Limon Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Limon Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları
Araştırmalar limon kabuğunun birçok sağlık faydası olduğunu göstermektedir, limon kabuğu lif, vitamin, antioksidanlar ile doludur ve anti kanser özelliği vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Limon (Citrus limon) greyfurt, misket limonun ve portakalın yanı sıra yaygın bir narenciye meyvesidir (1).

 

Eti ve meyve suyu kullanılırken, kabuk çöpe atılma eğilimindedir.

 

Bununla birlikte, çalışmalar limon kabuğunun çok sayıda sağlık yararı sağlayabilecek biyoaktif bileşiklerle dolu olduğunu belirlemiştir.

 

İşte limon kabuğunun 9 potansiyel yarar ve kullanımı:

 

1. Yüksek Besin Değeri

 

Küçük miktarlarda tüketilse bile rağmen limon kabukları çok besleyicidir. Bir çorba kaşığı (6 gram) şunları sağlar (2):

 

 • Kalori: 3
 • Karbonhidrat: 1 gram
 • Lif: 1 gram
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %9'u (DV)

 

Limon kabuğu yüksek miktarda lif ve C vitamini içerir. Günlük ihtiyacınızın %9'unu sadece 1 çorba kaşığı (6 gram) içinde sağlar (3).

 

Ek olarak, az miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içermektedir.

 

Limonun karakteristik aromasını veren bir bileşik olan D-limonen kabuğunda da bulunur. Bu meyvenin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olabilir.

 

Özet: Limon kabuğu, kalori bakımından çok düşükken, lif, C vitamini ve D-limonen bakımından çok zengindir. Aynı zamanda birkaç mineral içerir.

 

2. Ağız Sağlığını Destekleyebilir

 

Diş boşlukları ve diş eti enfeksiyonları, Streptococcus mutans gibi bakterilerin neden olduğu yaygın oral hastalıklardır (4).

 

Limon kabuğu, mikroorganizma gelişimini engelleyebilecek antibakteriyel maddeler içerir.

 

Bir çalışmada, araştırmacılar limon kabuğundaki güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olan ve yaygın oral hastalıklara neden olan bakterilerle savaşan dört bileşik tanımladılar (5).

 

Dahası, bir test tüpü çalışması limon kabuğu özünün Streptococcus mutans aktivitesiyle mücadele ettiğini ve daha yüksek dozların daha etkili olduğunu göstermiştir (6).

 

Özet: Limon kabuğu, ağız hastalıklarından sorumlu mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

3. Antioksidanlar Bakımından Zengin

 

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı önleyen bitki bileşikleridir (7).

 

Limon kabuğu, D-limonen ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından oldukça zengindir (7, 8, 9, 10).

 

D-limonen gibi flavonoid antioksidanların alımı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi belirli durumların azaltılmış riskine bağlıdır (11, 12).

 

Bir test tüpü çalışmasında limon kabuğunun greyfurt veya mandalina kabuğuna göre daha güçlü antioksidan aktivitesi olduğu tespit edildi (13).

 

Hayvan çalışmaları ayrıca D-limonenin oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan bir enzimin aktivitesini arttırdığını da göstermektedir. Oksidatif stres doku hasarı ve hızlandırılmış yaşlanma ile ilişkilidir (14, 15, 16).

 

Ek olarak, limon kabuğundaki C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür. Aynı şekilde bağışıklık sağlığını da destekler (17).

 

Özet: Limon kabuğu, bağışıklık sisteminizi koruyan ve hastalık riskinizi azaltan D-limonen ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok antioksidan sunar.

 

4. Antimikrobiyal ve Mantar Kıran Özelliklere Sahip Olabilir

 

Limon kabuğu birkaç antimikrobiyal ve mantar kıran özelliğe sahip olabilir (18, 19).

 

Özellikle, bir test tüpü çalışmasında, bu soyma antibiyotiğe dirençli bakterilerin büyümesini önemli ölçüde zarar vermiş ve azaltmıştır (20).

 

Başka bir test tüpü çalışması limon kabuğu özünün cilt enfeksiyonlarına neden olan ilaca dirençli bir mantarla savaştığını gösterdi (21).

 

Bu umut verici bulgulara rağmen, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Limon kabuğu, antibiyotiğe dirençli türlere karşı bile antimikrobiyal ve mantar kırıcı etkiler sağlayabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

 

Limon kabuğu özü, flavonoid ve C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklık sisteminizi destekleyebilir (13, 22).

 

Bir balığa susuz limon kabuğu veren 15 günlük bir çalışma, bağışıklık tepkilerinde iyileşme gösterdi (23).

 

Dahası, 82 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 1-2 gram C vitaminin, soğuk algınlığının ciddiyetini ve süresini yetişkinlerde %8, çocuklarda %14 azalttığını tespit etti (24).

 

C vitamini ayrıca, zararlı bileşikler yutan bir hücre olan fagositleri biriktirir. (25).

 

Özet: Limon kabuğu, sağlığınızı korumak için vücudunuzun bağışıklık sistemini harekete geçiren flavonoidler ve C vitamini içerir.

 

6. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

 

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite, Dünya genelinde başlıca ölüm nedeni olan kalp hastalığı için risk faktörleridir (26).

 

Araştırmalar, flavonoidler, C vitamini ve limon kabuğundaki ana lif pektin, gibi bileşiklerin riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

 

344.488 kişiden 14 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde ortalama 10 mg flavonoid artışın kalp hastalığı riskini %5 azalttığı sonucuna varmıştır (27).

 

Ek olarak, obeziteye sahip farelerde yapılan bir çalışmada, D-limonen kan şekeri, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürürken, HDL (iyi) kolesterolü artırdı (28).

 

Fazla kilolu 60 çocukta yapılan 4 haftalık bir çalışma, limon tozu ile takviye edilmesinin (soyma içeren) kan basıncı ve LDL (kötü) kolesterolün azalmasına yol açtığını belirtti (29).

 

Limon kabuğundaki pektin, karaciğeriniz tarafından üretilen ve kolesterol ile bağlanan safra asitlerinin atılımını artırarak kolesterol seviyelerini de azaltabilir (30, 31).

 

Özet: Flavonoidler, C vitamini ve limon kabuğundaki pektin, kan kolesterolü seviyelerini ve kalp hastalığı için diğer risk faktörlerini düşürerek kalp sağlığını artırabilir.

 

7. Antikanser Özelliklere Sahip Olabilir

 

Limon kabuğu birkaç kanserle savaşma özelliğine sahip olabilir.

 

Örneğin, flavonoid tüketimi, birkaç kanser türünün riskinin azalmasıyla ilişkilidir. C vitamini, mutasyona uğramış kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin büyümesini destekleyebilir (29, 32, 33).

 

D-limonen ayrıca, özellikle mide kanserine karşı, antikanser özelliklere sahip olabilir (34).

 

Bir test tüpü çalışması bu bileşiğin mide kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu buldu. Benzer şekilde, sıçanlarda yapılan 52 haftalık bir çalışma, farklı D-limonen konsantrasyonlarının, mutasyona uğramış hücrelerin ölüm oranını artırarak mide kanserini inhibe ettiğini belirtti (35, 36).

 

Bununla birlikte, limon kabuğu, kanser için bir tedavi veya çare olarak düşünülmemelidir. İnsan araştırmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Limon kabuğundaki bazı bileşikler antikanser potansiyeline sahip olabilir. Ancak, bu bulguları doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

 

8. Safra Kesesi Taşınızı Tedavi Edebilir

 

Bazı araştırmalar, D-limonenin safra kesesi taşlarının, safra kesenizde oluşabilecek sert tortuların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir (37).

 

Safra kesesi taşı olan 200 kişiden oluşan bir çalışmada, D-limonen çözücüsü enjekte edilenlerin %48'i tamamen safra taşı kaybını yaşadı. Bu tedavinin cerrahiye etkili bir alternatif olabileceğini düşündürdü (38, 39).

 

Yine de, takip araştırması gereklidir.

 

Özet: Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, limon kabuğundaki D-limonen safra taşlarını çözebilir.

 

9. Limon Kabuğu Nerede Kullanılır?

 

"Limon kabuğu ne işe yarar?" Diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Limon kabuğu da aynı şekilde kozmetik veya ev eşyası olarak birçok uygulamaya sahiptir. En popüler kullanımlarından bazıları şunlardır:

 

 • Çok Amaçlı Temizleyici: Kapaklı bir kavanozu limon kabukları ve beyaz sirke ile doldurun ve birkaç hafta bekleyin. Kabukları çıkarın ve kalan çözeltiyi eşit miktarda su ile karıştırın.

 

 • Buzdolabı ve Çöp Tenekesi Koku Giderici: Buzdolabınızın içine veya çöp kutunuzun dibine kokuları çekmesi için birkaç limon kabuğu yerleştirin.

 

 • Paslanmaz Çelik Temizleyici: Temizlemek ve limon kabukları kullanarak lekeleri ovalamak istediğiniz nesneye biraz tuz serpin. Daha sonra durulamayı unutmayın.

 

 • Kettle Temizleyici: Su ısıtıcınızı su ve limon kabuğuyla doldurun ve herhangi bir mineral birikimini gidermek için kaynatın. Durulamadan önce suyun bir saat bekletin.

 

 • Vücut Bakımı: Şeker, zeytinyağı ve ince kıyılmış limon kabuğunu karıştırın ve ıslak cilde masaj yapın. İşiniz bittiğinde iyice durulayın.

 

 • Yüz Maskesi: Peeling ve cilt temizleme maskesi için pirinç unu, limon kabuğu tozu ve soğuk sütü karıştırın.

 

Özet: Limon kabuğu, ev temizleyicisi veya güzellik ürünü olarak çeşitli uygulamalara sahiptir.

 

Limon Kabuğunun Yan Etkileri Var Mı?

 

Limon kabuğunun yan etkisi bildirilmemiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından güvenli olarak tanınmaktadır.

 

Her ne kadar hayvan çalışmaları yüksek dozlarda D-limonen'i kanserojen etkilerle ilişkilendirse de, bu bulgu önemsizdir. Çünkü insanlar bu ilişkiden sorumlu proteinleri barındırmamaktadır (37, 40).

 

Aynı şekilde, limon kabuğu haşere ilacı kalıntısı içerebilir. Kalıntıları gidermek için meyveyi iyice ovaladığınızdan veya karbonat çözeltisiyle yıkadığınızdan emin olun (41).

 

Özet: Limon kabuğunun rapor edilmiş yan etkisi yoktur ve Sağlık Bakanlığı tarafından insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilmektedir.

 

Diyetinize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

 

Limon kabuğu alımınızı aşağıdaki gibi çeşitli şekillerde artırabilirsiniz:

 

 • Pişmiş ürünlere, salatalara veya yoğurtlara limon kabuğu rendesi ilave edebilirsiniz.
 • Donmuş limon kabuğunu rendeleyin ve çorbalara, içeceklere ve soslara serpin.
 • Kabuğu şeritler halinde keserek ve 93°C sıcaklıkta fırında kurutup ardından çayın içine ekleyebilirsiniz.
 • Susuz kabuğu kesip ve ev yapımı baharat için tuz ve karabiberle karıştırabilirsiniz
 • Sıcak çay veya en sevdiğiniz kokteyl için yeni bir malzeme olarak ekleyebilirsiniz

 

Bu kabuğu ayrıca toz haline getirilmiş veya şekerlenmiş halde satın alabilirsiniz.

 

Meyveyi tek başına rendelemek istemiyorsanız, internetten limon kabuğu ürünlerini satın alabilirsiniz.

 

Özet: Limon kabuğu taze, kurutulmuş, dondurulmuş, toz haline getirilmiş veya şeker ile kaplanmış olarak tüketilebilir. Bu da çeşitli yemeklere eklenmesini çok kolaylaştırır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Normalde limon kabuğu çöpe atılsa da, araştırmalar sağlık açısından birçok faydası olduğunu göstermektedir.

 

Kabuğun lif, vitamin ve antioksidan içerikleri, oral, bağışıklık ve kalp sağlığını destekleyebilir. Birkaç antikanser özelliğe bile sahip olabilir.

 

Bu kadar sağlık faydasını öğrendikten sonra tariflerinizde limon kabukları veya narenciye kabuklarına yer vermeyi düşünebilirsiniz.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler