Morbid Obezite Nedir? Vücut Kitle İndeksiniz Ne Söylüyor?

Morbid Obezite Nedir? Vücut Kitle İndeksiniz Ne Söylüyor?
Morbid obezite, 35'ten daha yüksek bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahip olduğunuz bir durumdur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Morbid Obezite Nedir?

 

Morbid obezite, 35'ten daha yüksek bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahip olduğunuz bir durumdur. VKİ, vücut yağını tahmin etmek için kullanılır ve bedeniniz için sağlıklı bir vücut ağırlığında olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. VKİ mükemmel bir ölçüm değildir, ancak boy için ideal kilo aralıkları hakkında genel bir fikir verilmesine yardımcı olur.

 

Morbid Obezite Nedenleri Nelerdir?

 

Yemek yerken, vücudunuz vücudunuzu çalıştırmak için tükettiğiniz kalorileri kullanır. Dinlenirken bile, vücudun kalbinizi pompalamak veya yiyecekleri sindirmek için kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kaloriler kullanılmazsa, vücut onları yağ olarak depolar. Günlük aktiviteler ve egzersiz sırasında vücudunuzun kullanabileceğinden daha fazla kalori almaya devam ederseniz, vücudunuz yağ depoları oluşturacaktır. Obezite ve morbid obezite, vücudunuzda çok fazla yağ depolanmasının sonucudur.

 

Antidepresanlar gibi bazı ilaçlar kilo almaya neden olabilir. Hipotiroidizm gibi tıbbi durumlar da kilo alımına yol açabilir, ancak genellikle obeziteye yol açmayacak şekilde yönetilebilir.


Morbid Obezite İçin Kimler Risk Altındadır?

 

Vücudunun kullanabileceğinden daha fazla kalori tüketirse herkes kilo alabilir ve obez olabilir.

 

Bazı çalışmalar göstermiştir ki genetik faktörler vücudunuzun enerji depolamasında rol oynayabilir. Genler ve kilo arasındaki ilişkiyi daha fazla araştırmak için daha fazla araştırma yapılmaktadır.

 

Yeme alışkanlıklarınız ve günlük aktivite düzeyiniz de dahil olmak üzere birçok davranış faktörü de obezitede rol oynar. Birçok insan çocukken yeme alışkanlıklarını geliştirir ve yaşlandıkça vücut ağırlığını korumak için rafine etmekte zorlanır. Bir yetişkin olarak işinizde hareketsiz olabilir, egzersiz, yemek planlama ve fiziksel aktivite için daha az zamanınız olabilir.

 

Stres, kaygı ve uyku eksikliği gibi diğer faktörler kilo alımına yol açabilir. Sigarayı bırakanlar genellikle geçici kilo alırlar. Kadınlar hamilelik sırasında aldıkları kiloyu kaybetmekte zorlanabilir veya menopoz sırasında ek kilo alabilirler. Bu faktörler mutlaka morbid obeziteye yol açmaz, ancak kesinlikle başlangıcına katkıda bulunabilir.

 

Morbid Obezitenin Teşhisi

 

Doktorunuz fizik muayene yapacak ve kilonuzun geçmişi ve kilo verme çabalarınız hakkında size soru soracaktır. Size yeme alışkanlığınız, egzersiz alışkanlıklarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaklar.

 

VKİ Hesaplanıyor

 

VKİ, kilogram cinsinden kilonuzun kare cinsinden boyunuza bölünmesiyle hesaplanır. VKİ'nızı bir hesap makinesi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından sağlanmıştır.

 

İşte VKİ aralıkları ve karşılık gelen obezite kategorileri:

 

 • zayıf: yüzde 18.5'in altında
 • normal: yüzde 18,5 - 24,9
 • fazla kilolu: 25.0 - 29.9
 • obez (sınıf 1): 30.0 ve 34.9
 • morbid obezite (sınıf 2): 35-39.9

 

VKİ'nin obezite için bir tanı aracı olarak kullanılmasının sınırlamaları vardır. VKİ'niz sadece vücut yağınızın bir tahminidir. Örneğin, sporcular yüksek kas kütleleri nedeniyle yüksek bir ağırlığa sahip olabilirler. Obez veya morbid obez VKİ aralığına düşebilirler, ancak aslında az miktarda vücut yağına sahiptirler. Bu nedenle, doktorunuz vücut yağ yüzdesini tam olarak okumak için başka testler kullanabilir.

 

Vücut Yağ Yüzdesini Hesaplama

 

Vücudunuzun yağ yüzdesini kontrol etmek için bir deri kıvrım testi de yapılabilir. Bu testte, doktor kol, karın veya uyluktan bir deri katının kalınlığını ölçer. Vücut yağ yüzdesini test etmenin bir başka yolu, genellikle özel bir ölçek türü kullanılarak yapılan biyoelektrik empedansını içerir. Son olarak, vücut yağı su veya hava deplasmanını hesaplamak için özel ekipman kullanılarak daha doğru bir şekilde ölçülebilir.


Diğer Testler

 

Doktorunuz kilo alımınıza neden olabilecek hormonal veya diğer tıbbi sorunları aramak için ek kan testleri isteyebilir.

 

Morbid Obezite Komplikasyonları

 

Obezite bir sağlık sorunudur. Uygun tedavi olmadan, obezite aşağıdaki gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir:

 

 • Kireçlenme
 • kalp hastalığı ve kan lipit anormallikleri
 • inme
 • 2 tip diyabet
 • uyku apnesi (uyku sırasında periyodik olarak nefes almayı bıraktığınızda)
 • üreme problemleri
 • safra kesesi taşları
 • bazı kanserler
 • obezite hipoventilasyon sendromu
 • metabolik sendrom

 

Morbid Obezite Tedavisi

 

Morbid obezite için birkaç farklı tedavi seçeneği vardır.

 

Diyet ve Egzersiz

 

Uzun süreli kilo kaybını indüklemenin en etkili yolu hakkında veri yoktur, ancak sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz genel sağlığın anahtarlarıdır.

 

Stresli zamanlarda aşırı yeme veya atıştırma yerine kullanılabilen stres yönetimi araçlarını öğrenmek de önemlidir.

 

Diyet ve egzersizle yavaşça kilo vermenize yardımcı olacak gerçekçi hedefler belirlemek için doktorunuzla ve bir diyetisyenle çalışmalısınız. Uzun süreli kilo kaybına yol açacak yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için arkadaşlarınızdan, ailenizden veya toplumunuzdan destek bulmak yararlı olabilir.

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Kilo Verme İlaçları

 

Bazı durumlarda kilo verme ilaçları reçete edilebilir. Bu ilaçlar kilo kaybına neden olabilir, ancak çoğu insan ilacı almayı bıraktıktan sonra kilo alır. Kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia eden birçok bitkisel ve reçetesiz takviye vardır, ancak bu iddiaların çoğu doğrulanmamıştır.

 

Cerrahlık

 

Kilo vermek için başka yöntemler denediyseniz, ancak uzun süreli kilo kaybını sürdürmede başarılı olamadıysanız, cerrahi obeziteyi tedavi etmek için bir seçenek olabilir. Genellikle ciddi obezite ile ilişkili diğer hastalıkların (örn. Diyabet, kalp hastalığı ve uyku apnesi) riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Cerrahi komplikasyonlara neden olabilir ve bunun sizin için bir seçenek olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşmalısınız. İki yaygın kilo verme ameliyatı türü vardır:

 

Gastrik Bantlama Cerrahisi

 

Bu prosedürde cerrah, midenizin üst kısmına bir bant yerleştirecektir. Bu, az miktarda yiyecek yedikten sonra kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak bir seferde yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.

 

Gastrik Bypass Ameliyatı

 

Bu ameliyat, yediğiniz yiyeceğin mide ve ince bağırsağınızın bir bölümünü atlayarak sindirim sisteminizden nasıl geçeceğini değiştirecektir. Daha az yemek yediğinizde kendinizi tam hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Morbid Obezitenin Önlenmesi

 

Obezite ve morbid obezite ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden durumlardır. Obeziteyi önlemek için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı önemlidir.

 

Diyet ve Egzersiz

 

Morbid obez olan insanlar “tek tip yenilen” diyetlerden kaçınmalı ve bunun yerine yeme davranışlarını değiştirmeye odaklanmalıdır. Öneriler şunları içerir:

 

 • diyetinize daha fazla meyve ve sebze ekleyerek
 • daha küçük öğünler yemek
 • kalori saymak
 • dikkatlice yemek
 • doymuş yağları, trans yağları ve rafine şekerleri sınırlama

 

Fiziksel aktivite genel sağlık için iyidir ve özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız önemlidir. Kilo vermeye başlamak için haftada üç saatten fazla orta ila kuvvetli egzersiz yapmanız gerekir. Güçlü aktivite kalp atış hızınızı önemli ölçüde artırır. Güçlü egzersiz programlarına başlamadan önce doktorunuza danışın. Yararlı fiziksel aktivite örnekleri şunları içerir:

 

 • koşu
 • yüzme
 • İp atlama
 • tempolu yürüyüş
 • bisiklet sürme

 

Orta derecede egzersiz, kar küremek veya bahçe işleri gibi günlük aktiviteleri de içerebilir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler