Limonlu Suyun Faydaları Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Limonlu Suyun Faydaları Limonlu Su Zayıflatır Mı?
Araştırmalar limon suyunun pek çok potansiyel sağlık yararına sahip olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra, suyunuza limon ilave etmek gün boyunca daha fazla içmenize ve vücudunuzun su ihtiyacını gidermenize yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Birçok restoran rutin olarak limonlu su hizmeti vermektedir. Bazı insanlar güne kahve veya çay yerine limon suyu ile başlar. Hiç şüphe yok ki limonlar lezzetlidir. Ancak onları suya eklemek daha sağlıklı yapar mı?

 

Limon suyunun sağlığa faydalarını destekleyen kanıtların çoğu anekdottur. Özellikle limon suyuyla ilgili çok az bilimsel araştırma yapılmıştır. Ancak limon ve suyun yararları hakkında ayrı ayrı araştırmalar bulunmaktadır.

 

İşte vücudunuzun limon suyundan faydalanabileceği yedi yol.

 

1. Su İçmeye Teşvik Eder

 

Gıda ve Beslenme Kuruluna göre genel kurallar kadınların günde en az 2.7 litre ve erkeklerin en az 3.7 litre alması gerektiğini söylüyor.

 

Su, hidrasyon için en iyi içecektir. Ancak bazı insanlar tadını tek başlarına beğenmez. Limon eklemek, suyun tadını daha fazla içmenize yardımcı olabilecek lezzetini arttırır.

 

2. İyi Bir C Vitamini Kaynağıdır.

 

Limon gibi turunçgiller, C vitamini bakımından zengindir, hücrelerin zararlı serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil bir antioksidandır. Muhtemelen C vitaminin bazı insanlarda soğuk algınlığı süresinin önlenmesine veya sınırlandırılmasına yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Ancak çalışmalar çelişkilidir.

 

C vitamini, kalp ve damar hastalıkları, felç riskini azaltabilir, kan basıncını düşürebilir.

 

Limonlar, C vitamini bakımından yüksek turunçgiller listesinin başında olmasa da, hala iyi bir kaynaktır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığına göre bir limonun suyu yaklaşık 18,6 miligram C vitamini sağlar. Yetişkinler için önerilen günlük miktar 65 ila 90 miligramdır.

 

3. Kilo Kaybını Destekler

 

Araştırmalar, limonlarda bulunan polifenol antioksidanlarının, obeziteyi indüklemek için aşırı beslenen farelerde ağırlık artışını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Bu fare çalışmalarında, antioksidan bileşikler ayrıca tip 2 diyabet gelişiminde iki ana faktör olan kan glukoz seviyeleri ve gelişmiş insülin direnci üzerindeki olumsuz etkileri de telafi etmektedir.

 

Aynı sonuçların insanlarda kanıtlanması gerekmekle birlikte, anektod delilleri limon suyunun kilo kaybını desteklediğine dair güçlüdür. Bunun insanlara basitçe daha fazla su içip içlerini doldurup doldurmadıkları ya da limon suyunun kendisi olup olmadığı kesin değildir.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet ücreti yalnızca 49 liradır (Hadi Zayıfla!).


4. Cilt Kalitesini Artırır

 

Limonlarda bulunan C vitamini cilt kırışıklıklarını, cildin yaşlanmasını ve güneşten zarar görmesini önler. Suyun cildi nasıl iyileştirdiği tartışmalıdır. Ancak bir şey kesindir. Cildiniz nem kaybederse, kurur ve kırışıklığa eğilimli olur. Bir 2016 laboratuvar çalışması bir narenciye bazlı içecek tüysüz farelerde kırışıklıkların gelişimini önlemek yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

5. Sindirime Yardımcı Olur

 

Bazı insanlar kabızlığın önlenmesine yardımcı olmak için günlük sabah müshil olarak limon suyu içerler. Uyandığınızda ılık veya sıcak limon suyu içmek, sindirim sisteminizin hareket etmesine yardımcı olabilir.

 

Ayurveda tıbbi ekşi limon tadının “agni'nizi” uyarmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Ayurveda tıbbında, güçlü bir agni sindirim sistemini başlatır. Böylece yiyecekleri daha kolay sindirmenize ve toksinlerin birikmesini önlemeye yardımcı olur.

 

6. Nefesi Ferahlatır

 

Sarımsak kokusundan veya diğer güçlü kokulardan kurtulmak için ellerinize hiç limon sürdünüz mü? Aynı halk ilacı, sarımsak, soğan veya balık gibi kuvvetli kokularla beslenmenin neden olduğu kötü nefes için de geçerli olabilir.

 

Sabahları ilk öğünlerden sonra yemeklerden sonra bir bardak limon suyu içerek nefes kokusunun önüne geçebilirsiniz. Limonun tükürüğü ve suyu da uyardığı, kuru bir ağzı önlemeye yardımcı olduğu düşünülür. Bu da bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu önler.

 

7. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

 

Limonlardaki sitrik asit böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bir sitrik asit bileşeni olan sitrat paradoksal olarak idrarı daha az asitli yapar. Hatta küçük taşları kırabilir. Limon suyu içmek sadece sitratı değil, aynı zamanda taşları engellemeniz veya temizlemeniz için ihtiyacınız olan suyu da sağlar.


Limon Suyu Nasıl Yapılır?

 

Limon suyunun herhangi bir sağlık yararını elde etmek için, tutarlı bir şekilde içmelisiniz ve kupadaki tek bir limon diliminden daha fazlasına ihtiyacınız var.

 

Limon suyu yaparken, her zaman bir şişedeki yapay limon yerine taze limon kullanın.

 

Limon suyu yapmak için yarım limonu 250 ml ılık veya soğuk suya sıkın. İçeceği olabildiğince sağlıklı yapmak için, filtrelenmiş su ve organik limon kullanın.

 

Daha fazla lezzet vermek veya ekleyerek limon suyuna bir sağlık takviyesi ekleyin:

 

  • birkaç nane
  • akçaağaç şurubu veya bal 
  • bir dilim taze zencefil
  • bir tutam tarçın
  • zerdeçal bir tutam

 

Ayrıca limon ve portakal gibi diğer taze narenciye dilimlerini veya salatalık dilimlerini de ekleyebilirsiniz. Dilimlemeden ve kullanmadan önce ürünü daima iyice yıkayın.

 

Elinizde limon buz küpleri olması, suyunuza hızlıca limon eklemek için harika bir yoldur. Sadece taze limon suyunu küp tepsilere sıkın ve dondurun. Gerektiği gibi bir bardak soğuk veya sıcak suya birkaç küp düşürün.

 

Güne bir bardak ılık limon suyu ile başlayabilir ve buzdolabınızda gün boyunca içmek için birkaç dilimlenmiş limonla doldurulmuş bir sürahi suyunu tutabilirsiniz.

 

Limon Suyunun Yan Etkileri

 

Limon suyunun içmesi genellikle güvenlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç olası yan etkisi vardır.

 

Limon, diş minesini aşındıran sitrik asit içerir. Riski sınırlamak için, pipetle limon suyu içip ağzınızı duru suyla durulayın.

 

Mide ekşimesi söz konusu olduğunda, limon suyu her iki yönde de gidebilir. Sitrik asit bazı insanlarda mide yanmasına neden olabilir. Diğerleri limon suyunun alkali hale gelmesi ve sindirimdeki asiditeyi azaltmak için mide ekşimesi rahatlaması yaşar. Sadece deneyler sizin üzerindeki etkisini söyleyebilir.

 

Bazı insanlar limon suyunu içerken tuvalete daha sık gezdiklerini bildirirler. C vitamininin genellikle bir diüretik olduğuna inanılıyor olsa da, ürettiğiniz idrar miktarını artıran bir şey olsa da, kanıtlar limonlar gibi doğal kaynaklardan alınan C vitamininin diüretik etkileri olduğunu göstermez.

 

Limon suyunu içerken fazladan banyo molalarına ihtiyaç duyuyorsanız, su alımının artmasından kaynaklanması muhtemeldir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Araştırmalar limon suyunun pek çok potansiyel sağlık yararına sahip olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra, suyunuza limon ilave etmek gün boyunca daha fazla içmenize ve vücudunuzun su ihtiyacını gidermenize yardımcı olabilir. Yeteri kadar su içmek sağlık için çok önemlidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler