Mango Nedir? Mango Faydaları

Mango Nedir? Mango Faydaları
Mango, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir ve potansiyel antikanser etkilerinin yanı sıra gelişmiş bağışıklık, sindirim, göz, cilt ve saç sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Mango meyve nedir? Mango meyvesi nedir? Dünyanın bazı bölgelerinde mango (Mangifera indica) "meyvelerin kralı" olarak adlandırılır.

 

Mango meyvesi nasıl? Sert çekirdekli meyvedir, yani ortasında büyük bir tohum, çekirdek vardır.

 

Mango nerede var? Mango meyvesi nerede yetişir? Mango, Hindistan ve Güneydoğu Asya'ya özgüdür ve 4.000 yılı aşkın süredir yetiştirilmektedir. Her biri benzersiz bir tada, şekle, boyuta ve renge sahip yüzlerce mango türü vardır (1 ).

 

Bu meyve hem lezzetli hem de etkileyici bir besin profiline sahiptir.

 

Mango meyve faydaları, araştırmalar, mango ve besin maddelerini iyileştirilmiş bağışıklık, sindirim sağlığı ve görme yeteneği gibi sağlık yararlarının yanı sıra belirli kanser risklerinin daha düşük olmasıyla ilişkilendiriyor.

 

Mango, beslenmesi, faydaları ve tadını nasıl çıkaracağınıza dair bazı ipuçlarına genel bir bakış.

 

Mango Besin Değerleri

 

Mango kalorisi düşüktür ancak besinlerle doludur.

 

Bir fincan (165 gram) dilimlenmiş mango şunları sağlar (2 ):

 

 • Kalori: 99
 • Protein: 1,4 gram
 • Karbonhidrat: 24,7 gram
 • Yağ: 0.6 gram
 • Diyet lifi: 2.6 gram
 • C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI)% 67'si
 • Bakır: RDI'nın% 20'si
 • Folat: Günlük ihtiyacın% 18'i
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın% 11,6'sı
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın% 10'u
 • E Vitamini: Günlük ihtiyacın% 9,7'si
 • B5 Vitamini: Günlük ihtiyacın% 6,5'i
 • K vitamini: Günlük ihtiyacın% 6'sı
 • Niasin: RDI'nın% 7'si
 • Potasyum: RDI'nin% 6'sı
 • Riboflavin: RDI'nin% 5'i
 • Manganez: RDI'nin% 4,5'i
 • Tiamin: RDI'nin% 4'ü
 • Magnezyum: RDI'nın% 4'ü

 

Aynı zamanda az miktarda fosfor, pantotenik asit, kalsiyum, selenyum ve demir içerir.

 

Bir fincan (165 gram) mango, bağışıklık sisteminize yardımcı olan, vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olan, büyümeyi ve onarımı destekleyen, suda çözünür bir vitamin olan C vitamini için RDI'nın yaklaşık % 70'ini sağlar (3 , 4 ).

 

Özet: Mango düşük kalorilidir, ancak besin maddeleri bakımından yüksektir - özellikle bağışıklığa, demir emilimine ve büyümeye ve onarıma yardımcı olan C vitamini.


Antioksidan Bakımından Yüksek

 

Mango, antioksidan olarak işlev gören bitki bileşikleri olan polifenollerle doludur.

 

Mangiferin, kateşinler, antosiyaninler, kuersetin, kaempferol, ramnetin, benzoik asit ve diğerleri dahil olmak üzere bir düzineden fazla farklı türü vardır (5).

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal hasarına karşı korudukları için önemlidir. Serbest radikaller, hücrelerinize bağlanıp zarar verebilen oldukça reaktif bileşiklerdir (6 ).

 

Araştırmalar, serbest radikal hasarını yaşlanma belirtilerine ve kronik hastalıklara bağladı (7 , 8 , 9 ).

 

Polifenoller arasında en çok ilgi gören mangiferin olmuştur ve özellikle güçlü olduğu için bazen "süper antioksidan" olarak adlandırılır (5).

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mangiferinin kanserler, diyabet ve diğer hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarına karşı koyabileceğini bulmuştur (10 , 11 ).

 

Özet: Mango, özellikle güçlü olan mangiferin de dahil olmak üzere bir düzineden fazla farklı polifenole sahiptir. Polifenoller vücudunuzun içinde antioksidan görevi görür.

 

Bağışıklığı Artırabilir

 

Mango, bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir besin kaynağıdır.

 

Bir bardak (165 gram) mango, günlük A vitamini ihtiyacınızın % 10'unu karşılar (2 ).

 

A vitamini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu için sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Bu arada, yeterli A vitamini almamak, daha büyük bir enfeksiyon riski ile bağlantılıdır (12 , 13 , 14 ).

 

A vitamini faydaları hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (A vitamini).

 

Bunun da ötesinde, aynı miktarda mango günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık dörtte üçünü sağlar. Bu vitamin, vücudunuzun daha fazla hastalıkla savaşan beyaz kan hücresi üretmesine, bu hücrelerin daha etkili çalışmasına ve cildinizin savunmasını iyileştirmesine yardımcı olabilir (3 , 4 ).

 

Mango ayrıca bağışıklığa yardımcı olan folat, K vitamini, E vitamini ve birkaç B vitamini içerir (15 ).

 

Zayıflamak için yapılan 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlınızı bozmadan kilo vermek için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu, online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Özet: Mango, bağışıklığı artırmaya yardımcı olan iyi bir folat, birkaç B vitamini ve ayrıca A, C, K ve E vitaminleri kaynağıdır.

 

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

 

Mango, sağlıklı bir kalbi destekleyen besinler içerir.

 

Örneğin, sağlıklı bir nabzın korunmasına yardımcı olan ve kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olan magnezyumu ve potasyumu sunar ve daha düşük kan basıncı seviyelerini teşvik eder (16 , 17 ).

 

Mango ayrıca mangiferin adı verilen benzersiz bir antioksidan içerir (5).

 

Hayvan çalışmaları, mangiferinin kalp hücrelerini enflamasyona, oksidatif strese ve apoptoza (kontrollü hücre ölümü) karşı koruyabileceğini bulmuştur (18 , 19 , 20 ).

 

Ek olarak, kan kolesterolünü, trigliseridleri ve serbest yağ asidi seviyelerini düşürebilir (21 ).

 

Bu bulgular umut verici olmakla birlikte, insanlarda mangiferin ve kalp sağlığı üzerine araştırmalar şu anda eksiktir. Bu nedenle tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Mango, tümü sağlıklı kalp fonksiyonunu destekleyen magnezyum, potasyum ve antioksidan mangiferin içerir.


Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

 

Mango, onu sindirim sağlığı için mükemmel kılan çeşitli özelliklere sahiptir.

 

Birincisi, amilaz adı verilen bir grup sindirim enzimi içerir.

 

Sindirim enzimleri, büyük gıda moleküllerini kolayca emilebilmeleri için parçalar.

 

Amilazlar, kompleks karbonhidratları glikoz ve maltoz gibi şekerlere ayırır. Bu enzimler olgun mangolarda daha aktiftir, bu yüzden olgunlaşmamış olanlardan daha tatlıdırlar (22 ).

 

Ayrıca, mango bol miktarda su ve diyet lifi içerdiğinden, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

 

Kronik kabızlığı olan yetişkinlerde yapılan dört haftalık bir çalışma, günlük mango yemenin, durumun semptomlarını hafifletmede, benzer miktarda çözünür lif içeren bir takviyeden daha etkili olduğunu buldu (23 ).

 

Bu, mango'nun diyet lifi dışında sindirim sağlığına yardımcı olan başka bileşenlere sahip olduğunu gösterir.

 

Özet: Mango, sindirim enzimleri, su, diyet lifi ve sindirim sağlığının farklı yönlerine yardımcı olan diğer bileşiklere sahiptir.

 

Göz Sağlığını Destekleyebilir

 

Mango, sağlıklı gözleri desteklemeye yardımcı olan besinlerle doludur.

 

İki temel besin maddesi, antioksidanlar lutein ve zeaksantindir. Bunlar, gözün retinasında birikir - ışığı beyin sinyallerine dönüştüren kısım, böylece beyniniz gördüklerinizi yorumlayabilir - özellikle de çekirdeğinde, makulada (24 , 25 ).

 

Retinanın içinde, lutein ve zeaksantin doğal bir güneş kremi görevi görür ve fazla ışığı emer. Ek olarak, gözlerinizi zararlı mavi ışıktan koruyor gibi görünüyorlar (26 ).

 

Mangolar ayrıca göz sağlığını destekleyen iyi bir A vitamini kaynağıdır.

 

Diyetteki A vitamini eksikliği kuru gözler ve gece körlüğü ile ilişkilendirilmiştir. Daha ciddi eksiklikler, kornea skarlaşması gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir (27 ).

 

Özet: Mango, göz sağlığını destekleyen lutein, zeaksantin ve A vitamini içerir. Lutein ve zeaksantin güneşten koruyabilirken, A vitamini eksikliği görme sorunları yaratabilir.

 

Saç ve Cilt Sağlığını İyileştirebilir

 

Mango, sağlıklı saç ve cildi destekleyen C vitamini bakımından zengindir.

 

C vitamini faydaları hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (C vitamini).

 

Bu vitamin, cildinize ve saçınıza yapı kazandıran bir protein olan kolajen yapmak için gereklidir. Kolajen cildinize canlılık kazandırır ve sarkma ve kırışıklıklarla mücadele eder (28).

 

Ek olarak mango, saç uzamasını ve saç derinizi nemlendirerek saçınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimini teşvik eden iyi bir A vitamini kaynağıdır (29 , 30).

 

Dahası, A vitamini ve diğer retinoidler cildinize taşınır ve onu güneşten korur (31 ).

 

A ve C vitaminlerinin yanı sıra mango, antioksidan olarak işlev gören polifenollerde yüksektir.

 

Bu antioksidanlar, saç köklerini oksidatif stresten kaynaklanan hasara karşı korumaya yardımcı olur (32 , 33 ).

 

Özet: Mango, cildinize elastikiyet kazandıran, sarkma ve kırışmayı önleyen C vitamini içerir. Aynı zamanda sağlıklı saçları destekleyen A vitamini sağlar.


Bazı Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Mango, antikanser özelliklere sahip olabilen polifenollerde yüksektir.

 

Polifenoller, birçok kanser türü ile bağlantılı olan oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olabilir (34 ).

 

Test  ve hayvan çalışmaları, mango polifenollerinin oksidatif stresi azalttığını ve büyümeyi durdurduğunu veya kolon, akciğer, prostat, göğüs kanseri ve lösemi gibi çeşitli kanser hücrelerini yok ettiğini buldu (35 , 36 , 37 , 38 ).

 

Mangodaki önemli bir polifenol olan mangiferin, ümit verici antikanser etkileri nedeniyle son zamanlarda dikkat çekmiştir. Hayvan çalışmalarında iltihabı azalttı, hücreleri oksidatif strese karşı korudu veya kanser hücrelerinin büyümesini durdurdu ya da onları öldürdü (10 , 39 ).

 

Bu çalışmalar umut verici olmakla birlikte, mango polifenollerinin insanlardaki antikanser etkilerini daha iyi anlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Mango polifenolleri, kolon, akciğer, prostat, göğüs ve kemik kanserleriyle bağlantılı oksidatif stresle savaşabilir.

 

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarından kurtulmak ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. DiyetAsistan kullananların yaptığı gibi siz de aklınızdaki soruları DiyetAsistan instagram adresi ve whatsapp hattı yoluyla diyetisyenlerimize ulaştırıp doğru cevaplara ulaşabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Lezzetli, Çok Yönlü ve Diyetinize Eklemesi Kolay

 

Mango lezzetli, çok yönlü ve diyetinize eklenmesi kolaydır.

 

Ancak sert kabuğundan ve geniş çekirdeğinden dolayı kesilmesi zor olabilir.

 

Mango nasıl kesilir? Eti çekirdeğinden ayırmak için uzun dikey dilimleri ortadan 6 milimetre uzakta kesmek iyi bir fikirdir. Daha sonra eti ızgara benzeri bir desende kesin ve kabuğundan çıkarın.

 

Mango nasıl yenir? Mango keyfi yapmanın bazı yolları:

 

 • Smoothielere ekleyin.
 • Dilimleyin ve salsaya ekleyin.
 • Bir yaz salatasına atın.
 • Dilimleyin ve diğer tropikal meyvelerle birlikte servis edin.
 • Dilimleyin ve kinoa salatalarına ekleyin.

 

Mango'nun diğer meyvelerden daha tatlı olduğunu ve daha fazla şeker içerdiğini unutmayın. Ölçülü olmak önemlidir - mangoyu günde en fazla iki fincandan (330 gram) fazla almamak en iyisidir.

 

Özet: Mango lezzetlidir ve birçok şekilde tüketilebilir. Ancak diğer birçok meyveden daha fazla şeker içerir. Günde iki fincan (330 gram) ile sınırlandırarak ölçülü bir şekilde mango meyvesinin keyfini çıkarın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mango, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir ve potansiyel antikanser etkilerinin yanı sıra gelişmiş bağışıklık, sindirim, göz, cilt ve saç sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 

Hepsinden iyisi, smoothie ve diğer yemeklerin bir parçası olarak lezzetli ve diyetinize eklemek kolaydır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler