum fiyat seçimi.  NFT'nizi çok ucuza satarsanız, muazzam ücretler karınızı yutacak, hatta muhtemelen cebinizden çıkmanıza neden olacaktır. Fiyatımızı iddialı bir 1 ETH'ye (şu anda 4,700 ABD Doları) ayarlayacağız ve insanlara teklif vermeleri için yedi gün vereceğiz.

 

Sonra, ‘satın alınınca kilidini aç' seçeneği karşınıza çıkacak. Bu, nihai alıcınıza sanat eserinizin tam, yüksek çözünürlüklü bir sürümünü ve / veya gizli bir web sayfası veya indirme bağlantısı aracılığıyla ek materyal sağlama şansı verir. Bunun altında 'Koleksiyonu Seç' başlıklı en kafa karıştırıcı seçenek var. Bu, blockchain'in nasıl kurulduğuna dair çok teknik bir sorudur. Buradaki varsayılan seçenek ‘Rarible’ ve bu şekilde bırakmanızı tavsiye ederiz. 

 

07. Nft'nizi satmak için bir açıklama ekleme

 

 

Artık listeniz için bir başlık ve açıklama ekleyebilirsiniz. NFT'nizin satma şansını en üst düzeye çıkarmak için biraz zaman ayırmalısınız. Daha sonra, gelecekte sanatınızın herhangi bir satışında talep etmek istediğiniz telif ücretlerinin yüzde kaçını istediğiniz dikkate almanız istenir. 

 

Yine, bu dengeleyici bir eylemdir, çünkü daha yüksek bir yüzde uzun vadede satış başına size daha fazla para kazandıracaktır, ancak aynı zamanda insanların sanatınızı ilk etapta satmalarını engelleyecektir, çünkü kendileri için kar elde etme olasılıkları daha düşük olacaktır. Son olarak, dosyanızın özelliklerini eklemek için isteğe bağlı bir alan var. Bununla birlikte işiniz neredeyse bitti. 

 

08. Nft'nizi satmak için liste ücretini ödemek

 

 

Bir NFT yapmayı ve satmayı öğrenmenin son adımı, 'Öğe Oluştur'a tıklayın ve cüzdan ile Listeleme ücretini ödemek için cüzdanınızla bağlantı kurmaya davet edileceksiniz. Cüzdanınızda yeterli paranız yoksa, endişelenmeyin: tekrar başlamak zorunda kalmayacaksınız. Ekranın sağ üst köşesindeki cüzdan simgesine tıklamanız yeterlidir ve size doğrudan Rarible içinde para ekleme seçeneği sunulur. 

 

Bunu yapmadan önce, sadece son bir uyarı sözü. Liste ücreti düşük görünebilir: bizim durumumuzda ABD doları cinsinden yalnızca 5,91 ABD Doları olarak gerçekleşti. Ama bu sadece bir başlangıç. Daha ileri gitmeden önce, NFT'nizi gerçekten oluşturmak için başka bir ücreti kabul etmeniz gerekecek, ki bu bizim durumumuzda ETH'de 42.99 dolara eşdeğer olacaktı. 

 

Birisi NFT'nizi gerçekten satın alırsa, NFT satışında bir komisyon ücreti ve paranın alıcının cüzdanından kendi cüzdanınıza aktarılması için bir işlem ücreti ödemeniz gerekir. Bizim düşüncemize göre, bunların hiçbiri, denediğimiz sırada Rarible'ın web sitesinde çok net değildi.

 

Risk almak ve beklemek? Bir satış yaparsanız genel olarak ne kadar ücret alacağınızı görmek zorunda kalırsınız

 

Bir NFT yaratmanın ve satmanın potansiyel maliyetini nasıl hesaplayacağımızı açık ve basit bir şekilde açıklayabilmeyi çok isteriz, ancak blockchain teknolojisinin kafa karıştırıcı doğası, kripto para birimi değerlerindeki dalgalanmalar ve platformlardaki şeffaflık eksikliği bunu imkansız bir görev haline getiriyor. 

 

Risk almak, beklemek ve bir satış yaparsanız genel olarak ne kadar ücret alacağınızı görmek ve hala kar elde edeceğinizi ummak zorunda kalıyorsunuz. Yine de, bir kumar oynayıp NFT sanatı yapmak için biraz para atmaktan istiyorsanız, size iyi şanslar diliyoruz. 

 

Bir NFT Nasıl Yapılır ve Satılır? Sık Sorulan Sorular

 

NFT'ler kafa karıştırıcı olabilir ve alınacak çok fazla bilgi ve yanlış bilgi var. Bir NFT yapmak ve satmak istiyorsanız, anlamayı biraz daha kolaylaştırmak için buradayız. Aşağıda, ilk NFT'nizi oluşturmadan önce kendinize sorabileceğiniz bazı genel sorular bulunmaktadır.

 

Basım Nedir?

 

Fiziksel para biriminde olduğu gibi, "basmak" terimi, bir blockchainde bir para birimi ve NFT oluşturma işlemi için kullanılan terimdir. NFT'lerde genellikle Ethereum'dadır. 

 

Basma işlemi, verileri değiştirilemez ve kurcalamaya karşı korumalı olan ve gelecekteki satışlar yapılırken NFT'yi takip edip izleyebilen bir kamu defterine kaydeder. Basmanın genellikle bir maliyeti vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gaz ücreti. Ancak söylediğimiz gibi, bazı pazarlar ücretlerin nasıl, ne zaman ve kime tahsil edileceği konusunda yaratıcı hale geliyor.

 

Blockchain Nedir?

 

Investopedia(yeni sekmede açılır) bir blockchain şöyle tanımlar: "bir bilgisayar ağının düğümleri arasında paylaşılan dağıtılmış bir veritabanı." Blockchain teknolojisinin gücü, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan güvenliği ve güveni garanti etmesi ve veri işlemlerini hızlandırmasıdır. 

 

Girilen veriler geri döndürülemez ve kalıcı olmasını sağlar. NFT'ler için bu, sanatçının NFT'lerini takip edebileceği ve gelecekteki satışlarda bir yüzde sağlayabileceği anlamına gelir. 

 

Bir Kripto Cüzdanına İhtiyacım Var mı?

 

Çoğu durumda, evet. Çoğu durumda, bir NFT'yi basmak veya bir NFT satın almak için kripto para biriminde ödeme yapmanız gerekecektir. Sonuç olarak, çoğu NFT pazarı, NFT'leri basmak ve ticaret yapmak için bir kripto cüzdanı oluşturmanızı gerektirir. 

 

Coinbase başka bir güvenli cüzdan olmasına rağmen, yaygın bir kripto cüzdanı Metamask'tır. Nifty Gateway gibi bazı yeni NFT pazarları, Kredi ve banka kartları aracılığıyla Fiat para birimi ödemelerinin (ABD doları vb.) Kullanılmasına izin vererek NFT'lere erişimi kolaylaştırmaya başladı.

 

Gaz Ücretleri Nedir?

 

Bu, bir NFT oluşturma (basma) durumunu içeren bir işlevi gerçekleştirmek için Ethereum blockchain ödemeniz gereken ücrettir. Gaz ücretleri gweı cinsinden ölçülür ve blockchainin kullanımının ne kadar ağır olduğuna bağlı olarak yukarı ve aşağı gidebilirler. 

 

İşlem başına ortalama 0,0042 ETH ücret alınır. Sabahın erken saatlerinde, sabah 1 ile 3 arasında (UTC) veya gece geç saatlerde, akşam 9 ile 11 arasında (UTC) daha düşük ücretler bulabilirsiniz.

 

Gaz Ücretlerinden Kaçınabilir miyim?

 

Evet, bazı NFT pazarları gazsız basım imkanı sunuyor. Bunlara OpenSea ve Rarible dahil. Bu yaklaşım esasen gaz ücretini yaratıcıya değil alıcıya yerleştirir, bu nedenle satışta gösterilir (KDV veya bazı havayolları tarafından eklenen yakıt vergisi gibi).

 

Gaz ücreti olmayan veya en azından daha düşük ücretleri olan bazı blok zincirler var. Bunlar arasında Opensea'daki Poligon veya Mintable'daki ImmutableX bulunur. Bir NFT'yi basmadan veya satın almadan önce, ücretleri ve hangi blockchain ve jetonun kullanıldığını inceleyin.

 

Orada Herhangi Bir Enerji-Verimli Blockchain Var mı?

 

Evet ve NFT pazarları artık daha iyi karbon ayak izleriyle enerjiye aç Ethererum'a alternatifler sunuyor. Bunlara Flow, Tezos ve Polygon dahildir. Yeni blockchain Solana karbon nötr olmakla övünüyor. Kullanılmakta olan NFT pazarınızı kontrol edin ve vicdanınıza uygun olanı seçin.

 

Herhangi Bir şey NFT Olabilir mi?

 

Evet. Her türlü dijital dosya NFT olarak saklanabilir. Çoğu pazar yeri dijital sanat eserleri için kuruldu, ancak daha fazlası artık video, oyun varlıkları ve müziği destekliyor. Fiziksel öğeler artık NFT'ler olarak da dijitalleştiriliyor, örneğin fiziksel sınırlı sayıda Nike spor ayakkabıları. Gelecekte  NFT'lerin dijital ve fiziksel alanlar arasında var olmasını bekleyin.

 

Nft'ler Nerede Satılıyor?

 

Nft'ler OpenSea, Rarible ve Foundation gibi NFT pazarlarında satılabilir ve satın alınabilir. Bazıları herkese açık, bazıları ise sadece davetiyeyle kullanılabilir. Bazıları sadece sanat için, bazıları da video oyunları için. Gerçekten herkes için bir NFT pazarı var, bu yüzden biraz araştırma yapın ve sizin için en iyisini bulun.

 

NFT Sanatımı Sergileyebilir miyim?

 

Evet, her zaman yeni NFT ekranlar piyasaya sürülüyor. Bunlar aslında 4K ve 5K ekranlardır, ancak en iyileri, sanatı bir tuval üzerine yerleştirilmiş gibi göstermek için dokunsal parlama önleyici ekranlara sahiptir. İyi örnekler arasında Samsung'un Çerçevesinin yanı sıra Meural ve Canvia'nın ekranları yer alıyor. Ayrıca bir uygulamadan yerleşik NFT marketplace ve cüzdan bağlantısına sahip ekranları arayın.

 

Ne Tür NFT'ler Satar?

 

En çok satan NFT'LER ya Beeple ve Damien Hirst gibi tanınmış sanatçılar tarafından ya da 'faydası' olan nft'lerdir. İkincisi, çoğu yeni NFT sanatçısı için geçerli olacak. 

 

Bu, yalnızca dijital bir varlık olmaktan daha geniş bir kullanıma sahip bir koleksiyon oluşturmanız gerektiği anlamına gelir; örneğin, gerçek yaşam etkinliklerine, bir topluluk sohbet odasına girmek veya hatta hayırseverlik için para toplamak için kullanılabilir. İyi NFT'ler arasında Kadınlar Dünyası ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi hayır kurumlarına fon sağlamaya yardımcı olan birçok Ukrayna çatışması NFT'si bulunmaktadır.

 

Feragatname: Makalede ifade edilen görüşler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir yatırım ürünü için herhangi bir kişiye özel finansal veya yatırım tavsiyesi vermeyi amaçlamamaktadır.  Makale sadece NFT'ler ve kripto para birimleri hakkında genel bilgi ve görüşler sağlamayı amaçlamaktadır. Bu makalede yansıtılan görüşler önceden haber verilmeksizin herhangi bir zamanda değiştirilebilir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın