Lens Nasıl Takılır? Lens Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Lens Nasıl Takılır? Lens Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Kontakt lenslerinizi güvenli bir şekilde takıp çıkarmak, gözlerinizin sağlığı için çok önemlidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Yaklaşık 45 milyon kişinin kontakt lens kullandığı tahmin edilmektedir. Bu küçük göz lensi, kullanıcılar için yaşam kalitesinde büyük bir fark yaratabilir, ancak bunları güvenli bir şekilde kullanmak önemlidir. Uygunsuz bakım, ciddi enfeksiyonlar dahil her türlü soruna neden olabilir.

 

Lens nasıl kullanılmalı? İster yıllardır göz lensi takıyor olun ister ilk kez kullanmak üzere olun, işte lenslerinizi takmanın, çıkarmanın ve bakımının en güvenli yolları.

 

Lens nereden alınır?Lens ne kadar? Kontakt lens fiyatlarına ve lens markalarına internet siteleri üzerinden veya optiklerden ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde buralardan sipariş verebilirsiniz.Fiyatlar kullanım süresine kaç adet olduğuna göre değişebilir. 

 

"Göz sağlığım kadar bedenimin sağlığına da dikkat ediyorum." diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli şekilde beslenirken kilo vermek isteyebilirsiiniz. Zayıflamak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Kontakt Lens Nasıl Takılır? Lens Nasıl Takılır? 

 

Lens Nasıl Kullanılır? Lens Göze Nasıl Takılır? Birlikte inceleyelim.

 

 1. Önce ellerinizi iyice yıkayın ve iyice kurulayın.
 2. Kontakt lens kutunuzu açın ve ilk kontakt lensi baskın olmayan elinize (sürekli kullanmadığınız elinize sağlaksanız sol elinize) koymak için parmak ucunuzu kullanın.
 3. Lensi kontakt lens solüsyonuyla durulayın. Asla normal su kullanmayın.
 4. Lensi, baskın olan elinizin (sağlaksanız sağ elinizin) işaret veya orta parmağının üstüne koyun.
 5. Merceğin hasar görmediğinden ve doğru tarafın yukarı baktığından emin olmak için kontrol edin. Merceğin kenarları, bir kase oluşturacak şekilde yukarı doğru dönmeli, dışa dönmemelidir. İçi dışarıdaysa yavaşça çevirin. Lens hasar görürse kullanmayın.
 6. Aynaya bakın ve lensi tutmayan elinizle üst ve alt göz kapaklarınızı açık tutun.
 7. Önünüze veya tavana doğru bakın ve lensi gözünüze yerleştirin.
 8. Gözünüzü yavaşça kapatın ve lensi yerine oturtmak için gözünüzü çevirin veya göz kapağına hafifçe bastırın. Lens rahat hissetmeli ve birkaç kez göz kırptıktan sonra net bir şekilde görebilmelisiniz. Rahat değilse, lensi nazikçe çıkarın, durulayın ve tekrar deneyin.
 9. İkinci lensle tekrarlayın.


 

Sert veya Yumuşak Kontakt Lens Takmak Arasında Bir Fark Var Mı?

 

En yaygın sert mercek türü, sert gaz geçirgen mercek olarak adlandırılır. Bu sert lensler, oksijenin korneanıza gitmesine izin verir. Ayrıca yumuşak lenslere göre daha dayanıklıdırlar, bu nedenle daha uzun süre kullanılıırlar. Yine de yumuşak kontakt lensler, sert lenslerden daha popüler bir seçimdir.

 

Olumsuz tarafı, sert kontakt lenslerin enfeksiyonlara neden olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca yumuşak lenslere göre daha az rahat olabilirler.

 

Farklılıklarına rağmen, yukarıda belirtilen adımları izleyerek ve lens nasıl takılır resimli anlatımları inceleyerek öğrenebilirsiniz, aynı şekilde sert ve yumuşak lensleri takabilirsiniz.

 

Kontakt lens takmak corona olma riskini artırır mı? Öğrenmek için tıklayın (corona belirtileri - lens)

 

Lens Rahatsız Ederse Ne Yapmalı?

 

Kontakt lens kullanmaya yeni başladıysanız, ilk birkaç gün biraz rahatsız hissettirebileceklerini bilin. Bu, sert lenslerde daha yaygındır.

 

Lensinizi taktıktan sonra gözünüz kuruyorsa, lensler için özel olarak yapılmış yeniden ıslatma damlalarını kullanmayı deneyin.

 

Lens neden batar? Lens neden batma yapar? Lens göze neden batar? Lens taktıktan sonra gözünüzü kaşındırır, incitir veya tahriş ederse aşağıdaki adımları izleyin:

 

 1. İlk önce gözlerinizi ovuşturmayın. Bu, kontakt lensinize zarar verebilir veya rahatsızlığı artırabilir.
 2. Lens nasıl temizlenir? Ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından lensi çıkarın ve kontak lens solüsyonuyla iyice durulayın. Bu, lense yapışmış olabilecek kir veya kalıntılardan kurtulabilir, eğer rahatsız etme nedeni buysa sorun çözülebilir. 
 3. Yırtılmadığından veya hasar görmediğinden emin olmak için lensi dikkatlice inceleyin. Öyleyse, lensi atın ve yenisini kullanın. Yedek lensiniz yoksa hemen göz doktorunuza başvurduğunuzdan emin olun.
 4. Lens hasar görmemişse, iyice durulanıp temizlendikten sonra dikkatlice gözünüze tekrar yerleştirin.
 5. Lensiniz genellikle rahatsız ediyorsa ve yukarıdaki adımlar işe yaramıyorsa veya kızarıklık veya yanma da varsa, lenslerinizi takmayı bırakın ve doktorunuzla görüşün.

 

Kontakt Lensler Nasıl Çıkarılır? Lens Nasıl Takılır Çıkarılır? 

 

Lens nasıl çıkartılır? Lens nasil cikartilir? Birlikte inceleyelim.

 

 1. Ellerinizi iyice yıkayın ve iyice kurulayın.
 2. Alt göz kapağınızı bir gözünüzde nazikçe aşağı çekmek için baskın elinizin (sağlaksanız sağ elin) orta parmağını kullanın.
 3. Yukarı bakarken, aynı elin işaret parmağını kullanarak lensi gözünüzün beyaz kısmına doğru nazikçe çekin.
 4. Lensi başparmağınız ve işaret parmağınızla sıkıştırın ve gözünüzden çıkarın.
 5. Lensi çıkardıktan sonra avucunuzun içine koyun ve kontak lens solüsyonuyla ıslatın. Herhangi bir mukusu, kiri ve yağı temizlemek için yaklaşık 30 saniye hafifçe ovalayın.
 6. Lensi durulayın, ardından bir kontak lens kutusuna koyun ve tamamen lens solüsyonuyla kapatın.
 7. Diğer göz için tekrarlayın.


Kontakt Lensler Nasıl Güvenle Saklanır? Lens Nasıl Saklanır?

 

Gözlerinizi sağlıklı tutmak için, kontakt lensleriniz için uygun bakım talimatlarına uymanız önemlidir. Bunu yapmamak, ciddi enfeksiyonlar dahil çok sayıda göz rahatsızlığına yol açabilir.

 

Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, körlüğe neden olabilecek ciddi göz enfeksiyonları, her yıl her 500 kontakt lens kullanıcısının yaklaşık 1'ini etkiliyor.

 

Göz enfeksiyonu neden olur? Göz enfeksiyonları ve diğer komplikasyon riskinizi azaltmanın en kolay yolu, lenslerinize uygun şekilde bakmaktır. Dikkat etmeniz gerekenler:

 

Bakım için bazı önemli ipuçları aşağıdaki tavsiyeleri içerir:

 

 • Lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve kuruladığınızdan emin olun. Lenslerinizi öngörülen süreden daha uzun süre KULLANMAYIN.
 • Kontakt lensleri gece boyunca dezenfekte lens solüsyonunda sakladığınızdan emin olun. Lensleri gece boyunca salinde saklamayın. Salin, durulama için harikadır ancak kontakt lensleri saklamak için değildir.
 • Lenslerinizi gözünüzün içine soktuktan sonra lens kabınızdaki solüsyonu atın. Lens kutunuzdaki dezenfekte etme lens solüsyonunu tekrar KULLANMAYIN.
 • Lenslerinizi taktıktan sonra lens kutusunu salin solüsyonu ile durulayın. Lenslerinizi temizlemek veya saklamak için su KULLANMAYIN.
 • Lens kutunuzu 3 ayda bir DEĞİŞTİRİN.
 • Kontakt lenslerinizle uyumayın.
 • Gözünüzü kaşımamak için tırnaklarınızı kısa tutun.
 • Uzun tırnaklarınız varsa, lenslerinizi tutmak için yalnızca parmak uçlarınızı kullandığınızdan emin olun.
 • Yüzmek veya duş almak da dahil olmak üzere lenslerinizle su altına girmeyin. Su, göz enfeksiyonlarına neden olma potansiyeline sahip patojenler içerebilir.
Kontakt lenslerin yanlış kullanımının neden olduğu göz rahatsızlıklarını öğrenmek için tıklayın (lens).

 


 

Göz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

 

Bir göz enfeksiyonuna işaret edebilecek semptomları bilmek önemlidir. En yaygın semptomlardan bazıları şunlardır. Göz iltihabı belirtileri:

 

 • gözünüzde kızarıklık ve şişlik
 • göz ağrısı
 • ışık hassaslığı
 • göz sulanması
 • gözlerinden akıntı
 • bulanık görme
 • tahriş veya gözünüzde bir şey olduğu hissi.

 

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, hemen doktorunuza danışın. Konjonktvit hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (göz enfeksiyonu).(Konjonktvit tedavisi)

 

"Göz sağlığım gibi beden sağığıma da dikkat ediyorum. Obezite gibi sağlık sorunlarından kurtulmak için kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer diyetisyenleriizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağınızda!).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kontakt lenslerinizi güvenli bir şekilde takıp çıkarmak, gözlerinizin sağlığı için çok önemlidir.

 

Kontakt lenslerinizi tutmadan önce daima ellerinizi yıkadığınızdan emin olun, takmadan önce veya çıkardıktan sonra kontakt lens solüsyonuyla iyice temizleyin ve asla lens takılıyken uyumayın.

 

Gözünüzde herhangi bir kızarıklık, şişlik veya akıntı fark ederseniz veya bulanık görme veya göz ağrısı yaşarsanız, derhal doktorunuza danışın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler