Neden İşlenmemiş Gıdaları Tüketmelisiniz?

Neden İşlenmemiş Gıdaları Tüketmelisiniz?

İşlenmemiş gıda, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece bir bileşenidir. Bol miktarda egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve doğru beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

Sıklıkla temiz beslenme olarak da adlandırılan işlenmemiş gıdalara yönelik beslenme nedir? İşlenmemiş besinler ile beslenme; kalori, karbonhidrat, protein ya da yağ alımına yani diyete odaklanmak yerine sağlıklı beslenmeye odaklanan ve en az işlenmiş gıdaları içeren, en fazla fayda sağlayan gerçek gıdaların seçilmesini gerektirir. İşlenmemiş gıdalarla beslenmek için sizi ikna edecek birçok yarar vardır. Bunlardan bazıları arasında önemli besin içerikleriyle dolu olmaları, düşük şeker içermeleri, kalp dostu yiyecekler olmaları, çevreye daha faydalı olmaları örnek olarak verilebilir.

Gerçek yiyecek bütün, tek bileşenli besinlerdir.

Çoğunlukla işlenmemiştir, kimyasal katkı içermez ve besin açısından zengindir.

Özünde, insanların binlerce yıl boyunca yediği yiyecek türüdür.

Bununla birlikte, işlenmiş gıdalar 20. yüzyılda popüler hale geldiğinden, Batı diyeti hazır yemeklere doğru kaymıştır.

İşlenmiş gıdalar kullanışlı olmakla birlikte sağlığınıza da zarar verir. Aslında, gerçek gıdaya dayalı bir diyet uygulamak, sağlığı ve yüksek bir yaşam kalitesini sürdürmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri olabilir.

İşte işlenmemiş gıdalar tüketmek için 21 neden.

Zayıflamak için yapılan 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin hazırlamış olduğu, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

1. Önemli Besin İçerikleriyle Dolu

İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel gıdalar, optimum sağlık için ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri sağlar.

Örneğin, 1 bardak (220 gram) kırmızı biber, brokoli veya portakal dilimleri, C vitamini için %100'den fazla RDI içerir (1, 2, 3).

Yumurta ve karaciğer, kolin bakımından özellikle yüksektir, bu da uygun beyin fonksiyonu için gerekli bir besindir (4, 5).

Tek bir Brezilya cevizi, bir gün boyunca ihtiyacınız olan tüm selenyumu sağlar (6).

Aslında, işlenmemiş gıdaların çoğu iyi vitamin, mineral ve diğer faydalı besin kaynaklarıdır.

2. Düşük Şeker

Bazı araştırmalar, şekerli yiyecekler yemenin obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir (7, 8, 9).

Genel olarak konuşursak, işlenmemiş gerçek yiyeceklerin şekeri birçok işlenmiş gıdadan daha düşüktür.

Meyve şeker içermesine rağmen, su ve lif bakımından da yüksektir. Bu da gazlı şekerli içecek ve işlenmiş gıdalardan çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

3. Kalp Dostu

İşlenmemiş yiyecekler, magnezyum ve sağlıklı yağlar da dahil olmak üzere kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve besinler ile doludur.

Besleyici, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet yemek, kalp hastalığının ana nedenlerinden biri olarak kabul edilen iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir (10).

4. Çevre için Daha İyi

Dünya nüfusu istikrarlı bir şekilde artıyor ve bu büyümeyle birlikte gıdaya olan talep de artıyor.

Bununla birlikte, milyarlarca insan için gıda üretmenin çevresel bir bedeli vardır.

Bu kısmen, tarım arazileri için yağmur ormanlarının tahrip edilmesinden, artan yakıt ihtiyaçlarından, pestisit kullanımından, sera gazlarından ve çöplüklerde sonlanan ambalajlardan kaynaklanıyor.

Gerçek gıdaya dayalı sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, enerji ihtiyaçlarını azaltarak ve insanların ürettiği biyolojik olarak parçalanamayan atık miktarını azaltarak gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir (11).

5. Yüksek Lif

Lif, sindirim fonksiyonunu, metabolik sağlığı ve doygunluk hislerini arttırmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlar (12, 13, 14).

Avokado, chia tohumu, keten tohumu ve böğürtlen gibi yiyecekler, fasulye ve baklagillerin yanı sıra özellikle sağlıklı lif bakımından yüksektir.

İşlenmemiş gıdalar aracılığıyla lif tüketmek, ilave lif almaktan veya işlenmiş yiyecekleri ilave lifle yemekten çok daha iyidir.

6. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olur

Uluslararası Diyabet Federasyonu'na göre, dünya çapında 400 milyondan fazla insanın şeker hastalığı var.

Önümüzdeki 25 yıl içinde bu sayının 600 milyonu aşması bekleniyor.

Lifli bitkilerde ve işlenmemiş hayvansal gıdalarda yüksek bir diyet, diyabeti olan veya diyabet riski taşıyan kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

12 haftalık bir çalışmada, diyabet veya prediyabetli insanlar taze et, balık, meyve, sebze, yumurta ve kuru yemişleri birleştiren paleolitik bir diyet izledi. Kan şekeri seviyelerinde %26 oranında bir düşüş yaşadı (15).

7. Cildiniz için İyi

Daha iyi bir genel sağlık sağlamanın yanı sıra, işlenmemiş gıdalar cildinizi besler ve korumaya yardımcı olur.

Örneğin, bitter çikolata ve avokadoların cildi güneş hasarına karşı koruduğu gösterilmiştir (1617).

Araştırmalar, daha fazla sebze, balık, fasulye, zeytinyağı yemenin kırışıklık, elastikiyet kaybını ve yaşa bağlı diğer cilt değişikliklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (18, 19).

Dahası, işlenmiş gıdalardaki yüksek bir Batı diyetinden gerçek gıdaya dayalı bir diyete geçmek akneyi önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir (20).

Sağlıklı Cilt Bakımı İçin En İyi 12 Gıda

8. Trigliseritlerin Düşürülmesine Yardımcı Olur

Kan trigliserit seviyeleri gıda alımından güçlü bir şekilde etkilenir.

Trigliseritler şeker ve rafine karbonhidrat yerken yükselme eğilimi gösterdiğinden, bu yiyecekleri en aza indirmek veya diyetinizden tamamen kesmek en iyisidir.

Ek olarak, yağlı balıklar, yağsız etler, sebzeler ve kabuklu yemişler gibi işlenmemiş yiyecekler de dahil olmak üzere trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir (21, 22).

Trigliserid Nasıl Düşürülür 13 Basit Yol

9. Çeşitlilik Sağlar

Diyetinize çeşitli yiyecekleri dahil etmek daha sağlıklıdır.

Çok çeşitli et, balık, süt ürünleri, sebzeler, meyveler, kuru yemiş, baklagiller, kepekli tahıllar ve tohumlar dahil olmak üzere yüzlerce farklı işlenmemiş yiyecek seçeneği mevcuttur.

Düzenli olarak yeni yiyecekleri denemeye dikkat edin. Bazı benzersiz seçenekler arasında chia tohumları, sakatatlar, kefir ve kinoa bulunur.

10. Uzun Vadede Daha Az Maliyet

İşlenmemiş gıdaların işlenmiş gıdalardan daha pahalı olduğu söylenir.

Bazı açılardan, bu söz geçerlidir. 10 ülkeden 27 çalışmanın analizi, sağlıklı gıda yemenin 2.000 kalori başına işlenmiş gıdadan yaklaşık 9 lira daha fazla olduğunu bulmuştur (23).

Bununla birlikte, bu fark, diyabet ve obezite gibi kronik yaşam tarzı hastalıklarının yönetim maliyetine kıyasla minimaldir.

Örneğin, bir çalışma, diyabetli kişilerin tıbbi malzeme ve sağlık bakımı için bu rahatsızlığı olmayanlara göre 2,3 kat daha fazla harcadığını belirtti (24).

Bu nedenle, işlenmemiş gıda uzun vadede daha az maliyetlidir. Çünkü sizi sağlıklı tutma, tıbbi maliyetlerinizi en aza indirme olasılığı daha yüksektir.

11. Sağlıklı Yağ Oranı Yüksektir

Bitkisel sıvı ve sürülebilir yağlarda bulunan trans ve işlenmiş yağların aksine, doğal olarak oluşan çoğu yağ sağlıklıdır.

Örneğin, sızma zeytinyağı, kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış bir yağ olan büyük bir oleik asit kaynağıdır (25).

Hindistan cevizi yağı, yağ yakımını artırabilecek ve kilo kaybına yardımcı olabilecek orta zincirli trigliseritler içerir (26, 27).

Dahası, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri iltihapla savaşmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Somon, ringa balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar mükemmel kaynaklardır (28, 29).

Sağlıklı yağ oranı yüksek olan diğer işlenmemiş gıdalar arasında avokado, kuru yemiş, tohum ve tam yağlı süt ürünleri bulunur.

12. Hastalık Riskini Azaltabilir

İşlenmemiş yiyecekleri yaşam tarzınızın bir parçası haline getirmek hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

İşlenmemiş gıdalara dayanan Akdeniz diyeti gibi beslenme alışkanlıklarının kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskinizi azalttığı gösterilmiştir (30, 31).

Ek olarak, birkaç büyük gözlemsel çalışma, meyve ve sebzelerde yoğun olan dengeli bir beslenmeyi, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirir (32, 33).

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

13. Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir.

Tüm gerçek gıdalarda, özellikle sebze, meyve, kuru yemiş, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalarda bulunurlar. Taze, işlenmemiş hayvansal gıdalar da daha düşük seviyelerde olsa da antioksidanlar içerir.

Örneğin, yumurta sarısı, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin içerir (34, 35).

14. Bağırsaklarınız için İyi

İşlenmemiş yiyecek yemek, sindirim sisteminizde yaşayan bakterileri ifade eden bağırsak mikrobiyomunuz için faydalı olabilir.

Gerçekten de birçok işlenmemiş gıda prebiyotik olarak işlev görür - bağırsak bakterilerinizin kısa zincirli yağ asitlerine fermente ettiği yiyecekler. Bağırsak sağlığını geliştirmeye ek olarak, bu yağ asitleri kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

Prebiyotiklerin işlenmemiş gıda kaynakları arasında sarımsak, kuşkonmaz ve kakao bulunur.

15. Aşırı Yemeyi Önlemeye Yardımcı Olabilir

İşlenmiş yiyeceklerin yüksek miktarda alınması, özellikle aşırı kilolu olanlarda aşırı yeme ile bağlantılıdır (36).

Aksine, işlenmemiş gıdalar, işlenmiş gıdalarda bulunan ve aşırı yemeye yol açabilecek şekerleri ve aromaları barındırmaz.

16. Diş Sağlığını Geliştirir

Sağlıklı dişler işlenmemiş gıdaların bir başka yararı olabilir.

Batı diyetindeki şeker ve rafine karbonhidratlar, ağzınızda yaşayan plak oluşturan bakterileri besleyerek diş çürümesini teşvik eder. Gazlı içeceklerdeki şeker ve asit kombinasyonunun özellikle çürümeye neden olması muhtemeldir (37, 38).

Peynir, pH'ı artırarak ve diş minesini sertleştirerek çürükleri önlemeye yardımcı görünüyor. Bir çalışma, peynir yemenin sınırlı tükürük üretimi olan insanlarda mine gücünü önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu (39, 40).

Yeşil çayın da diş minesini koruduğu gösterilmiştir. Bir çalışma, yeşil çay ile durulamanın, insanların soda içtiğinde ve dişlerini şiddetle fırçaladığında meydana gelen erozyon miktarını önemli ölçüde azalttığını buldu (41).

17. Şeker İsteklerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 İşlenmemiş gıdaya dayalı bir diyet, kek, kurabiye ve şeker gibi tatlılar için istekleri azaltmaya da yardımcı olabilir.

Vücudunuz bütün, işlenmemiş yiyecekleri yemeye alıştığında, şekerli yiyecekler için duyulan istek seyrekleşebilir ve hatta tamamen ortadan kalkabilir. Damak tadınız sonunda gerçek yiyecekleri takdir edecek şekilde adapte olur.

18. İyi Bir Örnek Oluşturur

Kendi sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmenin yanı sıra, işlenmemiş yiyecekler yemek, önem verdiğiniz kişilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Örnek olarak liderlik etmek, arkadaşlarınızı ve ailenizi daha iyi yeme alışkanlıkları edinmeye teşvik edebilir. Ayrıca, çocuklarınızın iyi beslenme hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmanın iyi bir yoludur.

19. Odağınızı Diyetten Uzaklaştırır ve Beslenmeye Odaklanır

Diyet zihniyeti zararlı olabilir çünkü odağınızı kilonuzla sınırlandırır.

Aslında, iyi beslenme kilo vermekten çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda yeterli enerjiye sahip olmak ve sağlıklı hissetmekle de ilgilidir.

Diyet yerine işlenmemiş gıdalara odaklanmak yaşamak için çok daha sürdürülebilir ve keyifli bir yol olabilir. Kilo kaybını zorlamak yerine, kilo kaybının daha iyi bir diyetin ve gelişmiş metabolik sağlığın doğal bir yan etkisi olmasını sağlayın.

20. Yerel Çiftçileri Desteklemeye Yardımcı Olur

Çiftçi pazarlarından ürün, et ve süt ürünleri satın almak toplumunuzda yiyecek yetiştiren insanları destekler.

Buna ek olarak, yerel çiftlikler genellikle süpermarketlerden daha taze ve daha az işlenmiş gıdalar sağlar.

21. Lezzetli

Her şeyin ötesinde, gerçek işlenmemiş yemeklerin tadı lezzetlidir. Taze, işlenmemiş yiyeceklerin harika tadı inkar edilemez.

Damak tadınız gerçek yiyeceğe alıştıktan sonra, işlenmiş abur cubur tüketmeyeceksiniz.

Uzun Lafın Kısası

İşlenmemiş gıda, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece bir bileşenidir.

Bol miktarda egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve doğru beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

Ancak, daha fazla işlenmemiş yiyecek yemenin sağlığınızı iyileştirmek için uzun bir yol alacağına şüphe yok.

İşlenmemiş gerçek gıdalar gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın