Laktozsuz Süt Nedir?

Laktozsuz Süt Nedir?
Laktoz intoleransınız varsa, bir bardak süt bile ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle sindirim sıkıntısını tetikleyebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Laktoz intoleransınız varsa, bir bardak süt bile ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle sindirim sıkıntısını tetikleyebilir.

 

Laktozsuz süt, bu hoş olmayan semptomların çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek kolay bir alternatiftir.

 

Bununla birlikte, birçok insan laktoz içermeyen sütün tam olarak ne olduğundan, nasıl üretildiğinden ve normal sütle nasıl karşılaştırıldığından emin değildir.

 

Bu makale laktozsuz süt ile normal süt arasındaki benzerlik ve farklılıklara bakmaktadır.

 

Laktozsuz Süt Nedir?

 

Laktozsuz süt, laktoz içermeyen ticari bir süt ürünüdür.

 

Laktoz ne demek? Laktoz, bazı insanlarda sindirimi zor olan süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür ( 1 ).

 

Laktozsuz süt nasıl yapılır? Gıda üreticileri, normal inek sütüne laktaz ekleyerek laktoz içermeyen süt üretirler. Laktaz, vücuttaki laktozu parçalayan süt ürünlerini tolere eden insanlar tarafından üretilen bir enzimdir.

 

Son laktozsuz süt, normal sütle neredeyse aynı tada, dokuya ve besin değerine sahiptir. Uygun şekilde, aynı şekilde kullanılabilir ve bu nedenle favori tariflerinizde düzenli süt yerine değiştirilebilir.

 

Özet: Laktozsuz süt, laktozu parçalamaya yardımcı olan bir enzim olan laktaz içeren bir süt ürünüdür. Hemen hemen aynı tat, doku ve besin profiline sahip olduğu için herhangi bir tarifte normal süt yerine laktozsuz süt kullanabilirsiniz.

 

Sütle Aynı Besin Değerlerini İçerir

 

Laktoz içermeyen süt, laktozun sindirilmesine yardımcı olmak için laktaz içermesine rağmen, normal sütle aynı etkileyici besin profiline sahiptir.

 

Normal süt gibi, laktoz içermeyen alternatif, 1 fincan (240 ml) porsiyonda yaklaşık 8 gram bulunan harika bir protein kaynağıdır (2 ).

 

Ayrıca kalsiyum, fosfor, B12 vitamini ve riboflavin gibi önemli mikro besin maddelerinde de yüksektir (2 ).

 

Ayrıca, birçok tür sağlığınızın çeşitli yönlerinde yer alan ancak sadece birkaç gıda kaynağında bulunan önemli bir vitamin olan D vitamini ile zenginleştirilmiştir (3 ).

 

Bu nedenle, normal sütün sağladığı önemli besin maddelerini kaçırmadan laktozsuz süt için normal sütü kapatabilirsiniz.

 

Özet: Normal süt gibi laktoz içermeyen süt iyi bir protein, kalsiyum, fosfor, B12 vitamini, riboflavin ve D vitamini kaynağıdır.


Bazı İnsanlar İçin Sindirimi Daha Kolay

 

Çoğu insan sütteki ana şeker türü olan laktozu sindirme yeteneği ile doğar.

 

Bununla birlikte, küresel nüfusun yaklaşık % 75'inin yaşlandıkça bu yeteneğini kaybettiği ve bu da laktoz intoleransı olarak bilinen bir duruma neden olduğu tahmin edilmektedir (4 ).

 

Bu değişiklik genellikle 2-12 yaşlarında görülür. Bazıları laktozu yetişkinliğe sindirme yeteneklerini korurken, diğerleri laktozu sindirmek ve parçalamak için gerekli olan enzim olan laktazın azalmış aktivitesini yaşarlar (4 ).

 

Laktoz intoleransı olanlar için, düzenli laktoz içeren süt tüketmek karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve geğirme gibi sindirim sorunlarına neden olabilir (5 ).

 

Bununla birlikte, laktoz içermeyen süt ilave laktaz içerdiğinden, laktoz intoleransı olanlar için tolere edilmesi daha kolaydır. Bu da onu normal süt için iyi bir alternatif haline getirir.

 

Özet: Laktozsuz sütün laktoz intoleransı olan insanlar için sindirimi daha kolaydır çünkü laktozu parçalamak için kullanılan enzim laktaz içerir.

 

Normal Sütten Daha Tatlıdır

 

Laktozsuz süt ve normal süt arasındaki önemli bir fark lezzettir.

 

Laktozsuz süte eklenen enzim laktaz, laktozu iki basit şekere ayırır: glikoz ve galaktoz ( 1 ).

 

Tadı tomurcuklarınız bu basit şekerleri karmaşık şekerlerden daha tatlı olarak algıladığından, laktoz içermeyen son ürün normal sütten daha tatlı bir tada sahiptir ( 6 ).

 

Bu, sütün besin değerini değiştirmemesine ve lezzet farkının hafif olmasına rağmen, tarifler için normal süt yerine laktoz içermeyen süt kullanıldığında akılda tutulması gerekebilir.

 

Özet: Laktozsuz sütte laktoz, laktozsuz sütün normal sütten daha tatlı bir lezzet vermesini sağlayan iki basit şeker olan glikoz ve galaktoza ayrılır.


Süt Ürünleri

 

Laktoz içermeyen süt, laktoz intoleransı olanlar için normal süt için iyi bir alternatif olsa da, hala bir süt ürünü olduğu için herkes için uygun olmayabilir.

 

Süt alerjisi olanlar için laktozsuz süt tüketmek alerjik reaksiyona neden olarak sindirim sıkıntısı, kurdeşen ve kusma gibi semptomlara neden olabilir.

 

Ek olarak, inek sütünden üretildiği için, vegan diyetini takip edenler için uygun değildir.

 

Son olarak, kişisel veya sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı süt içermeyen bir diyet izlemeyi seçenler, laktoz içermeyen sütten kaçınmalıdır.

 

Özet: Laktozsuz sütten, süt alerjisi olanlar, vegan veya süt içermeyen bir diyet uygulayan kişilerden kaçınılmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Laktoz içermeyen süt, normal süte laktaz ekleyerek, sindirimi daha kolay olan basit şekerlere laktozu parçalayarak yapılır.

 

Biraz daha tatlı olmasına rağmen, laktoz intoleransı olan insanlar için iyi bir alternatif olabilir.

 

Yine de, süt alerjisi olan kişiler veya diğer nedenlerden sütten kaçınanlar için uygun değildir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, laktozsuz diyet ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıflayalım!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler