Maydanozun Etkileyici Faydaları

Maydanozun Etkileyici Faydaları
Maydanoz, konsantre bir besin kaynağı sağlayan çok yönlü bir bitkidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Maydanoz, Akdeniz'e özgü çiçekli bir bitkidir. En yaygın iki tür Fransız kıvırcık yaprak ve İtalyan düz yapraktır.

 

Yıllar boyunca, maydanoz yüksek tansiyon, alerji ve enflamatuar hastalıklar gibi durumları tedavi etmek için kullanılmıştır (1 ).

 

Bugün, taze bir mutfak bitkisi veya kuru baharat olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Parlak yeşil renktedir ve birçok tarifle iyi eşleşen hafif, acı bir tada sahiptir.

 

Genellikle en güçlü hastalıklarla mücadele bitkilerinden biri olarak etiketlenen maydanoz, büyük besin değeri sağlar ve birçok potansiyel sağlık yararı sunar (2 ).

 

İşte 8 etkileyici sağlık faydası ve maydanoz kullanımı.

 

1. Birçok Önemli Besin Değerleri İçerir

 

Maydanoz, insanlardan şüphelendiğinden çok daha fazla besin sunar.

 

1/2 bardak (30 gram) taze, kıyılmış maydanoz (3 ):

 

 • Kalori: 11 kalori
 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Lif: 1 gram
 • A Vitamini: Referans Günlük Alımın % 108'i (RDI)
 • C Vitamini: RDI'nın % 53'ü
 • K Vitamini: RDI'nın % 547'si
 • Folat: RDI'nin % 11'i
 • Potasyum: RDI'nın % 4'ü

 

Bitki, kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan birçok vitamin, özellikle K vitamini bakımından zengindir (4 ).

 

Maydanoz ayrıca büyük bir A ve C vitamini kaynağıdır - antioksidan özelliklere sahip önemli besinlerdir (5 ).

 

Ek olarak, kalorisi çok düşüktür, ancak lezzetle doludur, bu da birçok tarif için harika bir düşük kalorili bileşen yapar.

 

Özet: Maydanoz, düşük kalorili, besin açısından yoğun bir bitkidir. Özellikle K, A ve C vitaminleri bakımından zengindir.

 

2. Antioksidan Bakımından Zengindir

 


Maydanoz, sağlığınıza fayda sağlayabilecek birçok güçlü antioksidan içerir.

 

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerden hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuz, optimum sağlığı korumak için sağlıklı bir antioksidan dengesi ve serbest radikal gerektirir ( 6 ).

 

Maydanozdaki ana antioksidanlar (7 , 8 , 9 ):

 

 • flavonoidler
 • karotenoidler
 • C vitamini

 

Kokulu bitki özellikle flavonoidler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı bakımından zengindir. İki ana flavonoid, mirisetin ve apigenin içerir.

 

Çalışmalar flavonoid açısından zengin diyetlerin kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere durum riskinizi azaltabileceğini göstermektedir (10 , 11 , 12 ).

 

Ayrıca, beta karoten ve lutein, karotenoidler olarak bilinen iki antioksidandır. Birçok çalışma, daha yüksek karotenoid alımını akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı hastalık riskini azaltmakla ilişkili bulmuştur (13 ).

 

C vitamini ayrıca güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Bağışıklık sağlığını desteklemede ve kronik hastalıklara karşı korunmada önemli bir rol oynar (14 ).

 

İlginç bir şekilde, kurutulmuş maydanoz antioksidanlarda taze dallardan daha yüksek olabilir. Aslında bir çalışma, kurutulmuş bitkinin taze muadilinden 17 kat daha fazla antioksidan içeriğine sahip olduğunu buldu (7 ).

 

Özet: Maydanoz, hücre hasarını önlemeye ve bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek birçok güçlü antioksidan içerir.

 

3. Kemik Sağlığını Destekler

 

Kemiklerinizin sağlıklı ve güçlü kalması için çeşitli miktarlarda belirli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.

 

Maydanoz, kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini ile doludur. 1/2 bardak (30 gram) etkileyici bir şekilde RDI'nin % 547'sini sağlar ( 3 ).

 

K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapı hücrelerini destekleyerek daha güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca kemik mineral yoğunluğunu artıran bazı proteinleri aktive eder - kemiklerinizde bulunan mineral miktarının bir ölçüsüdür (15 ).

 

Kemik yoğunluğu önemlidir, çünkü daha düşük bir kemik mineral yoğunluğu, özellikle yaşlı erişkinlerde artan kırık riski ile ilişkilidir (16 ).

 

Bazı çalışmalar, K vitamini açısından zengin gıdalar yemenin kırık riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma, daha yüksek K vitamini alımının % 22 daha düşük kırık riski ile ilişkili olduğunu buldu (17 , 18 ).

 

Tipik K vitamini alımı, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve kırık riskini azaltmak için gereken seviyelerin altında olabilir. Bu nedenle, maydanoz gibi yiyecekleri yemek kemik sağlığına fayda sağlayabilir (19 ).

 

Özet: Maydanoz, optimum kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini bakımından zengindir. Bu besin maddesinde yüksek gıdalar yemek, kırık riskinin azalması ve kemik mineral yoğunluğunun artması ile bağlantılıdır.

 

4. Kanserle Mücadele Maddeleri İçerir

 

Maydanoz, antikanser etkilerine sahip olabilen bitki bileşikleri içerir.

 

Oksidatif stres - antioksidan ve serbest radikal seviyelerindeki dengesizlik ile karakterize edilen bir durum - kanser de dahil olmak üzere bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir (7 , 20 ).

 

Maydanoz, özellikle vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltan ve belirli kanser riskinizi azaltabilen flavonoid antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir.

 

Örneğin, yüksek miktarda flavonoid alımı, kolon kanseri riskini % 30'a kadar azaltabilir (21 ).

 

Ek olarak, maydanozdaki bazı flavonoidlerin alt grupları - mirisetin ve apigenin gibi - tüp ve hayvan çalışmalarında antikanser aktivitesi göstermiştir (22 , 23 ).

 

Ayrıca, C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek de kanser riskinizi azaltabilir. 1/2 su bardağı (30 gram) maydanoz, bu besin maddesi için % 53 RDI sağlar.

 

Bir çalışma, C vitamini miktarını günde 100 mg arttırmanın, genel kanser riskini % 7 azalttığını buldu. Ayrıca, diyetteki C vitamini miktarını günde 150 mg arttırmak, prostat kanseri riskini % 21'e kadar düşürebilir (24 , 25 )

 

Özet: Maydanoz, flavonoidler ve C vitamini gibi kanserle mücadele faydaları sağlayabilecek çeşitli antioksidanlar içerir.

 

5. Gözlerinizi Koruyan Besin Değerleri Açısından Zengin

 

Lutein, beta karoten ve zeaksantin maydanozda gözlerinizi korumaya ve sağlıklı görmeyi teşvik etmeye yardımcı olan üç karotenoiddir. Karotenoidler, güçlü antioksidan aktiviteye sahip bitkilerde bulunan pigmentlerdir (26 , 27 ).

 

Lutein ve zeaksantin, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD), tedavi edilemez bir göz hastalığı ve dünya çapında körlüğün önde gelen nedenini önleyebilir.

 

Aslında, lutein ve zeaksantin açısından zengin yiyecekler yemek, geç AMD riskinizi % 26'ya kadar azaltabilir (28 , 29 , 30 ).

 

Beta karoten, göz sağlığını destekleyen bir başka karotenoiddir. Bu karotenoid vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülebilir (31 ).

 

Beta karotenin bu dönüşümü, maydanozun neden A vitamini açısından çok zengin olduğunu açıklıyor. 1/2 fincan (30 gram) taze doğranmış yaprak, bu vitamin için RDI'nın % 108'ini sağlar ( 3 ).

 

A vitamini göz sağlığı için gereklidir, çünkü gözünüzün en dış tabakası olan korneayı ve konjonktivaları korur - gözünüzün önünü ve göz kapaklarınızın içini kaplayan ince zar (32 ).

 

Özet: Maydanoz, göz sağlığını koruyan ve AMD gibi yaşa bağlı bazı göz koşulları riskinizi azaltabilecek bitki bileşikleri olan lutein, zeaksantin ve beta karoten içerir.

 

6. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

 

Maydanoz, kalp sağlığını iyileştirebilecek besleyici yoğun bir bitkidir. Örneğin, B vitamini folatının iyi bir kaynağıdır - 1/2 fincan (30 gram) RDI'nın % 11'ini sağlar (3 ).

 

Yüksek diyet folat alımı, bazı popülasyonlarda kalp hastalığı riskini azaltabilir. 58.000'den fazla kişide yapılan büyük bir araştırma, en yüksek folat alımının % 38 azalmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (33 ).

 

Tersine, düşük folat alımı kalp hastalığı riskinizi artırabilir. 1.980 erkekte yapılan bir çalışma, bu besini en düşük alımı olanlarda kalp hastalığı riskinde % 55'lik bir artış gözlemledi (34 ).

 

Bazı uzmanlar, amino asit homosistein seviyelerini düşürerek folatın kalp sağlığına fayda sağladığını varsaymaktadır. Yüksek homosistein seviyeleri, bazı çalışmalarda daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Homosistein, arterlerinizin yapısını ve işlevini değiştirerek kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, bu amino asit ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı hala tartışmalıdır (35 , 36 ).

 

Özet: Maydanoz, kalbinizi koruyan ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bir B vitamini olan folat açısından zengindir.

 

7. Maydanoz Özü Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

 

Maydanoz, bir ekstrakt olarak kullanıldığında antibakteriyel faydalara sahip olabilir.

 

Örneğin, bir çalışma, ekstraktın maya, küfler ve S. aureus olarak bilinen yaygın, enfeksiyona neden olan bakterilere karşı önemli antibakteriyel aktivite gösterdiğini gösterdi (37 , 38 ).

 

Ekstrakt aynı zamanda gıdalarda bakteri üremesini de önleyebilir. Başka bir test tüpü çalışması, her ikisi de gıda zehirlenmesine neden olduğu bilinen Listeria ve Salmonella gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerin büyümesini engellediğini buldu (39 , 40 , 41 ).

 

Ekstrakt, test tüpü çalışmalarında antibakteriyel potansiyel gösterse de, bu faydalar henüz insanlarda araştırılmamıştır.

 

Özet: Maydanoz ekstraktının test tüpü çalışmalarında antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

8. Diyete Eklemek Kolay

 


Maydanoz son derece çok yönlü ve ucuz bir lezzet seçeneğidir.

 

Kurutulmuş versiyonunu çeşitli tariflerde bir bileşen olarak kullanabilirsiniz. Çorba, güveç ve domates soslarının lezzetini artırabilir. Ayrıca, İtalyan esintili tariflerde genellikle diğer otlar ile birleştirilir.

 

Taze maydanoz, ev yapımı salata sosları, marinatlar ve deniz ürünleri tariflerine de harika bir ektir. Birçok kişi, pişirme gerektirmeyen veya pişirme süresinin sonunda bitki eklenen tariflerde taze dallar kullanır.

 

İşte diyetinize maydanoz eklemenin birkaç yolu daha:

 

 • Taze yaprakları ev yapımı bir chimichurri sosuna karıştırın.
 • İnce doğranmış yaprakları salata soslarına karıştırın.
 • Taze veya kurutulmuş yaprakları bir somon tabağının üstüne serpin.
 • Sapları ince doğrayın ve ekstra bir lezzet için patates salatasına ekleyin.
 • Ev yapımı domates sosuna ekleyin.

 

İlginçtir ki, bitki doğal bir nefes tazeleyici olarak görev yapabilir, böylece ev yapımı domates sosunuzu yaparken bir filiz çiğneyebilirsiniz (42 ).

 

Taze maydanozun ömrünü uzatmak için, demeti nemli bir kağıt havluya sarın ve buzdolabındaki kapalı bir kapta saklayın.

 

Özet: Maydanoz kuru baharat veya taze ot olarak kullanılabilir. Kurutulmuş olanlar genellikle çorba ve makarna gibi sıcak yemeklere eklenirken, taze bitki salatalara ve soslara mükemmel bir ektir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Maydanoz, konsantre bir besin kaynağı sağlayan çok yönlü bir bitkidir. Özellikle A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

 

Maydanozdaki vitaminler ve faydalı bitki bileşikleri kemik sağlığını iyileştirebilir, kronik hastalıklara karşı koruyabilir ve antioksidan faydalar sağlayabilir.

 

Kurutulmuş veya taze yaprakları çorbalara, salatalara, marinatlara ve soslara ekleyerek diyetinize kolayca dahil edebilirsiniz.

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler