Pişmiş Makarna Nasıl Saklanır, Nasıl Isıtılır?

Pişmiş Makarna Nasıl Saklanır, Nasıl Isıtılır?
Kurutulmuş makarna kilerde uzun bir raf ömrüne sahipken, pişmiş ve taze ev yapımı makarna biraz hızlı bir şekilde tüketilmelidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Makarna, dünyanın en sevdiği yiyeceklerden biridir.

 

Geleneksel olarak buğdaydan yapılmış olup şimdilerde bezelye, mercimek, fasulye ve diğer glütensiz çeşitler gibi daha fazla makarna türü var.

 

Kurutulmuş makarna kilerinizde yıllarca saklanabilirken, piştikten sonra buzdolabında ne kadar süre saklanabileceğini merak edebilirsiniz.

 

Bu makalede, farklı makarna türlerinin buzdolabında ne kadar süre saklanabileceği ve mümkün olduğunca uzun süre taze kalmaları için en iyi depolama uygulamaları gözden geçirilmektedir.

 

Pişmiş Makarna Çeşitleri Buzdolabında Ne Kadar Süre Saklanır?

 

Diğer önceden pişirilmiş yiyecekler ve yemeklerden kalanlar gibi, pişmiş makarna da buzdolabında saklanmalıdır.

 

Bunun nedeni, pişmiş makarnanın küf oluşumuna yol açacak nem içermesi ve daha soğuk sıcaklıkların son kullanma sürecini yavaşlatmasıdır (123).

 

Farklı tipte ve hazırlanışta makarnaların atılmadan önce buzdolabında ne kadar süre dayanacağını bilmek faydalı olacaktır.

 

Farklı makarna türlerinin buzdolabında bekleme ömürleri büyük ölçüde ana içeriğe dayanmaktadır - örneğin mercimek, buğday veya yumurta içeriyor olsun.

 

İşte en popüler makarna türlerinden bazılarının buzdolabında ne kadar süre dayanacağı (456 ):

 

  • Taze ev yapımı buğday makarna: 4-5 gün
  • Taze satın alınan buğday makarna: 1-3 gün
  • Pişmiş buğday makarna: 3–5 gün
  • Mercimek, fasulye veya bezelye bazlı makarna: 3-5 gün
  • Glutensiz makarna: 3–5 gün
  • Tortellini veya diğer doldurulmuş makarna: 3-5 gün
  • Lazanya veya soslu diğer pişmiş makarna: 5 gün

 

Bunların genel beklentiler olduğunu ve bireysel yemekleriniz için değişebileceğini unutmayın, ancak çoğu pişmiş makarnanın 1 haftadan az süre buzdolabında saklanacağını varsayabilirsiniz.

 

Makarnanızı incelemek ve yemeden önce hiçbir bozulma belirtisi olmadığından emin olmak hala önemlidir.

 

Özet: Pişmiş ve taze ev yapımı makarna, küf oluşumunu yavaşlatmak ve tazeliğini mümkün olduğunca korumak için buzdolabında saklanmalıdır. Çoğu makarnalar 3-5 gün buzdolabında saklanabilir.

 

Pişmiş Makarnanın Bozulduğuna Dair İşaretler

 

Genellikle makarnanızın bozulup bozulmadığını bakarak ve dokunarak anlayabilirsiniz.

 

Süresi dolmuş makarnanın en etkileyici işaretlerinden biri, genellikle görünür küf büyümeye başlamadan hemen önce ortaya çıkan, sümüksü veya yapış yapış hale gelmesidir.

 

Ayrıca grimsi veya beyazımsı bir renk tonu gibi bir donukluk veya renk değişikliği olduğunu da fark edebilirsiniz.

 

Bazen makarnanızın bozulmaya başladığını ve atılması gerektiğini koklayarak anlayabilirsiniz.

 

Bozulmuş Makarna Yeme Riskleri

 

Bozulmuş makarna yemek, zararlı mikroplar büyüyorsa sizi hasta edebilir ve bunu yapmak insanları farklı şekilde etkileyebilir.

 

Yediğiniz makarnada neyin büyüdüğüne bağlı olarak, hafif ila şiddetli arasında değişen gıda zehirlenmesi belirtileri yaşayabilirsiniz.

 

Gıda kaynaklı hastalıkların en sık görülen semptomları doğal olarak gastrointestinaldir. Mide bulantısı, ishal ve kusmaya neden olur (7).

 

Bozulmuş makarnada yetişebilen en yaygın gıda kaynaklı patojenlerden biri, kramplara, mide bulantısına, ishale ve kusmaya neden olabilecek B. cereus'tur.. Şiddetli vakalarda, bu bakterilerin ölüme neden olduğu bile bilinmektedir (89).

 

İçinde et, yumurta veya süt ürünleri gibi başka bileşenler bulunan bozuk makarna yerseniz, Salmonella, Campylobacter, Clostridium veya Listeria gibi diğer yaygın mikroplara da maruz kalma olasılığı daha yüksektir (7).

 

 

Yemeklerden artakalan makarna yemekten gıda kaynaklı hastalık riskinizi en aza indirmek için, yukarıdaki genel raf ömrü beklentilerini takip etmek, makarnayı yemeden önce incelemek ve uygun depolama tekniklerini uygulamak en iyisidir.

 

Özet: Bozulmuş makarna yemek, mide bulantısı, ishal ve kusmaya neden olabilecek bir dizi gıda kaynaklı hastalık riski ile birlikte gelir. Artakalan pişmiş makarna yemeden önce bozulma belirtileri olup olmadığına bakın.

Pişmiş Makarna Nasıl Saklanır? Makarna Saklamanın En İyi Yolu

 

Makarna piştikten sonra, artakalan makarnaların iyice soğumasını bekleyin ve pişirildikten sonra 2 saat içinde buzdolabında saklayın.

 

Sıcak makarna bir kaba kapatıldığında ve buzdolabına konduğunda sıkışan nem, bakteri veya küfün büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturabilir (23).

 

Buzdolabındaki makarnalar derin olmayan, hava geçirmez kaplarda veya kilitlenebilen torbalarda saklanmalıdır.

 

Buzdolabında çok fazla yapışmasını önlemek için arta kalan pişmiş erişteleri biraz zeytinyağı ile karıştırmak yardımcı olabilir.

 

Son olarak, soğuk yiyecekleri korumak için buzdolabınızı 4 °C veya daha düşükte tuttuğunuzdan emin olun (3).

 

Artakalan Pişmiş Makarna Nasıl Yeniden Isıtılır?

 

Artakalan makarnanın tadını çıkarmaya hazır olduğunuzda, doğrudan buzdolabından soğuk olarak yiyebilir veya birkaç önerilen yöntemle yeniden ısıtabilirsiniz.

 

Sossuz sade makarna yiyorsanız, bir süzgecin içine yerleştirip yaklaşık 30-60 saniye kaynar suya daldırarak tekrar ısıtabilirsiniz.

 

Soslu artakalan bir makarna ısıya dayanıklı bir tabağa konabilir ve 170°C’de  yaklaşık 20 dakika fırında pişirilebilir.

 

Ayrıca ocak üzerinde bir tavaya alınıp orta ateşte ısıtılabilir, iyice ısıtmak için hafifçe karıştırılabilir.

 

Mikrodalga korumalı kapalı bir tabak, mikrodalga fırının yeniden ısıtma ayarlarını kullanarak ve soğuk parçalar kalmayıncaya kadar hafifçe karıştırarak kullanılabilir.

 

 

Makarnanız 4 °C sıcaklıkta düzgün bir şekilde soğutulduğu ve artakalanların zamanında tadını çıkardığınız sürece, soğuk yemek istiyorsanız bakteriyel kontaminasyon riski düşüktür.

 

Yeniden ısıtma yapıyorsanız, en az 74 °C'ye kadar iyice ısıttığınızdan emin olun ve bakteri üremesini önlemek için 2 saat içinde tüketin (10).

 

Özet: Raf ömrünü optimize etmek için, pişirilmiş makarna buzdolabında 4 °C veya daha düşük sıcaklıkta hava geçirmez bir kapta veya kilitlenebilir bir torbada saklanmalıdır. Artan makarnalar kaynar su, set üstü ocak, mikrodalga veya fırın kullanılarak soğuk veya yeniden ısıtılarak tüketilebilir.

Uzun Lafın Kısası

 

Makarna dünya çapında popüler bir besindir ve buğday, baklagiller ve glutensiz tahıllar gibi bir dizi içerik ile yapılır.

 

Kurutulmuş makarna kilerde uzun bir raf ömrüne sahipken, pişmiş ve taze ev yapımı makarna biraz hızlı bir şekilde yenmelidir. Çoğu pişmiş makarna, son kullanma belirtileri göstermeye başlamadan önce buzdolabında sadece 3-5 gün saklanabilir.

 

Bozulmuş makarna yemek, gıda kaynaklı hastalık gibi diğer süresi dolmuş yiyecekleri yemeye benzer risklerle birlikte gelir.

 

Bu, uygun taşıma, hazırlama ve buzdolabı saklama tekniklerini izlemenin yanı sıra pişmiş makarnanızı makul bir zaman dilimi içinde yemeyi önemli kılar.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler