NFT Discordu Nedir?

NFT Discordu Nedir?

NFT alanına biraz da olsa aşina iseniz, NFT Discord kanallarını çokça duymuş olmalısınız.

 

Discord, NFT endüstrisinin evriminden bu yana NFT projeleri için en büyük öncelik olmaya devam ediyor. NFT Discordlar'ına aşina değilseniz endişelenmeyin; NFT Discordlar'ı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağım.

 

NFT Discord, NFT projeleri ve markaları tarafından toplulukları için bir buluşma yeri olarak kullanılır. NFT Discord sunucuları, bir NFT projesini çevreleyen duyuruları, güncellemeleri ve desteği bulabileceğiniz yerdir. Bu sunuculara katılmak genellikle ücretsizdir. Hatta proje ve topluluk üyeleri tarafından teşvik edilir.

 

Bir NFT Discord'un ayrıntılarına ve onlara nasıl katılacağınıza bakalım.

 

NFT Discord Nedir? 

 

Temel olarak Discord, çok sayıda insanın bir topluluk şeklinde etkileşimde bulunabileceği bir sosyal medya platformudur. Şu anda, topluluk odaklı oldukları için NFT projeleri için en uyumlu platformdur. Açıklamak gerekirse, bir NFT projesi sanatçılardan, geliştiricilerden ve yatırımcılardan birçok insan türünü içerir. Discord, bir projenin tüm yönlerini yönetmek için iyi bir alan sağlar.

 

 

Tipik bir NFT Discord Sunucusunda aşağıdaki bileşenleri bulabilirsiniz:

 

 • Genel Sohbet Odası: Tüm üyelerin birbirleriyle etkileşime girebileceği yer.
 • Duyuru: NFT ekibi genellikle bu sunucuyu sadece önemli duyurular ve haberler için kısıtlar.
 • Etkinlikler: Burada, takvimlerinize de ekleyebileceğiniz yaklaşan önemli etkinlikleri bulabilirsiniz.
 • Belirli Sunucular: NFT airdropları, tokenlar, ticari ürünler, sosyal medya vb. gibi belirli alanlara ayrılmış sohbet odaları. 

 

NFT Projesi ve Kullanıcı Rolleri

 

Bir NFT Discord sunucusunda yöneticiler, yardımcı programa bağlı olarak çeşitli roller atayabilir veya oluşturabilir. Basitçe söylemek gerekirse, bir rol, bir sunucudaki bir konuma benzer. Genellikle, NFT projesinin yöneticisi insanları bu rollere atar. 

 

Şu anda, WL (Beyaz Liste) rolleri ve Orijinal (OG) rolleri en yaygın olanlardır. Genel olarak, roller, discord kanalının herhangi bir önemli sorun olmadan çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca üyelerin kurallara uygun şekilde uyduklarından emin olurlar. 

 

NFT Discord'a Nasıl Katılınır?

 

Sadece bu değil, yöneticiler de üyelerin topluluk kurallarını ihlal etmemesini sağlar. Daha önce de belirtildiği gibi, sunucular çok sayıda üyeyi destekleyebilir. Bu nedenle, NFT projeleri de beyaz listeye alma amacıyla Discord'a güveniyor.

 

 

Favori NFT Discord sunucularınıza katılma adımlarını inceleyelim.

 

 • Hesap oluşturma: Discord'da bir hesap oluşturmadıysanız başlayacağınız yer burasıdır. Öncelikle Discord.com'a gidin ve cihazınız için uygulamayı indirin. QR koduyla Windows veya Mac uygulamasında kolayca oturum açabilmeniz için bunu telefonunuza kurmanızı öneririz. 
 • Hesap kimliğinizi not edin: NFT beyaz listelerine kaydolduğunuzda, birçok proje kimliğinizin yanı sıra cüzdan adresinizi de sağlamanızı gerektirir.
 • Bir sunucuya katılın: NFT projesinin discord sunucusunun bağlantısını resmi web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında kolayca bulabilirsiniz. Ekranınızın sol tarafında bir sunucu listesi bulacaksınız. 

 

Bir sunucuya katılır ve sunucunun boş veya sessiz olduğunu fark ederseniz, devam etmeden önce büyük olasılıkla birkaç ekstra adım atmanız gerekecektir. Genellikle, NFT projeleri, kanallarına erişmeden önce kurallarını kabul etmenizi gerektirir. Bu adım, botları veya spamları önlemek için çok önemlidir. 

 

Bazı sunucularda bir emoji seçeneğine tıklamak gibi basit ağ geçitleri bulunur. Bu arada, diğerleri, erişim elde etmek için bir onay kutusunu tıklamanız ve göndermeniz gereken şartlar ve koşullar açılır pencereleri uygulayabilir.

 

Ve hepsi bu! Bu adımları tamamladığınızda, işiniz bitti! Artık tüm metin ve ses kanallarına göz atabilirsiniz.

 

Katılmak için NFT Discords'u Nerede Bulabilirim?

 

Discord'un NFT projeleri için popüler bir seçim olmasının ana nedenlerinden biri anonimliktir. Meraklılar, beyaz listeye girmek için favori projelerinin sunucularına katılırlar.

 

Bu sunuculara katılırken herhangi bir kişisel bilgi ifşa etmek zorunda değildirler. Ayrıca, herkes özgürce konuşabilir, sorular sorabilir ve sonuçları, zorbalık vb. hakkında düşünmeden eleştirel tartışmalar yapabilir.

 

 

Katılmak amacıyla bir NFT Discord bulmak için, NFT projesinin sosyal medya hesaplarını, resmi web sitesini veya NFT'nin satın alınabileceği bir NFT pazarını ziyaret edin. Bu kaynaklardan birini kullanarak Discord'larına bir bağlantı bulacağınız neredeyse garantilidir.

