Termografi Nedir? Meme Termografi

Termografi Nedir? Meme Termografi
Termografi tarihçesi, termografik görüntüleme ilk olarak 1960'larda ortaya çıktı.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Termografi nedir? Meme termografisi veya termal görüntüleme, doktorların bazen meme kanserini gösterebilecek erken meme değişikliklerini izlemek için kullandığı noninvaziv ve ağrısız bir testtir. Sıcaklık artışlarını tespit ederek çalışır.

 

Termografi radyasyon içermez. Bunun yerine, memenin yüksek çözünürlüklü, kızılötesi fotoğraflarını veya ısı görüntülerini üretmek için ultra hassas bir kamera kullanır.

 

Termografi tarihçesi, termografik görüntüleme ilk olarak 1960'larda ortaya çıktı. Ancak zayıf duyarlılık ve yanlış sonuçlarla ilgili endişeler nedeniyle meme kanseri için teşhis aracı olarak zemin kazanmaya yaradı.

 

2018 çalışmasının yazarları, kızılötesi görüntüleme teknolojisinin hassasiyetinin son yıllarda önemli ölçüde iyileştiğini belirtti. Gelecek için umut verebileceği sonucuna varmışlardı. Ancak şimdilik insanlar bunu sadece diğer tarama yöntemleriyle birlikte kullanmalıdırlar.

 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) dahil olmak üzere sağlık yetkilileri de benzer önerilerde bulunmuşlardır.

 

Termografi hakkında neler içerdiği, faydaları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Termografi Nasıl Çalışır?


Termografi cihazı nedir? Termografik muayene nedir? Termografi, kanser hücreleri çoğaldığında ortaya çıkabilecek cilt sıcaklığında bir artış tespit eder.

 

Termografi, sıcak ve soğuk alanları açığa çıkararak memedeki ince değişiklikleri tespit etmek için dijital kızılötesi görüntüleme kullanır.

 

Vücutta, yüksek veya hızlı kan akış alanları, bir termografta diğer alanlardan daha sıcak olduğunu gösterecektir.

 

Bir tümör geliştiğinde, kanser hücreleri büyür ve bu hücrelerin çoğalması için ek kana ihtiyacı vardır.

 

Bu amaç için kan akışı arttığında, o bölgedeki cilt ısınır. Bu nedenle, bir tümör termografi görüntülerinde bir sıcak nokta olarak görünecektir.

 

Amerikan Klinik Termoloji Koleji'ne göre, termografi çeşitli koşulları gösterebilecek değişiklikleri tespit edebilir, örneğin:

 

  • kanser
  • fibrokistik hastalık
  • bir enfeksiyon
  • vasküler hastalık

 

Test, kanserin var olduğunu doğrulayamaz. Sadece daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyabilecek değişiklikler olduğunu gösterebilir.

 

Bununla birlikte, FDA başka bir tarama yöntemi olmadan termografi kullanılmasını önermez.

 

Termografinin mamografiye etkili bir alternatif olmadığını ve meme kanseri taraması veya teşhisi için mamografi yerine kullanılmaması gerektiğini vurguluyorlar.

 

Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak veya kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Ne Beklemelisiniz?

 

Termografik muayene her zaman bir doktor ofisinde veya başka bir sağlık ortamında yapılmalıdır.

 

Termografik görüntüleme, aşağıdakileri içerecektir :

 

  • Kişi kameradan yaklaşık 180-250 cm uzakta duracaktır.
  • Termografik kamera yardımıyla, memeyi sıkıştırmayı içermeyen ağrısız, invaziv olmayan bir teste sahip olacaklar.
  • Prosedür yaklaşık 15 dakika sürecektir.

Uygulayıcı göğüsler arasında net farklılıklar arayacaktır. Bu nedenle, termografi mastektomi veya başka bir meme ameliyatı geçirmiş bir kişi için uygun olmayabilir.

 

FDA notu tür kaplıcalar ve homeopatik kliniklerinde gibi diğer tesisler de termografi hizmetlerini yürütüyoruz söyledi.

 

FDA, bu sağlayıcıların “hastaları termografinin mamografiden alternatif veya daha iyi bir seçenek olduğuna inanarak yanlış yönlendirebilecek yanlış bilgiler” verebileceğinden endişe ediyor.

 

Bu yanlış bilgi, insanların tedavi genellikle en etkili olduğunda meme kanserinin erken evrelerinde doğru tanı almamalarına neden olabilir.

 

Termografiyi tercih eden herkes bir doktordan bir yer önermesini istemeli ve doktorun önerdiği gibi mamografi taramasına katılmalıdır.

 

Termograflar Neyi Tespit Eder?

 

Bir termografi bir yumru tespit etmez. Ancak vücut ve cilt sıcaklığında değişiklikler gösterecektir. Bu da belirli bir alanda artan metabolik aktivitenin veya kan akışının bir işareti olabilir.

 

Bu değişiklikler, kanser hücreleri kendilerini korumaya ve büyümeye çalıştıkça meydana gelir.

 

Eğer sonuç alışılmadık bir şey göstermek, bu mutlaka kanser olmayabilir. Sebep mastitis, iyi huylu bir tümör, fibrokistik meme hastalığı veya başka bir sorun olabilir.

 

Takip Testleri

 

Termografi herhangi bir anormallik tespit ederse, kişi mamogram içerebilecek daha fazla tarama yapmalıdır. Bir mamografi bir yumru olduğunu doğrularsa, doktor ultrason veya MRI taraması ve biyopsi önerebilir.

 

Sadece biyopsi kanserin olup olmadığını doğrulayabilir.


Termografi Yararları

 

Meme kanseri için bir tarama seçeneği olarak, termografi aşağıdaki faydaları sunar:

 

  • Acı verici değil.
  • İnvaziv değil.
  • Radyasyon içermez.

 

Termografi Riskleri

 

Termografinin kendisi bir kişi için herhangi bir fiziksel risk oluşturmuyor gibi görünüyor, ancak başka riskler de olabilir.

 

Hatalı Sonuçlar

 

Bir doktor termografi hakkında tavsiyede bulunabilir.

 

Bir derleme makalesinin yazarları, hem termografinin çok sayıda yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuç ürettiğini hem de duyarlılık tahminlerinin büyük ölçüde değiştiğini belirtmiştir.

 

Genel olarak, termografinin bir teşhis aracı olarak kullanmak için “yeterince duyarlı olmadığı” sonucuna varmışlardır.

 

Yanlış pozitif sonuçlar kaygı ve gereksiz takip prosedürlerine neden olabilir. Mastitis gibi başka bir sorun varsa ortaya çıkabilirler.

 

Yanlış negatif sonuçlar, meme kanserinin mevcut olmadığı izlenimini verebilir. Bu da geç tanı ve daha düşük etkili tedavi şansı ile sonuçlanabilir.

 

FDA bu endişeleri yineliyor.

 

Yanıltıcı Bilgi

 

Termografi sağlayan bazı kuruluşlar, bir kişiye ihtiyaç duydukları bilgilerin tümünü sağlayamayabilir. Bu da potansiyel olarak yanlış bir güvenlik hissi ile sonuçlanabilir.

 

Aslında, kişiyi tüm tablodan haberdar etmedikleri zaman, kişinin sağlığını izledikleri izlenimi verebilirler.

 

Risksiz Değil

 

Bazı insanlar termografinin mamografiden daha iyi olduğunu söylüyor çünkü radyasyona maruz kalmayı önleyen “doğal” bir yöntem.

 

Mamografi tarama kılavuzları, bir kişinin alacağı az miktarda radyasyon riskini, etkili bir şekilde tedavi etmek için çok geç olduğunda meme kanseri bulma riskini dengelemeye çalışır.

 

Sonuç olarak, meme kanseri riski daha yüksek olan insanlar için daha sık tarama yapılmasını önerirler.

 

Mamografi nedir? Mamografi nasıl çekilir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Blog yazıları).


Bilimsel Kanıt Eksikliği

 

Sistematik bir derlemenin yazarları, termografinin meme kanseri için bir tarama yöntemi olarak tek başına veya diğer tarama yöntemleriyle birlikte kullanılmasını destekleyen yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmışlardır.

 

Yazarlar aracı etkili bir şekilde değerlendirmek için yeterli veri bulamamışlardır. Bazı çalışmaların, önyargılı sonuçlara yol açabilecek termografi kullanımını destekleyen endüstrilerden sponsorluk aldığını belirtmişlerdir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sağlık otoriteleri şu anda mamografi taramasının yerine termografi kullanılmasını önermemektedir. Bir kişi termografi geçirirse, doktorlar da mamograma sahip olmalarını ister.

 

Mamografi, meme kanserinin erken belirtilerini taramak için “altın standart” olmaya devam etmektedir. Her zaman doğru olmasa da mamografiyi termografiden daha fazla destekler.

 

Breastcancer.org, araştırmacıların bir gün güvenilir olabilecek yeni termografi türlerini araştırdıklarını belirtiyor.

 

Bununla birlikte, o zamana kadar, etkinliğini desteklemek için bilimsel kanıtlara sahip bir tarama yöntemi seçmek en iyisidir.

 

S: Ailemizdeki bazı kadınların erken yaşta meme kanseri vardı ve hayatta kalmadılar. 18 yaşındaki kızım hakkında endişeliyim. Onun mamografiye başlamasını istemiyorum - sigorta onları kapsayacak olsa bile - ve termografiyi düşünüyordum. Sen ne önerirsin?

 

A: Ailede meme kanseri öyküsü olan herkes BRCA genindeki mutasyonları kontrol etmek için genetik test etmeyi düşünmelidir. Bu da meme kanseri duyarlılığını artırabilir. Sonuçlar, bir doktorun, gözetim ve cerrahi yöntemlerle meme kanseri riskini azaltma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi sağlamasına izin verecektir.

 

Mamografi, ortalama meme kanseri riski olan kadınlar için bir tarama yöntemidir. Termografiyi destekleyen bilimsel kanıtların bulunmaması nedeniyle, uzmanlar bunu ortalama risk altındaki kadınlar için bile bir tarama yöntemi olarak önermemektedir.

 

Cevaplar tıp uzmanlarımızın görüşlerini temsil etmektedir. Tüm içerik kesinlikle bilgilendiricidir ve tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler