Mor Havuçlar Daha Sağlıklı mı? Beslenme, Faydaları ve Kullanımları

Mor Havuçlar Daha Sağlıklı mı? Beslenme, Faydaları ve Kullanımları
Mor havuç, sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayabilecek etkileyici bir dizi vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri içerir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Havuç nedir? Havuç, çeşitli renklerde, lezzetli sebzelerdir.

 

Mor havuçlar özellikle dikkat çekicidir ve mor meyve ve sebzelere özgü benzersiz sağlık yararları sağlar.

 

Tüm havuç türleri oldukça besleyicidir. Ancak mor havuç özellikle iltihapla mücadele ettiği ve bazı sağlık koşullarından faydalandığı bilinen güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.

 

Bu makale mor havuçların yararlarını gözden geçirmekte ve bu canlı sebzeleri diyetinize nasıl ekleyeceğinize dair ipuçları vermektedir. İşte karşınızda mor havuç faydaları, mor havuç ile ilgili bilgiler.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Tarihçe ve Beslenme

 

Mor havuç doğal mı? Her ne kadar çoğu insan bir havucun resmini çizerken turuncu bir sebze düşünse de, havuçlar başlangıçta yani temelde doğal olarak mor ya da beyazdı.

 

Aslında, gıda mahsulü olarak kullanılan ilk havuç kanıtı, MS 10. yüzyılda İran Platosu ve Pers İmparatorluğu'ndaydı - bu eski havuçlar mor ve beyazdı (1 ).

 

Modern, turuncu renkli havuç, genetik bir mutasyon sonucu geliştirilen yeni bir sarı havuç türünden kaynaklanıyor.

 

Kırmızı ve mor havuç Doğu çeşitleri olarak kabul edilirken, sarı, turuncu veya beyaz havuç Batı tipi havuç olarak bilinir.

 

Doğu tipi havuçlar, günümüz marketlerinde yaygın olarak kullanılan turuncu Batı tipleri ile değiştirilmiştir.

 

Mor Havuç Besin Değeri

 

Tüm havuçlar - renklerinden bağımsız olarak - lif, potasyum, C vitamini, manganez, A vitamini ve bazı B vitaminleri gibi çeşitli besinlerle doludur (2 ).

 

Mor havuç kalori, sadece 52 kalori sağlayan 1 fincan (128 gram) çiğ havuç ile kaloriler nispeten düşüktür.

 

Mor havuçları besleyici olarak eşsiz kılan, antioksidanlar antosiyaninlerin içeriğidir.

 

Antosiyaninler polifenol antioksidan ailesine aittir ve böğürtlen, üzüm, mor patates, mor lahana ve mor havuç gibi mor meyvelerde ve sebzelerde bulunur (3 ).

 

Antosiyaninler gibi antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif strese karşı korur. Bu da serbest radikal denilen reaktif moleküller ile vücudunuzdaki antioksidanlar arasındaki dengesizlik anlamına gelir.

 

Oksidatif stres, kanser, zihinsel düşüş, kalp hastalığı ve yaşlanma gibi sağlık koşulları ile ilişkilendirilmiştir (4 ).

 

Özet: Mor havuç, lif ve potasyum gibi besinlerle yüklenir. Ek olarak, diğer mor meyveler ve sebzeler gibi, sağlığınıza yarar sağlayan antosiyaninler adı verilen güçlü antioksidanlar içerirler.

 

Güçlü Antioksidanlar İçerir - Mor Havuç Antioksidan

 

Antosiyaninler, birçok etkileyici sağlık yararına sahip polifenol antioksidanlarıdır.

 

Antosiyanin bakımından zengin gıdalarda (mor havuç gibi) yüksek diyetler, özellikle sağlıkla ilgili olanlar olmak üzere, bazı sağlık koşullarına karşı koruma sağlayabilir.

 

Antosiyaninler, proinflamatuar sitokinler gibi potansiyel olarak zararlı bileşikler azaltılarak, anti-enflamatuar ajanlar olarak görev yapar. Bu bileşiklerin azaltılması kalp hastalığı gibi belirli durumlar riskinizi azaltabilir (5 ).

 

Örneğin, 24 çalışmanın gözden geçirilmesi, antosiyanin yönünden zengin diyetleri yiyen kişilerin, kan akışını ve kan damarı fonksiyonunu, yapmayanlardan daha iyi iyileştirdiğini göstermiştir (6 ).

 

Zayıf kan akışı ve yetersiz kan damarı işlevi, kalp hastalığının ortak nedenleridir. Bu nedenle bu risk faktörlerini iyileştirmek, belirli kalp rahatsızlıkları riskinizi düşürebilir.

 

34.000'den fazla kadın üzerinde yapılan bir başka büyük çalışma, günde 0.2 mg antosiyanin tüketerek, kalp hastalığı riskini önemli derecede azaltmıştır (7 ).

 

Antosiyaninlerin de zihinsel düşüşe karşı korudukları gösterilmiştir.

 

Yedi çalışmanın incelenmesi, antosiyanin yönünden zengin gıdalar yedikten sonra çocuklarda, yetişkinlerde, yaşlılarda sözel öğrenme ve hafıza dahil olmak üzere bazı zihinsel sonuçların arttığını göstermiştir (8 ).

 

Ek olarak, popülasyon çalışmaları, antosiyanin yönünden zengin gıdaların alımının tip 2 diyabet riskinizi azalttığını göstermektedir (9 , 10 ).

 

Antosiyaninlerin yanı sıra mor havuçlar, klorojenik asit ve kafeik asit gibi başka polifenol antioksidanları içerir. Aslında, mor havuç, ortalama olarak, diğer renkteki havuçlardan dokuz kat daha fazla polifenol antioksidanı sağlar (11 ).

 

Polifenollerin sağlığı arttırdığı ve kalp hastalığı, zihinsel düşüş ve belirli kanser türlerinin riskini azalttığı gösterilmiştir (12 ).

 

Özet: Mor havuç özellikle kalp hastalığına, zihinsel gerilemeye ve diyabete karşı koruma sağladığı gösterilen antioksidanlar olan antosiyaninler bakımından zengindir.

 

Antikanser Etkileri Olabilir

 

Araştırmalar, mor havuçlarda bulunan güçlü antioksidanların, kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir.

 

Sıçanların kansere neden olan bir bileşiğe maruz kaldığı 12 haftalık bir çalışma, mor havuç özü ile takviye edilmiş bir diyetle beslenen sıçanların normal diyetten daha az kanserli gelişme gösterdiğini tespit etti (13 ).

 

Benzer şekilde, test tüpü çalışmaları antosiyaninlerin meme, karaciğer, cilt, kan ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini gözlemlemektedir (14 ).

 

Kolorektal kanserli 923 kişide ve kanserli olmayan 1.846 kişide yapılan bir çalışmada, yüksek miktarda mor sebze ve meyve alımı olan kadınların, daha az mor üretmiş olan kadınlara göre kolorektal kanser riskinin daha düşük olduğunu belirtmişlerdir (15 ).

 

Diğer çalışmalar hem erkek hem de kadınlarda benzer sonuçlar göstermektedir (16 ).

 

Ek olarak, araştırmalar tüm havuç türlerinde yüksek olan diyetlerin meme kanserine karşı koruyabileceğini göstermektedir.

 

141.187 kadından oluşan 10 çalışmanın gözden geçirilmesi,% 21 oranında meme kanseri riskini azaltan, her çeşit havuç alımının yüksek olduğunu göstermiştir (17 ).

 

Dahası, genel olarak sebzelerde yüksek diyetler - havuçlar dahil - genel olarak azaltılmış bir kanser riskiyle ilişkilendirilmiştir (18 ).

 

Özet: Mor havuç yemek, kolon ve meme kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türleri riskinizi azaltabilir.


Kilo Kaybı Teşvik Edebilir

 

Nüfus çalışmaları, sebze yönünden zengin diyetleri yiyen insanların daha az sebze yiyen insanlardan daha az ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir (19 ).

 

Bunun nedeni havuç gibi sebzelerin kalorileri düşük ve besleyicilerin kilo vermesi kolay yiyecek olmalarını sağlamaktır .

 

Yüksek kalorili, işlenmiş atıştırmalık yiyeceklerin ve öğünlerin sebze bazlı öğünler ve atıştırmalıklarla değiştirilmesi, toplam kalori alımınızı azaltmanıza ve sağlıklı kilo kaybına neden olabilir.

 

Mor havuçlar, iyi bir çözünür lif kaynağıdır. Bu da peptit YY gibi dolgunluk hisleri üreten hormonları artırarak iştahınızı ve yiyecek alımınızı azaltmanıza yardımcı olur (20 )

 

100 kadında yapılan bir çalışmada, öğle yemeğinde 1,6 fincan (200 gram) bütün havuç yiyenlerin, bütün havuç yemeyen kadınlara kıyasla, günün geri kalanında belirgin şekilde daha dolgun ve daha az yediklerine rastlandı (21 ).

 

Dahası, 124.000'den fazla kişiyle yapılan geniş bir araştırma, hem erkeklerde hem de kadınlarda daha fazla kilo kaybına neden olan, mor havuç gibi antosiyanin bakımından zengin yiyeceklerin alımının artmasına neden olmuştur (22 ).

 

Özet: Mor havuç yüksek oranda besleyicidir ve kalorileri düşüktür. Yüksek kalorili, işlenmiş gıdaları daha fazla sebze bazlı yemeklerle değiştirmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Bazı Tıbbi Durumlar İçin Faydalı

 

Araştırmalar mor havuçların metabolik sendrom ve enflamatuar barsak koşulları dahil olmak üzere bazı tıbbi koşullara fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Metabolik Sendrom

 

Metabolik sendrom, aşırı karın yağı, yüksek kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri düzeyleri dahil olmak üzere bir grup semptomla karakterize bir durumdur.

 

Metabolik sendrom kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskinizi artırır (23 ).

 

Mor havuçlarda bulunan antosiyaninler, kolesterolü düşürmeye ve yüksek kan şekeri miktarını azaltmaya yardımcı olabilir - iki metabolik sendrom belirtisi (24 ).

 

Hayvan çalışmaları mor havuçların metabolik sendromla ilişkili diğer semptomları da iyileştirebileceğini göstermektedir.

 

Metabolik sendromlu sıçanlarda yapılan bir araştırma, mor havuç suyunda yüksek bir diyetin, karaciğer yağlanması, yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı ve kalp kası sertliği dahil olmak üzere tüm metabolik hastalıklarla ilişkili semptomları iyileştirdiğini veya tersine çevirdiğini buldu (25 ).

 

8 haftalık bir çalışma, mor havuçlarla desteklenmiş yüksek yağlı bir diyette metabolik sendromlu sıçanların kan basıncında ve insülin direncinde kontrol grubundaki sıçanlardan daha fazla iyileşme yaşadığını kaydetti (26 ).

 

Her ne kadar bu sonuçlar ümit verici olsa da, mor havuçların metabolik sendrom üzerindeki etkileriyle ilgili daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

Kolit ve İnflamatuar Bağırsak Koşulları

 

İnflamatuar barsak hastalığı (İBH), sindirim sisteminin tamamı veya bir kısmında kronik inflamasyon olarak tanımlanır.

 

Tüp ve hayvan çalışmaları mor havuçların ülseratif kolit gibi bazı enflamatuar barsak koşullarına faydalı olabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışma, kolitle beslenen mor havuç tozu ile beslenen farelerin, diğer tedavilere kıyasla, tümör nekroz faktörü-a ve interlökin-6 gibi kanda pro-enflamatuar protein seviyelerini azalttığını göstermiştir (27 ).

 

Mor havuç ekstraktının bağırsak hücre iltihabını azaltma üzerindeki etkilerini araştıran bir test tüpü çalışmasında benzer sonuçlar elde edildi (28 ).

 

Bu çalışmalardaki araştırmacılar, mor havuçların antienflamatuar özelliklerinin, güçlü antosiyanin antioksidan içeriği nedeniyle muhtemel olduğu sonucuna varmıştır.

 

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları mor havuçların metabolik hastalık semptomlarını azaltmada ve IBD ile ilişkili enflamasyonu iyileştirmede etkili olabileceğini göstermektedir.


Diyetinize Eklemesi Kolay - Mor Havuç Nasıl Yenir?

 

Mor havuçlar sadece besleyici değildir, aynı zamanda çeşitli yemeklerde kullanılabilecek çok yönlü ve lezzetli sebzelerdir.

 

Diğer havuç çeşitlerine benzer tadı vardır ve aynı şekilde kullanılabilirler.

 

Havuç nasıl tüketilir? Mor havuç nerelerde kullanılır? Diyetinize mor havuç eklemenin bazı yolları:

 

 • Doğrayın, rendeleyin veya tıraş edin ve salatalara ekleyin.
 • Kızartma - bütün veya dilimlenmiş - zeytinyağı, tuz ve karabiber ile.
 • Aşçı ve ev yapımı humus ekleyin.
 • Rendeleyin ve unlu mamullere ekleyin.
 • Dilimleyin ve lezzetli bir sos ile servis yapın.
 • Meyve sularına ve smoothielere ekleyin.
 • Dilimleri kurutun ve patates cipsi için sağlıklı bir alternatif olarak tadını çıkarın.
 • Karıştırın ve kızartmalar ve diğer tabaklara ekleyin.
 • Spiralleş ve pesto ile at.
 • Rendeleyin ve bir lahana salatası yapmak için zeytinyağı ve taze otlar ile atın.
 • Çorba, güveç ve et suyuna ekleyin.
 • Buhar ve harissa gibi lezzetli bir baharat karışımı ile kaplayın.
Özet: Mor havuçların tadını çıkarmanın birçok yolu vardır. Pişirilebilir, smoothielere eklenebilir veya çiğ olarak tüketilebilirler. Mor havuç tarifleri arasında mor havuç salatası, mor havuç çorbası, mor havuç turşusu, mor havuç şalgamın yanı sıra mor havuç tatlısı bulunmaktadır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mor havuç, sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayabilecek etkileyici bir dizi vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri içerir.

 

Her türlü havuç besleyici ve sağlıklı olmasına rağmen, mor havuç, sağlığınıza etkileyici etkileri olan antosiyaninler adı verilen güçlü antioksidanlar içerir.

 

Mor havuç yemek kalp sağlığını iyileştirebilir, kilo vermeyi teşvik edebilir. İnflamasyonu ve bazı kanser riskini azaltabilir.

 

Bu parlak renkli sebzeler sadece güçlü sağlık yararları sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda en sevdiğiniz yemeklerin çoğuna renk ve lezzet katabilir.


Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler