Maske Takmak Gripten Korur Mu?

Maske Takmak Gripten Korur Mu?

Grip söz konusu olduğunda, hala kendinizi bu bulaşıcı virüsten korumak için en iyi yöntemdir. Bir yüz maskesi hastalanmaya karşı ek koruma sağlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri 2009 yılında domuz gribi salgını yaşadığında, herkes enfeksiyonun yayılmasını nasıl azaltacağından bahsediyordu. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre (CDC), aşıların kullanılabilirliği o yıl sınırlıydı çünkü üreticiler yıllık aşıyı üretmeye başlayana kadar virüs tanımlanmadı.

Sağlık kuruluşları, insanlara ılık su ve sabunla düzenli el yıkamanın önemini hatırlattı. Grip gelişen kişilere, virüsü başkalarına yaymaktan kaçınmak için evde kalmaları tavsiye edildi. Sonra, bazı insanlar daha önce görmediğimiz bir şey yapmaya başladı: cerrahi maskeler takmak. Yüz maskelerinin gribin yayılmasını gerçekten engelleyip engelleyemeyeceği ve hangi maskelerin en etkili olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çalışmalar Maskelerin Yardımcı Olabileceklerini Gösteriyor

Bilim adamları uzun yıllar boyunca maske takmanın virüslerin yayılmasını önlemede etkili olup olmadığından emin değildi. Bununla birlikte, son çalışmalar yardımcı olabileceklerini göstermektedir.

İlk olarak, Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan 2008 tarihli bir çalışma, doğru kullanıldığında, maskelerin viral enfeksiyonların yayılmasını önlemede oldukça etkili olduğu sonucuna varmıştır. Maskeleri doğru şekilde kullanan grip benzeri hastalıkları olan çocukların aile bireylerine hastalık tanısı konma olasılığı % 80 daha azdı. Şaşırtıcı bir şekilde, kullanılan maske türleri arasındaki fark önemsizdi.

Annals of Internal Medicine'de yayınlanan bir başka çalışmada da  benzer sonuçlar bildirilmiştir. Araştırmacılar grip olan 400 kişiye baktı. Aile üyelerinin, ellerini sık sık yıkadıklarında ve cerrahi maske taktıklarında grip olma riskini % 70 oranında azalttığını tespit ettiler.

Diğer çalışmalar hane halkı dışında da ümit verici sonuçlar buldu. Örneğin, böyle bir çalışma, Michigan Üniversitesi 1000'den fazla öğrenci yurdunda yapıldı. Öğrenciyi gruplara atadılar: maske takanlar, maske takanlar ve el hijyeni uygulayanlar ve hiçbirini yapmayanlar. Sonuçlar, maske takan ve iyi el yıkama uygulayanların, grip benzeri hastalık risklerini % 75 gibi şaşırtıcı bir şekilde azalttığını göstermiştir.

Yine de, çalışma sadece maske kullanımı için semptomlarda bir azalma bulamadı. Bu bulgu, maske kullanımının her zaman düzenli el yıkama ile eşleştirilmesi gerektiğini göstermektedir.

Farklı Maske Türleri

Enfeksiyonlara karşı korunmak için maske takmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken iki tür vardır.

Yüz Maskeleri

Yüz maskeleri, tıbbi cihazlar olarak kullanılmak üzere ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan oldukça gevşek, tek kullanımlık maskelerdir. Doktorlar, diş hekimleri ve hemşireler hastaları tedavi ederken sıklıkla kullanırlar. Bu maskeler, virüs içerebilecek büyük vücut sıvılarının damlacıkların burun ve ağızdan kaçmasını önler. Yüz maskeleri ayrıca hapşırma ve öksürük gibi başkalarının sıçramasına ve spreylerine karşı korur. Dezavantajı, bu maskelerin küçük, havadaki kirleticilerin solunmasını engellememesidir.

Maskeler

N95 solunum maskeleri olarak da adlandırılan maskeler, kullanıcıyı havadaki virüs içerebilecek küçük parçacıklardan korumak için tasarlanmıştır. CDC ve Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından onaylanmıştır. Adı, havadaki partiküllerin yüzde 95'ini filtreleyebileceklerinden geliyor. N95 maskeleri ayrıca potansiyel olarak toksik maddelerin boyanması veya işlenmesi sırasında da kullanılır.

Solunum maskeleri yüzünüze uyacak şekilde seçilir. Hiçbir boşlukta havadaki virüs bulunmasına izin vermeyecek şekilde mükemmel bir sızdırmazlık sağlamalıdırlar. Sağlık çalışanları bunları tüberküloz ve şarbon gibi havadaki bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için kullanır. Normal yüz maskelerinin aksine, solunum maskeleri hem büyük hem de küçük parçacıklara karşı koruma sağlar.

Genel olarak, solunum cihazlarının grip virüsünü önlemede normal yüz maskelerinden çok daha etkili olduğu düşünülmektedir. Yine de, çalışmalar her iki maskeye de fayda sağlamıştır.

CDC 2010 yılında grip önleme ile ilgili sağlık hizmeti kılavuz ilkelerini yüz maskeleri ve solunum maskeleri içerecek şekilde revize etti. Sağlık çalışanlarının grip hastalarıyla çalışırken yüz maskesi takmasını tavsiye ediyorlar. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren hastalara yüz maskeleri önerilmesini öneriyorlar. Ancak gaz maskeleri, sağlık çalışanlarının tıbbi prosedürler sırasında takmaları için ayrılmıştır. 

Yüz maskeleri gribin yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir - ancak sadece doğru ve sık sık takılırlarsa. Örneğin, birkaç kişi Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi çalışmasının sonuçlarından çıkarıldı.

Maskeyi düzgün takmak için bazı yönergeler:

  • Hasta bir kişye altı metreye kadar yaklaşırken bir yüz maskesi takın.
  • Maskeyi burun, ağız ve çene üzerinde sıkıca yerinde tutacak şekilde yerleştirin. Maskeyi çıkarana kadar tekrar dokunmamaya çalışın.
  • Gripseniz başkalarının yanına gitmeden önce bir yüz maskesi takın.
  • Gripseniz ve doktora görünmeniz gerekiyorsa, bekleme alanındaki diğerlerini korumak için bir yüz maskesi takın.
  • Grip toplumunuzda yaygınsa veya grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındaysanız, kalabalık ortamlarda maske takmayı düşünün.
  • Maskeyi takmayı bıraktığınızda, atın ve ellerinizi yıkayın. Bir yüz maskesini asla tekrar kullanmayın.

Uzun Lafın Kısası Maske Takmak veya Takmamak

Grip söz konusu olduğunda, hala kendinizi bu bulaşıcı virüsten korumak için en iyi yöntemdir. Bir yüz maskesi hastalanmaya karşı ek koruma sağlayabilir. Bunları satın almanın maliyeti dışında, bilinen herhangi bir riski yoktur.

Maskeler umut vericidir, ancak diğer önleyici tedbirleri de kullanmak önemlidir. Grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun - özellikle hasta olabilecek başkalarının yanındaysanız. Ayrıca, kendinizi ve başkalarını virüsü yaymaktan korumak için yıllık grip aşınızı yaptırdığınızdan emin olun.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın