Mangostan Meyvesinin 11 Sağlık Faydası Nedir?

Mangostan Meyvesinin 11 Sağlık Faydası Nedir?
Mangostan, Güneydoğu Asya kökenli tropikal bir meyvedir. Birçoğu besin profili ve benzersiz antioksidan içeriği ile ilişkili birçok potansiyel sağlık yararına saygı duyulmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Mangostan nedir? Mangostan ( Garcinia mangostana ), biraz tatlı ve ekşi bir tada sahip egzotik, tropikal bir meyvedir.

 

Mangostan nerede yetişir? Aslında Güneydoğu Asya'dandır, ancak dünyanın çeşitli tropik bölgelerinde bulunabilir.

 

Meyve, olgunlaştığında kabuğunun geliştiği koyu mor renk nedeniyle bazen mor mangostan olarak adlandırılır. Aksine, etli kısmı, sulu parlak beyazdır.

 

Mangostan nispeten az tanınan bir meyve olmasına rağmen, zengin besin, lif ve eşsiz antioksidan kaynağı nedeniyle birçok sağlık yararı sunabileceğinden göz ardı edilmemelidir.

 

İşte mangostanın 11 sağlık yararı. Mangostan ne işe yarar? Mangostan faydaları, Mangostan meyvesi faydaları öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

1. Son Derece Besleyici - Mangostan Besin Değeri

 

Mangostan nispeten düşük kaloridir, ancak birçok temel besin sağlar (1 ).

 

1 fincan (196 gram) mangostan (1 ):

 

 • Kalori: 143
 • Karbonhidrat : 35 gram
 • Lif: 3.5 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Protein: 1 gram
 • C Vitamini: Referans Günlük Alımın % 9'u (RDI)
 • B9 Vitamini (folat): RDI'nın % 15'i
 • B1 Vitamini (tiamin): RDI'nın % 7'si
 • B2 Vitamini (riboflavin): RDI'nın % 6'sı
 • Manganez: RDI'nın % 10'u
 • Bakır: RDI'nın % 7'si
 • Magnezyum: RDI'nın % 6'sı

 

Mangostandaki vitaminler ve mineraller, DNA üretimi, kas kasılması, yara iyileşmesi, bağışıklık ve sinir sinyali de dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunu korumak için önemlidir ( 2 , 3 , 4 , 5 ).

 

Dahası, bu meyvenin tek bir porsiyonu (196 gram) lif için RDI'nın yaklaşık % 14'ünü sağlar - Lif genellikle insanların diyetlerinde eksik olan bir besindir (6 ).

 

Özet: Mangostan, kalorisi düşükken çeşitli temel vitaminler, mineraller ve lifler sağlar. Bu besinler vücudunuzdaki birçok fonksiyonu korumak için önemlidir.

 

2. Güçlü Antioksidanlarca Zengin

 

Belki de mangostanın en önemli özelliklerinden biri eşsiz antioksidan profilidir.

 

Antioksidan nedir? Antioksidanlar, çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılı serbest radikaller adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllerin zararlı etkilerini nötralize edebilen bileşiklerdir (7 ).

 

Mangostan, C vitamini ve folat gibi antioksidan kapasiteli birkaç besin içerir. Ayrıca, ksantonlar sağlar - güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen benzersiz bir bitki bileşiği türüdür (8 ).

 

Bazı çalışmalarda, ksantonların antioksidan aktivitesi, anti-enflamatuar, antikanser, yaşlanma karşıtı ve antidiyabetik etkilere neden olmuştur (9 ).

 

Bu nedenle, mangostan içindeki ksantanlar potansiyel sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olabilir. Yine de, kesin sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Mangostsn, antioksidan kapasiteye sahip vitaminlerin yanı sıra, ksanton olarak bilinen benzersiz bir antioksidan bileşik sınıfı içerir.

 

3. Antienflamatuar Özelliklere Sahip Olabilir

 

Mangostanda bulunan ksantanlar iltihabı azaltmada rol oynayabilir.

 

Test ve hayvan çalışmaları, ksantanların antienflamatuar bir etkiye sahip olduğunu ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi enflamatuar hastalık riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir (9). 

 

Mangostan ayrıca çeşitli faydalar sunan lif açısından zengindir. Örneğin, bazı hayvan araştırmaları, daha yüksek lifli bir diyetin vücudunuzun enflamatuar yanıtını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (10 ).

 

Bu veriler cesaret verici olsa da, mangostanın insanlarda enflamasyonu ve hastalık ilerlemesini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Mangosteendeki bitki bileşikleri ve lif, hayvan araştırmalarına göre antienflamatuar etkilere sahip olabilir. Bu meyvenin insanlarda iltihabı nasıl azaltabileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

4. Antikanser Etkileri Olabilir

 

Nüfus çalışmaları, mangostan gibi sebze ve meyveler açısından zengin diyetlerin, azalmış kanser insidansı ile ilişkili olduğunu göstermektedir (11 ).

 

Mangostandaki (ksantonlar dahil) spesifik bitki bileşiklerinin, kanserli hücrelerin gelişmesine, yayılmasına yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır (9 , 11 ).

 

Birden fazla test çalışması, ksantanların meme, mide ve akciğer dokusu dahil olmak üzere kanser hücresi büyümesini inhibe edebileceğini ortaya koymaktadır (11 ).

 

Benzer şekilde, az sayıda çalışma, bu bileşiğin farelerde kolon ve meme kanserinin ilerlemesini yavaşlatabildiğini gözlemledi (11 ).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, insanlarda yetersiz araştırma yapılmıştır.

 

Özet: Test ve hayvan araştırması, mangostan içindeki ksantanların kansere karşı koruyabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu konuda yüksek kaliteli insan araştırması yoktur.

 

5. Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

 

Mangostan kilo verdirir mi? Sağlık yaşam endüstrisinde, mangostanın şöhretle ilgili en büyük iddialarından biri kilo kaybına yardımcı olma potansiyeli bulunmaktadır.

 

Bir çalışma, takviye edici mangostan dozları alan yüksek yağlı bir diyete sahip farelerin, kontrol grubundaki farelerden önemli ölçüde daha az kilo aldığını bulmuştur (12 ).

 

Benzer şekilde, 8 haftalık küçük bir çalışmada, diyetlerini günde iki kez 90, 180 veya 270 ml mangosten suyu ile takviye eden insanlar, kontrol grubundan daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olma eğilimindeydi (13 ).

 

Mangostan ve obezite ile ilgili ek araştırmalar sınırlıdır, ancak uzmanlar meyvenin anti-enflamatuar etkilerinin yağ metabolizmasını teşvik etmede ve kilo alımını önlemede rol oynadığını teorize etmektedir (14 ).

 

Sonuçta, mangostanın etkili bir kilo verme planına nasıl uyduğunu daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı hayvan ve insan araştırmaları, mangostanın kilo kaybı ve obezitenin önlenmesinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Yine de daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.


6. Kan Şekeri Kontrolünü Destekler

 

Hem test hem de hayvan çalışmaları, mangostan içindeki ksanton bileşiklerinin sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (15 ).

 

Obez kadınlarda yapılan 26 haftalık bir çalışma, günde 400 mg ek mangostan özü alanların, insülin direncinde - diyabet için bir risk faktörü - kontrol grubuna kıyasla önemli düşüşler olduğunu bulmuştur (16 ).

 

Meyve ayrıca iyi bir lif kaynağıdır, kan şekerini stabilize etmeye ve diyabet kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir besindir (16 ).

 

Mangostan içindeki ksanton ve lif içeriğinin kombinasyonu kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Mangostan içindeki bitki bileşikleri ve lif, kan şekerinin düşmesine katkıda bulunabilir. Halen mevcut araştırmalar yetersizdir.

 

7. Sağlıklı bir Bağışıklık Sistemini Destekler

 

Lif ve C vitamini - her ikisi de mangostan bulunabilir - sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir (1 ).

 

Lif sağlıklı bağırsak bakterilerinizi destekler - bağışıklığın önemli bir bileşeni. Öte yandan, çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevi için C vitamini gereklidir ve antioksidan özelliklere sahiptir (17 , 18 ).

 

Ek olarak, bazı araştırmalar mangostan bazı bitki bileşiklerinin antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir - bu da potansiyel olarak zararlı bakterilerle savaşarak bağışıklık sağlığınıza fayda sağlayabilir (19 ).

 

59 kişide yapılan 30 günlük bir çalışmada, mangostan içeren bir takviye alan kişilerde, plasebo alanlara kıyasla daha düşük inflamasyon belirteçleri ve sağlıklı bağışıklık hücresi sayılarında önemli ölçüde daha fazla artış görülmüştür (20 ).

 

Bağışıklık sisteminiz en iyi şekilde çalışması için birçok farklı besine ihtiyaç duyar. Mangostan, dengeli beslenmenin bir parçası olarak diğer besin açısından yoğun gıdaların yanı sıra sağlıklı bir seçim olabilir.

 

Özet: Araştırmalar, mangostanın bağışıklık hücresi sayınızı artırabileceğini ve iltihabı azaltabileceğini ve bağışıklık sağlığını potansiyel olarak artırabileceğini göstermektedir.

 

8. Sağlıklı Bir Cildin Korunmasına Yardımcı Olur

 

Güneşe maruz kalmadan kaynaklanan cilt hasarı dünya çapında yaygın bir durumdur. Cilt kanseri ve yaşlanma belirtilerine önemli bir katkıda bulunur (21 ).

 

Tamamlayıcı mangostan özü ile tedavi edilen farelerde yapılan bir çalışmada, ciltte ultraviyole-B (UVB) radyasyonuna karşı koruyucu bir etki gözlemlenmiştir (22 ).

 

Dahası, 3 aylık küçük bir insan çalışması, günde 100 mg mangostan özü ile tedavi edilen kişilerin ciltlerinde önemli ölçüde daha fazla esneklik yaşadıklarını ve cilt yaşlanmasına katkıda bulunduğu bilinen belirli bir bileşiğin daha az biriktiğini bulmuştur (23 ).

 

Araştırmacılar, mangostenın antioksidan ve antienflamatuar kapasitesinin bu cilt koruyucu etkilerin ana nedeni olduğunu iddia ediyorlar, ancak bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 

Özet: Araştırmalar, mangostan içindeki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin cilt hücrelerini güneşe maruz kalma ve yaşlanma ile ilişkili hasarlardan koruyabileceğini düşündürmektedir.

 

9-11. Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Mangostan ayrıca kalbiniz, beyniniz ve sindirim sisteminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Mangostan faydaları, Mangostan meyvesi faydaları, Masgostan faydası:

 

 • 9. Kalp sağlığı: Hayvan çalışmaları, mangostan özütünün HDL (iyi) kolesterolü arttırırken LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritler gibi kalp hastalığı risk faktörlerini etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir ( 24 , 25 , 26 ).
 • 10. Beyin sağlığı: Çalışmalar, mangostan özütünün zihinsel düşüşü önlemeye, beyin iltihaplanmasını azaltmaya ve farelerde depresyon belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir, ancak bu alandaki insan çalışmaları eksiktir (27 , 28 ).
 • 11. Sindirim sağlığı: Mangostan lifle doludur. Sadece 1 fincan (196 gram) RDI'nın yaklaşık % 14'ünü sağlar. Lif, sindirim sağlığı için gereklidir ve yüksek lifli diyetler bağırsak düzenliliğini artırmaya yardımcı olur (1 , 6 ).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, bu alanlardaki insan çalışmaları eksiktir.

 

İnsanlarda beyin, kalp ve sindirim sağlığını destekleme konusunda mangostan rolü hakkında kesin iddialarda bulunmak için henüz çok erken.

 

Özet: Araştırmalar, mangostan içindeki besin maddelerinin ve diğer bitki bileşiklerinin optimal sindirim, kalp ve beyin fonksiyonlarını destekleyebileceğini düşündürmektedir.


Mangostan Nasıl Yenir?

 

Mangostan meyvesi nasıl yenir? Mangostan nasıl kullanılır? Mangostan hazırlamak ve yemek kolaydır - nerede yaşadığınıza bağlı olarak bulmak zor olabilir. Meyvenin mevsimi nispeten kısadır, bu da genellikle varlığını sınırlar.

 

En iyi seçeneğiniz, özel Asya pazarlarında aramaktır, ancak taze mangostanın oldukça pahalı olabileceğini unutmayın. Dondurulmuş veya konserve formlar daha ucuz ve bulunması daha kolay olabilir - ancak konserve versiyonlarında genellikle ilave şeker bulunduğuna dikkat edin.

 

Meyve ayrıca meyve suyu formunda veya toz halinde bir takviye olarak bulunabilir.

 

Taze bir malzeme alırsanız, pürüzsüz, koyu mor dış kabuklu meyveleri seçin. Kabuk yenmez, ancak tırtıklı bir bıçakla kolayca çıkarılabilir.

 

İç eti olgunlaştığında beyaz ve çok suludur. Meyvenin bu kısmı çiğ olarak yenebilir, bir lezzet artışı için smoothieler veya tropikal meyve salatalarına eklenebilir.

 

Özet: Taze mangostan bulmak zor olabilir, ancak dondurulmuş, konserve veya meyve suları daha yaygındır. İç eti kendi başına yenebilir, bir smoothie veya salatada yenilebilir.

 

Herkes İçin Uygun Olmayabilir - Mangostan Zararları 

 

Bütün formda mangostan tüketmenin çok az olumsuz sağlık etkisi olduğu bildirilmiştir ve çoğu insan için muhtemelen güvenlidir.

 

Bununla birlikte, takviyeler, meyve suları veya tozlar gibi daha konsantre formlar % 100 risksiz değildir.

 

Erken araştırmalar, bitkisel takviyelerde bulunan ksantonların kan pıhtılaşması sürecini yavaşlatabileceğini göstermektedir (29 ).

 

Mangostan zengin bir ksantan kaynağı olduğundan, kan pıhtılaşma durumunuz varsa veya kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, konsantre kaynaklardan kaçınmak iyi bir fikir olabilir.

 

Mangostan takviyelerinin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığını belirlemek için araştırmalar şu anda yetersizdir, bu nedenle bu aşamalarda bundan kaçınmak muhtemelen en iyisidir.

 

Diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan, yeni bir besin takviyesi almadan önce daima doktorunuza veya diğer nitelikli sağlık uzmanına danışın.

 

Özet: Mangostan çoğu insan için güvenlidir, ancak kanama riskinizi artırabilir. Yeni bir takviye almadan veya diyetinizi önemli ölçüde değiştirmeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mangostan, Güneydoğu Asya kökenli tropikal bir meyvedir.

 

Birçoğu besin profili ve benzersiz antioksidan içeriği ile ilişkili birçok potansiyel sağlık yararına saygı duyulmaktadır. Yine de, algılanan bu faydaların birçoğunun insan çalışmalarında henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

 

Taze mangostan gelmesi zor olabilir, çünkü nispeten belirsiz bir meyvedir. Ancak konserve, dondurulmuş ve tamamlayıcı formlar, mangostan çayı daha yaygındır.

 

Sulu, hafif tatlı tadı, smoothielere ve meyve salatalarına lezzetli bir katkı sağlar. 

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Hanife özkan 05 Ekim 2020

Yazıyı mükemmel buldum açıklamalarınız için tşk ederim
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler