Maqui Berry Faydaları

Maqui Berry Faydaları
Maqui berry, güçlü antioksidan içeriği nedeniyle süper meyve olarak kabul edilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Maqui berry ( Aristotelia chilensis ), Güney Amerika'da yabani olarak yetişen egzotik, koyu mor bir meyvedir.

 

Esas olarak binlerce yıldır yaprakları, sapları ve meyveleri tıbbi olarak kullanan Şili'nin yerli Mapuche Kızılderilileri tarafından hasat edilir (1 ).

 

Bugün, maqui berry, yüksek antioksidan içeriği ve azalmış iltihaplanma, kan şekeri kontrolü ve kalp sağlığı da dahil olmak üzere potansiyel sağlık yararları nedeniyle bir "süper meyve" olarak pazarlanmaktadır.

 

İşte maqui berrynin 8 faydaları ve kullanımları.

 

1. Maqui Berry Antioksidanlar ile Dolu

 

Serbest radikaller zamanla hücre hasarına, iltihaplanmaya ve hastalığa neden olabilecek kararsız moleküllerdir (2 ).

 

Bu etkileri önlemenin bir yolu, maqui berry gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemektir. Antioksidanlar serbest radikalleri stabilize ederek çalışırlar, böylece hücre hasarını ve olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olurlar.

 

Çalışmalar, antioksidan bakımından yüksek diyetlerin kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalık riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir (3 ).

 

Maqui çilek bildirildi böğürtlen, yaban mersini, çilek ve daha fazla üç kat daha fazla antioksidan ile paketlenir ahududu. Özellikle, antosiyaninler adı verilen bir grup antioksidan bakımından zengindirler (4 , 5 , 6 ).

 

Antosiyaninler meyveye koyu mor rengini verir ve iddia edilen sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olabilir (7 , 8 ).

 

Dört haftalık bir klinik çalışmada, günde üç kez 162 mg maqui berry özü alan kişiler, kontrol grubuna kıyasla, kandaki serbest radikal hasarı ölçümlerini önemli ölçüde azalttı (9 ).

 

Özet: Maqui berry, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalık riskinizi azaltabilecek antioksidanlarla doludur.


 

2. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Araştırmalar, maqui meyvelerinin kalp hastalığı, artrit, tip 2 diyabet ve bazı akciğer rahatsızlıkları dahil olmak üzere iltihap ile ilişkili durumlarla mücadele etme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

 

Çoklu test tüpü çalışmalarında, maqui berrydeki bileşikler güçlü anti-enflamatuar etkiler göstermiştir (10 , 11 ).

 

Benzer şekilde, konsantre maqui berry takviyesi Delphinol'ü içeren test tüpü çalışmaları, maqui'nin kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabileceğini ve bu da kalp hastalığını önlemede potansiyel bir müttefik haline getirdiğini göstermektedir (6 ).

 

Ek olarak, iki haftalık bir klinik çalışmada, günde iki kez 2 gram maqui berry özü alan sigara içenlerin akciğer iltihabı ölçümlerinde önemli azalmalar görülmüştür (10 ).

 

Özet: Maqui berry, test tüpü ve klinik çalışmalarda ümit verici anti-inflamatuar etkiler göstermektedir. Bu, iltihapla ilişkili durumlarla mücadeleye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

3. Maqui Berry Kalp Hastalığına Karşı Koruyabilir

 

Maqui berry, sağlıklı bir kalbe bağlı güçlü antioksidanlar olan antosiyaninler bakımından zengindir.

 

93.600 genç ve orta yaşlı kadındaki Hemşireler Sağlık Çalışması, antosiyaninlerde en yüksek diyetlerin, bu antioksidanlarda en düşük olanlara kıyasla %32 azalmış kalp krizi riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (12 ).

 

Başka bir büyük çalışmada, antosiyaninlerde yüksek diyetler, %12 azaltılmış yüksek tansiyon riski ile ilişkili bulunmuştur (13 ).

 

Daha kesin bir araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, maqui berry özütü kandaki “kötü” LDL kolesterol düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Prediyabetli 31 kişiyle yapılan üç aylık bir klinik çalışmada, 180 mg konsantre maqui berry takviyesi Delphinol, kan LDL seviyelerini ortalama %12.5 azalttı (14 ).

 

Özet: Maqui berry'deki güçlü antioksidanlar kanınızdaki “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

4. Maqui Berry Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 

Maqui berry doğal olarak kan şekeri düzeylerini hafifletebilir.

 

Test tüpü çalışmaları, maqui berry'de bulunan bileşiklerin vücudunuzun parçalanma ve enerji için karbonhidrat kullanma şeklini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir (15 ).

 

Prediyabetli kişilerde yapılan üç aylık bir klinik çalışmada, günde bir kez 180 mg maqui berry özütü ortalama kan şekeri düzeylerini %5 azalttı (14 ).

 

Bu %5'lik düşüş küçük görünse de, katılımcıların kan şekerini normal seviyelere düşürmek yeterliydi (14 ).

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu faydalar maquinin yüksek antosiyanin içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

 

Büyük bir popülasyon çalışmasında, bu bileşiklerdeki yüksek diyetler, tip 2 diyabet riski önemli ölçüde azaltılmış (16 ).

 

Özet: Maqui berryde bulunan bitki bileşiklerinde yüksek diyetler, tip 2 diyabet riskinde azalma ile ilişkilidir. Ayrıca, bir klinik çalışma, maqui berry özütünün prediyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.


 

5. Maqui Berry Göz Sağlığını Destekleyebilir

 

Her gün gözleriniz güneş, floresan lambalar, bilgisayar monitörleri, telefonlar ve televizyonlar gibi birçok ışık kaynağına maruz kalır.

 

Aşırı ışığa maruz kalmak gözlerinize zarar verebilir (17 ).

 

Bununla birlikte, maqui berryde bulunanlar gibi antioksidanlar ışığa bağlı hasara karşı koruma sağlayabilir (17 , 18 ).

 

Bir test tüpü çalışması, maqui berry özütünün göz hücrelerinde ışığa bağlı hasarı önlediğini ve meyvenin göz sağlığı için yararlı olabileceğini düşündürdü (19)

 

Bununla birlikte, maqui berry özleri, yararlı antioksidanlarda meyvenin kendisinden çok daha konsantre olur. Meyveyi yemenin benzer etkileri olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Maqui berry özütü, gözlerinize ışık kaynaklı hasarı azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, meyvenin kendisinin benzer etkileri olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Maqui Berry Sağlıklı Bağırsak Teşvik Edebilir

 

Bağırsaklarınızda, toplu olarak bağırsak mikrobiyomunuz olarak bilinen trilyonlarca bakteri, virüs ve mantar bulunur.

 

Bu endişe verici gibi görünse de, çeşitli bağırsak mikrobiyomu bağışıklık sisteminizi, beyninizi, kalbinizi ve tabii ki bağırsağınızı olumlu yönde etkileyebilir (20 ).

 

Bununla birlikte, kötü bakteriler faydalı olanlardan daha ağır bastığında sorunlar ortaya çıkabilir.

 

İlginçtir ki, çalışmalar maqui berry  ve diğer meyveler içinde bitki bileşikleri sayısını artırarak, bağırsak mikrobiyotasını yeniden şekillendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir iyi bakteriler (21 , 22 ).

 

Bu yararlı bakteriler, bitki bileşiklerini büyümek ve çoğalmak için kullanarak metabolize eder (21 ).

 

Özet: Maqui berry, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek bağırsak sağlığına fayda sağlayabilir.

 

7. Diğer Potansiyel Faydalar

 

Maqui berry ile ilgili birçok ön çalışma, meyvenin ek faydalar sağlayabileceğini göstermektedir:

 

  • Antikanser etkileri: Tüp ve hayvan çalışmalarında, maqui berry'de bulunan antioksidanların türü, kanser hücresi replikasyonunu azaltma, tümör büyümesini baskılama ve kanser hücresi ölümünü indükleme potansiyeli gösterdi (23 , 24 ).
  • Yaşlanma karşıtı etkiler: Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Test tüpü çalışmalarında, maqui berry özü, ultraviyole ışınlarının neden olduğu hücrelere baskı uyguladığı görüldü (1 ).
  • Göz kuruması, kabartma: Göz kuruması yaşayan 13 insanda 30 günlük bir çalışmada konsantre maqui berry özütünün gözyaşı üretimini kabaca %50 artırdığını buldu (25 ,26 ).

Ön çalışmalar ümit verici sonuçlar gösterdiğinden, gelecekte bu süper meyve üzerinde daha fazla araştırma yapılması muhtemeldir.

 

Özet: Ön araştırmalar, maqui meyvesinin antikanser ve yaşlanma karşıtı etkileri olabileceğini göstermektedir. Kuru göz semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

 

8. Maqui Berry'i Diyetinize Eklemek Kolay

 

Taze maqui meyveleri, vahşi doğada bolca büyüdüğü Güney Amerika'da yaşıyorsanız veya ziyaret ederseniz bulmak kolaydır.

 

Aksi takdirde, maqui berryden yapılan meyve sularını ve tozlarını çevrimiçi olarak veya yerel sağlık gıda mağazanızda bulabilirsiniz.

 

Çoğu dondurularak kurutulmuş maquiden yapıldığından maqui berry tozları mükemmel bir seçenektir. Bilim, güçlü antioksidanların çoğunu koruduğu için bunun en etkili kurutma yöntemi olduğunu öne sürmektedir (26 ).

 

Dahası, maqui berry tozu meyve smoothies, yulaf ezmesi ve yoğurt için kolay ve lezzetli bir ektir. Ayrıca maqui berry limonata, maqui berry cheesecake ve diğer pişmiş mallara kadar sayısız lezzetli tarif bulabilirsiniz.

 

Özet: Güney Amerika'da yaşamıyorsanız veya ziyaret etmediğiniz sürece taze maqui meyvelerine ulaşmak zor olabilir. Bununla birlikte, maqui berry tozu çevrimiçi olarak ve belirli mağazalarda mevcuttur ve meyve smoothieleri, yulaf ezmesi, yoğurt, tatlılar ve daha fazlasına eklenmiş şekilde bulabilirsiniz.


 

Uzun Lafın Kısası

 

Maqui berry, güçlü antioksidan içeriği nedeniyle süper meyve olarak kabul edilir.

 

Geliştirilmiş iltihaplanma, “kötü” LDL kolesterol düzeyleri ve kan şekeri kontrolü gibi birçok potansiyel fayda gösterir.

 

Bazı araştırmalar, yaşlanma karşıtı etkilere sahip olabileceğini ve bağırsak ve göz sağlığını destekleyebileceğini düşündürmektedir.

 

Taze maqui meyveleri elde etmek zor olsa da, maqui berry tozu kolayca erişilebilir ve smoothies, yoğurt, yulaf ezmesi, tatlılar ve daha fazlası için sağlıklı bir katkıdır.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler