Lütfen bakınnn

17 yaşındayım 172 boyunda 71 kiloyum kaç olmam gerekiyor ve nasıl bi diyet yapmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

Merhabalar;
Yaşınız gereği olmanız gereken BKİ aralığı 18,3-24,6'dır. Ortalama olarak ideal kilonuz 62-65 aralığıdır diyebiliriz. Bu aralığa düşmeniz için çok sıkı bir diyet yerine, hayatınıza da uygulayabileceğiniz aynı zamanda büyümenizi de destekleyecek bir sağlıklı ve dengeli beslenme programı hazırlanmalı. İhtiyacınız olan tüm besin ögelerini içermeli ve bu program bolca su tüketimi ve fiziksel aktivite ile desteklenmeli. Bu programın hazırlanması için; sizin kan tahlilleriniz ve günlük beslenme alışkanlıklarınız, günlük rutininiz ve programınız değerlendirilmelidir.
Size ilk önerim hayatınıza spor ya da bir fiziksel aktivite katmak (en basitinden günde 45 tempolu yürümek gibi), su tüketiminizi arttırmak ve öğünlerinizi sağlıklı beslenme tabağına uygun oluşturmak ve atlamamak ve mutlaka günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek olacaktır. Kendinizi diyet stresine sokmak yerine sağlıklı beslenmeye adapte olduğunuzda vücudunuzdaki değişiklikleri farkedeceksiniz.
Sağlıklı günler dilerim