 

Bir NFT'nin Discord kanalına katılmanın genellikle onların NFT'sine sahip olmanızı gerektirmediğini belirtmekte fayda var. Koleksiyonu ve neler sunabileceğini kontrol etmek için projenin discorda katılmak gerekir. Projenin genel uygulanabilirliğinin mükemmel bir ölçüsüdür. Ayrıca toplulukta kaç üyenin aktif olduğunu da keşfedebilirsiniz.

 

Bir NFT'nin Discord'una katılmak için OpenSea, LookRare veya Rarible gibi satış yaptıkları bir NFT pazarına gidin. Pazar profilindeki mavi tik, koleksiyonun resmi olup olmadığını anlamanın bir yoludur.

 

Öte yandan Twitter hesabına bakabilir ve kaç takipçisi olduğunu ve ayrıca yorum sayısını görebilirsiniz. Sağ üst köşede, koleksiyonun discord kanalının bağlantısını bulabilirsiniz. Ayrıca koleksiyonun discord kanalının resmi botu aracılığıyla cüzdanınızı bağlayabilirsiniz. Onların resmi olup olmadığını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

 

İlk katıldığınızda bunalmayın; alışmanız biraz zaman alacaktır.

 

NFT Discord Sunucusunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 

Devam edersek, hepimiz her şeyin hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde, NFT Discord kanalları meraklılar için hem bir nimet hem de bir felakettir. İşin püf noktası, dikkatli kullanmaktır.

 

NFT Discord Sunucularının Artıları

 

 • İpuçları ve bilgi: İster yeni ister NFT alanında uzman olun, aktif Discordlar her şey hakkında harika bir ipucu kaynağı olmaya devam edecek. Basım ipuçlarından gaz savaşlarından nasıl kaçınılacağına kadar, dünya çapındaki insanlardan çok şey öğreneceksiniz.
 •  Topluluklar: Discord sunucuları, şimdiye kadarki en büyük toplulukları destekleme kapasitesine sahiptir. Bu aynı zamanda yeni kullanıcıları daha deneyimli olanlarla etkileşim kurmaya teşvik eder. Aslında topluluklar, NFT projelerinin organik büyüme ve başarı elde etmesinin büyük bir nedenidir.
 • Beyaz Liste Noktaları: Beyaz listeye alma, NFT ekosisteminin önemli bir yönüdür. Blockchaine bir koruma katmanı eklerken verimliliği ve şeffaflığı artırır. Diğer şeylerin yanı sıra, NFT beyaz listesi, hileli eylemleri ve yüksek değerli token kayıplarını sınırlamaya yardımcı olur. Ayrıca bir NFT projesinin erken destekçilerini ödüllendirmeye yardımcı olur. Neredeyse tüm NFT projeleri, beyaz listeye alma sürecini Discord kanallarında ortaya koyuyor. Bu nedenle, yakın zamanda bir koleksiyon piyasaya süreceklerse favori projenizin discord grubuna katılın.
 • Güncellemeler ve haberler: Herkesin meşgul olduğu günümüz dünyasında favori NFT koleksiyonlarınızı takip etmek zordur. Discord grupları, doğru kanalları takip ederek istediğiniz zaman takip edebileceğiniz veya okuyabileceğiniz en son haberler için hızlı ve gerçek zamanlı bir kaynaktır.

 

NFT Discord Sunucularının Eksileri

 

 • Dolandırıcılar: Ne yazık ki Discord, bilgisayar korsanlarının insanları dolandırmak için kullandığı popüler bir platformdur. Bu kimlik avı saldırıları veya dolandırıcılık nedeniyle binlerce ETH kaybediliyor. Ücretsiz kripto para birimi, dolandırıcıların üyeleri cezbetmek için kullandıkları en popüler yollardan biridir. Bu dolandırıcılar, cüzdanınıza kolayca girebilir ve tek bir bağlantıyla kripto para birimini çalabilir. Bu nedenle, rastgele herhangi bir bağlantıya tıklamamak son derece önemlidir.
 • Botlar: Bazen bilgisayar korsanları bir kanalın Discord botunun kontrolünü ele geçirir. Bundan sonra, botu kullanarak sahte NFT para basma teklifleri yayınlayabilirler. Kısa bir süre önce, bilgisayar korsanları BAYC'nin Discordunu ele geçirdi ve bu yöntemi kripto çalmak için kullandı.
 • Zaman alıcı: Kabul edelim, bu kadar çok kanala ve sohbete ayak uydurmak çok zaman alabilir. Bir seçenek, yalnızca ana ağların bildirimlerini izlemek ve daha sonra geri dönüp daha fazla zamanınız olduğunda geri kalanını izlemektir. Diğer bir seçenek de, size her günün haberlerinin ve değişikliklerin bir özetini sağlayacak olan Discord kanallarına abone olmaktır.

 

Genel olarak, bir NFT projesinin/markasının Discord Sunucusu, bir NFT hakkında daha fazla bilgi edinmek, güncellemeleri ve duyuruları almak ve yaratıcılar dahil tüm toplulukla etkileşim kurmak için en iyi platformlardan biridir.

 

İlk başta, bir Discord sunucusu çok bunaltıcı olabilir. Tavsiye edilen orada takılıp zaman ayırıp her kanala göz atmanız ve hangi kanalın ne için kullanıldığını not almanızdır. 

 

Discord'da bolca zaman geçirdikten sonra, yalnızca NFT projesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmakla kalmayacak, aynı zamanda markanın topluluğuna olan bağlılığı hakkında da iyi bir fikre sahip olacak ve topluluk tarafından gösterilen genel havayı algılayacaksınız.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın