Muskat Nedir? Muskat Faydaları Nelerdir? Muskat Çok Yenirse Ne Olur?

Muskat Nedir? Muskat Faydaları Nelerdir? Muskat Çok Yenirse Ne Olur?
Muskat cevizi, dünya çapında birçok mutfakta bulunan bir baharattır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Muskat nedir? Küçük Hindistan cevizi olarak da adlandırılan muskat, Endonezya'ya özgü tropikal bir yaprak dökmeyen ağaç olan Myristica fragrans (muskat ağacı) tohumlarından yapılan popüler bir baharattır (1 ).

 

Muskat cevizi tam tohum formunda bulunabilir, ancak çoğunlukla öğütülmüş baharat olarak satılır.

 

Muskat nerede kullanılır? Sıcak, belli belirsiz cevizi andıran bir tada sahip olan muskat cevizi genellikle tatlılarda ve körilerde, ayrıca sıcak şarap ve chai çayı gibi içeceklerde kullanılır.

 

Lezzeti için sağlık yararlarından daha yaygın olarak kullanılmasına rağmen, muskat cevizi, hastalığı önlemeye ve genel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilecek etkileyici bir dizi güçlü bileşik içerir.

 

Muskat ne işe yarar? Muskat faydaları nelerdir? Muskat nasıl kullanılır? gibi aklınıza takılan birçok soruya bu makalede cevap verilmeye çalışılacaktır. 

 

1. Güçlü Antioksidanlar İçerir

 

Küçük boyutta olsalar da muskat cevizinin elde edildiği tohumlar, vücudunuzda antioksidan görevi gören bitki bileşikleri açısından zengindir  (1 ).

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan bileşiklerdir. Bunlar, eşlenmemiş bir elektrona sahip olan ve onları kararsız ve reaktif yapan moleküllerdir (2 ).

 

Serbest radikal seviyeleri vücudunuzda çok yükseldiğinde, oksidatif stres oluşur. Bazı kanserler, kalp ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik durumun başlangıcı ve ilerlemesi ile ilişkilidir (3 ).

 

Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek hücresel hasarı önler ve serbest radikal seviyelerinizi kontrol altında tutar.

 

Muskat cevizi, siyanidinler gibi bitki pigmentleri, fenilpropanoidler ve terpenler gibi uçucu yağlar ve protokateknik, ferulik, kafeik asitler, fenolik bileşikler dahil olmak üzere bol miktarda antioksidan içerir (1 ).

 

Bir hayvan çalışması, muskat cevizi özü tüketmenin, şiddetli oksidatif strese neden olduğu bilinen bir ilaç olan izoproterenol ile tedavi edilen farelerde hücresel hasarı önlediğini gösterdi.

 

Muskat cevizi özü almayan fareler, tedavi sonucunda önemli doku hasarı ve hücre ölümü yaşadı. Buna karşılık, muskat cevizi özü alan fareler bu etkileri yaşamadılar (4 ).

 

Test tüpü çalışmaları, muskat cevizi özünün serbest radikallere karşı güçlü antioksidan etkiler sergilediğini de göstermiştir (5 , 6 , 7 , 8 ).

 

Özet: Muskat cevizi, hepsi hücresel hasarı önlemeye yardımcı olan ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilen fenolik bileşikler, uçucu yağlar ve bitki pigmentleri gibi antioksidanlar açısından zengindir.

 

2. Anti-inflamatuar Özelliklere Sahiptir

 

Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi birçok olumsuz sağlık durumu ile bağlantılıdır (9 ).

 

Muskat cevizi, sabinen, terpineol ve pinen dahil olmak üzere monoterpenler adı verilen anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bunlar vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve enflamatuar durumları olanlara fayda sağlayabilir (1 ).

 

Dahası, baharatta bulunan siyanidinler ve fenolik bileşikler gibi çok çeşitli antioksidanlar da güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir (1 , 10 ).

 

Bir çalışma, farelere iltihap üreten bir çözelti enjekte etti ve daha sonra bazılarına muskat cevizi yağı verdi. Yağı tüketen fareler, iltihaplanma, iltihaplanma ile ilişkili ağrı ve eklem şişmesinde önemli düşüşler yaşadı. (11 ).

 

Muskat cevizinin, onu destekleyen enzimleri inhibe ederek iltihabı azalttığı düşünülmektedir (11 , 12 ).

 

Bununla birlikte, insanlardaki anti-enflamatuar etkilerini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Muskat cevizi, bazı enflamatuar enzimleri inhibe ederek enflamasyonu azaltabilir. İnsanlarda potansiyel etkilerini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


3. Libidoyu Artırabilir

 

Bazı hayvan çalışmaları, muskat cevizlerinin cinsel dürtü ve performansı artırabildiğini göstermektedir .

 

Bir çalışmada, yüksek dozlarda muskat cevizi özü (vücut ağırlığının kilogramı başına 500 mg) verilen erkek fareler, kontrol grubuna kıyasla cinsel aktivitede ve cinsel performans süresinde önemli artışlar yaşadı (13 ).

 

Benzer bir çalışma, erkek farelere aynı yüksek dozda muskat cevizi özü verilmesinin, bir kontrol grubuna kıyasla cinsel aktivitelerini önemli ölçüde arttırdığını gösterdi (14 ).

 

Araştırmacılar, baharatın libidoyu tam olarak nasıl artırdığından hâlâ emin değiller. Bazıları, bu etkilerin, yüksek miktarda güçlü bitki bileşikleri ile birlikte sinir sistemini uyarma kabiliyetinden kaynaklandığını düşünüyor (13 ).

 

Güney Asya'da kullanılan Unani tıp sistemi gibi geleneksel tıpta, muskat cevizi cinsel bozuklukları tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, insanlarda cinsel sağlık üzerindeki etkilerine dair araştırmalar eksiktir (14 , 15 ).

 

Özet: Bazı hayvan araştırmaları yüksek dozda muskat cevizi yağının libidoyu ve cinsel performansı artırabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu alandaki insan araştırması eksiktir.

 

4. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

 

Muskat cevizi türünün potansiyel olarak zararlı bakteri türlerine karşı antibakteriyel etkileri olduğu gösterilmiştir.

 

S treptococcus mutans ve Aggregatibacter aktinomycetemcomitans gibi bakteriler diş çürüklerine ve diş eti hastalığına neden olabilir.

 

Bir test tüpü çalışması, muskat cevizi ekstresinin bunlara ve Porphyromonas gingivalis dahil olmak üzere diğer bakterilere karşı güçlü antibakteriyel etkiler gösterdiğini buldu . Bu bakterilerin çürüklere ve diş eti iltihabına neden olduğu bilinmektedir (16 ).

 

Muskat cevizi ayrıca O157 gibi E. coli bakterilerinin insanlarda ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilecek zararlı suşlarının büyümesini inhibe ettiği bulunmuştur (1 , 17 ).

 

Muskat cevizinin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu açık olmakla birlikte, bakteriyel enfeksiyonları tedavi edip edemeyeceğini veya insanlarda bakteri ile ilgili ağız sağlığı sorunlarını önleyip önleyemeyeceğini belirlemek için daha fazla insan çalışması gereklidir.

 

Özet: Deney çalışmaları, muskat cevizinin, E. coli ve Streptococcus mutans dahil potansiyel olarak zararlı bakterilere karşı antibakteriyel etkilere sahip olduğunu göstermektedir .

 

5-7. Çeşitli Sağlık Sorunlarına Fayda Sağlayabilir

 

Araştırma sınırlı olmasına rağmen, çalışmalar muskat cevizinin aşağıdaki etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir:

 

  • 5.Kalp sağlığına faydalı olabilir: Hayvan çalışmaları, yüksek doz muskat cevizi takviyeleri almanın, insan araştırması eksik olsa da, yüksek kolesterol ve yüksek trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığını göstermektedir (18 ).
  • 6.Ruh halinizi yükseltebilir: Kemirgen çalışmaları, muskat cevizi özütünün farelerde önemli antidepresan etkilere neden olduğunu bulmuştur. muskat cevizi özütünün insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için çalışmalara ihtiyaç vardır (19 , 20 ).
  • 7.Kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir: Farelerde yapılan bir araştırma, yüksek doz muskat cevizi özü ile tedavinin kan şekeri seviyelerini ve pankreatik fonksiyonu arttırdığını önemli ölçüde gösterdi (21 ).

Bununla birlikte, bu sağlık etkileri sadece yüksek dozda muskat cevizi özü kullanan hayvanlarda test edilmiştir.

 

Muskat baharatının yüksek doz takviyelerinin insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan araştırmalarına göre, muskat cevizi ruh halini yükseltmeye, kan şekeri kontrolünü artırmaya ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu potansiyel sağlık yararlarını daha fazla araştırmak için insanlarda çalışmalara ihtiyaç vardır.


8. Çok Yönlü ve Lezzetli

 

Muskat nasıl kullanılır? Muskat cevizi nasıl kullanılır? Muskat hangi yemeklerde kullanılır? Bu popüler baharat mutfakta çeşitli kullanımlara sahiptir. Tek başına kullanabilir veya kakule, tarçın ve karanfil gibi diğer baharatlarla birlikte kullanılabilir.

 

Lezzetli tatlı bir tadı vardır, bu nedenle turta, kek, kurabiye, ekmek, meyve salatası ve muhallebi gibi tatlılara yaygın olarak eklenir.

 

Ayrıca pirzola ve körili kuzu eti gibi tuzlu et bazlı yemeklerde de kullanılabilir.

 

Muskat cevizini tatlı patates, bal kabağı ve bal kabağı gibi nişastalı sebzelere ekleyerek derin, ilginç bir lezzet elde edilebilir.

 

Dahası, elma şarabı, sıcak çikolata, chai çayı, zerdeçal latte ve smoothie de dahil olmak üzere sıcak veya soğuk içeceklere ekleyebilirsiniz.

 

Bütün muskat cevizi kullanıyorsanız rendeleyin. Taze rendelenmiş muskat rendesi, taze meyve, yulaf ezmesi veya yoğurdu lezzetlendirmek için kullanılabilir.

 

Özet: Muskat cevizi, birçok farklı tatlı ve tuzlu yiyecekle iyi eşleşen sıcak ve tatlı bir tada sahiptir.

 

Muskat Çok Yenirse Ne Olur?

 

Muskat cevizi az miktarda tüketildiğinde zarar vermesi olası olmasa da, muskatın yüksek dozlarda alınması olumsuz yan etkilere neden olabilir.


Muskat ve halüsinasyon: Miristikin ve safrol bileşiklerini içerir. Büyük miktarlarda alındığında halüsinasyon ve kas koordinasyonunun kaybı gibi semptomlara neden olabilirler.

 

İlginçtir, muskat cevizi bazen halüsinasyonları indüklemek ve “yüksek” bir duyguya neden olmak için rekreasyonel olarak alınır. Genellikle tehlikeli yan etki riskini artıran diğer halüsinojenik ilaçlarla karıştırılır ( 22 ).

 

Aslında, 2001 ve 2011 yılları arasında sadece ABD'nin Illinois eyaletinde 32 muskat cevizi toksisitesi vakası bildirilmiştir. Bu vakaların %47'sinden fazlası, psikoaktif etkileri nedeniyle muskat cevizi kullananların kasıtlı olarak bunu alması ile ilişkiliydi ( 22 ).

 

Güçlü psikoaktif özelliklere sahip muskat cevizi içinde bulunan uçucu yağın ana bileşeni olan miristisin, bu toksik etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir (23 ).

 

5 gram muskat cevizi tüketen kişilerde muskat cevizi zehirlenmesi vakaları bildirilmiştir; bu, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1-2 mg miristisine karşılık gelir.  ( 24 ).

 

Muskat cevizi toksisitesi, hızlı kalp atışı, bulantı, yönelim bozukluğu, kusma ve ajitasyon gibi ciddi semptomlara neden olabilir. Diğer ilaçlarla birleştirildiğinde ölüme bile yol açabilir (25 , 26 ).

 

Ek olarak, farelerde yapılan çalışmalar, yüksek dozda muskat cevizi takviyeleri almanın uzun vadede organ hasarına yol açtığını göstermiştir. Bununla birlikte, insanların bu etkileri yaşayabilecekleri belirsizdir (27 , 28 , 29 ).

 

Bu baharatın toksik etkilerinin, mutfakta tipik olarak kullanılan küçük miktarlarla değil, büyük miktarlarda muskat cevizi alımıyla bağlantılı olduğunu belirtmek önemlidir ( 24 ).

 

Bu potansiyel olarak zararlı yan etkilerden kaçınmak için, büyük miktarda tüketmekten kaçının ve eğlence amaçlı bir ilaç olarak kullanmayın.

 

Özet: Muskat cevizi, büyük dozlarda alındığında veya diğer eğlence amaçlı ilaçlarla birlikte kullanıldığında halüsinasyonlar, hızlı kalp atışı, bulantı, kusma ve hatta ölüm gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Muskat cevizi, dünya çapında birçok mutfakta bulunan bir baharattır. Sıcak, lezzetli aroması birçok gıda ile iyi eşleşir. Bu lezzetli tadı onu tatlı ve tuzlu yemeklerde popüler bir bileşen haline getirir.

 

Muskat cevizi birçok mutfak kullanımının yanı sıra, antioksidanlar olarak işlev gören güçlü antienflamatuar bitki bileşikleri içerir. Bunlar ruh halini, kan şekeri kontrolünü ve kalp sağlığını iyileştirebilir, ancak insanlarda bu etkiler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler