MRI'da Artrit Görünümü

MRI'da Artrit Görünümü
MRI taramaları son derece hassastır ve ayrıntılı görüntüler sağlar. Bir ekleme bakarken, hem kemiği hem de çevre dokuları gösterebilirler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

MRG ve tıbbi görüntülemedeki diğer gelişmeler, artritin erken evrelerinde tespit edilmesini ve şiddetini değerlendirmeyi giderek daha mümkün kılmıştır.

 

MRG taramaları, geleneksel röntgen ve ultrason görüntülemesinden daha duyarlı oldukları için artrit teşhisi için güçlü bir araçtır.

 

MRG bazı diğer görüntüleme testlerinden daha pahalıdır. Bu nedenle bazı klinikler bunu sadece klinik çalışmalarda veya spondiloartrit gibi belirli durumları değerlendirmek için kullanabilir.

 

Artrit nedir? Artrit, eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan bir durumdur. Artritin erken tespit edilmesi, insanların etkili tedaviye daha erken erişmesine ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmasına yardımcı olabilir.

 

Bu makalede, MRI taramasında artritin nasıl göründüğü ve prosedür sırasında neler olacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.


Nasıl Görünüyor?

 

Artrit çoğunlukla eklemleri ve çevresindeki dokuları etkiler. Bu bölgelerdeki herhangi bir hasar bir MRI taramasında görülebilir.

 

Bir radyolog veya başka bir doktor aşağıdaki artrit belirtilerini arayacaktır:

 

  • kıkırdak hasarı
  • kemik mahmuzları (osteofit)
  • bağlardaki sıvı
  • kemik yoğunluğunda bir artış
  • sinovit veya eklemlerde sinovyal membranın iltihabı
  • kemik iliğinde sıvı birikmesi olan kemik iliği ödemi
  • ortak 'efüzyon' diz üstünde su 'denir

BT taraması kemik yoğunluğunu değerlendirmek için daha iyi olabilir. Bir doktor ayrıca bir DEXA taraması veya düz X-ışını kullanabilir.

 

MRI taramasında kemik mahmuzları görülürken, bunları tespit etmek için X-ışını görüntüleri en iyi seçenektir. MRI, kemik üzerindeki yumuşak dokuya bakmak için daha iyidir.

 

Diğer tıbbi görüntüleme teknikleriyle karşılaştırıldığında, MRI taramaları son derece hassastır ve ayrıntılı görüntüler sağlar. Bir ekleme bakarken, hem kemiği hem de çevre dokuları gösterebilirler.

 

MRG, hastalığın sonraki aşamalarında ortaya çıkabilecek kemiğe zarar verilip verilmediğini gösterebilir. Ayrıca küçük kemik parçalarının kırılıp kırılmadığını belirleyebilir.

 

MRI ayrıca doktorların yumuşak dokulardaki iltihabı bir X-ışını kullandıklarından çok daha erken tespit etmelerine olanak tanıyan çevre dokunun ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir.

 

MRG kemik erozyonlarını tanımlayabilir. Bu hasar bir röntgende görülmeden önce eklemin kıkırdağı kaplayan kıkırdağın ne kadar yıprandığını değerlendirebilir.

 

Bir doktorun MRI kullanmak için arayabileceği en yaygın artrit tiplerinden ikisi şunlardır:

 

  • Osteoartrit : Osteoartrit nedir? Eklemlerdeki kemikleri kaplayan dokunun parçalandığı bir durum. Genellikle yaşla birlikte veya daha önce eklem yaralanmasından dolayı ortaya çıkar ve eklemlerin birbirine sürtünmesine neden olur.
  • Romatoid artrit : Romatois artrit nedir? Eklemleri hizalayan sinovyal dokuda iltihaplanmaya neden olan bir otoimmün hastalık. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi dokularına ve vücut kısımlarına saldırdığında ortaya çıkar.

 

Osteo artrit nedir? Daha detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (osteoartrit). Romatoid artrit nedir? Daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (romatoid artrit).


Osteoartrit ve Romatoid Artrit

 

MRG, kıkırdağın yıpranıp aşınmadığı da dahil olmak üzere bazı osteoartrit belirtilerini açıkça tanımlayabilir.

 

MRG ayrıca romatoid artrit belirtilerini de tespit edebilir. Ancak doktor ayrıca kan testleri gibi çeşitli diğer testleri de kullanacaktır.

 

Doktorlar MRI kullanarak yumuşak dokular ve sıvılar arasında ayrım yapabilir. Bu, iltihaplanma ve sinovyal membranın durumu gibi romatoid artrit belirtilerini değerlendirebilecekleri anlamına gelir.

 

Sinovyal membran eklemleri kaplar ve korur. Romatoid artritli kişilerde büyüyebilir (sinovyal kalınlaşma).

 

Dengeli biçimde beslenerek vücudunuzun sağlığa kavuşmasını sağlamak veya kilo vermek için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listesi için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

Ne Bekleyebilirsiniz?

 

Emar nasıl çekilir? Kişi, büyük, halka şeklinde MRI tarayıcısının, emar makinesinin ortasında bir yatakta uzanacaktır.

 

MRI taraması yapmak çoğu insanda çok az yan etkisi olan çok güvenli bir prosedürdür.

 

Tipik olarak, MRI taraması yapan kişilerin herhangi bir özel hazırlık yapmasına gerek yoktur. Ancak bir hastane elbisesine dönüşmeleri gerekebilir.

 

MRI makineleri güçlü mıknatıslar kullandığından, taramadan önce saatler veya mücevher gibi metal nesnelerin çıkarılması önemlidir.

 

MRI tarayıcı büyük, halka şeklinde bir makinedir. Taramayı yapan kişi, tarayıcının ortasındaki bir yatakta uzanacaktır. Kesin pozisyon, vücudun hangi kısmının taramaya ihtiyacı olduğuna bağlı olarak değişir.

 

Bir radyolog veya teknisyen taramaya başlamadan önce prosedürü ve tüm güvenlik bilgilerini açıklayacaktır. Tarama süresi, vücut parçası başına 45-60 dakika arasında olabilir.

 

Tarama sırasında mümkün olduğunca hareketsiz kalmak önemlidir. Tarayıcı çalışırken bazı sesler çıkarır, bu da bazı kişilerin kendilerini rahatsız veya endişeli hissetmesine neden olabilir. Teknisyenler bunu önlemeye yardımcı olacak kulaklıklar önerebilir veya bir kişi müzik dinleyebilir.

 

Tarayıcının içinde, bir kişinin herhangi bir endişesi veya sorun yaşarsa kullanabileceği iki yönlü bir interkom vardır. MRI taramasını herhangi bir noktada durdurmak her zaman mümkündür. Bu, tarayıcının içindeki bir alarm düğmesi veya interkom kullanılarak olabilir.

 

Klostrofobisi olan veya deneyimi çok stresli bulan kişiler, tarama sırasında sakinleştirici alma veya açık MRI makinesi kullanma seçeneğine sahip olabilir.

 

İmplante kalp pili olanlar gibi bazı insanlara MRI taraması yapılamaz.


Diğer Teşhis Testleri

 

Artit teşhisi nasıl konur? Bir doktor, bir teşhis sırasında her zaman bir kişinin fiziksel semptomlarını ve tıbbi geçmişini değerlendirecektir. Sıcaklık, kalp atış hızı kaydedebilir veya şişmiş bezleri kontrol edebilirler.

 

Bazı durumlarda, herhangi bir hasarı değerlendirmek veya tanıyı doğrulamak için tıbbi görüntüleme gerekli olacaktır. MRG bir seçenek olsa da, X-ışınları kemik mahmuzlarını ve eklemlerdeki kemiklerin çok yakın olup olmadığını gösterebilir.

 

Başka bir olası test CT taramasıdır. Bunlar kemik lezyonlarını tespit etmek için yararlıdır.

 

Bir doktor ayrıca sinovyal membran veya tendonlardaki problemleri tespit etmek için ultrason taraması kullanabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

 

Eklemlerin çevresinde küçük ağrılar veya ağrılar olması normaldir. Bu, yaşla veya şiddetli egzersizden sonra daha yaygın hale gelir.

 

Ancak eklem ağrısı birkaç gün sürerse, şişlikle gelirse veya günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırırsa, bir doktora görünmek en iyisidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Artrit nasıl teşhis edilir? MRI taramaları artrit tanısı için çok yararlıdır. Eklem ve çevresindeki dokuların ayrıntılı görüntülerini sağlayabilirler.

 

Bu görüntüler doktorların tanı koymasına ve durumun ciddiyetini değerlendirmesine yardımcı olur.

 

Artrit için MRI taraması yapmak genellikle güvenli bir prosedürdür. Bazı durumlarda, doktorlar X-ışınları ve ultrasonlar gibi başka testler de önerebilirler.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler