Leblebi, Sarı, Tuzlu Kaç Kalori

Leblebi, Sarı, Tuzlu Kaç Kalori

377 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Leblebi, Sarı, Tuzlu" Lif, Protein, Thiamin (B1), Folat, Mangan, Bakır için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

49 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.30
2.30
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kalori Dağılımı

%64 %15 %22
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

377 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

100 gram leblebi kaç kalori? Bir avuç sari leblebi kaç kalori? 1 tane leblebi kaç kalori? Sarı leblebi kaç kalori? sarı leblebi protein, sarı leblebi kalorisi. 100 gr sarı leblebi kaç kalori? 100 gram Leblebi, Sarı, Tuzlu içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?


10 kilo verdiren diyet listesi gibi hızlı kilo verme yöntemlerini içeren diyetler hem çok kısıtlayıcı hem de sağlık sorunu olanlar için zararlıdır. Sevdiğiniz besinleri de tüketebileceğiniz aynı zamanda hayal ettiğiniz sağlıklı bedene kavuşmanızı sağlayan online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesi için tıklayın (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).Sevilerek tüketilen kuru yemişlerden biri olan sarı leblebi karışık kuru yemiş tabaklarının vazgeçilmezlerindendir. Beyaz leblebi, sarı leblebi, çıtır leblebi gibi sayısız leblebi çeşitlerinden en fazla tüketilen leblebi sarı leblebidir. Leblebi tozu, leblebi şekeri, leblebi helvası, leblebi tozu kurabiyesi gibi sayısız şekilde tüketilebilen bu kuru yemişlerin yapımı, kalorisi ve faydalarını birlikte öğrenelim.


Sarı Leblebi Nasıl Yapılır?

Sarı leblebi, nohutun işlenmesi ile yapılan bir kuru yemiş türüdür. Nohutun günlerce işlemlerden geçirilerek özel fırınlarda kavrulmasıyla elde edilir. Bu işlem sırasında:

 • Nohuta 3 ayrı günde 3 kez ısıtılma işlemi uygulanır.
 • 3. ısıtılma işleminden sonra bir yere serilerek dinlenmeye bırakılır. Bu süreç yaklaşık olarak 2 haftalık bir zaman dilimini kapsar. 
 • Nohutlar leblebi yapımı gününden bir gün önce akşam ıslatılarak kabarması sağlanır. 
 • Ertesi gün leblebi yapımının olacağı tavada öncelikle tekrar ısıtılır, sonra mafrak denilen özel bir aletle hafifçe bastırılarak kabuklarından kurtulması sağlanır. 


Bu süreçler uygulandıktan sonra kırılıp parçalanan leblebiler leblebi tozu olarak satışa çıkarılırken bütün yani sağlam kalan leblebilerden leblebi çeşitleri oluşturulur.


Gebelikte Sarı Leblebi Yemek - Hamilelikte Sari Leblebi Yenir Mi?

 • Hamilelikte leblebi yenilebilir ancak leblebi yerine nohut tüketilmesini öneririz.

Sarı Leblebi Kilo Aldırır Mı? Sarı Leblebi Kabızlık Yapar mı? Sarı Leblebi Gaz Yapar Mı? Leblebi Kilo Aldırır Mı?

 • Sarı leblebi tok tutmaya yarımcıdır. Sarı leblebi aşırı tüketimde kabızlığa sebep olabilir. Sarı leblebi gaz yapabilir.Sarı leblebi denildiği zaman aklınıza gelen ilk sorular arasında muhtemelen ‘ Sarı leblebi sağlıklı mı?’, ‘Sarı leblebi faydaları nelerdir?’, ‘Sarı leblebi ishal, kabızlık veya gaz yapar mı?’ ‘Sarı leblelebi kilo aldırır mı? soruları olacaktır. Bu sorulara cevap vermek gerekirse,


 • Yüksek miktarda (4.31 Miligram %23.94) demir içeren leblebi, bağışıklık sistemini güçlendirme vücut direncini arttırma açısından fayda sağlar.
 • Leblebinin aşırı tüketimine bağlı olarak kişilerde gaz problemi, kabızlık ve kramp oluşumları meydana gelebilir.
 • Lif içeriği yüksek olan besinlerde 100 gramda 12.20 gram lif içeren sarı leblebi üst sıralarda yer almaktadır. Aşırı leblebi tüketmek lif içermesinden dolayı hazımsızlık ve şişkinlik gibi durumları da beraberinde getirebilir. Aşırı olmaması durumunda lif tüketimi özellikle bağırsak faaliyetlerinizi düzenleyerek kabızlık sorununuza da bir çözüm sunacaktır.
 • Lif tüketimi kan şekerinin hızlı yükselmesi ve hızlı düşmesini önleyerek iştah kontrolünüzü sağlamanıza ve uzun süre kendinizi tok hissetmenizi de sağlayarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Leblebi, uzun süre tok tutma özelliği açısından çok fayda sağlar. Diyet yapanların açlık hissini bastırması için bir avuç leblebi tüketmeleri önerilir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir takviyeden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Leblebinin faydaları nelerdir? Leblebinin vücuda yararları… - Güncel yaşam haberleri

 • 1 avuç Leblebi, Sarı, Tuzlu 62.58 kcal 16.60 Gram
 • 10 adet Leblebi, Sarı, Tuzlu 17.34 kcal 4.60 Gram
 • *Alerjen: Leblebi, Sarı, Tuzlu içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle