Macadamia Fındığının Faydaları Nelerdir?

Macadamia Fındığının Faydaları Nelerdir?

Macadamia fındığı vitaminler, mineraller, lif, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir.

Macadamia fındığı, ince, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi bir dokuya sahip olan ağaç fındıklarıdır.

Macadamia nerede yetişir? Avustralya'ya özgü macadamia ağaçları artık Brezilya, Kosta Rika, Hawaii ve Yeni Zelanda gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilmektedir.

Diğer birçok fındık gibi, macadamia fındığı da besinler ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Ayrıca, gelişmiş sindirim, kalp sağlığı, kilo yönetimi ve kan şekeri kontrolü gibi çeşitli faydalarla da bağlantılıdırlar.

İşte macadamia fındığının 10 sağlık ve beslenme faydası.

1. Zengin Besinler

Macadamia fındığı; sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin, kalorisi zengin fındıklardır. 28 gramının içeriği ( 1 ):

 • Kalori: 204
 • Yağ: 23 gram
 • Protein: 2 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Lif: 3 gram
 • Manganez: Günlük Değerin% 58'i (DV)
 • Tiamin: DV'nin% 22'si
 • Bakır: DV'nin% 11'i
 • Magnezyum: DV'nin% 9'u
 • Demir: DV'nin% 6'sı
 • B6 Vitamini: DV'nin% 5'i

Macadamia fındığı, toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyenizi düşürerek kalp sağlığını artırabilecek bir tür yağ olan tekli doymamış yağlar açısından da zengindir (2 ).

Bu fındıklar karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür ve orta derecede lif içeriğine sahiptir. Bu kombinasyon, özellikle şeker hastaları için yararlı olabilir ve kan şekeri seviyenizi yükseltir ( 3 ).

Denemediğim hızlı kilo verme yöntemleri kalmadı, ancak kilo veremiyorum verdiklerimi de geri alıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanızın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini almak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Özet: Macadamia fındığı vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindir, ancak karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür. Dahası, sağlıklı tekli doymamış yağlara sahiptirler.


2. Antioksidanlar İle Yüklü

Çoğu fındık gibi, macadamia fındığı da büyük bir antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanlar , hücresel hasara neden olabilecek diyabet, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi hastalık riskinizi artırabilecek kararsız moleküller olan serbest radikalleri nötralize eder (4 , 5 ).

Ek olarak, macadamia fındığı, tüm ağaç fındıklarının en yüksek flavonoid seviyelerinden bazılarına sahiptir. Bu antioksidan iltihapla savaşır ve kolesterolü düşürür (4 ).

Ayrıca, bu fındık, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini formu olan tokotrienoller açısından zengindir. Bu bileşikler kanser ve beyin hastalıklarına karşı bile koruma sağlayabilir (6 , 7 ,8 , 9 ).

Özet: Macadamia fındığı, vücudunuzu hücresel hasara ve hastalığa karşı koruyan antioksidanlar olan flavonoidler ve tokotrienollerle yüklenir.


3. Kalp Sağlığını Artırabilir

Macadamia fındığı kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Çeşitli çalışmalar, bu fındıkları günde 8-42 gram yemenin toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini % 10'a kadar düşürebileceğini göstermektedir (2 , 10 , 11 , 12 ).

İlginç bir şekilde, yüksek kolesterolü olan kişilerde yapılan küçük bir çalışma, macadamia fındığı açısından zengin bir diyetin, bu kalp belirtecinin seviyelerini, Kalp Derneği tarafından önerilen kalp-sağlıklı, az yağlı bir diyet kadar azalttığını belirtti. (13 ).

Dahası, her gün 42-84 gram macadamia fındığı yemek, lökotrien B4 gibi iltihap belirteçlerini önemli ölçüde azaltabilir. Enflamasyon kalp hastalığı için bir risk faktörüdür (9 ).

Araştırmacılar, macadamia fındığının kalp faydalarının yüksek tekli doymamış yağ içeriğinden gelebileceğine inanıyor.

Bu yağ sürekli olarak daha iyi kalp sağlığı, daha düşük inme ve ölümcül kalp krizi riskiyle bağlantılıdır (10 , 14 ).

Özet: Macadamia fındığı, kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Her gün az miktarda yemek, yüksek kolesterol ve iltihaplanma gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.


4. Metabolik Sendrom Riskinizi Azaltabilir

Metabolik sendrom, yüksek kan şekeri ve kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere inme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artıran bir risk faktörü kümesidir (15 ).

Araştırmalar macadamia fındığının hem metabolik sendroma hem de tip 2 diyabete karşı koruyabildiğini göstermektedir .

Örneğin, yakın tarihli bir derlemede, macadamia fındığı da dahil olmak üzere ağaç fındığı bakımından zengin diyetler, açlık kan şekeri düzeylerindeki düşüşlerle ilişkilendirilmiştir.

Bu incelemeye dahil edilen diyetler, insanlar günde 28-84 gram ağaç fındığı yemişti. Uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir belirteci olan hemoglobin A1c düzeylerini önemli ölçüde iyileştirdiler (3 ).

Ayrıca, macadamia fındıklarındaki yağın % 80'ini oluşturan tekli doymamış yağlar açısından zengin diyetler, özellikle tip 2 diyabetli kişilerde metabolik sendrom için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir (10 , 16 ).

Genel olarak, fındık alımı, metabolik sendrom veya tip 2 diyabetli kişilerde daha düşük kan şekeri ve vücut ağırlığına da bağlıdır (17 , 18 , 19 ).

Özet: Macadamia fındığı da dahil olmak üzere düzenli olarak ağaç yemişleri yemek, metabolik sendrom riskinizi azaltabilir ve daha düşük, daha stabil kan şekeri seviyelerine katkıda bulunabilir.

5. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Kalori bakımından zengin olmasına rağmen, macadamia fındığı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bu kısmen protein ve lif miktarları, açlığı azalttığı ve doygunluk duygularını desteklediği bilinen iki besin maddesi ile açıklanabilir (20 , 21 , 22 ).

Araştırmalar ayrıca, fındıklardaki yağların bir kısmının sindirim sırasında liflerde kalabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, macadamia ve diğer fındıklar daha önce düşünülenden daha az kalori sağlayabilir (23 , 24 , 25 ).

3 haftalık bir çalışmada, 71 genç Japon kadın günde 10 gram Macadamia fındığı, Hindistan cevizi veya tereyağı ile ekmek yiyordu. Macadamia grubundakiler çalışma sonunda  0,4 kg kaybederken, diğer gruplardakiler aynı ağırlıkta kaldı (10 ).

Macadamia fındığı ayrıca tekli doymamış yağlar, özellikle istenmeyen kilo alımına karşı koruyabilen omega-7 yağ palmitoleik asit bakımından da zengindir.

12 haftalık bir çalışmada, palmitoleik asit açısından zengin olan büyük miktarlarda macadamia yağı içeren yüksek yağlı diyetlerle beslenen obez farelerin, bu ürünün hiçbirine verilenlerden önemli ölçüde daha küçük yağ hücreleri vardı (26 ).

Bununla birlikte, MMacadamia fındığının insanlarda aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı belirsizdir.

Kilo vermem durdu, kilo vermek için uyguladığım zayıflama suları ve hızlı kilo verdiren kürlerden sonuç alamadım diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilir, sorularınızı instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimize sorabilirsiniz. (Zayflamak Tek Tık Uzağınızda!).

Özet: Macadamia fındığı açlığı azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilecek doygunluk hislerini artırabilir. Ayrıca daha önce inanıldığından daha az kalori sağlayabilirler.


6. Bağırsak Sağlığını Iyileştirebilir

Macadamia fındığı, sindiriminize ve genel bağırsak sağlığınıza fayda sağlayabilecek lif içerir .

Çoğu fındıkta olduğu gibi, macadamia fındıklarındaki çözünür lif prebiyotik olarak hareket edebilir, yani faydalı bağırsak bakterilerinizi beslemeye yardımcı olur (27 , 28 ).

Buna karşılık, bu dost bakteriler , iltihabı azaltabilen ve irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi koşullara karşı koruyabilen asetat, bütirat ve propionat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretir (29 , 30 , 31 ).

Bazı kanıtlar SCFA'ların diyabet ve obezite riskinizi bile azaltabileceğini düşündürmektedir (32 , 33 , 34 ).

Özet: Macadamia fındıklarındaki çözünür lif, yararlı bağırsak bakterilerinizi besleyerek sindiriminize yardımcı olur. Buna karşılık bağırsak sağlığınızı iyileştirebilir.

7-9. Diğer Potansiyel Faydalar

Yeni ortaya çıkan araştırmalar, macadamia fındığının birkaç ek sağlık yararı sunabileceğini düşündürmektedir ( 7 ,8 , 35 , 36 , 37 ):

   7.   Antikanser özelliklerinin sağlanması: Macadamia fındığı flavonoidler ve tokotrienoller içerir, test tüpü çalışmalarının kanser hücreleriyle savaşmaya veya öldürmeye yardımcı olabileceğini  gösteren bitki bileşikleridir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   8.   Beyin sağlığını artırmak: Test tüpü ve hayvan araştırmaları, tokotrienollerin beyin hücrelerini  Alzheimer ve Parkinson gibi koşullardan da koruyabildiğini göstermektedir . Yine de, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

    9. Ömrünü uzatmak: Macadamia fındığı da dahil olmak üzere düzenli fındık alımı, erken ölme riskinizi  üçte bir oranında azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu potansiyel özelliklerin kanıtlanmış olmaktan uzak olduğunu unutmayın. Daha fazla insan çalışması gereklidir.

Özet: Macadamia fındıklarını düzenli olarak yemek, erken ölme riskinizi azaltabilir ,kanser ve beyin hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek önemlidir.

10. Diyetinize Eklemek Kolay

Macadamia fındığı çoğu süpermarkette bulunur, internet üzerinden de sipariş edilebilir . Çok yönlüdür ve çoğu diyete dahil edilmesi kolaydır.

Genel olarak, ham macadamia fındığı en sağlıklı formdur. Kuru kavrulmuş olanlar, kendiniz kızartmak için zamanınız yoksa iyi bir alternatif sağlar. Ancak gereksiz yağlar içeren yağlı kavrulmuş versiyonlardan uzak durmaya çalışın.

Macadamia fındıklarını atıştırmalık olarak , öğütülerek, çorbalara ve sıcak yemeklere serperek veya salatalardaki krutonlar ile takas ederek kullanabilirsiniz.

Macadamia yağı bu fındığın tadını çıkarmanın başka bir yoludur. Fındık ezmesi gibi, ekmek, kraker ve meyve dilimleri üzerine yayılabilir veya yulaf ezmesi veya yoğurtta eklenebilir.

Son olarak, bu fındık ıslatılabilir.Süt içermeyen peynir veya süt yapmak için bir macun haline getirilebilir. Bu macun ayrıca çeşitli tatlılar için bir baz sağlayabilir.

Macadamia fındığı oda sıcaklığında bir ila beş ay boyunca, ideal olarak hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Bunları buzdolabınızda saklamak bir yıla kadar daha uzun süre taze kalmasını sağlar ( 38 ).

Özet: Macadamia fındığı çoğu diyete çok yönlü bir katkıdır. Bütün, öğütülmüş, çiğ, kavrulmuş veya fındık ezmesi olarak yenebilir. Ana yemeklere, atıştırmalıklara ve tatlılara ilginç bir katkı yapabilirler.

Uzun Lafın Kısası

Macadamia fındığı vitaminler, mineraller, lif, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir.

Potansiyel faydaları arasında kilo kaybı, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ,diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalığına karşı koruma bulunur.

Bu fındığı merak ediyorsanız , bugün diyetinize eklemeyi deneyin.

Kilo vermek istiyorum ancak 10 kilo verdiren diyet listesi gibi kısıtlayıcı diyetler yüzünden diyetlerden soğudum diyorsanız eğer sevdiğiniz yiyecekleri yerken zayıflamak için, hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın