Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Kanıtlanmış 7 Faydası

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Kanıtlanmış 7 Faydası

Matcha çayı nedir? Matcha çayı ne işe yarar? Matcha çayı nasıl kullanılır? Matcha çayı zayıflatır mı? Matcha çayı, yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Ancak bütün yapraktan yapıldığı için, daha konsantre bir miktarda antioksidan ve faydalı bitki bileşikleri içinde bulunur.

Matcha çayı nedir? Kamelya sinesis bitkisinden elde edilen çay yaprakları ile hazırlanır. Kafein oranı yeşil çaydan daha yüksektir.  Matcha çayı nasıl kullanılır? Matcha çayı nasıl yapılır? 1-2 çay kaşığı matcha tozunu 59 ml sıcak suya ekleyip karıştırın. Kıvamı hafifletmek istiyorsanız matcha tozunu azaltırken, su seviyesini  artırabilirsiniz. Matcha çayı kullananlar ayrıca puding ve smoothie de hazırlamışlardır. Matcha çayı ne ise yarar? Matcha çayı faydaları stresi azaltmaktan, kalbi korumaya, kanseri önlemekten, kilo vermeye yardımcı olmasına kadar çok çeşitlidir.

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. (Hadi Zayıfla!).

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları, Matcha Çayı Faydaları Nelerdir? Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Matcha çayının popülaritesi son zamanlarda arttı. Kafelerden eczanelere kadar pek çok yerde farklı varyasyonları ile karşımıza çıkıyor.

Aynı yeşil çay gibi matcha da Kamelya sinensis bitkisinden gelir. Ancak farklı şekilde yetiştirilir ve benzersiz bir besin profiline sahiptir.

Çiftçiler fazla güneş ışığından kaçınmak için hasattan 20-30 gün önce çay bitkilerini toplayarak matcha yetiştirirler. Bu klorofil üretimini ve amino asit içeriğini arttırır ve bitkiye daha koyu yeşil bir renk verir.

Çay yaprakları toplandıktan sonra saplar ve damarlar çıkarılır, yapraklar ince bir toz halinde öğütülür. Bu toz matchadır.

Matcha, çay yaprağının tamamındaki besinleri içerir. Bu yeşil çaylarda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanır.

Matcha ve bileşenlerinin karaciğerin korunmasına, kalp sağlığının düzenlemesine ve hatta kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli yararları olduğu kanıtlandı.

İşte matcha çayının faydaları.

1. Matcha Çayı Antioksidanlar Açısından Yüksek

Matcha, çaydaki doğal antioksidanlar olarak işlev gören bir bitki bileşiği sınıfı olan kateşinler bakımından zengindir.

Antioksidanlar sağlıklı hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek bileşikler olan zararlı hücrelerin dengelenmesine yardımcı olur.

Çay yapmak için sıcak suya matcha tozu eklediğinizde bu çay yaprağında bulunan bütün besinleri içerir. Bu normal çaydan daha fazla kateşin ve antioksidan içerir.

Aslında bir düşünceye göre matchadaki bazı kateşinlerin sayısı diğer yeşil çay türlerinden 137 kata kadar daha yüksektir ( 1 ).

Bir çalışma farelere matcha vermenin zararlı hücrelerin neden olduğu zararı azalttığını ve antioksidan aktivitesini arttırdığını göstermiştir ( 2 ).

Diyetinize matcha dahil etmek, antioksidan alımınızı artırabilir. Bu da hücre hasarını önlemeye yardımcı olur ve hatta birkaç kronik hastalık riskini azaltır ( 3 ).

Özet: Matcha, hücre hasarını azaltabilen ve kronik hastalığı önleyebilen bir miktarda antioksidan içerir.

2. Matcha Çayı Karaciğeri Korur

Karaciğer sağlığı için hayati öneme sahiptir. Toksinlerin atılmasında, ilaçların metabolize edilmesinde ve besinlerin işlenmesinde merkezi bir rol oynar.

Bazı çalışmalar matchanın karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

Bir çalışmada 16 hafta boyunca diyabetik farelere matcha verildi ve hem böbreklere hem de karaciğere zarar gelmesinin önlenmesine yardımcı olduğu bulundu ( 4 ).

Başka bir çalışmada 90 gün boyunca alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan 80 kişiye plasebo ya da 500 mg yeşil çay ekstresi verildi.

12 hafta sonra yeşil çay ekstresi karaciğer enzimi seviyelerini önemli ölçüde azalttı. Bu enzimlerin yüksek seviyeleri karaciğer hastalığının bir belirtisidir ( 5 ).

Ayrıca yapılan 15 çalışmanın analizi yeşil çay içmenin karaciğer hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur ( 6 ).

Matchanın genel popülasyon üzerindeki etkilerini incelemek için daha fazla araştırma yapılmalıdır. Çünkü bu araştırmaların çoğu yeşil çay ekstraktının hayvanlar üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalardır.

Özet: Bazı çalışmalar matchanın karaciğer hasarını önleyebileceğini ve karaciğer hastalığı riskini azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, genel popülasyondaki insanlar üzerindeki etkilerin araştırılması için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.


3. Matcha Çayı Beyin Fonksiyonunu Artırır

Bazı araştırmalar matchadaki birçok bileşenin beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

23 kişi ile yapılan bir çalışmada insanların beyin performansını ölçmek için tasarlanmış bir dizi test yapıldı. Bazı katılımcılar ymatcha çayı kullanırken bazı katılımcılar ise plasebo çayı tüketmiştir.

Araştırmacılar matchanın plaseboya kıyasla dikkat tepki süresi ve bellekte gelişmelere neden olduğunu bulmuşlardır ( 7 ).

Başka bir küçük çalışma iki ay boyunca günde 2 gram yeşil çay tozu tüketmenin yaşlılarda beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir ( 8 ).

Ek olarak, matchanın yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) kafein içeren yeşil çaydan daha fazla miktarda kafein içerir.

Çok sayıda çalışma kafein tüketenlerin beyin fonksiyonlarında gelişme olduğunu kaydetti. Örneğin daha hızlı reaksiyon süreleri, daha fazla dikkat ve daha iyi hafıza belirtileri olduğunu gösterdi ( 9 , 10, 11 ).

Matcha ayrıca kafein tüketimini takip edebilecek enerji seviyelerinde çarpmayı önlemeye yardımcı olan L-theanine adlı bir bileşik içerir ( 12 ).

L-theaninin de beyindeki alfa dalga aktivitesini arttırdığı bu da gevşemeye ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur( 13 ).

Özet: Matchanın dikkat, hafıza ve tepki süresini iyileştirdiği bulunmuştur. Ayrıca beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerini iyileştirebilen kafein ve L-theanine içerir.

4. Matcha Çayı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur


Hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucu matchanın kanseri önleyen yararlı bileşimlerle dolu olduğunu bulunmuştur.

Bir çalışmada yeşil çay ekstresi farelerde tümör boyutunu küçültüp meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı ( 14 ).

Matchada özellikle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir kateşin türü olan EGCG yüksektir.

Bir deney de matchadaki EGCG'nin prostat kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu buldu (15 ).

Başka bir deney, EGCG'nin cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı etkili olduğunu göstermiştir ( 16 , 17 , 18 ).

Bunların matchada bulunan belirli bileşiklere bakarak hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalar olduğunu unutmayın. Bu sonuçların insanlara nasıl çevrileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Özet: Hayvan çalışmaları, matchadaki bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir.

5. Matcha Çayı Kalbinizi Korur

Kalp hastalığı 35 yaşın üzerindeki kişilerde tahmin edilen ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturan dünya çapında ölümün önde gelen sebeplerinden biridir ( 19 ).

Bazı araştırmalar matchaya benzer bir besin profiline sahip olan yeşil çayı içmenin kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yeşil çayın toplam LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerini ve ayrıca trigliseritleri azalttığı gösterilmiştir ( 20 , 21 ).

Aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilen bir diğer faktör olan LDL kolesterolün oksidasyonunun önlenmesine de yardımcı olabilir ( 22 ).

Gözlemsel çalışmalar da yeşil çay içmenin kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermiştir ( 23 , 24 ).

Çok yönlü bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirildiğinde, matcha içmek kalbinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Özet: Çalışmalar yeşil çayın ve matchanın çeşitli kalp hastalığı faktörlerini azaltabildiğini göstermektedir.

6. Matcha Çayı Zayıflatır Mı? Matcha Çayı Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Herhangi bir kilo verme diyetine baktığınızda diyet içinde  "yeşil çay ekstresi" ni görme ihtimaliniz çok yüksektir.

Yeşil çay kilo kaybını arttırma kabiliyeti ile bilinir. Aslında, çalışmalar enerji tüketimini ve yağ yakımını arttırmak için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Küçük bir çalışma orta derecede egzersiz sırasında yeşil çay ekstresi almanın, yağ yakımını % 17 arttırdığını göstermiştir ( 25 ).

14 kişide yapılan bir başka çalışma yeşil çay ekstresi içeren bir diyet yapmanın plaseboya kıyasla 24 saatlik enerji harcamasını önemli ölçüde arttırdığını tespit etti ( 26 ).

11 çalışmanın sonucun yeşil çayın vücut ağırlığını azalttığını ve kilo kaybını korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir ( 27 ).

Bu çalışmaların çoğu yeşil çay ekstraktına odaklanmış olsa da matcha aynı bitkiden geliyor ve aynı etkiye sahip olması gerekiyor.

Özet: Bazı çalışmalar yeşil çay ekstraktının kilo kaybına yardımcı olabilecek metabolizmayı ve yağ yakmayı arttırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

7. Matcha Çayı Nasıl Yapılır? Hazırlamak Çok Kolay


Matchadan yararlanmak basittir ve lezzetlidir.

Bardağınıza 1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozu ve 59 ml sıcak su ekleyip ardından bir bambu çırpıcıyla karıştırarak geleneksel matcha çayı yapabilirsiniz. 

Tercih edilen kıvama bağlı olarak matcha tozunun suya oranını da ayarlayabilirsiniz.

Daha hafif bir çay için tozu yarım çay kaşığı (1 gram) kadar azaltın ve 89–118 ml sıcak suyla karıştırın.

Daha konsantre bir versiyon tercih ediyorsanız 2 çay kaşığı (4 gram) tozu sadece 30 ml su ile birleştirin.

Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, en sevdiğiniz tariflerin besin içeriğini artırmak için mat latte, puding veya protein içeren smoothieler hazırlayabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi ölçülülük önemlidir. Matcha çok sağlıklı olsa da her zaman yararlı olmayabilir.

Hatta günde altı bardak yeşil çay içen bazı kişilerde karaciğer sorunları oluşmuştur. Bu, yeşil çaydan daha yoğun olduğu için yaklaşık iki bardak matcha çayı içmek anlamına gelir ( 28 ).

Matcha içmek ayrıca çay bitkilerinin yetiştirildiği toprakta bulunan pestisitler, kimyasallar ve hatta arsenik gibi bakterilere maruz kalma olasılığınızı artırabilir ( 29 , 30 ).

Günde bir veya iki bardak tüketmek en verimli olanıdır. Herhangi bir yan etki riski olmadan matchanın birçok sağlık yararından yararlanmak için sertifikalı ürünler aramak gerekir.

Özet: Matcha hazırlamanın birçok yolu vardır, böylece en sevdiğiniz birini seçebilirsiniz. Aynı zamanda, çeşitli tariflere dahil edilebilir.

Uzun Lafın Kısası

Matcha, yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Ancak bütün yapraktan yapıldığı için, daha konsantre bir miktarda antioksidan ve faydalı bitki bileşikleri içinde bulunur.

Çalışmalar, matcha ve bileşenleri ile ilişkili olarak kilo kaybının arttırılmasından kalp hastalığı riskinin azaltılmasına kadar değişen çeşitli sağlık yararları olduğunu ortaya koymuştur.

Hepsinden iyisi çayı hazırlamak basittir. Böylece onu diyetinize zahmetsizce dahil edebilir ve gününüze ekstra bir lezzet patlaması verebilirsiniz.

Sadece matcha çayı tüketerek bütün sağlık yararlarından faydalanmayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeninize matcha ekleyerek daha zayıf ve sağlıklı bir bedene ulaşmayı hedefleyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alın. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın