Margarin Vegan mı? Vegan Margarin Var mı?

Margarinlerin birçoğu vegandır. Bununla birlikte, bazıları süt ve diğer hayvansal ürünlerden türetilen bileşenler içerebilir.

Veganlık hayvan sömürüsünü ve zulmünü en aza indirmeye çalışan bir yaşam biçimidir.

Bu nedenle veganlar, hayvanlardan yapılan veya hayvanlardan elde edilen gıdalardan kaçınır ve bunun yerine bitki bazlı alternatifler ararlar.

Örneğin, bitkisel yağlarla yapıldığından, margarin veganlar için tereyağına potansiyel bir alternatiftir.

Yine de, tüm margarin türlerinin vegan olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale, margarininizin vegan olup olmadığını nasıl anlayacağınızı ve birkaç ek vegan tereyağı ikamesini açıklar. Margarin vegan mı? Vegan margarin var mı?

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Her Tür Margarin Vegan Mı?


Margarin nedir? Margarin nasıl yapılır? Margarin, tipik olarak soya, mısır, palmiye, kanola veya zeytinyağı gibi su ve bitkisel yağların birleştirilmesiyle yapılan bir tereyağı ikamesidir.

Bazen tuz, renklendiriciler ve doğal veya yapay tatlandırıcılar gibi bileşenler de eklenir ( 1 ).

Bu nedenle, çoğu margarin kesinlikle hayvansal ürün içermez. Bu da onları tereyağına uygun bir vegan alternatifi yapar.

Bununla birlikte, bazı üreticiler su yerine süt kullanıyor veya laktoz, peynir altı suyu veya kazein gibi hayvanlardan türetilen bileşenler ekliyor. Bu bileşenleri içeren margarinler vegan sayılmaz.

Özet: Margarinler genel olarak vegandır. Ancak bazıları süt, laktoz, peynir altı suyu veya kazein gibi hayvansal kökenli bileşenler içerebilir. Bu da onları veganlar için uygun hale getirmez.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


Margarinin Vegan Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Margarinin vegan olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu içerik listesine bakmaktır.

Vegan margarinler, aşağıdaki hayvan türevli bileşenlerden hiçbirini içermemelidir:

 • Peynir altı suyu. Peynir yapım sürecinde sütten ayrılan sıvıdır.
 • Kazein. Bunlar, süt peynir üretmek için pıhtılaştırıldıktan sonra kalan lorlardır.
 • Laktoz. Bu tür şeker doğal olarak süt ve süt ürünlerinde bulunur.
 • Hayvansal yağ. Margarinler başlangıçta inek, ördek veya koyun gibi hayvansal yağlardan yapılmıştır ve birkaçı hala bu tür yağları içerir.
 • D3 Vitamini. Bu vitamin genellikle koyun yününden elde edilen lanolinden yapılır (2 ).
 • Deniz yağı. Balıklardan veya diğer deniz hayvanlarından elde edilen bu yağ bazen margarinlerde, özellikle katı tiplerde kullanılır.
 • Lesitin. Bu yağlı madde bazen hayvan dokularından veya yumurta sarısından elde edilir.
 • Süet. Hayvanların sırtlarında veya böbreklerinde bulunan bu sert yağ türü, bazen margarin yapmak için kullanılır.
 • İç yağ. Sığır veya koyunlardan elde edilen bu yağ bazen margarin yapmak için kullanılır.

Ayrıca birçok marka artık margarininin ambalaj üzerinde vegan olup olmadığını belirtiyor.

Özet: Bazı margarinler veganlar için uygun olarak etiketlenmiştir. İçerik listesine de bakabilir ve peynir altı suyu, kazein, laktoz veya hayvansal yağlar gibi hayvansal yan ürünleri listeleyen çeşitlerden kaçınabilirsiniz.


Daha Sağlıklı Vegan Tereyağı İkameleri

Çoğu margarin bitki bazlı bileşenlerden yapılsa da, rafine bir ürün olarak kalırlar. Bu, tüm gıdaların kendisinden ziyade, bitkisel yağlar gibi işlenmemiş gıdaların ekstrakte edilmiş bileşenlerinden yapıldığı anlamına gelir.

Sonuç olarak, Hindistan cevizi, avokado, zeytin, fındık veya tohum gibi rafine edilmemiş bitkisel yağ kaynaklarından daha az vitamin, mineral ve diğer faydalı bitki bileşikleri içerirler (3 ).

Bazı çeşitler, zararlı trans yağlar oluşturan hidrojenasyon olarak bilinen bir işlem kullanılarak da yapılır.

Trans yağlar, doymuş yağın yapısına benzemek için işlenmiş bir doymamış yağ türüdür. Yapıdaki bu değişikliğin çeşitli sağlık sorunlarından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, trans yağlar genellikle artmış kalp hastalığı ve nörodejeneratif durumlar ve erken ölüm riskiyle bağlantılıdır (4 , 5 ).

Bu nedenlerle, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke yapay trans yağ kullanımını kısıtladı veya yasakladı. Yine de, porsiyon başına 0,5 gramdan daha az yağ sağlayan yiyecekler 0 gram olarak etiketlenmektedir  (6 ).

Bu nedenle, mümkün olduğunca margarin yerine işlenmemiş bitkisel yağ kaynaklarını seçmek faydalı olabilir.

İşte margarinlere mükemmel bir alternatif olarak çalışan birkaç işlenmemiş gıda bazlı vegan tereyağı ikamesi:


 • Humus
 • Avokado püresi 
 • Kuru yemiş ezmesi
 • Zeytin ezmesi
 • Tahin
 • Vegan pesto
 • Hindistan cevizi yağı

Zeytin veya Hindistan cevizi yağı da dahil olmak üzere bitki yağları, özellikle yemek pişirirken tereyağı veya margarine iyi bir alternatif sağlayabilir.

Özet: İşlenmemiş gıda yağ kaynakları, tereyağı veya margarin için besin açısından zengin bir ikame maddesidir. Bitkisel yağlar pişirme veya fırınlamada vegan bir alternatif sağlar.

Trans Yağ Nedir, Zararları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek trans yağ hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Margarinlerin birçoğu vegandır.

Bununla birlikte, birkaçı süt ve diğer hayvansal ürünlerden türetilen bileşenler içerebilir. Bu da onları vegan diyetleri için uygun hale getirmez.

İşlenmemiş yiyeceklere dayanan vegan tereyağı alternatifleri humus, avokado, fındık ezmesi ve Hindistan cevizi ezmesi gibi daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Bunlar rafine margarinden daha fazla besin ve faydalı bitki bileşiği sağlar.


Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın