Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Ağrısını Yatıştırmak İçin En İyi Gıdalar

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Ağrısını Yatıştırmak İçin En İyi Gıdalar
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Neredeyse herkes zaman zaman mide ağrısı halk arası söylenişiyle mide fesadı yaşar.

 

Yaygın semptomlar arasında mide bulantısı, hazımsızlık, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık sayılabilir.

 

Mide ağrısı veya mide fesadı için birçok potansiyel nedeni vardır. Tedaviler altta yatan nedene bağlı olarak değişir.

 

Neyse ki, çeşitli yiyecekler mide rahatsızlığınızı giderip kendinizi daha hızlı bir şekilde toparlamanıza yardımcı olabilir.

 

"Mide ağrısı ne iyi gelir? Mide ağrısına iyi gelen içecekler nelerdir? Mide ağrısı nasıl geçer?" Merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. İşte mide ağrısı ve fesadı için en iyi 12 gıda:

 

1. Zencefil Bulantı ve Kusmayı Rahatlatabilir

 

Mide bulantısına ne iyi gelir? Bulantı ve kusma, mide rahatsızlanınca sık görülen belirtileridir.

 

Zencefil nedir? Parlak sarı etli, kokulu, yenilebilir bir kök olan zencefil, bu semptomların her ikisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılır (1).

 

Zencefili çiğ, pişmiş, sıcak suda demlenmiş veya takviye olarak alabilirsiniz. Her şekilde etkilidir (2).

 

Genellikle sabah bulantısı, bulantı ve kusma gibi bir durumdan muzdarip kadınlar tarafından alınmaktadır.

 

500'den fazla gebe kadını içeren 6 çalışmanın incelenmesi, günde 1 gram zencefil almanın gebelikte 5 kat daha az bulantı ve kusma ile ilişkili olduğunu buldu (3).

 

Zencefil ayrıca kemoterapi veya büyük ameliyat geçiren insanlar için de yararlıdır. Çünkü bu tedaviler bulantı ve kusmaya neden olabilir.

 

Kemoterapi veya ameliyattan önce günde 1 gram zencefil alınması, bu semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltabilir (4, 5, 6).

 

Zencefil hareket hastalığı için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunu azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir (7).

 

Bunun nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılmış değil. Ancak zencefilin midedeki sinir sistemi sinyalini düzenlediği ve midenin boşalma hızını artırdığı, böylece mide fesadı ve kusmayı azalttığı varsayılıyor (7, 8).

 

Zencefil genellikle güvenli kabul edilir. Ancak günde 5 gramın üzerindeki dozlarda mide ekşimesi, mide bulantısı ve ishal oluşabilir (9).

 

Zencefilin mide bulantısına faydalarını merak ediyorsanız, öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Zencefil, özellikle hamilelik, cerrahi, kemoterapi veya hareket hastalıklarıyla ilişkiliyken bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir.


2. Papatya Kusmayı Azaltabilir ve Bağırsak Rahatsızlığını Yatıştırabilir

 

Küçük beyaz çiçekleri olan şifalı bir bitki olan papatya, mide rahatsızlıkları için geleneksel bir ilaçtır.

 

Papatya kurutulabilir, bir çayın içine demlenebilir veya bir takviye olarak ağızdan alınabilir.

 

Tarihsel olarak, papatya, gaz, hazımsızlık, ishal, bulantı ve kusma gibi çeşitli bağırsak sorunları için kullanılmıştır (10).

 

Bununla birlikte, yaygın kullanımına rağmen, sınırlı sayıda çalışma sindirim şikayetleri için etkinliğini desteklemektedir.

 

Küçük bir çalışma, papatya takviyesinin kemoterapi tedavilerinden sonra kusma şiddetini azalttığını buldu. Ancak diğer kusma tipleri üzerinde de aynı etkiye sahip olup olmayacağı belli değildir (10).

 

Bir hayvan araştırması, papatya özlerinin, bağırsak spazmlarını azaltarak ve dışkıya salgılanan su miktarını azaltarak farelerde ishali rahatlattığını buldu. Ancak bunun insanlar için geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuldu (11).

 

Papatya ayrıca hazımsızlık, gaz, şişkinlik ve ishalin yanı sıra bebeklerde kolik durumunu azaltan bitkisel takviyelerde de kullanılır (12, 13, 14, 15).

 

Bununla birlikte, papatya bu formüllerde birçok başka şifalı otla birleştirildiği için, yararlı etkilerin papatya mı yoksa başka şifalı otların bir kombinasyonundan mı olduğunu bilmek zordur.

 

Her ne kadar papatya bağırsaklarını gevşetici etkileri yaygın olarak kabul edilse de, araştırmalar mide hassasiyetinde nasıl bir rahatlama sağladığını henüz göstermedi.

 

Özet: Papatya, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

3. Nane Hassas Bağırsak Sendromu Belirtilerini Rahatlatabilir

 

Ibs nedir? Bazı insanlar için mide rahatsızlığı hassas bağırsak sendromu veya IBS'den kaynaklanır. IBS, mide bulantısına, şişkinliğe, kabızlığa ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak hastalığıdır.

 

IBS'nin yönetilmesi zor olsa da, çalışmalar nanenin bu rahatsız edici semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

En az iki hafta süreyle günlük nane yağı kapsülleri almak, belirgin bir şekilde IBS’li yetişkinlerde mide bulantısını, gaz ve ishali azaltabilir (16, 17).

 

Araştırmacılar, nane yağının sindirim kanalındaki kasları gevşeterek çalıştığını, ağrı ve ishale neden olabilecek bağırsak spazmlarının şiddetini azalttığına inanıyor (18, 19).

 

Araştırmalar ümit vaat ederken, nane yaprağı veya nane çayının aynı terapötik etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır (18).

 

Nane çoğu insan için güvenlidir. Ancak ciddi reflü, hiatal herni, böbrek taşı veya karaciğer, safra kesesi rahatsızlığı olanlarda bu durumları kötüleştirebileceği için dikkatli olunması önerilir (18).

 

Nane çayı ve faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Nane, özellikle nane yağı şeklinde tüketildiğinde, hassas bağırsak sendromu olanlar için mide bulantısı, şişkinlik, gaz ve ishalin azalmasına yardımcı olabilir.

Hassas bağırsak sendromundan muzdaripseniz ve sürekli mide bağırsak sorunları yaşamadığı bir hayat istiyorum diyorsanız eğer beslenme düzeninizi değiştirmenizi sağlayacak sağlıklı ve dengeli şekilde beslenerek kilo vermenizi sağlayacak online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Sağlığa Kavuş!).

 

4. Meyan Kökü Hazımsızlığı Azaltabilir ve Mide Ülserlerinin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

 

Meyan kökü hazımsızlık için popüler bir ilaçtır ve ağrılı mide ülserlerini de önleyebilir.

 

Geleneksel olarak, meyan kökü tamamen tüketilir. Günümüzde en yaygın olarak deglycyrrhizinated meyan kökü (DGL) adı verilen bir takviye olarak alınmaktadır.

 

DGL normal meyan kökü yerine tercih edilir. Çünkü meyanda doğal olarak oluşan bir kimyasal olan glisirizin içermez, sıvı dengesizliklerine, yüksek tansiyona ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde düşük potasyum seviyelerine neden olabilir (20, 21).

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, DGL'nin dokuları mide asidinden korumak için mide zarındaki iltihaplanmayı azaltarak ve mukus üretimini artırarak mide fesadını, mide rahatsızlığını yatıştırdığını göstermektedir (22, 23).

 

Bu, özellikle aşırı mide asidi veya asit geri akışının neden olduğu mide fesadından muzdarip insanlar için yararlı olabilir.

 

DGL takviyeleri ayrıca, H. pylori olarak bilinen bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan mide ülserlerinden kaynaklanan mide ağrıları ve hazımsızlıklarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

 

Bazı çalışmalar DGL takviyelerinin H. pylori'nin aşırı büyümesini ortadan kaldırabileceğini, semptomları azaltacağını ve hatta mide ülserlerinin iyileşmesini teşvik edebileceğini göstermiştir (24, 25).

 

Genel olarak, meyan kökü, bağırsak yolu için yatıştırıcı bir bitkidir. Mide iltihabına neden olabilecek iltihaplanmayı ve enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Özet: Deglycyrrhizinated meyan kökü (DGL), mide fesadını, ülser veya asit reflünün neden olduğu hazımsızlığı gidermek için faydalı olabilir.


5. Keten Tohumu Kabızlık ve Mide Bulantısını Giderir

 

Keten tohumu nedir? Keten tohuumu ne işe yarar? Keten tohumu, bağırsak hareketlerini düzenleyen, kabızlığı ve karın ağrısını hafifleten küçük, lifli bir tohumdur.

 

Kabızlık nedir? Kronik kabızlık, haftada üçten daha az bağırsak hareketi olarak tanımlanır. Genellikle karın ağrısı ve rahatsızlığı ile ilişkilidir (26, 27).

 

Keten tohumu, öğütülmüş keten tohumu yemeği olarak ya da keten tohumu olarak tüketilir. Kabızlık rahatsız semptomlarını rahatlattığı gösterilmiştir (28, 29).

 

İki hafta boyunca günde yaklaşık 4 ml keten tohumu yağı alan kabız yetişkinler, önceden olduğundan daha fazla bağırsak hareketlerine ve daha iyi dışkı kıvamına sahipti (30).

 

Başka bir çalışma, her gün keten tohumu kekleri yiyenlerin, keten keklerini tüketmedikleri zamanlara kıyasla, her hafta %30 daha fazla bağırsak hareketi geçirdiğini ortaya çıkardı (31).

 

Hayvan çalışmaları, mide ülserlerinin önlenmesi ve bağırsak spazmlarının azaltılması dahil, keten tohumu için ek faydalar bulmuştur. Ancak bu etkiler insanlarda henüz araştırılmamıştır (32, 33, 34).

 

Özet: Öğütülmüş keten tohumu unu, keten tohumu yağı, bağırsak hareketlerini düzenler ve insanlarda kabızlığı giderir. Hayvan çalışmaları, mide ülserlerini ve bağırsak spazmlarını da önleyebileceklerini göstermektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sürekli kabızlık yaşıyorsanız eğer beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve lifli gıdaları tüketmeye özen göstermeniz gerekebilir. Ben nasıl bir diyet uygulamam gerektiğini bilmiyorum veya sadece zayıflamak istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak istebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

6. Papaya Sindirimi İyileştirebilir Ülserler ve Parazitler İçin Etkili Olabilir

 

Papaya nedir? Papaya, bazen hazımsızlık için doğal bir ilaç olarak kullanılan, tatlı, turuncu etli bir tropikal meyvedir.

 

Papaya, yediğiniz gıdadaki proteinleri parçalayan, sindirmelerini ve emilmelerini kolaylaştıran güçlü bir enzim olan papain içerir (35).

 

Bazı insanlar yiyeceklerini tam olarak sindirmek için yeterli doğal enzim üretmez. Bu nedenle papain gibi ek enzimler tüketmek hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Papain'in yararları hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Ancak en az bir çalışma düzenli olarak papaya konsantresi almanın kabızlık ve erişkinlerde şişkinliği azalttığını tespit etmiştir (36).

 

Papaya ayrıca bazı Batı Afrika ülkelerinde mide ülseri için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Sınırlı sayıda hayvan çalışması bu iddiaları desteklemektedir. Ancak daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç duyulmaktadır (37, 38, 39).

 

Son olarak, bağırsakta yaşayabilen, ciddi karın rahatsızlığına ve yetersiz beslenmeye neden olabilen bağırsak parazitlerini ortadan kaldırmak için papaya tohumları kullanılmıştır (40, 41).

 

Bazı araştırmalar, tohumların gerçekten de antiparazitik özelliklere sahip olduğunu ve çocukların dışkılarında geçirilen parazit sayısını artırabileceğini göstermiştir (42 ,43, 44).

 

Özet: Papaya konsantresi, kabızlık, şişkinlik ve mide ülserlerini hafifletmeye yardımcı olurken, tohumlar bağırsak parazitlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

 

7. Yeşil Muz İshali Rahatlatmaya Yardımcı Olabilir

 

Bir enfeksiyon veya yiyecek zehirlenmesinden kaynaklanan rahatsız olan bir mideye genellikle ishal de eşlik eder.

 

İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar, ishal olan çocuklara pişmiş, yeşil muz vermenin, krizlerin miktarını, ciddiyetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur (45, 46).

 

Aslında, bir çalışmada pişmiş, yeşil muzların eklenmesinin ishalin giderilmesinde sadece pirinç bazlı bir diyetten neredeyse dört kat daha etkili olduğu bulundu (47).

 

Yeşil muzların güçlü antidiyareik etkisi, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir lif türünden kaynaklanmaktadır.

 

Dirençli nişasta insanlar tarafından sindirilemez. Bu yüzden sindirim kanalından bağırsakların son kısmı olan kalın bağırsak boyunca devam eder.

 

Kolonun içine girdikten sonra, bağırsakları daha fazla su emmesi ve dışkıyı sertleştirmek için bağırsakları uyaran kısa zincirli yağ asitleri üretmek için bağırsak bakterileriniz tarafından yavaşça mayalanır (48, 49).

 

Bu sonuçlar etkileyici olsa da, yeşil muzların yetişkinlerde aynı ishal karşıtı etkilere sahip olup olmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Ek olarak, dirençli nişastalar bir muz olgunlaşması halinde şekere dönüştürüldüğünden, olgun muzların aynı etkilere sahip olması için yeterli dirençli nişasta içerip içermediği bilinmemektedir (50).

 

Özet: Rahatsız bir mideye bazen ishal de eşlik edebilir. Yeşil muzlar, çocuklarda bu tür ishallerin giderilmesinde çok etkili olan, dirençli nişasta adı verilen bir lif içerir. Yetişkinlerde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Pektin Takviyeleri İshal ve Disbiyozu Önleyebilir

 

Bir mide virüsü ya da gıda kaynaklı hastalık ishale yol açtığında, pektin takviyeleri iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 

Pektin nedir? Pektin, elma ve narenciye meyvelerinde yüksek miktarlarda bulunan bir tür bitki lifidir. Genellikle bu meyvelerden izole edilir. Kendi gıda ürünü veya takviyesi olarak satılır (51).

 

Pektin insanlar tarafından sindirilmez. Bu nedenle dışkıyı katılaştırmakta ve ishali önlemede çok etkili olduğu blinir (12).

 

Aslında, bir çalışmada, günlük pektin takviyesi alan hastaların %82'sinin, 4 gün içinde ishal durumlarının düzeldiği, pektin takviyesi almayan çocukların yalnızca %23'ünün ishalden kurtulduğu bulundu (47).

 

Pektin ayrıca sindirim sisteminde iyi bakteri üremesini teşvik ederek mideyi rahatsız eder.

 

Bazen insanlar bağırsaklarındaki bakteri dengesizlikleri nedeniyle rahatsız edici gaz, şişkinlik veya karın ağrısı semptomları geliştirirler.

 

Bu, çeşitli nedenlerle olabilir. Ancak özellikle bağırsak enfeksiyonlarından sonra, antibiyotik aldıktan sonra veya yüksek stres dönemlerinde yaygındır (52, 53).

 

Pektin takviyeleri, iyi bakteri gelişimini artırarak ve zararlı olanların büyümesini azaltarak bağırsakların yeniden dengelenmesine ve bu semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir (54, 55, 49).

 

Pektin takviyeleri ishalin giderilmesinde ve sağlıklı bir bağırsak bakteri dengesinin geliştirilmesinde etkili olsa da, pektin bakımından zengin doğal gıdaların aynı yararlara sahip olup olmayacağı bilinmemektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Elma ve turunçgillerde bulunan bir tür bitki lifi olan pektin, ishal süresini kısaltmaya ve takviye olarak alındığında sağlıklı bağırsak bakterilerini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 

9. Düşük FODMAP Gıdaları Gaz, Şişkinlik ve İshali Azaltabilir

 

Bazı insanlar FODMAP’lar olarak bilinen fermente edilebilir karbonhidratları sindirmekte sıkıntı çeker.

 

Sindirilmemiş FODMAP'lar kalın bağırsağa girdiklerinde, aşırı gaz ve şişkinlik yaratan bağırsak bakterileri tarafından hızla mayalanırlar. Ayrıca, ishali tetikleyen suyu çekerler (56).

 

Sindirim sorunları olan birçok insan, özellikle IBS'li insanlar, yüksek FODMAP seviyelerine sahip yiyeceklerden kaçınmanın, gaz, şişkinlik ve ishalin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini bulmaktadır.

 

10 randomize kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, düşük FODMAP diyetlerinin IBS'li kişilerin %50-80'inde bu semptomları hafiflettiğini buldu (57).

 

Sindirim sorunları olan herkes FODMAP'leri sindirmekte zorlanmasa da, bir beslenme uzmanıyla çalışmak, herhangi birinin sizin için sorun yaratıp yaratmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Özet: Bazı insanlar FODMAP'ler olarak bilinen fermente edilebilir karbonhidratları sindirme konusunda güçlük çekerler ve düşük-FODMAP diyetini tüketirken kendilerini daha iyi hissederler.

 

10. Probiyotik Zengini Gıdalar Bağırsak Hareketlerini Düzenleyebilir

 

Disbiyoz nedir? Bazen rahatsız olmuş bir mideye, bağırsaklarınızdaki bakteri türü veya sayısındaki dengesizlik olan disbiyoz neden olabilir.

 

Bağırsaklarınız için iyi bakteri olan probiyotikler bakımından zengin yiyecekler tüketmek, bu dengesizliği düzeltmeye yardımcı olabilir ve gaz, şişkinlik veya düzensiz bağırsak hareketlerinin belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir (58).

 

Probiyotik içeren gıdalar nelerdir? Bağırsak sağlığına fayda sağlayan probiyotik içeren yiyecekler şunları içerir:

 

  • Yoğurt: Bazı çalışmalar canlı, aktif bakteri kültürleri içeren yoğurt yemenin hem kabızlığı hem de ishali giderebileceğini göstermiştir (59, 60, 61).

  • Ayran: Ayran, antibiyotikle ilişkili diyarenin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir (62, 63, 64, 65).

 

  • Kefir: Bir ay boyunca günde 2 bardak (500 ml) kefir içilmesi, kronik kabızlık çeken insanlara daha düzenli bağırsak hareketleri yaşamalarında yardımcı olabilir (66).

 

Probiyotik içeren diğer yiyecekler arasında miso, natto, tempeh, lahana turşusu, kimchi ve kombucha bulunur. Ancak bağırsak sağlığını nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Probiyotik gıdaların sultanlarını öğrenmek ve doğal probiyotik gıdalar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Probiyotik açısından zengin gıdalar, özellikle de fermente süt ürünleri, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve hem kabızlıktan hem de ishalden kurtuluş sağlayabilir.


11. Basit Karbonhidratlar Daha Kolay Tolere Edilebilir 

 

Pirinç, yulaf ezmesi, kraker ve tost gibi basit karbonhidratlar sık ​​sık mide fesadından muzdarip insanlar için tavsiye edilir.

 

Bu öneri yaygın olmakla birlikte, aslında semptomları gidermeye yardımcı olduklarını gösteren çok az kanıt vardır.

 

Bununla birlikte, birçok kişi, kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman bu yiyeceklerin sindirilmesinin daha kolay olduğunu bildiriyor (67, 68).

 

Yumuşak karbonhidratlar bir hastalık sırasında daha lezzetli olabilirken, diyetinizi mümkün olan en kısa sürede tekrar genişletmek önemlidir. Diyetinizi çok fazla kısıtlamak, iyileşmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterince almaktan alıkoyabilir (69).

 

Özet: Mide rahatsızlığı olan birçok kişi, basit karbonhidratları diğer yiyeceklere göre daha kolay tolere edilebilir bulmaktadır. Ancak gerçekte semptomları hafiflettiklerini gösteren çok az kanıt vardır.

10 kilo verdiren diyet listesi gibi kısıtlayıcı diyet listeleri yeterli beslenemediğiniz için vitamin ve mineral kaybına yol açar. Bu da sağlık sorunlarına neden olur ve tehlikelidir. Dengeli ve sağlıklı biçimde beslenirken kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet liistesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

12. Elektrolitli Şeffaf Sıvılar Susuz Kalmayı Önleyebilir

 

Mide fesadına kusma veya ishal eşlik ettiği zaman, susuz kalmak kolaydır.

 

Kusma ve ishal vücudunuzun elektrolitlerini, vücudunuzun sıvı dengesini koruyan ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan mineralleri kaybetmesine neden olur.

 

Hafif susuz kalma ve elektrolit kayıpları genellikle berrak sıvılar içerek, doğal olarak sodyum, potasyum gibi elektrolitler içeren besinler tüketerek onarılabilir.

 

Su, meyve suyu, Hindistan cevizi suyu, spor içecekleri, et suları ve tuzlu krakerler, hafif susuz kalma ile ilişkili sıvı kaybını ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmenin harika yollarıdır (70).

 

Eğer susuz kalma şiddetliyse, ideal oranda su, şeker ve elektrolit içeren bir su kaybını giderme çözeltisi içmek gerekli olabilir (71).

 

Özet: Yeterince sıvı içmek ve kayıp elektrolitleri telafi etmek, kusma veya ishal şikayeti olan herkes için önemlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mide rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olacak birçok yiyecek vardır.

 

Zencefil, papatya, nane ve meyan kökü gibi otlar ve baharatlar doğal mide yatıştırıcı özelliklere sahipken, papaya ve yeşil muz gibi meyveler sindirimi iyileştirebilir.

 

Yüksek seviyelerde FODMAP içeren gıdalardan kaçınmak, bazı insanların gaz, şişkinlik ve ishali ortadan kaldırmasına yardımcı olurken, yoğurt ve kefir gibi probiyotik yiyecekler bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

 

Mide ağrısı ve fesadına kusma veya ishal eşlik ettiğinde, elektrolitleri susuz bırakmadığınızdan ve telafi ettiğinizden emin olun. Ayrıca basit karbonhidratları sindirim açısından daha kolay bulabilirsiniz.

 

Zaman zaman mide fesadıyla karşılaşmak çok yaygın olsa da, bu yiyecekleri yemek daha iyi hissetmenize ve iyileşme yolunda ilerlemenize yardımcı olabilir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler