Lütfen Artik:(

Lütfen artık birileri sorularımıza Cevap versin! 87 kiloyum 14 yaşındayım yememe engel olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Merhaba genç arkadaşım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki yaşın gereği aktif bir spor ya da uygulama yapmak için çok uygunsun. Yaşının doğrultusunda meraklı olmalı ve çeşitli çalışmaları öğrenmelisin. Örneğin değerli doktorumuz Aziz Sancar'ın nobel ödülü almasını sağlan arştırmsının "melatonin pik seviyesinin kanseri engellemesi/önlemesi" üzerine olan çalışmadan şunu özetleyebilirimki düzelnli ve sağlıklı uyku (melatonin uyku sırasında salgılanan bir hormonumuz) kansere karşı güçlü bir askerse tüm metbolizmamız için de öyledir, unutma.
Alışkanlıklarını gözden geçir, kısa süreli günlük hedefler veya uğraşlar bularak mutlu olmaya çalış ve uykuyu olumsuz etkileyecek yağlı, şekerli, hazır/paketli sanayi ürünlerini, tuzu azalt ve akşam tüketmemeye çalış. Yoğurdu sev, suyu içi, düzenli diş fırçala. Not: düzenli uyku sayesinde vücuda salınan melatonin hormonu gün içinde iştah ataklarını azaltacaktır.
Bizler sağlık çalışanlarıyla kollektif bir şekilde çalışmaktayız. Eğer daha önce bir diyetisyene gitmiş ve takibinizi yarıda bıraktıysanız bir psikoloğa gidip destek alabilir. Ardından tekrar diyetisyene gidebilirsiniz. Bazı yeme bozuklukları psikolojiktir ve destek alınması gerekir. Kilo vermeye hazır olduğunuzda biz sizin destekçinizi, buradayız :)
DiyetAsistan
DiyetAsistan
Eyüpsultan mah. Kızılay cad. Bayram sokak No:1 Kat:3
Merhabalar,

Bir diyetisyen kontrolünde işlenmiş gıdalardan kaçınarak bir diyet takip edebilirsiniz. Bu en iyi çözüm olacaktır.
Eğer diyetisyen hizmeti alma imkanın yoksa bir ay boyunca işlenmiş gıdalardan ve yüksek glisemik indekse sahip gıdaları diyetinizde en aza indirebilirsiniz. Çok fazla işlenmiş gıda (şeker ilaveli) tüketimi açlık tokluk mekanizmasını bozabiliyor. Bu gıdaları diyetinizde çıkarıp yerine "tokluk faktörü" yüksek gıdaları koyarak tekrar açlık ve tokluk hissini yönetebilirsiniz. Blog sayfamızda "Glisemik indeks" ve "açlık tokluğu anlamak" yazılarını da inceleyebilirsiniz.