Mevsimsel Alerji Nedir? Mevsimsel Alerji Belirtileri Nelerdir? Mevsimsel Alerji Tedavi

Mevsimsel Alerji Nedir? Mevsimsel Alerji Belirtileri Nelerdir? Mevsimsel Alerji Tedavi
Mevsimsel alerjilerin semptomları rahatsız edici olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Mevsimler Alerji Nedir?

 

Belirli bir mevsimde ortaya çıkan bir alerji (alerjik rinit) daha çok saman nezlesi olarak bilinir. 

 

Saman nezlesi, bağışıklık sisteminiz polen gibi dışarıdaki bir alerjene aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Alerjen, alerjik bir tepkiyi tetikleyen bir şeydir. En yaygın alerjenler, ağaçlar, otlar ve yabani otlar gibi rüzgarla tozlaşan bitkilerin oluşturduğu polenlerdir. Böcekle tozlaşan bitkilerden elde edilen polenler, havada uzun süre kalamayacak kadar ağırdır ve alerjik reaksiyonu tetikleme olasılıkları daha düşüktür.

 

Saman nezlesi, adını saman kesme mevsiminden alır. Tarihsel olarak, bu aktivite yaz aylarında meydana gelir ve aynı zamanlarda birçok insan semptomlar yaşar.

 

Mevsimsel alerjiler kış aylarında daha az görülür, ancak yıl boyunca alerjik rinit yaşamak mümkündür. Farklı bitkiler, yılın farklı zamanlarında kendi polenlerini yayarlar. Alerji tetikleyicilerinize ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, birden fazla mevsimde saman nezlesi yaşayabilirsiniz. Küf veya evcil hayvan tüyleri gibi iç mekan alerjenlerine de tepki verebilirsiniz.

 

Yıl Boyu Alerjilere Ne Sebep Olur? Alerji Rinit Neden Olur? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek alerji rinit hangi nedenlerden dolayı gerçekleşir detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, ekibimizdeki diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Alerjik Belirtileri Nasıl Olur? Mevsimsel Alerji Belirtileri Nelerdir?

 


 

Mevsimsel alerji belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişir. En yaygın alerjik belirteler şunları içerir:

 

 

Daha az yaygın semptomlar şunları içerir:

 

 

Saman nezlesi olan birçok insanda astım da vardır. Hem saman nezlesi hem de astımınız varsa, mevsimsel alerjenleriniz astım krizini tetikleyebilir.

 

Astım Hakkında Ne Bilmek İstiyorsunuz? ve Alerjik Astım mı Yoksa Başka Bir Şey mi? Alerjik Astım Belirtileri konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyerek astım hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Mevsimsel Alerji Neden Meydana Gelir?  Mevsimsel Alerji Neden Olur? Mevsimsel Alerji Nedenleri

 


Saman nezlesi, bağışıklık sisteminiz genellikle zararsız olan ve havada bulunan bir maddeyi tehlikeli olarak tanımladığında ortaya çıkar. Bu maddeye veya alerjene, histaminleri ve diğer kimyasalları kan dolaşımınıza salarak yanıt verir. Bu kimyasallar, alerjik bir reaksiyonun semptomlarını üretir.

 

Saman nezlesinin yaygın tetikleyicileri bir mevsimden diğerine değişir. Mevsimsel alerji hangi aylarda olur? Mevsimsel alerji hangi aylarda görülür?

 

Mevsimsel Alerji İlkbahar

 

Ağaçlar, ilkbahar mevsimindeki alerjilerin çoğundan sorumludur. Huş ağacı, saman nezlesi olan birçok insanın polenine tepki gösterdiği kuzey enlemlerinde en yaygın suçlulardan biridir. Kuzey Amerika'daki diğer alerjenik ağaçlar arasında sedir, kızılağaç, at kestanesi, söğüt ve kavak bulunur.

 

Huş Ağacı Suyu Nedir? Huş Ağacı Suyu Faydaları ve Zararları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek mevsimsel alerjiye neden olan huş ağacını farklı bir yönden inceleyebilirsiniz.

 

Mevsimsel Alerji Yaz

 

Saman nezlesi, adını geleneksel olarak yaz aylarında olan saman kesme mevsiminden alır. Ancak yaz mevsiminde alerjilerin gerçek suçluları, çavdar otu gibi otların yanı sıra bazı yabani otlardır. Amerika Astım ve Alerji Vakfı'na göre, otlar saman nezlesi olan insanlar için en yaygın tetikleyicidir.

 

Mevsimsel Alerji Sonbahar

 

Sonbahar yakup otu mevsimidir. Yakup otu için cins adı Ambrosia'dır ve dünya çapında 40'tan fazla türü içerir. Çoğu, Kuzey ve Güney Amerika'nın ılıman bölgelerinde yetişir. Kontrol edilmesi zor olan istilacı bitkilerdir. Polenleri çok yaygın bir alerjendir ve kanarya otu alerjisinin semptomları özellikle şiddetli olabilir.

 

Polenlerini sonbaharda bırakan diğer bitkiler arasında ısırgan otu, pelin otu, kuzukulağı, sirken otu bulunur.

 

Mevsimsel Alerji Kış

 

Kışın, çoğu dış mekan alerjeni uykudadır. Sonuç olarak, soğuk hava, saman nezlesi olan birçok insanı rahatlatır. Ama kış ayı aynı zamanda daha fazla insanın içeride vakit geçirdiği anlamına da geliyor. Mevsimsel alerjilere yatkınsanız, küf, evcil hayvan tüyleri, toz akarları veya hamam böceği gibi iç mekan alerjenlerine de tepki verebilirsiniz.

 

İç mekan alerjenlerini çevrenizden çıkarmak, dış mekandaki polenlere göre genellikle daha kolaydır. Evinizi yaygın alerjenlerden kurtarmak için birkaç ipucu:

 

 • Yatağınızı haftada en az bir kez çok sıcak suyla yıkayın.
 • Yatak takımlarınızı ve yastıklarınızı alerjen geçirmez örtülerle örtün.
 • Halı ve döşemeli mobilyalardan kurtulun.
 • Doldurulmuş oyuncakları çocuklarınızın yatak odalarından çıkarın.
 • Küf ve haşerelerin gelişmesine yardımcı olabilecek su hasarını temizleyin.
 • Nemlendiriciler, klimalar ve buzdolapları dahil küflü yüzeyleri ve küfün oluşabileceği yerleri temizleyin.
 • Fazla nemi azaltmak için bir nem giderici kullanın.

 

Mevsimsel Alerji Teşhisi

 

Saman nezlesinin teşhisi genellikle diğer alerjilere göre daha kolaydır. Yılın yalnızca belirli  zamanlarında ortaya çıkan alerjik belirtileriniz varsa, bu mevsimsel alerjik rinitinizin olduğunun bir işaretidir. Doktorunuz ayrıca tanı koymak için kulaklarınızı, burnunuzu ve boğazınızı da kontrol edebilir.

 

Alerji testi genellikle gerekli değildir. Ne tür bir alerjene tepki verirseniz verin, alerjik rinit tedaviniz muhtemelen aynı olacaktır.

 

Mevsimsel Alerji Nasıl Geçer? Mevsimsel Alerji Ne Kadar Sürer? Mevsimsel Alerjiyi Tedavi Etmek

 

Saman nezlesi ve yıl boyunca alerjik rinit için en iyi ilaç, sizin için semptomları tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır. Saman nezlesinin semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar da mevcuttur. Bazı insanlar da alternatif tedavileri dener.

 

Kaçınma

 

Mevsimsel alerjenlerden kaçınmak için adımlar atın. Örneğin, yaz aylarında evinizi soğutmak için tavan vantilatörleri yerine HEPA filtreli bir klima kullanın. Polen tahminleri için yerel hava durumu haberlerini kontrol edin ve polen sayıları yüksek olduğunda dışarı çıkmamaya çalışın. Saman nezlesinizin aktif olduğu zamanlarda:

 

 • pencerelerinizi kapalı tutun.
 • dışarıda geçirdiğiniz zamanını sınırlayın.
 • özellikle rüzgarlı günlerde dışarıdayken toz maskesi takmayı düşünün.

 

Ayrıca saman nezlesi semptomlarını şiddetlendirebilecek sigara dumanından kaçınmak da önemlidir.

 

Mevsimsel Alerji İlaçları - İlaç Tedavisi

 

Alerjeninizden kaçınamadığınızda, aşağıdakiler dahil başka tedaviler mevcuttur:

 

 • setirizin (Zyrtec) gibi reçetesiz dekonjestanlar, antihistaminikler ve asetaminofen, difenhidramin ve fenilefrin içeren kombinasyon ilaçları
 • steroid burun spreyleri gibi reçeteli ilaçlar

 

Ağır vakalarda doktorunuz alerji aşısı önerebilir. Bağışıklık sisteminizi alerjenlere karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olabilecek bir tür immünoterapi türüdür.

 

Bazı alerji ilaçlarının, uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığı gibi istenmeyen yan etkileri olabilir.

 

Mevsimsel Alerjiye Ne İyi Gelir? Alternatif Tedaviler

 


Saman nezlesi için alternatif tedaviler konusunda çok az çalışma yapılmıştır. Bazı insanlar aşağıdaki alternatif tedavilerin rahatlama sağlayabileceğine inanıyor:

 

 • quercetin, meyve ve sebzelere renk veren bir flavonoid
 • Lactobacillus acidophilus, yoğurtta bulunan "dost" bakteri
 • spirulina, bir tür mavi-yeşil alg
 • bazı antihistaminik özelliklere sahip olan C vitamini

 

Bu alternatif tedavilerin etkili olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mevsimsel alerjilerin semptomları rahatsız edici olabilir. Mevsimsel alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Belirtilerinizin nedenini teşhis etmeye ve bir tedavi planı hazırlamaya yardımcı olabilirler. Muhtemelen alerji tetikleyicilerinizden kaçınmak için adımlar atmanız amacıyla sizi teşvik edeceklerdir. Ayrıca reçetesiz veya reçeteli ilaçlar da önerebilirler.

 

Çeşitli gıdalara alerjiniz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak sizin için daha da zor olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler