Meditasyon Faydaları Nelerdir? Meditasyon Yapmanın 12 Faydası

Meditasyon Faydaları Nelerdir? Meditasyon Yapmanın 12 Faydası
Meditasyon, zihinsel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmek için herkesin yapabileceği bir şeydir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Meditasyon nedir? Meditasyon ne demek? Meditasyon neden yapılır? Rahatlamak ve iyi hissetmek amacıyla birçok insanın meditasyon yaptığını biliyoruz. Ancak temelde meditasyon düşüncelere odaklanıp, yeniden yönlendirmeyi sağlayan bir uygulamadır. Meditasyon o kadar sevilir ve içselleştirilir ki meditasyon sürecindeki konforu artırmak için meditasyon minderi ve meditasyon müziği gibi olgularla insanlar kendilerini şımartırlar. Meditasyon nasıl yapılır? İki türü vardır, biri dikkat dağınıklığından kurtulmayı hedefler, mantra ve ses içerir. Diğeri ise farkındalık sağlar ve bastırılmış duyguların farkına varmanızı sağlar.

 

Meditasyon nedir? Meditasyon ne demek? Meditasyon, zihninizi düşüncelerinize odaklanmak ve yeniden yönlendirmek için eğitmenin alışılmış sürecidir.

 

Meditasyonun popülaritesi, daha fazla insan meditasyonun birçok sağlık yararını keşfettikçe artmaktadır.

 

Kendinizin ve çevrenizin farkındalığını artırmak için meditasyonu kullanabilirsiniz. Çoğu insan bunu stresi azaltmanın ve konsantrasyonu geliştirmenin bir yolu olarak düşünür.

 

İnsanlar aynı zamanda bu uygulamayı olumlu bir ruh hali ve bakış açısı, öz disiplin, sağlıklı uyku düzenleri ve hatta artan ağrı toleransı gibi diğer faydalı alışkanlıklar ve duygular geliştirmek için de kullanırlar.

 

Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir? Meditasyon faydaları nelerdir? Bu makale meditasyonun 12 sağlık yararını gözden geçiriyor.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


1. Stresi Azaltır

 

Stresi azaltmak, insanların meditasyon yapmayı denemelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. 

 

Bir inceleme, meditasyonun stresi azaltma konusundaki itibarını koruduğu sonucuna varmıştır (1).

 

Normalde, zihinsel ve fiziksel stres, stres hormonu kortizol seviyelerinin artmasına neden olur. Bu, sitokin adı verilen iltihaplı kimyasalların salınması gibi stresin birçok zararlı etkisine neden olur.

 

Bu etkiler uykuyu bozabilir, depresyonu, kaygıyı ve kan basıncını artırabilir, yorgunluğa ve bulanık düşünmeye neden olabilir.

 

8 haftalık bir çalışmada, "farkındalık meditasyonu" adı verilen bir meditasyon tarzı, stresin neden olduğu iltihap tepkisini azalttı ( 2 ).

 

Dahası, araştırmalar meditasyonun irritabl bağırsak sendromu, travma sonrası stres bozukluğu ve fibromiyalji gibi stresle ilişkili durumların semptomlarını da iyileştirebileceğini göstermiştir ( 3, 4, 5).

 

Özet: Birçok meditasyon tarzı stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Meditasyon, stresle tetiklenen tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde de semptomları azaltabilir.

Kortizol Seviyenizi Düşürmenin 11 Doğal Yolu konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek stresten uzak kalmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

 

2. Kaygıyı Kontrol Eder

 

Meditasyon yapmak stres seviyelerini azaltabilir, bu da daha az kaygı anlamına gelir.

 

Yaklaşık 1.300 yetişkini içeren bir meta-analiz, meditasyonun kaygıyı azaltabileceğini buldu. Özellikle, bu etki en yüksek düzeyde kaygıya sahip kişilerde daha güçlüydü (6).

 

Ayrıca, bir çalışma, 8 haftalık farkındalık meditasyonunun, genel anksiyete bozukluğu olan kişilerde anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu, olumlu öz ifadeleri artırdığını ve stres tepkiselliğini ve başa çıkmayı iyileştirdiğini buldu (7).

 

Kronik ağrısı olan 47 kişide yapılan bir başka çalışmada, 8 haftalık bir meditasyon programını tamamlamanın 1 yıl boyunca depresyon, anksiyete ve ağrıda gözle görülür iyileşmelere yol açtığı bulundu (8).

 

Dahası, bazı araştırmalar, çeşitli farkındalık ve meditasyon egzersizlerinin kaygı seviyelerini azaltabileceğini öne sürüyor (9).

 

Örneğin, yoganın insanların kaygıyı azaltmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu muhtemelen hem meditasyon uygulamasından hem de fiziksel aktiviteden elde edilen faydalardan kaynaklanmaktadır (10).

 

Meditasyon, işle ilgili kaygıyı kontrol etmeye de yardımcı olabilir. Bir çalışma, 8 hafta boyunca bir farkındalık meditasyonu uygulaması kullanan çalışanların, bir kontrol grubundakilere kıyasla, daha iyi hisler yaşadıklarını, sıkıntı ve iş yükünün azaldığını buldu (11).

 

Özet: Alışılmış meditasyon, kaygıyı azaltmaya ve strese tepki verme ve başa çıkma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.


3. Duygusal Sağlığı Destekler

 

Bazı meditasyon biçimleri, gelişmiş öz imaja ve hayata daha olumlu bir bakış açısına yol açabilir.

 

Örneğin, 3.500'den fazla yetişkine verilen tedavilerin bir incelemesi, farkındalık meditasyonunun depresyon semptomlarını iyileştirdiğini buldu (12).

 

Benzer şekilde, 18 çalışmanın gözden geçirilmesi, meditasyon terapileri alan kişilerin, bir kontrol grubundakilere kıyasla daha az depresyon semptomları yaşadığını gösterdi (13).

 

Başka bir çalışma, bir meditasyon egzersizini tamamlayan kişilerin, bir kontrol grubundakilere kıyasla, olumsuz görüntüleri izlemeye yanıt olarak daha az olumsuz düşünce yaşadıklarını bulmuştur (14).

 

Ayrıca, strese yanıt olarak salınan sitokin adı verilen iltihaplı kimyasallar ruh halini etkileyerek depresyona yol açabilir. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, meditasyonun bu iltihaplı kimyasalların seviyelerini düşürerek depresyonu da azaltabileceğini öne sürüyor (15).

 

Özet: Bazı meditasyon türleri depresyonu iyileştirebilir ve olumsuz düşünceleri azaltabilir. Ayrıca, depresyona katkıda bulunabilecek inflamatuar sitokin seviyelerini de azaltabilir.

 

4. Öz Farkındalığı Geliştirir

 

Bazı meditasyon biçimleri, kendinizle ilgili daha güçlü bir anlayış geliştirmenize, en iyi benliğinize dönüşmenize yardımcı olabilir.

 

Örneğin, kendi kendine sorgulama meditasyonu, açıkça kendinizi ve etrafınızdakilerle nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

Diğer formlar, size zararlı veya kendi kendini engelleyen düşünceleri tanımayı öğretir. Buradaki fikir şudur: Düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazandıkça, onları daha yapıcı kalıplara yönlendirebilirsiniz (16, 17, 18).

 

27 çalışmanın bir incelemesi, tai chi uygulamasının, bir kişinin kendi kapasitesine veya zorlukların üstesinden gelme becerisine olan inancını tanımlamak için kullanılan bir terim olan gelişmiş öz yeterlik ile ilişkili olabileceğini gösterdi (19).

 

Başka bir çalışmada, 2 hafta boyunca bir farkındalık meditasyonu uygulaması kullanan 153 yetişkin, bir kontrol grubundakilere kıyasla daha az yalnızlık hissi ve artan sosyal temas yaşadı (20).

 

Ek olarak, meditasyon deneyimi daha yaratıcı problem çözme becerilerini geliştirebilir (21).

 

Özet: Kendi kendine sorgulama ve ilgili meditasyon tarzları "kendinizi tanımanıza" yardımcı olabilir. Bu, başka olumlu değişiklikler yapmak için bir başlangıç ​​noktası olabilir.


5. Dikkat Süresini Uzatır

 

Odaklanmış dikkat meditasyonu, dikkat süreniz için ağırlık kaldırmak gibidir. Dikkatinizin gücünü ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur.

 

Örneğin, bir çalışma, bir meditasyon yayınını dinleyen kişilerin, bir kontrol grubundakilere kıyasla, bir görevi tamamlarken daha fazla dikkat ve doğruluk yaşadıklarını buldu (22).

 

Benzer bir çalışma, düzenli olarak meditasyon yapan kişilerin görsel bir görevde daha iyi performans gösterdiğini ve herhangi bir meditasyon deneyimi olmayanlara göre daha uzun bir dikkat süresine sahip olduğunu gösterdi (23).

 

Dahası, bir inceleme, meditasyonun beyindeki zihin gezintisine, endişeye ve zayıf ilgiye katkıda bulunan kalıpları tersine çevirebileceği sonucuna varmıştır (24).

 

Her gün kısa bir süre meditasyon yapmak bile size fayda sağlayabilir. Bir çalışma, günde sadece 13 dakika meditasyon yapmanın, 8 hafta sonra dikkati ve hafızayı artırdığını buldu (25).

 

Özet: Çeşitli meditasyon türleri, dikkatinizi yeniden yönlendirme ve sürdürme yeteneğinizi geliştirebilir.

 

6. Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Azaltabilir

 

Dikkat ve düşünce netliğindeki gelişmeler zihninizin genç kalmasına yardımcı olabilir.

 

Kirtan Kriya, düşüncelerinizi odaklamak için bir mantra veya ilahiyi parmakların tekrarlayan hareketiyle birleştiren bir meditasyon yöntemidir. Yaşa bağlı hafıza kaybı olan kişilerde yapılan araştırmalar, nöropsikolojik testlerdeki performansı artırdığını göstermiştir (26).

 

Ayrıca, bir inceleme, birden fazla meditasyon stilinin yaşlı gönüllülerde dikkati, hafızayı ve zihinsel çabukluğu artırabileceğine dair ön kanıtlar buldu (27).

 

Yaşa bağlı normal hafıza kaybıyla savaşmanın yanı sıra meditasyon, demans hastalarında hafızayı en azından kısmen iyileştirebilir. Aynı şekilde demanslı aile üyelerine bakanlarda stresi kontrol etmeye ve başa çıkmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir (28, 29).

 

Özet: Düzenli meditasyon yoluyla elde edebileceğiniz gelişmiş odak, hafızanızı ve zihinsel netliğinizi artırabilir. Bu faydalar, yaşa bağlı hafıza kaybı ve bunama ile mücadeleye yardımcı olabilir.

Zayıflamak için yapılan 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları hafıza sorunlarını da içeren çok çeşitli sıkıntılar olabilir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin hazırlamış olduğu, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

7. Olumlu Duygular Üretebilir

 

Bazı meditasyon türleri özellikle kendinize ve başkalarına karşı olumlu duyguları ve eylemleri artırabilir.

 

Sevgi dolu şefkat meditasyonu olarak da bilinen bir tür meditasyon olan Metta, kendinize karşı nazik düşünceler ve hisler geliştirmekle başlar.

 

Pratik yoluyla, insanlar bu nezaket ve bağışlamayı önce arkadaşlarına, sonra tanıdıklarına ve nihayetinde düşmanlarına genişletmeyi öğrenirler.

 

Bu meditasyon biçimi üzerine yapılan 22 çalışmanın meta-analizi, insanların kendilerine ve başkalarına karşı şefkatini artırma yeteneğini gösterdi (30).

 

Sevgi dolu iyilik meditasyonunu içeren bir programa rastgele atanan 100 yetişkinde yapılan bir çalışma, bu faydaların doza bağlı olduğunu buldu.

 

Başka bir deyişle, insanlar haftalık metta meditasyon pratiğinde ne kadar çok zaman harcarsa, o kadar olumlu duygular yaşadılar ( 31 ).

 

50 üniversite öğrencisiyle yapılan başka bir araştırma, haftada 3 kez metta meditasyon yapmanın olumlu duyguları, kişilerarası etkileşimleri ve 4 hafta sonra başkalarını anlamayı iyileştirdiğini gösterdi (32).

 

Bu faydalar, sevgi dolu şefkat meditasyonu uygulamasıyla da zamanla birikiyor gibi görünmektedir (33).

 

Özet: Metta veya sevgi dolu şefkat meditasyonu, önce kendinize ve sonra başkalarına karşı olumlu duygular geliştirme uygulamasıdır. Metta, başkalarına karşı pozitifliği, empatiyi ve şefkatli davranışı artırır.


8. Bağımlılıklarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Meditasyon yoluyla geliştirebileceğiniz zihinsel disiplin, öz kontrolünüzü ve bağımlılık yapıcı davranışları tetikleyen farkındalığınızı artırarak bağımlılıkları kırmanıza yardımcı olabilir (34).

 

Araştırmalar, meditasyonun insanların dikkatlerini yeniden yönlendirmeyi, duygularını ve dürtülerini yönetmeyi ve arkasındaki nedenleri anlamalarını artırmayı öğrenmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir (35, 36).

 

Alkol kullanım bozukluğu nedeniyle tedavi gören 60 kişide yapılan bir çalışmada, transandantal meditasyon yapmanın, 3 ay sonra daha düşük stres seviyeleri, psikolojik sıkıntı, alkol isteği ve alkol kullanımı ile ilişkili olduğu bulundu (37).

 

Meditasyon ayrıca yiyecek isteklerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. 14 çalışmanın gözden geçirilmesi, farkındalık meditasyonunun katılımcıların duygusal ve aşırı yemeyi azaltmalarına yardımcı olduğunu buldu (38).

 

Özet: Meditasyon zihinsel farkındalığı geliştirir ve istenmeyen dürtüler için tetikleyicileri yönetmenize yardımcı olabilir. Bu, bağımlılıktan kurtulmanıza, sağlıksız beslenmeyi yönetmenize ve diğer istenmeyen alışkanlıkları yeniden yönlendirmenize yardımcı olabilir.

 

9. Uykuyu İyileştirir

 

Nüfusun yaklaşık yarısı bir noktada uykusuzlukla mücadele ediyordur.

 

Bir çalışma, farkındalık temelli meditasyon programlarını karşılaştırdı ve meditasyon yapan kişilerin, ilaçsız kontrol durumuna sahip olanlara kıyasla daha uzun süre uykuda kaldığını ve uykusuzluk şiddetini iyileştirdiğini buldu ( 39 ).

 

Meditasyonda kendinizi geliştirmek genellikle uykusuzluğa neden olan düşünceleri kontrol etmenize veya yönlendirmenize yardımcı olabilir.

 

Ek olarak, vücudunuzu gevşetmenize, gerginliğinizi gidermenize ve kendinizi uykuya dalma olasılığınızın daha yüksek olduğu huzurlu bir duruma sokmanıza yardımcı olabilir.

 

Özet: Çeşitli meditasyon teknikleri, rahatlamanıza ve uykunuzu engelleyebilecek düşünceleri kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bu, uykuya dalma süresini kısaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir.

Uykusuzluk Nedenleri Ve İnsomnia Nedir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek uykusuzluk hakkında merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

 

10. Ağrıyı Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

 

Acı algınız zihin durumunuzla bağlantılıdır ve stresli durumlarda yükselebilir.

 

Bazı araştırmalar, meditasyonu rutininize dahil etmenin ağrıyı kontrol etmek için faydalı olabileceğini öne sürüyor.

 

Örneğin, 38 çalışmanın gözden geçirilmesi, kronik ağrısı olan kişilerde farkındalık meditasyonunun ağrıyı azaltabileceği, yaşam kalitesini artırabileceği ve depresyon belirtilerini azaltabileceği sonucuna varmıştır (40).

 

Yaklaşık 3.500 katılımcıyı kaydeden çalışmaların geniş bir meta-analizi, meditasyonun azalmış ağrı ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır (41).

 

Meditasyon yapanlar ve meditasyon yapmayanlar aynı ağrı nedenlerini tecrübe ettiler, ancak meditasyon yapanlar ağrıyla baş etme konusunda daha büyük bir yetenek gösterdiler ve hatta ağrı hissinde azalma yaşadılar.

 

Özet: Meditasyon beyindeki ağrı algısını azaltabilir. Bu, tıbbi bakımı veya fizik tedaviyi desteklemek için kullanıldığında kronik ağrının tedavisine yardımcı olabilir.


11. Kan Basıncını Düşürebilir

 

Meditasyon ayrıca kalp üzerindeki baskıyı azaltarak fiziksel sağlığı iyileştirebilir.

 

Zamanla, yüksek tansiyon, kalbin kan pompalamak için daha fazla çalışmasını sağlar ve bu da zayıf kalp fonksiyonuna yol açabilir.

 

Yüksek tansiyon ayrıca ateroskleroza veya atardamarların daralmasına neden olarak kalp krizi ve felce yol açabilir.

 

Yaklaşık 1000 katılımcıyı kaydeden 12 çalışmanın meta-analizi, meditasyonun kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu buldu. Bu, yaşlı gönüllüler ve çalışmadan önce daha yüksek tansiyonu olanlar arasında daha etkiliydi (42).

 

Bir inceleme, çeşitli meditasyon türlerinin kan basıncında benzer iyileşmeler sağladığı sonucuna varmıştır (43).

 

Meditasyon yapmak kısmen kalp fonksiyonunu, kan damarı gerginliğini ve stresli durumlarda uyanıklığı artıran "savaş ya da kaç" yanıtını koordine eden sinir sinyallerini gevşeterek kan basıncını kontrol ediyor gibi görünmektedir (44).

 

Özet: Kan basıncı sadece meditasyon sırasında değil, düzenli meditasyon yapan kişilerde zamanla düşer. Bu, kalp ve arterlerdeki gerilimi azaltarak kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

 

12. Her Yerden Erişilebilir

 

İnsanlar, çoğu özel ekipman veya alan gerektirmeyen birçok farklı meditasyon biçimi uygularlar. Günde sadece birkaç dakika pratik yapabilirsiniz.

 

Meditasyon yapmaya başlamak istiyorsanız, bundan ne elde etmek istediğinize bağlı olarak bir meditasyon şekli seçmeyi deneyin.

 

Meditasyon nasıl yapılır? İki ana meditasyon stili vardır:

 

  • Odaklanmış dikkat meditasyonu. Bu tarz, dikkati tek bir nesneye, düşünceye, sese veya görselleştirmeye yoğunlaştırır. Aklınızı dikkat dağınıklığından kurtarmayı vurgular. Meditasyon nefes almaya, mantraya veya sakinleştirici sese odaklanabilir.
  • Açık izleme meditasyonu. Bu tarz, çevrenizin tüm yönlerine, düşünce trenine ve benlik duygusuna dair genişletilmiş farkındalığı teşvik eder. Bastırılmış düşüncelerin, duyguların veya dürtülerin farkına varmayı içerebilir.

 

En çok hangi stilleri sevdiğinizi öğrenmek için çeşitli ücretsiz, rehberli meditasyon egzersizlerine göz atabilirsiniz. Farklı stilleri denemenin ve size uygun olanı bulmanın mükemmel bir yolu araştırmak olacaktır.

 

Normal çalışma ve ev ortamlarınız tutarlı, yalnız başına zaman geçirmenize izin vermiyorsa, bir sınıfa katılmayı düşünün. Bu aynı zamanda destekleyici bir topluluk sağlayarak başarı şansınızı artırabilir.

 

Alternatif olarak, sabahın sessiz saatlerinden yararlanmak için alarmınızı birkaç dakika erken ayarlamayı düşünün. Bu, tutarlı bir alışkanlık geliştirmenize yardımcı olabilir ve güne olumlu bir şekilde başlamanızı sağlar.

 

Özet: Meditasyonu rutininize dahil etmekle ilgileniyorsanız, birkaç farklı stil deneyin ve size uygun olanı kullanmaya başlamak için rehberli alıştırmaları düşünün.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Meditasyon, zihinsel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmek için herkesin yapabileceği bir şeydir.

 

Özel ekipman veya üyelikler olmadan her yerde yapabilirsiniz.

 

Alternatif olarak, meditasyon kursları ve destek grupları yaygın olarak mevcuttur.

 

Her biri farklı güçlü yönlere ve faydalara sahip çok çeşitli stiller de vardır.

 

Hedeflerinize uygun bir tarzı denemek, her gün sadece birkaç dakikanız olsa bile yaşam kalitenizi iyileştirmenin harika bir yoludur.


Bütün bunların dışında internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler