Morluk Neden Kaşıntı Yapar?

Morluk Neden Kaşıntı Yapar?

Bir çürüğün iyileştikçe kaşınmasının nedeni belirsizdir, ancak birkaç teori vardır. İyileştikçe kaşınan bir çürük, endişe nedeni değildir.

Morarma vücudun birçok farklı bölgesinde görülür. Bacaklarda morarmadan, tırnak morarmasına kadar vücutta morarma görmeniz olasıdır. Morarma nasıl geçer? Morluk nasıl geçer? Çoğu durumda vücut birkaç gün içinde kanı emer. Ancak ağrı ve şişkinlik varsa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Vücutta morluk kaşıntı yapabilir. Bunun birçok farklı kesin olmayan nedeni vardır. Cilt kuruluğu veya böcek ısırması gibi basit nedenlerden karaciğer ve lösemi hastalığı gibi ciddi durumlara kadar değişir. Morarma ve kaşıntı basit nedenlerden kaynaklanıyorsa ılık duş ve nemlendirmek yeterli olacaktır.

Cildin yüzeyinin hemen altındaki küçük bir kan damarı zarar gördüğünde ve çevredeki dokuya kan sızdığında, buna çürüme, morarma denir.

Çürüklere en yaygın olarak düşme veya çarpma gibi bir yaralanma neden olur, ancak kas suşları, bağ burkulmaları veya kemik kırıkları da neden olabilir.

Bazı tıbbi durumlar, özellikle düşük trombosit seviyelerine veya trombositopeni gibi kan pıhtılaşma bozukluklarına neden olan durumlar varsa morarmaya daha yatkın olabilir. Yaşlandıkça morarmaya daha eğilimli olabilirsiniz çünkü cildiniz incelir ve cilt altında daha az yağınız olur.

Bir morarma ile birlikte, yaralanma bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Morluk, tamamen geçmeden önce renkleri kırmızıdan mor ve kahverengiden sarıya değiştirecektir.

Bazı insanlar, morluk kaşıntılarının neden olduğunu açıkça olmasa da rapor eder.

Lösemi ve karaciğer hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar ve kemoterapi gibi bazı ilaçlar cildin hem morarmasına hem de kaşınmasına neden olabilir. Kaşıntı sonucundan cildin aşırı sert çizilmesi de morluklara neden olabilir.

Bununla birlikte, başka koşulların yokluğunda, bir morluğun iyileşme süresinde neden kaşınabileceği belirsizdir. Bazı teoriler vardır, ancak kesin bir sonuca varılmamıştır. Başka semptomlarınız yoksa, kaşıntılı bir morluğunuz olası bir endişe sebebi değildir ve birkaç gün içinde kaybolacaktır.

Kaşıntılı Morluk Nedenleri

Altta yatan bir tıbbi durumun yokluğunda, bir çürüğün iyileştiği için neden kaşınabileceği açık değildir. Teoriler şunları içerir:

 • Morluklarda nemlendiriciler kullanmaktan kaçındıysanız, cildiniz kuru olabilir ve bu da kaşıntıya neden olabilir.
 • Kırmızı kan hücreleri parçalandıkça bilirubin olarak bilinen bir bileşik salgılarlar. Yüksek bilirubin seviyelerinin kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir.
 • Hasarlı bölgeye artan dolaşım var. Atık ürünlerin uzaklaştırılmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmak için dolaşım gereklidir. Cildin kaşınması ve karıncalanması bu artmış dolaşımın bir işareti olabilir
 • Morarma ayrıca bölgenin iltihaplanması nedeniyle histamin seviyelerini de artırabilir. Histamin kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir.

Kuru cildin kaşıntılı olabileceği de iyi bilinmektedir. Kuru cilde diyabet veya böbrek hastalığı gibi sağlık sorunları veya soğuk ve kuru bir iklimde yaşamak neden olabilir. Yaşlı insanlar daha kolay morluk oluşturma eğilimindedir ve kuru, kaşıntılı bir cilde sahip olma eğilimindedir.

Döküntü veya Lezyonla Birlikte Morarma ve Kaşıntıya Ne Sebep Olabilir?

Çürük, altta yatan bir döküntü, lezyon veya başka bir şeyin neden olduğu çizilmesinden kaynaklanıyorsa, çürük kaşınabilir.

Böcek Isırığı

Sivrisinek, ateş karıncası, kene veya pire ısırığı gibi bir böcek ısırığı cildinizin aşırı çizilmesine neden olabilir. Çünkü vücudunuz zehirlere veya böceklerin size enjekte ettiği diğer proteinlere tepki verir.

Cildi çok sert kaşıyıp çizerseniz, ciltte yaralanmaya ve morarmaya neden olabilirsiniz. Böcek ısırığı ve çürük bölge, vücudunuz ısırığa tepki vermeyi durdurana kadar kaşınmaya devam edecektir. Bazı kene türleri de çürüklere benzeyen kaşıntılı bir döküntüye neden olabilir.

Lösemi

Sık sık morarma veya kaşıntılı cilt ile birlikte iyileşmeyecek bir morarma lösemi belirtisi olabilir. Löseminin diğer belirtileri şunlardır:

 • yorgunluk
 • soluk ten
 • sık kanama
 • kemik ağrısı
 • şişmiş lenf düğümü
 • kilo kaybı

Meme Kanseri

Enflamatuar meme kanseri memede morarma gibi görünebilir. Göğsünüz de hassaslık veya sıcaklık hissedebilir ve göğsün üzerinde veya yakınında bir kitle bulabilirsiniz. Meme, özellikle meme ucunun yakınında da kaşınabilir.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer kanseri ve karaciğerin sirozu dahil olmak üzere bazı karaciğer hastalıkları da kaşıntılı cilde ve morarmaya neden olabilir.

Karaciğer hastalıklarının diğer belirtileri şunlardır:

 • açıklanamayan kilo kaybı
 • sarı cilt ve gözler (sarılık)
 • koyu idrar
 • karın ağrısı ve şişlik
 • mide bulantısı
 • kusma
 • yorgunluk

Kemoterapi ve antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlar hem kaşıntılı cilde hem de kolay morarmaya neden olabilir.

Kaşıntılı Bir Morarmanın Tedavisi

Kaşıntıya kuru cilt neden oluyorsa, yardımcı olmanın bazı yolları şunlardır:

 • Her gün cilde nemlendirici sürün.
 • Sıcak duş almaktan kaçının. Bunun yerine ılık su kullanın.
 • Duşta yumuşak bir sabun kullanın.
 • Derinizi kaşıyıp çizmekten kaçının.

Çürük ve kaşıntı bir ilacın yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız, bir doktorla konuşun.

Bir böcek ısırığı veya döküntü için, kaşıntıyı hafifletmek amacıyla aşağıdakileri deneyin:

 • topikal kaşıntı önleyici kremler uygulayın.
 • oral ağrı kesiciler alın.
 • antihistaminikler kullanın.
 • ısırığa ince bir karbonat sürün.

Bir böcek ısırığını kaşıyıp çizmekten kaçının. Kaşıma ciltte döküntülere neden olabilir ve enfeksiyona yol açabilir.

Çoğu durumda, çürükler dikkat çekmeden kendi başlarına yok olurlar. Vücut, kanı birkaç gün içinde yeniden emer. Çürük ile birlikte şişlik ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Bir çürüğün iyileştikçe kaşınmasının nedeni belirsizdir, ancak birkaç teori vardır. İyileştikçe kaşınan bir çürük, endişe nedeni değildir.

Bazı tıbbi durumlar hem kaşıntılı cilde hem de kolay morarmaya neden olabilir. Kaşıntı ve morarma ile birlikte başka semptomlar fark ederseniz veya bir ilacın semptomlarınıza neden olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora görünün. Vücudunuz kolayca kaşınıyor ve çürüyorsa ve belirgin bir nedeni yoksa bir doktora gitmelisiniz.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın