Maydanozun Faydaları Ve Besin Değerleri

Maydanozun Faydaları Ve Besin Değerleri

Antioksidanlar ve A, K ve C vitaminleri gibi besinler bakımından zengin olan maydanoz kan şekeri geliştirebilir ve kalp, böbrek ve kemik sağlığını destekleyebilir.

Maydanoz, maydanoz suyu, maydanoz kürü, maydanoz limon kürü gibi birçok zayıflama kürünün vazgeçilmezidir. Ayrıca birçok tarifte kullanılan maydanozun faydaları hakkında biraz bilgi edinelim. Maydanozun faydaları nelerdir? Maydanoz faydaları, kan şekeri seviyesini düşürür, kalp sağlığına etkilidir, böbrek sağlığını artırır, antibakteriyeldir, kemik sağlığını artırır, karaciğere iyi gelir, bağışıklığı artırır. Maydanoz nasıl saklanır? Maydanoz en sapının altını çıkarın, durulamayın. Bir bardağın yarısını suyla doldurup suyun içine yerleştirin. Her iki günde bir suyu değiştirin ve yapraklar kahverengileşmeye başladığında bu kısımları atın. Maydanoz dolapta nasıl saklanır? Buzdolabında saklarsanız, plastik bir torba ile gevşek şekilde örtmek en iyisidir. 

Maydanoz, Amerikan, Avrupa ve Orta Doğu mutfağında sıklıkla kullanılan popüler bir bitkidir.

Çorba, salata ve balık tarifleri gibi yemeklerin lezzetini artırmak için yaygın olarak kullanılır.

Mutfak kullanımının yanı sıra maydanozun çok besleyici olduğu ve birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir (1 , 2 ).

"Kilo vermek için uyguladığım zayıflama kürlerinden sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel destek alarak zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı, online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Bu makale maydanozu ve bu etkileyici bitkinin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini incelemektedir.

Besin Değerleri

İki çorba kaşığı (8 gram) maydanoz kalorisi (3 ):

 • Kalori: 2
 • A Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI)% 12'si
 • C Vitamini: RDI'nin % 16'sı
 • K Vitamini: RDI'nın % 154'ü

Maydanoz kalorileri düşüktür. Ancak A, K ve C vitaminleri gibi önemli besinler açısından zengindir.

A vitamini, bağışıklık ve göz sağlığınızda önemli bir rol oynayan temel bir besindir. Ayrıca, cildiniz için önemlidir ve akne gibi cilt koşullarını iyileştirebilir (4 , 5 ).

Maydanoz aynı zamanda kemik ve kalp sağlığını destekleyen bir besin maddesi olan K vitamininin harika bir kaynağıdır. Aslında, sadece iki çorba kaşığı (8 gram) maydanoz günde ihtiyacınız olandan daha fazla K vitamini verir.

Kemik ve kalp sağlığındaki rolünün yanı sıra, K vitamini aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olabilecek doğru kan pıhtılaşması için gereklidir (6 , 7 , 8 ).

Ek olarak maydanoz, kalp sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sisteminiz için hayati önem taşıyan bir besin olan C vitamini ile doludur.

C vitamini aynı zamanda serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyan güçlü bir antioksidan görevi görür (9 , 10 ).

Dahası, maydanoz besinleri magnezyum, potasyum, folat, demir ve kalsiyum için iyi bir kaynaktır.

Özet: Maydanoz, A, K ve C vitaminleri gibi birkaç önemli besin içerir. Aynı zamanda mineraller kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum için iyi bir kaynaktır.

Kan Şekerine Faydalı

Diyabetin yanı sıra, sağlıksız bir diyet veya egzersiz eksikliği nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri oluşabilir (11 , 12 ).

Yüksek kan şekeri seviyeleri, yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri de dahil olmak üzere bir grup semptom - insülin direnci, diyabet, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi sağlık komplikasyon riskinizi artırabilir (13 ).

Hayvan çalışmaları maydanozdaki antioksidanların yüksek kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir (14 ).

Örneğin, tip 1 diyabetli sıçanlarda yapılan bir araştırma, maydanoz ekstresi verilenlerin kan şekeri seviyelerinde daha fazla azalma ve pankreas fonksiyonunda kontrol grubuna kıyasla daha fazla azalma olduğunu tespit etti (15 ).

Dengeli bir diyet yapmanın yanı sıra, pişirmenize maydanoz eklemek de sağlıklı kan şekeri seviyesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte maydanozun kan şekeri düzeyindeki etkilerini daha iyi anlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç var.

Özet: Yüksek kan şekeri seviyeleri diyabet veya metabolik sendrom gibi durumlar riskinizi artırabilir. Bazı sıçan çalışmaları maydanozun kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde azalttığını buldu.


Kalp Sağlığına Etkili

Kalp krizi ve felç gibi kalp durumları dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Sağlıksız beslenme, egzersiz eksikliği, sigara kullanımı ve yüksek alkol alımı kalp hastalığına katkıda bulunabilir (16 ).

Maydanoz, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığına yararlı olduğu tespit edilen karotenoid antioksidanlar dahil birçok bitki bileşiği içerir.

Örneğin, karotenoid bakımından zengin diyetlerin kronik enflamasyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini, ayrıca yüksek kan basıncı ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir (17 ).

Dahası, popülasyon çalışmaları karotenoid bakımından yüksek diyetlerin koroner arter hastalığı gibi kalp rahatsızlıkları riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

73.286 hemşirede 12 yıllık bir çalışma diyet karotenoidleri ile koroner arter hastalığı insidansı arasında ters bir ilişki buldu (18 ).

18 yıla kadar takip edilen 13.293 kişide yapılan bir başka büyük çalışmada, karotenoid düzeyleri yüksek olanlarda, karotenoid düzeyi düşük olanlara göre daha düşük kalp hastalığı ölüm oranları olduğu görülmüştür (19 ).

Maydanoz aynı zamanda kalp sağlığınıza fayda sağlayabilecek güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir.

13.421 kişiden oluşan bir çalışmada, C vitamini alımı en yüksek olanların kalp hastalığı riski en düşük olanlara göre anlamlı derecede azalmış olduğu gösterilmiştir (20 ).

Özet: Maydanoz, karotenoid antioksidanlar ve C vitamini içerir - bunların her ikisinin de kalp sağlığına faydası olduğu gösterilmiştir.

Böbrek Sağlığına Faydalı

Böbrekleriniz kanınızı sürekli olarak filtreleyen, atıkları ve fazla suyu gideren önemli organlardır. Bu daha sonra idrarla atılır.

Bazen, idrar konsantre olduğunda, mineral tortuları oluşabilir ve böbrek taşı denilen ağrılı bir duruma neden olabilir (21 ).

Böbrek taşlı sıçanlarda yapılan bir araştırma, maydanozla tedavi edilenlerin idrar kalsiyum ve protein atılımını azalttığı, idrar pH'ı ve idrarı kontrol grubuna göre azalttığını buldu (22 ).

Maydanozun ayrıca flavonoidler, karotenoidler ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanları nedeniyle anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Ek olarak, maydanoz, böbrek hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürerek böbreklerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Maydanoz, kan damarlarını genişleten, kan akışını iyileştiren ve yüksek tansiyonu düşüren nitrat bakımından yüksektir. Araştırmalar, maydanoz gibi nitrat bakımından zengin gıdaların sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (23 , 24 ).

Maydanozun anti-enflamatuar özellikleri, idrar pH'sini düzenleme ve kan basıncını düşürme kabiliyeti ile birlikte, böbreklerinizi sağlıklı tutmanıza ve böbrek taşı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (25 ).

Maydanozun oksalatlarda nispeten yüksek olduğunu unutmayın - böbrek taşı riskini artırabilir.

Yine de sağlık uzmanları, sadece idrarda aşırı oksalat atılımı ile karakterize hiperoksalüri hastalarının diyet oksalat alımlarını sınırlamalarını önermektedir (26 ).

Özet: Maydanoz, iltihapla mücadele ederek ve yüksek tansiyonu ve böbrek taşı riskini azaltarak böbreklerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Diğer Potansiyel Faydalar

Maydanoz sağlığınızı aşağıdaki şekillerde de iyileştirebilir:

 • Antibakteriyel özellikler. Maydanoz, antioakteriyel etkileri olan ve Staphylococcus aureus gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerle savaşan, apiol ve miristisin dahil olmak üzere esansiyel yağlar içerir (2 ).
 • Kemik sağlığına yarar sağlayabilir. Maydanoz, K vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin - hepsi kemik sağlığı için gerekli (27 ).
 • Bağışıklık artırabilir. Araştırmalar maydanozda bir antioksidan olan apigenin iltihabı azaltarak ve hücresel hasarı önleyerek bağışıklık fonksiyonunu düzenlediğini göstermektedir (28 ).
 • Karaciğer sağlığını artırabilir. Diyabetli sıçanlarda yapılan çalışmalar maydanoz ekstraktının karaciğer hasarını önleyebileceğini, karaciğer fonksiyonunu artırabileceğini ve antioksidan seviyelerini artırabileceğini buldu (29 ).

Özet: Maydanoz antibakteriyel özelliklere sahiptir ve kemik sağlığını desteklemeye, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Diyetinize Eklemesi Kolay

Maydanoz, birçok yemeğe eklenmesi kolay olan çok yönlü bir bitkidir.

Diyetinize maydanoz eklemenin bazı yolları:

 • Makarna veya çorbalarda garnitür olarak kullanın.
 • Doğrayın ve salatalara ekleyin.
 • Fırında yumurtalarda veya frittatalarda kullanılır.
 • Çam fıstığı, zeytinyağı, parmesan peyniri ve taze maydanoz ile pesto yapın.
 • Bir besin maddesi ve lezzet arttırması için smoothiese ekleyin.
 • Ev yapımı pizzada kullanın.
 • Ev yapımı ekmeğe ekleyin.
 • Ev yapımı meyve sularında kullanın.
 • Çorbalara ve güveçlere lezzet katın.
 • Marine ve soslara katılır.
 • Balık, kümes hayvanları ve et yemeklerini tatlandırmak için kullanın.

Özet: Maydanoz, fırında yumurtalarda , soslar, meyve suları veya garnitür gibi birçok yolla kullanılabilecek çok yönlü bir bitkidir.

Maydanoz Nasıl Saklanır?

Taze maydanozu en iyi şekilde saklamak için önce sapın altını çıkarmanız gerekir. Durulamayın.

Bir bardağı veya kavanozun yarısını suyla doldurun ve gövde uçlarını suyun içine yerleştirin. Bitkiyi buzdolabında saklarsanız, plastik bir torba ile gevşek şekilde örtmek en iyisidir. Aksi takdirde maydanoz oda sıcaklığında tutulabilir.

Her iki günde bir suyu değiştirin ve yapraklar kahverengileşmeye başladığında bitkileri atın. Bu şekilde, otunuz iki hafta kadar taze kalabilir.

Kuru maydanoz hava geçirmez bir kapta serin ve karanlık bir ortamda altı ay ila bir yıl kadar bozulmadan kalabilir( 30 ).

Özet: Taze maydanoz buzdolabında veya oda sıcaklığında saklanabilir ve iki haftaya kadar dayanabilir. Kuru maydanoz, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilirse bir yıla kadar sürebilir.

Uzun Lafın Kısası

Antioksidanlar ve A, K ve C vitaminleri gibi besinler bakımından zengin olan maydanoz kan şekeri geliştirebilir ve kalp, böbrek ve kemik sağlığını destekleyebilir.

Dahası, bu bitki birçok lezzetli yemeğe kolayca eklenebilir. Maydanoz iki hafta kadar taze kalır, oysa kurutulmuş maydanoz bir yıl kadar sürebilir.

Diyetinize maydanoz eklemek, sağlığınıza faydalıdır, en sevdiğiniz tariflere lezzet katar.


"Kilo vermek için uyguladığım zayıflama kürlerinden sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel destek alarak zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı, online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın