Meyve Şekeri vs İşlenmiş (Beyaz) Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?

Meyve Şekeri vs İşlenmiş (Beyaz) Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?
Meyve şekeri zararlı mı? Doğal şeker nedir? İşlenmiş şeker nedir? Meyvelerde de şeker var, tatlılarda da ben ihtiyacım olan şekeri tatlılardan alıyım diyenler olabilir size kötü bir haberim var öyle değil.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Fruktoz ve glikoz oranları hem meyve hem de sofra şekeri içerisinde hemen hemen aynıdır. Meyvelerin çoğu yüzde 40-55 oranında fruktozdur (bazı değişiklikler vardır: elma ve armutlarda yüzde 65; kızılcıklarda yüzde 20) ve beyaz şekerde (sakkaroz) yüzde 50 / 50'dir.

 

Her iki şeker türüde sizin için daha iyi veya daha kötü değildir, ancak vücudunuz bunları farklı şekillerde işler. Fruktoz, karaciğerinizde parçalanır ve insülin salınmasına neden olmaz. Glikoz midede parçalanmaya başlar ve tamamen metabolize olması için insülinin kan dolaşım sistemine salınmasını gerektirir.

 

DiyetAsistan Daha Fazlası: 

 

Şeker kompozisyonunun meyve ve kekte aynı olması nedeniyle birbirlerinin yerine yenilebilir olduğu fikrine kapılmayın. (Gerçekten değiller.) Şöyle bakmanız daha doğru olur, meyveler vitaminler, antioksidanlar, lif ve su gibi güzel şeyler ile dolu iken şeker ve şekerli tatlılar besleyici olmaktan çok uzaklar. Meyveler ayrıca hacmine göre daha az şekere sahip olma eğilimindedir. 

 

Yarım bardak çilek: 3,5 gram şeker içerir. Yarım bardak çilekli dondurma: 15 gram.

 

Ayrıca, tüm meyvelerde çok fazla lif vardır, bu da glikozun sindirimini yavaşlatır, böylece şekerin yol açtığı çılgın insülin artışlarına (ve sonrasında yere çakılmasına) sahip olmazsınız. Bu aynı zamanda vücudunuzun yağ olarak saklamadan önce yakıt olarak glikoz kullanmak için daha fazla zamanı olduğu anlamına gelir.

 

Doğal gıdalarda glisemik indeks düşük veya normal seviyelerde iken şeker ilaveli tatlılar yüksek glisemik indekse sahiptir. Yüksek glisemik indekse sahip bir besin tüketildiğinde kan şekerini çok hızlı yükseltir ve düşürür bu durum birçok hastalık ile ilişkilendirilmiştir.  Aşağıdaki grafik durumu daha iyi anlatacaktır.

 


Meşhur şekerli bir atıştırmalık olan kurutulmuş meyveler bile taze halinin tüm liflerini ve besleyici özelliklerini içerir. Ancak eklenmiş şekerli kurutulmuş meyvelere dikkat edin (beslenme etiketini kontrol edin) ve sadece daha küçük oldukları için çok yemeyin. Bir avuç taze üzümle bir avuç kuru üzümü karşılaştırdığınızda kaç adet olduğunu hayal edin. Ne demek istediğimizi da iyi anlayacaksınız?

 

Beni uğraştırma rakam ver diyenler için kapanır şekilde bir avuç kuru üzüm tam olarak 72 adet kuru üzümden oluşuyor. Bir avuca sadece 12 adet adet taze üzüm sığıyor, bu 6 kat daha fazla kuru üzüm demek.

 

Ortalama olarak, zaten yeterince meyve yemiyoruz, bu nedenle şeker var diye meyve yemeği sınırlamak niyetinde olmayın. Şekerin kendisi toksik değildir fazlası zararlıdır. Ama şeker ihtiyacınızı kurabiye ve pastadan almaya da kalkışmayın.

 

Tam Olarak “Şeker” Nedir?

 

"Şeker" terimi, bir üretim tesisinde yapılan ve bir markette satış için paketlenmiş bir kristalin maddeyi belirtir. Şeker genellikle beyazlatılmış veya kahverengi kristalli bir madde olarak satılır.

 

Teknik olarak konuşursak, “şeker” teriminin yalnızca bir gerçek anlamı vardır. Şeker = sakkaroz (sükroz).

 

Sakkaroz, glikoz ve fruktoz denilen 2 monosakkaritten oluşan bir moleküldür. Bir araya geldiklerinde, glikoz ve fruktoz, sakkaroz, “sofra şekeri” dediğimiz şeydir. Bu monosakkarit birleşiminin şeması için aşağıdaki resme bakın:

 


 

Beyaz şeker içeren yiyecekler metabolik strese neden olur ve bundan kaçınılmalıdır.


Şeker üretimi tek bir amaç göz önünde bulundurularak icat edildi: Yiyeceklere tatlı bir lezzet katmak için.

 

İngiltere’de şekerin ilk ortaya çıkmasından bu yana, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik ve önlenebilir metabolik şartların oranı giderek artmıştır.

 

Weston Price, tarafından 1939'da yazılmış “Beslenme ve Fiziksel Dejenerasyon” başlıklı bir çalışmada, beyaz şeker, beyaz un ve rafine bitkisel yağa erişen uzak uygarlıkların diş kayıpları, deforme olmuş çene yapıları, çarpık dişler, artritten nasıl muzdarip olduğunu açıkça göstermektedir ().

 

Daha fazla çalışma, şekerli tatlandırıcı içeceklerin obezite, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin gelişimi ile güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir (2).

Şeker, tahmin edebileceğinizden daha fazla gizlenmiş takma isme sahiptir.

 

Günümüz dünyasında, ürün üreticileri “şeker” kelimesini gizlemekte çok yetenekli hale geldiler ve bunun yerine varlığını maskelemek için diğer karmaşık kelimeleri kullandılar. En yaygın takma adlardan bazılarını burada listeledik:

 

Arpa Malt Şurubu, Pancar Şekeri, Kahverengi Pirinç Şurubu, Kahverengi Şeker, Şeker Kamışı, Şeker Kamışı Kristalleri, Şeker Kamışı, Sakkaroz, Hindistan Cevizi Şekeri veya Hindistan Cevizi Hurma Şekeri, Mısır Tatlandırıcısı, Mısır Şurubu, Mısır Şurubu Katıları, Susuz Kamış Suyu, Dekstrin, Dekstroz, Buharlaştırılmış Kamış Suyu, Fruktoz, Meyve suyu konsantresi, Glikoz, Yüksek fruktozlu mısır şurubu, Bal, İnvert şeker, Laktoz, Maltodekstrin, Malt Şurubu, Maltoz, Akçaağaç Şurubu, Melas, Hurma Şekeri, Ham Şeker, Pirinç Şurubu, Sükroz, Sorgum, Sorgum Şurubu, Treacle, Turbinado şekeri ve Ksiloz.

 

Meyveler “Şeker” İçerir

 

Meyve tüketmeyi sınırlandırmak gerekir çünkü "şeker" içerirler, bu düşünce besin değerlerinin yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. Meyveler fruktoz ve glikoz gibi bazı basit şekerler içerir, ayrıca sindirimi ve emilimi daha uzun süren daha uzun zincirli karbonhidratlar içerir. Bu karbonhidratlar, optimum sindirim, emilim ve taşıma için kesinlikle gerekli olan 5 temel besin maddesi ile önceden paketlenmiş olarak gelir. Bu 5 besin, ekmek, makarna, tahıllar ve suni tatlandırıcılar gibi fake karbonhidratlarda azaltılır veya tamamen çıkarılır, bu da anormal metabolizma ve kan şekeri artışlarına neden olur. Sağlıksız olan budur.

 

Meyvelerin harika sağlık destekleyicileri olmasının nedeni, sindirim işlemine yardımcı olan bir çok faydalı bitki bileşiği ile dolu olmasıdır. Rafine "şekerler" den farklı olarak, meyvelerdeki karbonhidratlara, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yararlı etki sağlayan sağlık destekçileri eşlik eder:

 

  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Lif
  • Su
  • Antioksidanlar

 

Vitaminler ve mineraller binlerce hücresel kimyasal reaksiyona yardımcı olur, lifler kalın bağırsaklarınız için çok yararlı bir besindir ve karbonhidrat emilim hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. Antioksidanlar oksidatif hasara, kas, karaciğer, kalp ve beyniniz de dahil olmak üzere her dokuda erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar.

 


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler