Mısır Şurubu veya Şeker Bilin Bakalım Hangisi Daha Zararlı?

Mısır Şurubu veya Şeker Bilin Bakalım Hangisi Daha Zararlı?

Uzun zamandır, işlenmiş gıdalarda tatlandırıcı olarak mısır şurubu kullanıldı.

Mısır şurubu içeriğinde bolca bulundurduğu fruktoz nedeniyle sağlığınız için çok zararlıdır. 

Hatta birçok bilim adamı işlenmiş şekerlerden ve tüm tatlandırıcılardan bile daha zararlı olduğunu söylüyorlar.

Gelin şimdi ne tür zararları olduğunu inceleyelim ve mısır şurubu ile işlenmiş şekeri karşılaştırarak hangisinin bizi daha hızlı tabuta koyacağını görelim.

 

Mısır Şurubu Nedir?

 

Mısır şurubu, mısırdan işlenen bir tatlandırıcıdır.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde, son 20 yıldır da ülkemizde işlenmiş yiyecekleri, gazlı içecekleri, meyve sularını tatlandırmak için kullanılır .

Sofra şekeri (sakkaroz) gibi bir parça fruktoz bir parça glikozdan oluşur.

1970'lerin sonlarına doğru meşhur olan mısır şurubunun meşhur olma sebebiyse şeker fiyatının yüksek olduğu bir zamanda, devlet desteğiyle mısır şurubunun ucuz tutulması. 

Fiyatının cazibesiyle tüm dünyanın beğendiği bir tatlandırıcı olan mısır şurubu, ne yazık ki devletlerin insan sağlığında ne kadar etkisi olduğunu gösteriyor ( 1 ).

Kullanımı 1975 ile 1985 arasında fırlamış olmasına rağmen, bilinçlenen halkımızın yavaş yavaş uzaklaşmasıyla, geçmişte artan popülaritesi günümüzde yavaşça azalmıştır ( 1 ).

 

Özet: Mısır şurubu, Ülkemizde işlenmiş yiyecek ve içeceklerde kullanılan, şeker bazlı bir tatlandırıcıdır. Sofra şekeri gibi glikoz ve fruktozdan oluşur.

 

Üretim Süreci

 

Mısır şurubu, genellikle genetiği değiştirilmiş(GDO’lu) mısırdan yapılır .

Öncelikle mısır’dan nişasta üretebilmek için mısır taneleri değirmende öğütülür. Daha sonra mısır şurubunu yapabilmek için içine kimyasallar katılır ve daha fazla işlenir ( 2 ). 

Mısır şurubu çoğunlukla glikozdan oluşur. Bu yüzden tadı kendini sofra şekerinden (sukroz) daha tatlı hissettirir, bu glikozun bir kısmı kimyasal enzimler kullanılarak fruktoza dönüştürülür.

Farklı mısır şurubu markaları farklı miktarlarda kimyasal içerdiği için (HFCS) farklı oranlarda fruktoz içermektedir.

Örneğin, en konsantre mısır şurubu olan HFCS90 %90 fruktoz içerirken, en yaygın kullanılan HFCS55 türü %55 fruktoz ve %42 glikozdan oluşur.

HFCS 55,%50 fruktoz ve %50 glikoz olan sükroza(Sofra şekeri) benzer.

 

Özet: Mısır şurubu, mısır nişastasından üretilir ve şurubu üretmek için çok fazla kimyasal kullanılır. En yaygın tip, sofra şekline benzer fruktoz/glikoz oranına sahiptir.

 

Mısır Şurubu vs Sofra Şekeri

 

HFCS 55 kullanılan en yaygın mısır şurubu türüdür ve şeker ile arasında sadece çok küçük farklılıklar vardır.

En büyük farkları şekerin katı, mısır şurubunun ise bir sıvı olmasıdır. Mısır şurubunun % 24’ü sudan oluşur. Sofra şekeri ise kuru ve granüllüdür.

Kimyasal yapı açısından baktığımızda mısır şurubu molekülleri sofra şekeri molekülleri gibi birbirlerine sıkıca bağlanmazlar.

Bunun yerine birbirlerinden ayrı ayrı yüzerler.

Bu farklılık beslenme değerini veya zararlarını etkilemez.

Sindirim sisteminizde şekerler fruktoz ve glikoza kadar parçalanır. Bu yüzden mısır şurubu ve şekerden ayıramazsınız.

Tamamen aynı gözükürler.

Çok ayrıntılı bakıldığında HFCS 55 sofra şekerine göre biraz daha yüksek fruktoz içeriğine sahiptir. Yalnız fark o kadar küçüktür ki sağlık açısından bir kıymet ifade etmemektedir.

Tabii ki, normal sofra şekeri ile %90 fruktoz içeren HFCS 90'ı karşılaştırırsanız, aşırı fruktoz tüketimi aşırı zararlı olduğundan sofra şeker çok faydalı durur.

Bu, bir bazukanın yanında el tabancasının kürdan gibi kalması gibidir.

Bununla birlikte, HFCS 90 yüksek kimyasal içeriğinden dolayı piyasada nadiren kullanılır. Kullanıldığında da zararlarından dolayı küçük miktarlarda kullanılır ( 3 ).

 

Özet: Mısır şurubu ve sofra şekeri(sukroz) neredeyse aynıdır. Ana fark fruktoz ve glukoz moleküllerinin sofra şekeri içinde birbirine bağlı(birinin sıvı birinin katı) olmasıdır.

 

Sağlığınız ve Metabolizmanız Üzerindeki Etkileri

 

Şekerli tatlandırıcıların zararlı olmasının sebebi aslında içerdikleri yüksek miktarda fruktozdur.

Karaciğer, fruktozu öğütebilen edebilen tek organdır. Karaciğeriniz bu fruktozu direk olarak yağa dönüştürür ardından organlarınız yağlanmaya başlar ( 4 ).

Bu yağların bir kısmı kalbinize bir kısmı diğer organlarınıza gider ama büyük bir kısmı karaciğerinize yerleşerek karaciğerinizi yağlandırır. Yüksek fruktoz tüketimi vücudunuzun insülin direncini etkileyecektir. Bu da metabolik sendrom, obezite ve tip 2 diyabete sebep olacaktır( 5 , 6 , 7 ).

Mısır şurubu ve şeker birbirleriyle çok benzer bir karışıma sahiptir. Yaklaşık fruktoz 50 glikoz 50 olmak üzere.

Bu nedenle sağlığınıza zararlarının büyük ölçüde aynı olmasını beklenilir. Yapılan birçok araştırma bunu defalarca teyit etmiştir.

Yapılan araştırmalar eşit miktarda mısır şurubu veya şeker yediğinizde tokluk hissi miktarı, vücudunuzun insüline tepkisi, leptin seviyeleri veya genel olarak kilonuz üzerindeki etkilerinin aynı olduğunu göstermektedir ( 8 , 9 , 10 , 11 ).

Bu nedenle, şeker ve mısır şurubu zararları aynıdır.

 

Özet:Birçok çalışma şeker ve mısır şurubunun sağlık ve metabolizma üzerinde benzer etkilere sahip olduğunu kanıtlamış. Her ikisi de tüketildiğinde size sadece zarar veriyor.


Sofra Şeker Berbat, Meyve Müthiş


İçerdiği fruktoz sebebiyle sofra şekeri zararlı olsa da, bu meyve yemenize mani olmamalı.

Meyveler, bol miktarda lif, besin ve antioksidan içeren yiyeceklerdir. Sadece meyveyle besleniyorsanız. İhtiyacınızdan fazla şeker almanız oldukça zordur ( 12 ).

 

Özet:Meyve doğadaki en zengin fruktoz kaynaklarından biri olmasına rağmen, çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bunun sebebi mısır şurubunun yoğunluğunda şekeri meyveden alabilmeniz için kamyon kamyon meyve yemeniz gerekir

 

Sonuç

 

Mısır şurubunun en yaygın şekli HFCS 55, sofra şekeri ile hemen hemen aynıdır.

İkisine de rahatlıkla çok zararlı diyebiliriz ama birinin diğerinden daha kötü olduğunu kanıtlayan bir araştırma yoktur.

Başka bir deyişle, her ikisi de tüketildiğinde eşit derecede size zarar verir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!

Diyet kolalar, Coca Cola Zero ve Pepsi black gerçekten sıfır kalori içeriyorlar mı? Sağlık riskleri nelerdir? Kilo aldırır mı? Diyeti bozar mı?

Devamı →

Şekerden Kurtulma Zamanı

Aşırı şeker tüketimi vücudumuzda nasıl hasarlar oluşturuyor biliyor musunuz? Depresyon, kaygı, üzüntü, mental sağlık ve daha fazlası yazımızda.

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

Meyve Şekeri vs Beyaz Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?

Meyvelerde de şeker var, tatlılarda da ben ihtiyacım olan şekeri tatlılardan alıyım diyenler olabilir size kötü bir haberim var öyle değil.

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir, son araştırmalar ışında nasıl tespit edilebilir ve nasıl tedavi edilebilir, ne kadar sürede tip 2 diyabete dönüşebilir?

Devamı →

Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları

Kan şekerinin ani yükselmelerini önlemek ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için yapmanız gereken 12 basit şeyi sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Hangi Yağlar Yemek İçin Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler hemde daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı