Mantarlar Sizin İçin İyi mi?

Mantarlar Sizin İçin İyi mi?

Mantarlar birçok farklı şekil, boyut ve renkte karşımıza gelir. Toksik olmayanlar da oldukça sağlıklı ve lezzetli olurlar.

Mantarlar birçok farklı şekil, boyut ve renkte karşımıza gelir. Toksik olmayanlar da oldukça sağlıklı ve lezzetli olurlar.

Uzun yıllardır birçok farklı kültürün mutfağında lezzet katma yetenekleri için kullanılıyorlar. Aslında mantar olmasına rağmen, mantarlar yemek pişirmek için sebze kategorisinde toplanır. Mantarlar sodyum veya yağ olmadan ekstra tat eklemenize izin verir.

Zehirli mantarların vahşi doğada tanımlanması zor olabilir, bu nedenle her zaman güvenilir bir bakkaldan veya pazardan satın almalısınız. Marketlerde bulunan en yaygın türler:

  • Şitaki Mantarı
  • Kültür Mantarı
  • Küçük kültür Mantarı
  • Beyaz Kültür Mantarı
  • Kavak Mantarı
  • Kış Mantarı
  • Kayın Mantarı
  • Meşe Mantarı
  • İstridye Mantarı

Her birinin kendine özgü bir görünümü ve tadı var.

Mantarlarınızı seçerken, sağlam hissettiklerinden, dokunmak için nemli olmadıklarından ve küfsüz olduklarından emin olun. Buzdolabının içindeki bir kağıt torbada yaklaşık beş gün saklanabilirler. Kiri fırçalayın ve kullanmaya hazır olduğunuzda hafifçe durulayın.

Mantar Yemenin Besinsel Yararları 

Mantarlar seçimi her zaman doğru bir seçim olmuştur. Yağsız, düşük sodyum, düşük kalorili ve kolesterol içermezler. Ayrıca lif, vitamin ve minerallerle doludur. Beslenme yararları mantar türüne bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak, aşağıdaki besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, vücudu kalp hastalığı ve kanser gibi koşullara neden olabilecek serbest radikallere karşı korur. Ayrıca sizi yaşlanmadan kaynaklanan hasara karşı korur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Mantarlar selenyum adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Aslında, üretim koridorundaki mineralin en iyi kaynağıdır.

Beta Glukan

Beta glukan, kolesterolü iyileştirmek ve kalp sağlığını arttırmakla güçlü bir şekilde bağlantılı bir çözünür diyet lifi türüdür. Ayrıca vücudunuzun kan şekerini düzenlemesine yardımcı olarak tip 2 diyabet riskini azaltır. İstiridye ve shiitake mantarlarının en etkili beta glukanlara sahip olduğuna inanılmaktadır.

B Vitaminleri

Mantarlar B vitaminleri bakımından zengindir: riboflavin, niasin ve pantotenik asit. Kombinasyon kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Riboflavin kırmızı kan hücrelerine iyi gelir. Niasin sindirim sistemi ve sağlıklı cildi korumak için iyidir. Pantotenik asit sinir sistemi için iyidir ve vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları yapmasına yardımcı olur.

Bakır

Bakır, vücudunuzun tüm vücuda oksijen vermek için kullanılan kırmızı kan hücrelerini oluşturmasına yardımcı olur. Mineral, sağlıklı kemik ve sinirleri korumak gibi vücuttaki diğer süreçler için de önemlidir. Pişirildikten sonra bile, 1 bardak mantar porsiyonu önerilen günlük bakır miktarının yaklaşık üçte birini sağlayabilir.

Potasyum

Potasyum, kalp, kas ve sinir fonksiyonu söz konusu olduğunda son derece önemlidir. Orta boy bir muzda olduğu gibi 2/3 fincan pişmiş Portobello mantarında yaklaşık potasyum var.

Mantar Nasıl Yenir 

Mantarlar inanılmaz derecede çok yönlüdür. Onları birçok şekilde hazırlayabilir ve tonlarca farklı içerikle eşleştirebilirsiniz. Onları çiğ dilimleyin ve bir salataya atın, ızgara yapın, sote edin veya kızartın. Onları çorbalara, sandviçlere, sargılara, güveçlere ve İtalyan yemeklerine ekleyin. Mantarlar garnitür olarak veya vejetaryenler için ana yemek olarak iyi bir seçim olabiilir. Kültür mantarları etli yapıları nedeniyle genellikle “hamburger” veya “biftek” olarak servis edilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın